Προς το περιεχόμενο

fender modern player telecaster bass δίλλημα..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει παίξει κάποιος από εσάς σας με αυτο το μπάσο; Έχω ακούσει ότι τελευταία οι κινέζοι έχουν εξελιχθεί προς το καλύτερο στο θέμα κατασκευής μουσικών οργάνων, ξεπερνώντας μάλιστα σε ποιότητα μεξικάνικα όργανα 20ετίας. Το δίλλημά μου είναι το εξής: Έχω ένα fender mexican jazz bass του 92', το οποίο ναί μεν με βολεύει και μου αρέσει σαν ήχος, αλλά η αλήθεια είναι ότι όταν πρωτοείδα το telecaster της καινούριας σειράς έπαθα λίγο την πλάκα μου. Ακόμη μεγαλύτερη πλάκα έπαθα όταν είδα ότι στο Θωμά έχει 470 ευρώ! Αξίζει λέτε να το πουλήσω (το jazz) και να πάρω το tele; Τέλος, υπάρχει σε κάποιο μαγαζί της Αθήνας για να το δοκιμάσω ο ίδιος; Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει λέτε να το πουλήσω (το jazz) και να πάρω το tele;

Όχι.

Ωραία μούρη το tele (σίγουρα πιο ωραίο για μένα από το Jazz) αλλά το JB είναι πιο ζυγισμένο και ακόμα περισσότερο ευέλικτο όργανο.

Τώρα που και αν θα το βρείς...... :-\ λίγο χλωμό. Αν δεν πουλάει κάτι τρελλά, δεν το φέρνουν τα λιγοστά μας μαγαζιά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι βασικό: τα modern player όργανα είναι made in China από το εργοστάσιο της Squier. Γιατί κοστίζουν τα διπλάσια απ τα καλά squier? Για το original decal λογότυπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το original decal λογότυπο?

Βρε Σώτο, όρεξη έχεις; Αφού τα χουμε ξαναπεί.

Πάλι ανάλυση περι logo, προστιθέμενης και πραγματικής αξίας, καταναλωτισμού, hype, κακών πολυεθνικών vs αγαθών καταναλωτών κλπ κλπ;

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαιξα (και) ενα τετοιο στο Wunjo Guitars στην επιδρομη μου στην Denmark Street. Ηχητικα, εχω την εντυπωση πως θα το λατρευε ο Οντικωστας με τιποτα TI η Chromes. Κατασκευαστικα, παικτικα κλπ ηταν στο επιπεδο των MIM Classic, δηλαδη γελοιωδως καλο. Και γραφει και Fender. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το μπασσάκι που αναφέρετε, το έχω αγοράσει εγώ.

Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλύτερο από τα squier ακόμα και από τα classic vibe που θεωρώ γενικώς πολύ καλά όργανα.

Μετά από το setup έγινε πολύ μαλακό στο παίξιμο και πολύ ξεκούραστο.

Έχει ζεστό και στρογγυλό ήχο, ειδικά όταν παίζει μόνο ο neck μαγνήτης και δυνητικά θα μπορούσε να παίξει όλα τα είδη της μουσικής.

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από μπάσσα μιας και είμαι (λέμε τώρα) κιθαρίστας.

Πάντως το άτιμο είναι πολύ πολύ μουράτο!!!

8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαιξα (και) ενα τετοιο στο Wunjo Guitars στην επιδρομη μου στην Denmark Street.

Κωλoφαρδε.....

 

εχω την εντυπωση πως θα το λατρευε ο Οντικωστας.....

και εγώ το ίδιο

 

... με τίποτα Chromes

Καθότι με αυτούς τους μαγνήτες είναι αρκετά μπάσο (??) από τη μάνα του και θέλει λίγο πιο bright flat. Και είναι και κουκλί.....

 

Παιδιά το μπασσάκι που αναφέρετε, το έχω αγοράσει εγώ.

Καλορίζικο

 

Έχει ζεστό και στρογγυλό ήχο, ειδικά όταν παίζει μόνο ο neck μαγνήτης και δυνητικά θα μπορούσε να παίξει όλα τα είδη της μουσικής.

Ε, χμ, αν παίζεις μόνο dub/reggae...

 

Πάντως το άτιμο είναι πολύ πολύ μουράτο!!!

yeap. ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Σώτο, όρεξη έχεις; Αφού τα χουμε ξαναπεί.

Πάλι ανάλυση περι logo, προστιθέμενης και πραγματικής αξίας, καταναλωτισμού, hype, κακών πολυεθνικών vs αγαθών καταναλωτών κλπ κλπ;

 

 

Απλά ήθελα να ακούσω γνώμες. Τη θεωρία τη γνωρίζουμε, στην πράξη μας ενδιαφέρει τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προστιθέμενης και πραγματικής αξίας, καταναλωτισμού, hype, κακών πολυεθνικών vs αγαθών καταναλωτών κλπ κλπ;

 

Ρε κατεβάστε τα μπασάκια τζάμπα από torrent!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε κατεβάστε τα μπασάκια τζάμπα από torrent!!!

Το χω.

Κανα καλό site με torrent για δάχτυλα ξέρεις;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου