Προς το περιεχόμενο

golden twin


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ασε, τις λωριδες τις εκοψα σε δισκοπριονο παγκου και δυσκολευοταν. ειναι και ασηκωτο, μιλαμε για μεγαλη διαφορα βαρους απο το μαονι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ασε, τις λωριδες τις εκοψα σε δισκοπριονο παγκου και δυσκολευοταν. ειναι και ασηκωτο, μιλαμε για μεγαλη διαφορα βαρους απο το μαονι.

Δισκοπρίονο πάγκου? πως τα κατάφερες,εγω ετσι έκαψα το μοτέρ του σε ένα κινέζικο και απο τότε μετά την επισκευή το χρησιμοποιώ ελάχιστα ;D

Ξεκίνησα τα καπάκια σκαφτά για τη 335 και σε θυμήθηκα,μεγάλο μανίκι ??? σαν να κανεις γυμναστήριο πεντάωρο ! Για δύο μερες ημουνα off.

Και χρειάζεται κι άλλη δουλειά, αλλά γίνεται ωραίο έχω ανεβάσει φωτό.

 

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νασο σε καταλαβαινω, εγω οταν εκανα τα σκαφτα καπακια για την 335 ειχαν μουδιασει μερικα δαχτυλα για ενα μηνα περιπου. ευτυχως δεν μου εμεινε κανενα κουσουρι.

σημερα εκοψα το μαονι και το παντουκ για τα φτερα της κιθαρας με την κορδελα του φιλου δημητρη ανδρεου. το μαονι θα ειναι στην πισω πλευρα γυρω στους 2 ποντους παχος και το παντουκ μπροστα 1,5 ποντους παχος. επειδη ομως θα βγει θεοβαρη και ας ειναι 3,5 ποντους παχος (το παντουκ ειναι ασηκωτο) θα την κανω σαν arched top να μειωσω το παντουκ. ελπιζω να μην πριμαρει πολυ η κιθαρα.

goldentwin8.thumb.jpg.b1a984e14b356eda1669c436f9d9af06.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νασο σε καταλαβαινω, εγω οταν εκανα τα σκαφτα καπακια για την 335 ειχαν μουδιασει μερικα δαχτυλα για ενα μηνα περιπου. ευτυχως δεν μου εμεινε κανενα κουσουρι.

σημερα εκοψα το μαονι και το παντουκ για τα φτερα της κιθαρας με την κορδελα του φιλου δημητρη ανδρεου. το μαονι θα ειναι στην πισω πλευρα γυρω στους 2 ποντους παχος και το παντουκ μπροστα 1,5 ποντους παχος. επειδη ομως θα βγει θεοβαρη και ας ειναι 3,5 ποντους παχος (το παντουκ ειναι ασηκωτο) θα την κανω σαν arched top να μειωσω το παντουκ. ελπιζω να μην πριμαρει πολυ η κιθαρα.

 

ωραίος ο παίχτης !! πιστεύω πως δεν θα πριμάρει πολύ γιατι θα του δώσει τ βαθύ - ερωτικό ήχο τ μαόνι !! τ παντουκ τ ήχο περίπου βγάζει ?

 

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μαονι θα ειναι στην πισω πλευρα γυρω στους 2 ποντους παχος και το παντουκ μπροστα 1,5 ποντους παχος. επειδη ομως θα βγει θεοβαρη και ας ειναι 3,5 ποντους παχος (το παντουκ ειναι ασηκωτο) θα την κανω σαν arched top να μειωσω το παντουκ. ελπιζω να μην πριμαρει πολυ η κιθαρα.

Το paduk επειδη ειναι σκληρό ξύλο καί επειδή είναι και neck through πιστεύω η κιθάρα σου θα βγεί αρκετά πριμαριστή >:(

Γνώμη μου είναι να ελατώσεις όσο γίνεται σε πάχος το paduk πάνω και να αφήσεις το μαόνι να παίξει μουσική :D

Μου θύμισες μια νεκ θρού που έχω φτιάξει απο κελεμπέκι με φτερά μαόνι με εσωτερικό σκάψιμο σαν thin line και καπάκι έλατο, την έχω ακόμη άβαφη γιατί δεν αντέχω τα πολλά πρίμα της!

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νασο στην αρχη και εγω για thin line ελεγα αλλα αλλαξα γνωμη για τον λογο οτι πρεπει να κρατησω ολο το μαονι στο σωμα να κανει δουλεια. στην dimarzio εχει εναν οδηγο που βαζεις τον  ηχο που θελεις να βγαλεις και σε ποιο σημειο υστερει η κιθαρα σου (πχ πολλα πριμα) και σου βγαζει το μοντελο που σου ταιριαζει. θα ριξω μια ματια και εκει.

πισω στην δουλεια λοιπον. πλανισα τα φτερα, μαονι-παντουκ και κολλησα τα πρωτα ζευγαρια για την μια κιθαρα.

Νασο παραθετω φωτο με το σχεδιο.

goldentwin9.thumb.jpg.3fd1a13ec7395e6604f098e86963a8bf.jpg

goldentwin10.thumb.jpg.2cb9c24af0e5c588f7506acbabf5e627.jpg

goldentwin11.thumb.jpg.ebebd1d4c7bdd26d6109afc0e011d8d8.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα, θα είναι τύπου les paul και στη πάνω μεριά θα είναι σε κάποιο σημείο κούφια, ωραία αναμένουμε λοιπόν αλλά πώς θα κάνεις το σκάψιμο τώρα που τα κόλησες?

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελεγα να την κανω κουφια αλλα το μετανιωσα. ετσι εκει που θα ηταν η τρυπα, θα φτιαξω το ιδιο σχεδιο με inlay απο παλισανδρο επανω στο παντουκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελεγα να την κανω κουφια αλλα το μετανιωσα. ετσι εκει που θα ηταν η τρυπα, θα φτιαξω το ιδιο σχεδιο με inlay απο παλισανδρο επανω στο παντουκ

Ολο κόλπα είσαι :D

Αρα φτιάχνεις μια τύπου les paul με καπάκι paduk  και μανίκι laminate neck trough σε άψογα Ελληνικά, θα πρέπει να εχεις υπολογίσει τη γωνία του μάνικου και να έχεις αρκετά βαθύ το laminate.

Τα κοψίματα στο laminate είναι για τις θέσεις των μαγνητών για να μη σκάβεις μετα?

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κοψίματα στο laminate είναι για τις θέσεις των μαγνητών για να μη σκάβεις μετα?

σωστος!

θα πρέπει να εχεις υπολογίσει τη γωνία του μάνικου και να έχεις αρκετά βαθύ το laminate.

οχι γωνια  ;D , θα βαλω γεφυρα σταθερη τυπου strat  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου