Προς το περιεχόμενο

Guitar Rig problem...


JAM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί κανείς να με βοηθήσει να κάνω το guitar rig να παίζει ??? (να δω επιτέλους γιατι εχει φαγωθει αυτος ο superfunk...να έχω και επιχειρήματα να του αντιλέγω δηλαδή... :lol: )

 

Δεν μπορώ να το τρέξω ουτε σαν stand-alone ούτε μέσω Nuendo...

Βασικά η κιθάρα ακούγεται όμως ξερή...χωρίς να περνάει μεσα απτο rig...

 

H καρτα μου είναι η M-audio 410

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να το τρέξω ουτε σαν stand-alone ούτε μέσω Nuendo...Βασικά η κιθάρα ακούγεται όμως ξερή...χωρίς να περνάει μεσα απτο rig...
Jam, δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς λες. Αν δεν τρέχει, δεν τρέχει. Αν δεν τρέχει, τότε τι το περίεργο υπάρχει στο ότι η κιθάρα ακούγεται ξερή; Δώσε λίγο φως για να προχωρήσουμε.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κιθάρα ακούγεται εξ αρχής...ανοίγω το guitar rig. Η κιθάρα εξακολουθεί να ακούγεται...

 

ότι και να πειράξω όμως στο rig δεν επηρεάζει τον ήχο. Με λίγα λόγια ο ήχος δεν περνάει μέσα απ'το rig. Τι ρυθμίσεις έχετε στο Audio+Midi Settings ?

 

Tα δοκιμασα ολα εκει μεσα...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρυθμίσεις που έχω εγώ:

 

SoundCard

Interface: ASIO

Sample Rate : 48000

Output Device: SB Audigy 2 (D000) - η playback κάρτα ήχου

Output Latency : 4ms

 

Routing

 

INPUTS: Guitar Rig Input 1 , 2 : 1 Analog Mix L, R (αντίστοιχα)

OUTPUTS: Guitar Rig Output 1, 2 : Wave (και στα δύο)

 

MIDI: Όλα στο off (δεν τα χρησιμοποιώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πρόβλημα σωστής δρομολόγησης του σήματος (του ηχητικού σήματος). Η 410 έχει κάμποσες εισόδους και μόνο δύο εξόδους αν θυμάμαι καλά. Πρέπει να πεις στο Guitar Rig να επεξεργάζεται το σήμα της εισόδου στην οποία έχεις συνδέσει την κιθάρα, βγάζοντας το επεξεργασμένο σήμα στην έξοδο που στέλνεις στον ενισχυτή. Όλα αυτά, ενώ το τρέχεις σαν stand-alone. Μέσα στο Nuendo (ή οποιοδήποτε άλλο) το ίδιο θα πρέπει να κάνεις, αλλά δεν ξέρω να σου πω το πώς διότι δεν ξέρω πως είναι σεταρισμένος ο μίκτης σου μέσα στο πρόγραμμα.

 

P.S. Θεωρώ ότι το πρόγραμμα τρέχει σωστά, μην φας είκοσι μέρες και μετά συνειδητοποιήσεις ότι είναι κάποια κατεστραμένη πειρατική κόπια που δεν λειτουργεί. Αν έχεις αμφιβολίες επ' αυτού, κατέβασε το κανονικό demo και παίξε μαζί του μέχρι να εξοικειωθείς με το πρόγραμμα.

 

P.S. Ο Superfunk έχει δίκιο που είναι ενθουσιασμένος :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To προγραμμα απ'τον superfunk to πηρα...οποτε αφου δουλευει σε αυτον...

 

Τεσπα...θα ρωτησω τον ιδιο...εχουμε και την ιδια καρτα...

 

Ευχαριστω παντως !

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην φας είκοσι μέρες και μετά συνειδητοποιήσεις ότι είναι κάποια κατεστραμένη πειρατική κόπια που δεν λειτουργεί.

 

 

 

To προγραμμα απ'τον superfunk to πηρα...οποτε αφου δουλευει σε αυτον...

 

 

 

 

προσεχε τι λες...θα σε παρουν με τις πετρες και εσενα... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ok έλυσα το πρόβλημα με τον ήχο με την βοήθεια του skatempora...

 

Τώρα θέλω να ρωτήσω το εξής...πώς γίνεται να παίζω real time με το rig και να γράφει στο nuendo (ή cubase).

 

Μου το βγάζει μόνο στα plug-ins... πως πρέπει να το ορίσω ώστε να περνάει ο ήχος την ώρα που παίζω ?

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο cubase πήγαινε file->preferences->vst και εκει που λεει auto monitoring επέλεξε tapemachine style

Mετά πας devices->divice setup->vst audiobay και εκει που λέει direct monitoring πρέπει να ΜΗΝ είναι τσεκαρισμένο.

 

Και στο κανάλι που θα φορτώσεις το guitar rig θα βλέπεις να είναι πατημένο το ηχειάκι (δηλαδί να είναι κίτρινο) που λέει Monitor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου