Προς το περιεχόμενο

τι μαρκα ντραμς θα προτιμουσατε?


billos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχεις άδικο. Και τα έχω και βαβουριάζει. Δεν έχουν άσχημο ήχο πάντως. Όταν τα βγάζω όμως είναι χειρότερα. Ακόμα βέβαια δε ξέρω αν έχω κουρδίσει σωστά τα δέρματα. Άσε που τα bottom δέρματα είναι τα μαμά. Προσπαθώ ακόμα πάντως να πετύχω το σωστό κούρδισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

θα παω βεβαια να δω και να παιξω με καλα σετ να ακουσω και να καταλαβω...τωρα παιζει αμεσα να μπορω να διαθεσω ενα 700 ευρω τι λετε να παρω διπεταλο πιατινια?δερματα πιατινια?πιατινια σκετο?αλλη ντραμς

 

passion,the best reason to play drums

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις άδικο. Και τα έχω και βαβουριάζει. Δεν έχουν άσχημο ήχο πάντως. Όταν τα βγάζω όμως είναι χειρότερα. Ακόμα βέβαια δε ξέρω αν έχω κουρδίσει σωστά τα δέρματα. Άσε που τα bottom δέρματα είναι τα μαμά. Προσπαθώ ακόμα πάντως να πετύχω το σωστό κούρδισμα.

 

Η "βαβούρα", έχει να κάνει με την ακουστική του χώρου σου κυρίως, και όχι με το set.

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα παω βεβαια να δω και να παιξω με καλα σετ να ακουσω και να καταλαβω...

 

Αν πας σε κατάστημα μη περιμένεις να καταλάβεις και πολλά, η ακουστική των μαγαζιών δεν είναι κ τοσο καλή για να καταλάβεις διαφορές μεταξύ ενος απλού κ ενός καλου σετ.

 

Επίσης συνήθως είναι ξεκούρδιστα. Τα απλά σετ δίνονται συνήθως με μούφα στοκ δερματα και τα ακριβά δίνονται με καλά δερματα.

 

Η Tama πχ στις ακριβες σειρες τα δίνει με G2 clear, η Yamaha με Pinstripe κλπ. Οπότε στη σύγκριση το απλό set "αδικείται" με τη μια.

 

τωρα παιζει αμεσα να μπορω να διαθεσω ενα 700 ευρω τι λετε να παρω διπεταλο πιατινια?δερματα πιατινια?πιατινια σκετο?αλλη ντραμς

 

Γιατί να πάρεις άλλη drums? Ποιά σειρά της Pearl είναι αυτή που έχεις κ τί δέρματα φοράει?

Το διπέταλο το χρειάζεσαι? Πόσο καιρό παίζεις?

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζω γυρω στα 2 χρονια...διπεταλο δεν χρειαζομαι αμεσα...η σειρα που εχω ειναι pearl target με δερματα τα stock της pearl αυτα που ειχε πανω και πιατινια της pearl που εχουν σπασει κι ολας...

passion,the best reason to play drums

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζω γυρω στα 2 χρονια...διπεταλο δεν χρειαζομαι αμεσα...η σειρα που εχω ειναι pearl target με δερματα τα stock της pearl αυτα που ειχε πανω και πιατινια της pearl που εχουν σπασει κι ολας...

 

Ωραία, τύμπανα μην πάρεις άλλα για μένα.

 

Δέρματα πήγαινε στο Νάκα έχει προσφορα. Αν πάρεις για ολο το σετ θα σου κανει 30% εκπτωση. Αβλεπί Emad2 στη κάσσα και διπλά δερματα στα tom, ή G2 ή EC2 ή Hydraulic.

 

Θα σου πρότεινα να αλλάξεις και τα resonant δερματα.

Θα σου βγουν γύρω στα 120-130 max. για όλα τα δερματα πάνω και κάτω χωρις να έχω υπολογίσει να αλλάξεις το μπροστινό στην κάσσα.

 

Έχει επίσης προσφορά και στα πιατίνια 50% κάτω. Και σου προτείνω τα Sabian XS 20 και B8 PRO, είναι πολύ καλά για τα λεφτά τους και ανθεκτικά με 250-300€ παίρνεις σετάκι πιάτων και είσαι κομπλέ.

 

Αν θες πιο καλή σειρά, έχει πακέτο AAX με 14'' Hats, 16'' & 18'' Crash και 20'' Ride γύρω στα 400€, Αυτό αξίζει πιο πολύ πιστεύω. Τα άλλα σου δίνουν 1 crash. Βέβαια δε ξέρω αν το 50% ισχύει για τα πακέτα πιατινιών.

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω τα pearl masters vision reference και ζηλευω...τωρα σχετικα με τον ντραμερ με τετοιου ειδους τυμπανα...που θα μπορουσα να δω κατι τετοιο?σε κανα παρακμιακο ρεμπεταδικο η παρακμιακα μπουζουκια γιατι και εκει συνηθως εχουν καλα σετ

Ο Κόλιας πριν παει στη Pearl χρησιμοποιουσε μεμβράνες με το λογότυπο Gabriel πάνο σε Pearl forum τυμπανα για τα drum sessions και ο Goulon χρησιμοποιει Tama superstar . όλα τα τύμπανα ακούγονται με καλές μεμβράνες και κούρδισμα . Η γνώμη μου ... Κρατα τα target , βαλε μεμβρανες της προκοπης , κουρδισε τα σωστα  (ή αμα δεν μπορείς πες σε καποιον που ξέρει) , βρες ένα διπέταλο (δεν είναι ανάγκη να είναι ακριβό , ολα καλά είναι) , πάρε ένα καλό σετ πιατίνια (στην αγορα υπάρχουν παρα πολλά με κανα 450άρι πχ. πακετα sabian , zildjian ,paiste ,meinl  ride-hi hat-crash μαζί ακομα με κανα china και splash συν καμια βάση) . Μετά θα έχεις ενα ολοκληρομένο σετ που θα βγάζει αξιοπρεπή ηχο . Παντώς να ξέρεις οτι άμα δεν μάθεις να φτιάχνεις το ήχο που θες σε κάθε drum set τοτε και sq2 sonor να πάρεις παλι δεν θα ακουστουν οπως πρέπει . Πειραματίσου πρωτα αρκετά πάνω σε αυτά που έχεις . Οταν μπορέσεις και ερμηνέυσεις τις διαφορες στον ήχο μετα απο κάθε τροποποίηση , τοτε θα μπορέσεις να εκμεταλευτείς καλύτερα τις δυνατότητες ενός καλού σετ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααα ωραια και ευχαριστω παιδες για καθε βοηθεια...για τα paiste pst8 εχετε ακουσει τιποτα καλο δεν τα εχω ακουσει αλλα τα σκεφτομαι...

passion,the best reason to play drums

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααα ωραια και ευχαριστω παιδες για καθε βοηθεια...για τα paiste pst8 εχετε ακουσει τιποτα καλο δεν τα εχω ακουσει αλλα τα σκεφτομαι...

Εγώ δεν έχω ακούσει κατι αλλα το 18αρι crash θα το 'τσιμπισω' σίγουρα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου