Προς το περιεχόμενο

Το δικο μου Μπλουζ κλιπ!


SpyrosMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω το φορουμ. Το διαβάζω καιρό και είπα να γίνω και εγω μελος.

Παιζω κιθαρα κυριως μπλουζ, ένα χρόνο. Αυτό είναι ένα δικο μου μλπουζ κλιπ.

Το ανεβασα για να μου πειτε τη γνωμη σας.

Κάθε κριτικη είναι δεκτή!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μπλούζ είναι κυρίως συναίσθημα  ;)

Ακόμη χρειάζεσαι πολύ δουλειά ώστε να βγεί σωστά αυτό το συναίσθημα. Όσο εύκολα ή δύσκολα να πιστεύεις ότι είναι είναι πολύ απαιτητικό τεχνικά είδος , έτσι ώστε να αποδοθεί σωστά. Έχεις χτυπητές αδυναμίες στα σηκώματα και στο βιμπράτο, αλλά στο χέρι σου είναι με μελέτη να βελτιωθείς και πολύ πιο γρήγορα απο όσο πιστεύεις.

Φιλικά  :)

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Σπύρο, μου θύμισες τις πρώτες μου ηχογραφήσεις με ένα τετρακάναλο που χρησιμοποιούσα στα 17-18, έχοντας, σαν κι εσένα, μόλις ξεκινήσει την κιθάρα. Θυμάμαι δε τον τρομερό μου ενθουσιασμό μόλις είχα μάθει τις πεντατονικές και τις ανεβοκατέβαινα νότα-νότα και έπαιζα κάτι που είχε άρωμα από μπλουζ αλλά φυσικά μπλουζ δεν ήταν.

 

Έχεις δρόμο ακόμη. Εύχομαι καλή δύναμη και υπομονή.  :)

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε σπυρο καλως ηρθες. Το κομματι ειναι αρκετα προχειρο , μαλλον το εγραψες στα γρηγορα. Μια ταπεινη προταση απο μερους μου. Νομιζω πως και εσυ αλλα και το κοινο θα μεινει πιο ευχαριστημενο οταν θα παρουσιασεις η παρουσιαζεις πιο ολοκληρωμενες και προσεγμενες δουλεις. Θελω να πω μην βιαζεσαι να το παρουσιασεις. Δουλεψε το πιο βαθια τοσο στο παιξιμο οσο και στον ηχο.

Οπως προαναφερθηκε και απο τον Jazzjoker και εμενα μου ηθραν στο μυαλο οι πρωτες μου αποπειρες να γραψω. Εννοειται πως απλα επαιζα σχεδον με την σειρα τις νοτες στιν πεντατονικες και απο ηχο αστο καλυτερα. Φυσικα ακομα εχω πολυ δρομο.

Εχει καιρο μπροστα και ιδιαιτερα στο μπλουζ πρεπει να μαθεις να "εκφραζεις" παιζοντας αυτο που νιωθεις. Αλλωστε το ειπανε ... θελει συναισθημα.

Καλο ξεκινημα λοιπον. Φιλικα και ταπεινα παντα.

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

Ευχαριστω παιδες.

Τωρα εγινα ακομα καλλιτερος.

 

Ετοιμαζω νεο μπουζ τραγουδι.

Θα παρω και νεω ενισχυτη, δεν ξερω ακομα τι, θα ανοιξω θεμα να μου επιτε...θα ειναι σπεσιαλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπραβο για την ορεξη σου και αγαπη σου για αυτην την μουσικη

 

θα πρεπει ομως

 

να μαθεις να παιζεις σωστα καλα ρυθμικα

να μαθεις καλα τις πεντατονικες κλιμακες σε ολη την ταστιερα

να σηκωνεις κουρδισμενα

να χρησιμοποιεις βιμπρατο

 

και να ακουσεις πολυ πολυ μουσικη!

 

καλη συνεχεια!

 

αυτο το βιβλιο το προτινω σε ολους(υπαρχει κα Ελλαδα)

http://www.amazon.com/Basic-Blues-Guitar-Book-Pack/dp/0793543207

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Σπύρο γειά σου,θα σου εκφράσω και εγώ την ταπινή μου γνώμη πως θέλεις δουλίτσα όπως και κάθε ένας που παίζει κιθάρα άλλωστε.

 

Το καλό με σένα είναι ότι δεν μάσασησες και το έβγαλες για να το ακούσουμε και να δεχτείς την κάθε κριτική.

Αυτό είναι πολύ καλό γιατί προχωράς και δεν κολλάς όπως επίσης ακούς γνώμες τι χρειάζεσαι οι οποίες θα σε βοηθήσουν να βετλιωθείς πιο γρήγορα.

 

Καή συνέχεια  :D

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι σε καλο δρομο.

Ακουγε πολυ, καλη Blues, παιζε απο πανω, και ολα θα ερθουν μονα τους.

Και λιγη θεωρητικη μελετη δεν κανει κακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου