Προς το περιεχόμενο

Προβλημα θορυβου(χρατς ,χρουτς) σε χαμηλο latency.


ex-tzo777

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Λοιπόν έχω μια lexicon alpha κάρτα ήχου ,το λαπτοπ που έχω είναι ένα turbox με αυτά τα χαρακτηριστικά πάνω κάτω Pentium® dual-core cpu t4400 2.20 Ghz L2 cache 2.048 KB.Aυτα αντιγραφή από το λαπτοπ, δεν ξέρω αν χρειάζεται να γράψω και άλλα.

 

Η κάρτα εχει ένα πρόβλημα(καμένη μια είσοδος) και λέω να την αλλάξω να πάρω κάτι καλύτερο σιγά σιγά .Περά όμως από αυτό σε χαμηλό latency 6,4 ms νομίζω είναι το πιο χαμηλό που μπορώ να έχω από την κάρτα ,όταν φορτώνω σιγά σιγά με κανάλια αρχίζει και κολάει και κάνει αυτό τον θόρυβο χρατς χρουτς. Eτσι αναγκάζομαι να δουλεύω με 10 ms. Εγκατέστησα και asio4all δεν είχε θόρυβο τόσο αλλά νομίζω ότι είχε πιο πολύ καθυστέρηση ,από την lexicon( καμία συμβουλή για την asio4all δεκτή)

 

Επειδή λαπτοπ δεν βλέπω να αλλάζω αν αυτό δεν τα φτύσει, με τα δεδομένα που έχω ποια είναι μια οικονομική κάρτα που να μην μου βγάζει latency(όχι τόσο τουλάχιστον ,που να με πετάει έξω από το κομμάτι) και να μην έχω και αυτό το πρόβλημα με το θόρυβο στην χαμηλή ρύθμιση του latency.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λες "φορτωνω καναλια"...ποσα εννοεις περιπου? στα καναλια βαζεις και εφε?

Mπορεις να κανεις ανετα δουλεια μεχρι τα 12 ms latency δεν θα καταλαβεις διαφορα.

Ποση μνημη εχει το laptop και τι λειτουργικο εχει? (32bit η 64bit).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λες "φορτωνω καναλια"...ποσα εννοεις περιπου? στα καναλια βαζεις και εφε?

Mπορεις να κανεις ανετα δουλεια μεχρι τα 12 ms latency δεν θα καταλαβεις διαφορα.

Ποση μνημη εχει το laptop και τι λειτουργικο εχει? (32bit η 64bit).

 

windows 7 στα 32

Αναλογα το θεμα που δουλευω,αλλα σε χαμηλο latency οταν βαζω τα τυμπανα γραφω μπασο και παω για κιθαρα αρχιζει ο θορυβος.

Αναλογα το καναλι ,στο μπασο και στην κιθαρα χρησιμοποιω κυριως guitar rig αντε και softube και βαζω συνηθως comression και κανα βαθος μεχρι και αλλα εφφε αναλογα.

Μνημη ειχε 220 το λαπτοπ αλλα εγινε κατι και αναγκαστηκα εβαλα 110 giga ,ξερω ειναι λιγο ,τον παλιο σκληρο τον εχω κανει εξωτερικο  αλλα ειναι γεματος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ο harris ρώτησε για μνήμη εννοούσε RAM και όχι το σκληρό δίσκο. Στη δουλειά που θέλεις να κάνεις η CPU (επεξεργαστής) και η RAM (μνήμη) παίζει το μεγαλύτερο ρόλο. Σκληρό δίσκο θεωρώ ότι θα έχεις διαθέσιμο, όσο να 'ναι.

 

Επίσης, νομίζω ότι το να αλλάξεις κάρτα ήχου δε θα σε βοηθήσει σε τίποτα.

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε αρχικα να ανεβασεις το buffer απο τα settings  των asio. ανεβασε το μεχρι να σταματησει να κανει χρατσ χρουτσ...λογικα το  laptop θα εχει 2gb μνημη ram οποτε αν θες να επεξεργαστεις πολλα καναλια και οποια εφε βαλεις στο καθε καναλι χρειαζεσαι μνημη. το βασικοτερο στην επεξεργασια ηχου ειναι η μνημη και μετα ο επεξεργαστης.. λογικα με 4 gb για home χρηση θα εισαι. τωρα αν θελεις 20 καναλια με 10 εφε το καθε ενα...παμε για αλλα :).

τι προγραμμα επεξεργασιας δουλευεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δουλευω ,απλα αντε να'χω φτασει βαρια 10 καναλια.

Δουλευω στο cubase le5 που ηταν πακετο με την καρτα. Ξερω ειμαι ασχετος σχετικα, αλλα δεν εχω ουτε πολυ καιρο το το home stoudio ουτε γενικα ηλεκ,υπολογιστη. Τα ψαχνω οσο μπορω στο ιντερνετ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το asio4all ειναι asio drivers  καρτων για τις οποιες δεν εχουν φτιαχτει asio drivers.Μην χρησιμοποιεις αυτους,βαλε της καρτας ηχου σου.Ξερω οτι η lexicon δεν εβγαζε καλους αρχικα και για αυτο το λογο ανανεωσε τους drivers της(εχει βγαλει και για 7αρια).Κατεβασε τους τελευταιους!Τωρα 10 ms δεν πιστευω οτι ειναι πολυ καθυστερηση,αν βλεπεις οτι δεν διορθωνεται αλλιως τοτε δεν παιζει να διορθωθει,και μια και εχει ηδη προβλημα η καρτα πηγαινε για μια καινουρια.

Σε αλλες με latency δεν ξερω τι παιζει,μονο με τη δικη μου maudio profire 610,που νομιζω οτι εχει 10ms στα 512 buffer και 44.1 kHz,στα 192 εχει 2 ms!Δεν ειμαι και 100 % σιγουρος αλλα εκανα μολις χθες φορματ και δεν εχω περασει τα daw ακομα για να δω,μολις τα περασω θα ενημερωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα επεμενα στους asio για καλυτερη επικοινωνια της καρτας με το cubase..

βασικα ενεργοποιησε το direct monitoring στο cubase και ανεβασε λιγο το buffer  στο asio

10 καναλια με εφε ειναι πολλα για 2gb λογικο να κρεμαει το συστημα. επισης μπορεις να κανεις froze  (η καπως ετσι, δεν θυμαμαι)  στα καναλια που δεν επεξεργαζεσε εκεινη την ωρα  για να μην σου τρωει μνημη...

προσωπικα δεν θα εδινα χρηματα για να αναβαθμησω ενα turbox φτιαγμενο απο "B" hardware και χωρις συγκεκριμενο προσανατολισμο...ισως θα ηταν καλυτερα να κρατησεις τα χρηματα σου και να παρεις κατι αλλο καλυτερο αργοτερα ( και οχι turbox :P) . στην περιπτωση που επιμενεις 4gb ισως και 8gb να ειναι καλυτερα (8 σιγουρα θα ειναι καλητερα).

τι τυπο μνημη εχεις? ( ddr2 η ddr3, ποσα Mhz, και ποσα Volt, καθως η μνημη που θα παρεις πρεπει να εχει ιδια χαρακτηριστικα). σου στελνω και ενα link που θα σε βοηθησει αρκετα για να ρυθμισεις το  pc σου.

 

http://www.focusrite.com/answerbase/en/article.php?id=1071

 

 

ελπιζω να βοηθησα :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου