Προς το περιεχόμενο

3 Ευχές (funky_bassman clip)


funky_bassman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες αράζαμε με ένα φιλαράκι σπίτι μου κι αποφασίσαμε να ηχογραφήσουμε ένα τραγούδι του... Μετά αποφασίσαμε να γυρίσουμε και "video clip"  (είχαμε πιει καμιά 20αριά μπύρες) ::)

Η όλη δουλειά είναι σπιτίσια (ακόμα και η κάμερα είναι από αυτές τις παλιές με την κασέτα).

Στο κομμάτι: κιθάρες, φωνητικά και μουσική την έχει γράψει το φιλαράκι μου (δείτε το video για ονόματα γιατί δεν ξέρω αν θέλει να μπει το όνομα στο forum). Ενορχήστρωση, παραγωγή, μπάσο και κάτι χαζοπλήκτρα τα έχω κάνει εγώ... Στο κλιπ έχω κάνει το μοντάζ και τις λήψεις... (επαναλαμβάνω έγινε μετά από καμιά 20αριά μπύρες  :P)

Καλή ακρόαση...

(επισυνάπτω και το Mp3 γιατί πολλοί έχουν firewall στη δουλειά)

3_efxes.mp3

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελε μερικες μπυρες ακομα  :)

Δεν είναι αρκετά πιωμένο εννοείς?

(ο καθένας έτσι? Φύγανε 60 μπύρες χθες, γιατί ήμασταν 3 άτομα σπίτι :P)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομματι σχολιαζα  :)

 

Δεν μ'επιασες.

Μη σου χαλαω το θεμα, δεν επρεπε μαλλον να ποσταρω απο την αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γουσταρω Ελληνα vile valo με γυαλια  ;D ;D

 

ωραιο Μανωλη - ηθελε βεβαια λιγη δουλιτσα παραπανω φωνητικα αλλα ειναι πιασαρικο  ;)

Nice - για το βιντεο δεν θα σχολιασω γιατι ειμαι τοσο ασχετος που ακομα και αυτο μου αρεσε  :D (και ας ηταν ασυγχρονιστο)  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομματι ειναι καλο με καλο ηχο(ειδα το βιντεο και οχι το mp3,ο ηχος παιρνει ενα 20%πανω τουλαχιστον στα βιντεο λογω συνδυασμου ορασης-ακοης  ;))

Bαλε κανα βαθακι παντως στα τυμπανα και δωσε λιγο τα πιατινια-overhead(αν εχεις τετοια ρυθμιση) να παρουν αερα.

 

Μου αρεσε -εως πολυ-ο τραγουδιστης.

Το ερμηνευσε καλα και εχει ιδιαιτερη χροια που θα συγκινουσε τους/τις λατρεις της εμπορικης ποπ μπαλαντας.

Το θεωρω παρα πολυ θετικο αυτο γιατι το παν ειναι η φωνη.Τα αλλα ειναι για μας τους ψειρες :)

Ισως ηθελε λιγη ''ζωντανια'' απο το eq (χαμηλομεσαια).

 

Αυτο στο οποιο υστερει ειναι το ρεφραιν...

Το κουπλε με προετοιμαζε για κατι που τελικα δεν ηρθε:

Μια δυνατη φραση ντυμενη με μια μελωδια που να επαναψιθυρισω.

Αν ειχε ενα καλο ρεφραιν θα ταν ετοιμο να βγει στα ραδιοφωνα και να σπασει τις καρδιες ερωτευμενων φοιτητριων... :P :D

 

Τελευταια λεπτομερεια:

Ο ηχος του μπασου ειναι πολυ καλος αλλα επαναλαμβανει την ιδια νοοτροπια απ την αρχη ως το τελος:

Καθε τελος τετραμετρου εχωνε για να δηλωσει την παρουσια του.Καταλαβαινω την αναγκη να καταγραψουμε τον εαυτο μας αλλα δε νομιζω οτι ηταν απαραιτητο τοσο στιγμιαιο οργωμα ΣΕ ΑΥΤΟ το κομματι.

Καποια απλα γυρισματα θα ηταν αρκετα γιατι ωρες ωρες-ιδιως στο ρεφραιν-εμπλεκετο με τη φωνη και δεν αφηνε ανασες.

Επισης καποιες νοτες-πινελιες της φυσικης μινορε ισως ταιριαζαν περισσοτερο απο αυτα τα πεντατονικα.

 

Παντως εμεινα με μια θετικη αυρα απο το ολο εγχειρημα και προσωπικα εκτιμω πολυ τα ολοκληρωμενα αποτελεσματα ασχετως μουσικου στυλ.

(Την αυρα αυτη υποδηλωνει και το εκτενες,μην πω πολυλογαδικο,σχολιο μου. ;)

 

Καλη συνεχεια! :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bαλε κανα βαθακι παντως στα τυμπανα και δωσε λιγο τα πιατινια-overhead(αν εχεις τετοια ρυθμιση) να παρουν αερα.

Καταρχάς ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και για τον κόπο να σχολιάσεις...

Το δοκίμασα αλλά ο Μήτσος επέμενε στα στεγνά drums... Επίσης μετά ακουγόντουσαν αρκετά πιο ψεύτικα από ότι είναι (καθώς είναι loop από το addictive drums)

 

Αυτο στο οποιο υστερει ειναι το ρεφραιν...

Το κουπλε με προετοιμαζε για κατι που τελικα δεν ηρθε:

Μια δυνατη φραση ντυμενη με μια μελωδια που να επαναψιθυρισω.

Αν ειχε ενα καλο ρεφραιν θα ταν ετοιμο να βγει στα ραδιοφωνα και να σπασει τις καρδιες ερωτευμενων φοιτητριων... :P :D

Δυστυχώς δεν μπορούσε να βγάλει εύκολα τις ψηλές του οπότε αναγκαστικά το κάναμε πιο Low profile το ρεφρεν... Κανονικά έπρεπε να αλλάξουμε τόνο αλλά είχαμε τελειώσει με τις ηχογραφήσεις και δεν ήθελα να τα πειράξω και να τα κάνουμε όλα από την αρχή οπότε καταλήξαμε σε αυτό το κόλπο...

 

Τελευταια λεπτομερεια:

Ο ηχος του μπασου ειναι πολυ καλος αλλα επαναλαμβανει την ιδια νοοτροπια απ την αρχη ως το τελος:

Καθε τελος τετραμετρου εχωνε για να δηλωσει την παρουσια του.Καταλαβαινω την αναγκη να καταγραψουμε τον εαυτο μας αλλα δε νομιζω οτι ηταν απαραιτητο τοσο στιγμιαιο οργωμα ΣΕ ΑΥΤΟ το κομματι.

Καποια απλα γυρισματα θα ηταν αρκετα γιατι ωρες ωρες-ιδιως στο ρεφραιν-εμπλεκετο με τη φωνη και δεν αφηνε ανασες.

Επισης καποιες νοτες-πινελιες της φυσικης μινορε ισως ταιριαζαν περισσοτερο απο αυτα τα πεντατονικα.

Spector! Απλά ο καλύτερος ήχος που είχα ποτέ σε μπάσο!!!

Έχεις δίκιο πάντως... Ήμουν λίγο ποζεράς σε αυτή την ηχογράφηση αλλά τα ήθελε κι ο άλλος... Μου έλεγε "κάνε κάνα γύρισμα ρε είναι πολύ άδειο" κλπ... Οπότε είπανε στη γριά να χέσει και ξε****θηκε... :P Έπαιξα σε 2-3 σημεία (νομίζω) φυσική μινόρε αλλά ίσως δεν ακούγονται ευκρινώς....

 

 

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το κομμάτι, αν και όχι το είδος μου, είναι πιασάρικο!

Ο ήχος μου άρεσε πολύ....ειδικά δε το μπάσο πολύ καλό!

Γενικά η παραγωγή του είναι 1000% πάνω από την πρώτη σου που είχα ακούσει (θυμάσαι) , δεν μιλάω για την sample εποχή σου, την προηγούμενη ;D.

Η εικόνα του video μου άρεσε, μην την υποτιμάς σαν κάμερα, είναι καλλίτερη από πολλές σύγχρονες hd.

Αν πρέπει να κάνω κάποια παρατήρηση οπωσδήποτε....ίσως κάποια κάδρα...αλλά who cares!  ;D

Μπράβο Μανώλη! Μπράβο και στο Φίλο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου