Προς το περιεχόμενο

Atonal & Serialism music FAQ


mustafank

Προτεινόμενες αναρτήσεις

      Η ατονική μουσική, ιστορικά, προηγείται του σειραϊσμού και σε αισθητικό επίπεδο συνδέεται με τον εξπρεσσιονισμό. Ο σειραϊσμός του Schönberg ήρθε να λύσει το προβλήμα που παρουσίαζε η ατονική μουσική γραφή του ιδίου και των μαθητών του (δεύτερη σχολή της Βιέννης) ως προς τη δημιουργία μεγάλων σε διάρκεια έργων.

 

Παραθέτω το πρώτο μέρος απο τα τρία κομμάτια για πιάνο, op.11

Εδώ η γραφή είναι ατονική - όχι σειραϊκή (12 φθόγγοι σε σειρά) αφού προηγείται αυτού του συστήματος (1909)

 

Arnold Schönberg - 3 Klavier Stücke op. 11, no. 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μουσικά συστήματα που αναφέρονται (ατονικό, πολυτονικό, δωδεκαφθογγισμός και διάφορα άλλα) έχουν σαφείς κανόνες όσον αφορά τη χρησιμοποίησή τους σε συνθέσεις (θα μας τα πει καλύτερα ο Νικόλας). Αν πάρω π.χ. εγώ την κιθάρα και αρχίσω να κοπανάω ό,τι μου έρθει, σε καμία περίπτωση δεν είναι ατονάλ, όπως κι αν φτιάξω ένα κομμάτι με 25 τονικά κέντρα σκόρπια μέσα στα μέτρα, δεν έχω ένα πολυτονικό κομμάτι.

...το κομμάτι δεν είναι ατονάλ διότι δεν ακολουθεί κανέναν από τους μουσικούς κανόνες που επιβάλλονται σε αυτό το είδος σύνθεσης.

Θα μπορούσες να μου εξηγήσεις, εν τάχει, αυτούς τους κανόνες ή ακόμα καλύτερα (για να μη γράφεις, ενδεχομένως, κατεβατά) να δώσεις ένα link;

 

@gadget: είχα κάτι λιγότερο "επιθετικό" στο μυαλό μου  :P thanx, anyway!

@fusiongtr: ευχαριστώ!

 

χωρίς να κσέρο πολλά, το εντελώς τυχαίο είναι δύσκολο πράμα για να το "find everywhere". Έτσι το τι είναι random μάλλον θέλει αρκετή κουβέντα.

 

Υπάρχει η πιθανότητα η παραπάνω παράθεση της παράθεσης (:D) να είναι biased προς την άποψη οτι "για να παίξεις atonal πρέπει να είσαι πρώτα μουσικός ενώ για να παίξεις noise αρκεί να γυρίσεις μερικά knobs" η οποία συναντάται συχνά, αλλά δεν νομιζω να είναι (και πολύ) σωστή.

 

+φωνώ μαζί σας, mr.blue.  :)

Aπό τη στιγμή που το αποτέλεσμα είναι το επιδιωκόμενο και μπορεί, συνειδητά, να επαναληφθεί, δεν είναι και τόσο random.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Υπάρχουν τέτοια δείγματα στον (ευρύτερο) χώρο της rock;

Το rock είναι τονική μουσική και φυσικά πολύ σπάνια θα συναντήσει κανείς σ΄αυτό στοιχεία ατονικότητας.

Ο πρώτος που μου έρχεται στο μυαλό και ανήκει σ΄αυτό τον χώρο (με την πολύυυυυ ευρεία έννοια), και στη δουλειά του βρίσκουμε τέτοια στοιχεία είναι αυτός.

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να μου εξηγήσεις, εν τάχει, αυτούς τους κανόνες ή ακόμα καλύτερα (για να μη γράφεις, ενδεχομένως, κατεβατά) να δώσεις ένα link;

 

Να σου εξηγήσω εν τάχει είναι αδύνατον για δύο λόγους:

 

1. Έχει περάσει πολύ καιρός που τα έχω διδαχτεί, δεν τα θυμάμαι αρκετά καλά και δε θέλω να γράφω πράγματα χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος.

 

2. Προκειμένου να εξηγηθούν σωστά χρειάζεται αρκετά εκτενής θεωρητική ανάλυση.

 

Όσον αφορά τα λινκς, δεν έχω κάτι περισσότερο πλην του google.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου εξηγήσω εν τάχει είναι αδύνατον για δύο λόγους:

 

1. Έχει περάσει πολύ καιρός που τα έχω διδαχτεί, δεν τα θυμάμαι αρκετά καλά και δε θέλω να γράφω πράγματα χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος.

 

2. Προκειμένου να εξηγηθούν σωστά χρειάζεται αρκετά εκτενής θεωρητική ανάλυση.

 

Όσον αφορά τα λινκς, δεν έχω κάτι περισσότερο πλην του google.

 

fair enough!  :) :)

Πάντως, και μένα το μυαλό μου στον Frank Zappa πήγε και ίσως και στον Captain Beefheart.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου