Προς το περιεχόμενο

Μεταφορα Κιθαρας με Αεροπλανο ΙΙ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Της κολλας επισης και ενα αυτοκολλητο

 

ΕΑΝ ΓΙΝΕΙ ΖΗΜΙΑ....ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΥΝΗΣΗ..ΑΠΛΑ...ΘΑ ΣΑΣ ΓΑΜ....Ω!!!!!! :D :D

 

Αυτό λογικά θα πιάσει... :lol:

 

Δεν νομίζω να πιάσει! :lol:

Από Αγγλία θα έρθει η κιθάρα! :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Της κολλας επισης και ενα αυτοκολλητο

 

ΕΑΝ ΓΙΝΕΙ ΖΗΜΙΑ....ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΥΝΗΣΗ..ΑΠΛΑ...ΘΑ ΣΑΣ ΓΑΜ....Ω!!!!!! :D :D

 

Αυτό λογικά θα πιάσει... :lol:

 

Δεν νομίζω να πιάσει! :lol:

Από Αγγλία θα έρθει η κιθάρα! :lol: :lol:

 

 

Ναι..αλλα οτι και να γινει......η ζημια...στην Ελλαδα θα γινει...πιστεψε με!!! :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

UPS: Τους ειπα διαστασεις 110χ42χ18 χ10κιλα για την καθε κιθαρα (σκληρη θηκη μαζι με κουτι) και μου ειπαν 114 λιρες +ΦΠΑ (ασφαλισμενες για 1000ευ η καθε μια).

 

ΚΛΜ Παιζει να τις δωσω σαν αποσκευη σε σκληρη θηκη και να πληρωσω υπερβαρο (δε θυμαμαι ποσο παει το κιλο).

 

Εσεις τι θα επιλεγατε?

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά sorry κιόλας για το σχόλιο !!! αλλά είναι δυνατόν ? τί για πόδια διαβάζω και τί για ατμοσφαιρικές πιέσεις !!! νομίζω ότι αυτό που θα έπρεπε να σε απασχολεί , είναι να μην σε περάσουν για τρομοκράτη 8) με την θήκη και νομίζουν ότι κουβαλάς όπλο στην εποχή που ζούμε !!!! :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι 166ευ και για τις δυο κιθαρες ασφαλισμενες για την φουλ αξια τους με παραδοση σε 5 εργασιμες.

 

Κοιτα... το θεμα ειναι ποιος θα τις κακομεταχειριστει λιγοτερο...ο κουριερ (ΥΠΣ) ή η αεροπορικη (ΚΛΜ).

 

Απλα στο κουριερ μπορεις να βαλεις και χαρτονενιο κουτι γυρω απο την σκληρη θηκη.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το Γιάννη. Με όσους έχω μιλήσει στα αγγλικά γραφεία των αεροπορικών είναι τουλάχιστον ηλίθιοι... Μου λένε ότι εφ'όσον οι διαστάσεις είναι μεγαλύτερες από το επιτρεπόμενο μέγεθος χειραποσκευής, δεν μπορώ να την πάρω στην καμπίνα. Το παρανοϊκό είναι το εξής: τους ρώτησα τι γίνεται εάν κλείσω δύο θέσεις, έχοντας έτσι συνολικό μέγεθος χειραποσκευής μεγαλύτερο από τις διαστάσεις της θήκης, και μου είπανε ότι εφόσον είμαι μόνο ένα άτομο δεν μπορώ να πάρω μεγαλύτερη χειραποσκευή!!! 8O (Δεν ήξερα ότι έπρεπε να διχοτομηθώ για να μετράω σαν δύο άτομα...)

 

Δεν ξέρω τι να πω...

 

Η λύση που σκέφτομαι εγώ είναι να αγοράσω αυτή τη θήκη

http://www.spider-engineering.co.uk/guitarcases/listproducts2.asp?id=5699

 

και να τη βάλω σε ένα χαρτοκούτι και να το γεμίσω με bubblewrap.

 

Έχει κανείς να προτείνει καμία αντίστιχα καλή θήκη?

Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α! Έψαξα το θέμα και το αμπάρι με τις βαλίτσες είναι και συμπιεσμένο και έχει και σχετικά ελεγχόμενη θερμοκρασία. Δηλαδή οι θερμοκρασίες στο αμπάρι ΔΕΝ είναι ίδιες με τις εξωτερικές.

Ο πραγματικός κίνδυνος πορέρχεται από τα χτυπήματα και από το βάρος των άλλων αποσκευών που μπορεί να πέσουν πάνω στη θήκη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πολιτικές για χειραποσκευές έχουν αλλάξει...

 

Hand baggage allowances are changing from 5 July 2006

 

All passengers will be able to carry one standard-sized bag and one briefcase, laptop computer bags or equivalent on all flights.

The maximum size of the bag, 56cm x 45cm x 25cm (22in x 18in x 10in) has been set in line with the UK Department for Transport recommendations.

Passengers must be able to lift their bag unaided into the aircraft overhead locker.

Briefcases, laptop computer bags or equivalent must fit under the seat in front.

 

Πάντως νομίζω ότι σας έχει πιάσει μια υπερφοβία! Και αυτό με τα courier μου φαίνετε πολύ κουλό γιατί η κιθάρα θα φάει περισσότερη κακομεταχείρηση και πολύ περισσότερες μεταφορές απ'ότι αν την δώσεις στο check in και μπεί και βγεί από το αεροπλάνο.

 

Με ένα καλό hard case δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Έχω μεταφέρει πολλές φορές έτσι και ποτέ δεν είχα καμία ζημιά. Έχει φάει αεροπορικές μετακινήσεις σε χαρτόκουτο η κιθάρα σου μέχρι να έρθει στα χέρια σου... Τώρα θα την πειράξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειναι

 

Αλλαξαν οι κανονισμοι για χειραποσκευες. Μολις εκλεισα το τηλεφωνο με Μπριτις Αιργουεης και ΚΛΜ και οι δυο ειπαν το ιδιο. ΔΕΝ μπορεις να την παρεις στο αεροπλανο μαζι σου.

 

Το θεμα ειναι...

 

www.hiscoxcases.com

 

και αεροπλανα (Μπριστολ-Αμστερνταμ-Αθηνα) η` κουριερ...

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου