Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα για ανάλυση MIDI αρχείων


apple42

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

@ apple42

Αυτόν τον τρόπο εμφάνισης - απεικόνισης των δεδομένων (controllers κλπ) τον θέλεις για προσωπική σου χρήση ή για κάποια παρουσίαση; (π.χ. εκπαιδευτικούς λόγους).

Είσαι καθηγητής - δάσκαλος σε κάποια μουσική σχολή κλπ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

για εκπαιδευτικούς λόγους, για έναν φίλο δάσκαλο που τον βοηθάω στο τεχνικό μέρος. Βέβαια υπάρχει και προσωπικό ενδιαφέρον. Βασικά προσπαθεί να παρουσιάσει απλά και οπτικά, πράγματα που έχουν να κάνουν με την ερμηνεία (κλασικής μουσικής).

 

Να ρωτήσω ξανά όσους έχουν πρόσβαση σε Cubase ή κάτι παρόμοιο. Μπορώ να ρίξω το tempo συνολικά ως ποσοστό του αρχικού (50%) και όχι καθορίζοντας τέμπο για συγκεκριμένη αξία (πχ τέταρτο = 100); Το πρόβλημα σε κάποια free προγράμματα που δοκίμασα είναι ότι επειδή υπάρχουν μέσα στο MIDI αρχείο tempo changes ή όποια ρύθμιση δώσω αρχικά (πχ τέταρτο = 60) ισχύει για πολύ λίγο μέχρι την επόμενη εντολή tempo change. Αν συνολικά αγνοήσω αυτές τις εντολές μπορώ να επιβραδύνω την εκτέλεση αλλά χάνω μεγάλο μέρος της ερμηνείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά πραγματικά αν δε γκρουβάρει κάτι από μόνο του, ή αν δεν είναι πάνω σε μετρονόμο, η κατάσταση είναι εφιαλτική. Και από ότι καταλαβαίνω, μάλλον έτσι είναι το υλικό σου, διαφορετικά θα άνοιγες παράθυρο- παράθυρο και θα δούλευες με βάση το grid.

 

manosx δεν έχω να διορθώσω κάτι στο αρχείο. Χρειάζεται, ας πούμε, να επιδείξω σε αυτούς που θα δουν/ακούσουν ποια είναι τα συστατικά του καλού "γκρουβαρίσματος".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

για εκπαιδευτικούς λόγους, για έναν φίλο δάσκαλο που τον βοηθάω στο τεχνικό μέρος. Βέβαια υπάρχει και προσωπικό ενδιαφέρον. Βασικά προσπαθεί να παρουσιάσει απλά και οπτικά, πράγματα που έχουν να κάνουν με την ερμηνεία (κλασικής μουσικής).

Καλά το υποψιάστηκα.

 

Να ρωτήσω ξανά όσους έχουν πρόσβαση σε Cubase ή κάτι παρόμοιο. Μπορώ να ρίξω το tempo συνολικά ως ποσοστό του αρχικού (50%) και όχι καθορίζοντας τέμπο για συγκεκριμένη αξία (πχ τέταρτο = 100); Το πρόβλημα σε κάποια free προγράμματα που δοκίμασα είναι ότι επειδή υπάρχουν μέσα στο MIDI αρχείο tempo changes ή όποια ρύθμιση δώσω αρχικά (πχ τέταρτο = 60) ισχύει για πολύ λίγο μέχρι την επόμενη εντολή tempo change. Αν συνολικά αγνοήσω αυτές τις εντολές μπορώ να επιβραδύνω την εκτέλεση αλλά χάνω μεγάλο μέρος της ερμηνείας.

Στα συνηθισμένα προγράμματα:

1. Εάν φορτώσεις ένα κοινό Midi File όπου έχει ένα μόνο Tempo (ίδιο από αρχή μέχρι τέλος), μπορείς να αλλάξεις το Tempo από την master επιλογή της ταχύτητας (tempo). Με μία κίνηση.

2. Εάν φορτώσεις κάποιο Midi File όπου έχει παραπάνω από ένα Tempo, εναλλαγές Tempo κατά τη διάρκεια του κομματιού, μπορείς να αλλάξεις τα Tempos από το Tempo Track όπου θα δεις τις διαφορετικές τιμές του tempo στα διάφορα μέτρα - σημεία κλπ. Πολλές κινήσεις.

 

Στις δύο πιό πάνω περιπτώσεις, θα πρέπει την αλλαγή, π.χ. 75% - 50% να το υπολογίσεις μόνος σου.

 

3. Να χρησιμοποιήσεις κάποιο εξωτερικό πρόγραμμα γι'αυτό τον λόγο όπου θα μπορεί να κάνει την ποσοστιαία αλλαγή όχι μόνο στην 1η περίπτωση αλλά και στην δεύτερη όπου θα υπάρχουν παραπάνω από μία εναλλαγές ταχύτητας μέσα στο ίδιο το κομμάτι - αρχείο (Midi File). Δεν γνωρίζω εάν υπάρχει κάποιο δωρεάν πρόγραμμα γι'αυτή τη δουλειά αλλιώς πρόγραμμα κατά παραγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2. Εάν φορτώσεις κάποιο Midi File όπου έχει παραπάνω από ένα Tempo, εναλλαγές Tempo κατά τη διάρκεια του κομματιού, μπορείς να αλλάξεις τα Tempos από το Tempo Track όπου θα δεις τις διαφορετικές τιμές του tempo στα διάφορα μέτρα - σημεία κλπ. Πολλές κινήσεις.

Αυτό είναι το ζόρι. Μιλάμε για αρκετά σημεία με 4-5 ή και παραπάνω αλλαγές tempo στο ίδιο μέτρο!

Τουλάχιστον αυτά που μου λες επιβεβαιώνουν αυτά που βλέπω κι εγώ. Επειδή δεν έχω πιάσει 4-5 Daw στα χέρια μου, είπα μήπως υπάρχει κάτι να μου γλιτώσει χρόνο. Υπάρχει μήπως κάποιος τρόπος να επηρεάσω συνολικά τα tempi από το γράφημά τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αυτό είναι το ζόρι. Μιλάμε για αρκετά σημεία με 4-5 ή και παραπάνω αλλαγές tempo στο ίδιο μέτρο!

4-5 αλλαγές tempo μέσα στο ίδιο μέτρο ?

Μήπως υπάρχει αυτή η "αστάθεια" λόγω μεταφοράς - εγγραφής μέσω Midi ?

Είναι σαν να έκανε (μεταφορά) εγγραφή μουσικού κομματιού μέσω Midi χωρίς συγχρονισμό ή ο συγχρονισμός να είχε κάποιο πρόβλημα.

 

Τουλάχιστον αυτά που μου λες επιβεβαιώνουν αυτά που βλέπω κι εγώ. Επειδή δεν έχω πιάσει 4-5 Daw στα χέρια μου, είπα μήπως υπάρχει κάτι να μου γλιτώσει χρόνο. Υπάρχει μήπως κάποιος τρόπος να επηρεάσω συνολικά τα tempi από το γράφημά τους;

Να επηρεάσεις από το γράφημα τόσα πολλά tempo δεν θυμάμαι να το έχω κάνει. Κι αν το έχω κάνει, ζήτημα να το έχω κάνει ελάχιστε φορές και πάρα πολύ παλιά. Υπάρχει πάντα συγχρονισμός.

 

Όπως είπα και πιό πάνω, αυτό που ζητάς, αν ήταν θα το έκανα με εντελώς ηλεκτρονικό τρόπο μέσω προγράμματος λόγω ακρίβειας. Βλέπε στο προηγούμενο post την 3η περίπτωση.

 

EDIT 1

Απλά για να σιγουρευτώ, κάτι σαν το παρακάτω συνημμένο δεν το θες - δεν σου κάνει.

Το Α είναι το αρχικό και το Β με 50% των ταχυτήτων αριθμητικά αφού έχει αλλάξει τα μέτρα, τις αξίες, κι όλα έχουν γίνει.....

Κατά τα άλλα, το ακουστικό αποτέλεσμα του Β είναι ακριβώς το ίδιο με το Α.

 

EDIT 2

Αυτό που θες είναι το C, από Α σε C.

A.mid

B.MID

C.mid

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Θέλω αυτή την αλλαγή που γίνεται από A σε C αλλά να μπορώ να την κάνω χωρίς να χρειάζεται να αλλάξω όλα τα σημεία που έχουν tempo changes ένα-ένα με το χέρι.

 

Θα ψάξω την λύση με κάποιο Demo του Cubase για αρχή και βλέπουμε.

Στην σελίδα 99 εδώ δείχνει πολλαπλούς controllers ταυτόχρονα:

http://books.google.gr/books?id=vWBqlIP5PEgC&pg=PA100&lpg=PA100&dq=cubase+edit+in+place&source=bl&ots=Mc0uh0RmN0&sig=wYM-AIx5_lI1S2AIy73rTW8emPc&hl=en&sa=X&ei=-YGVT576BanP4QSPwujQDw&ved=0CCwQ6AEwAg#v=onepage&q=cubase%20edit%20in%20place&f=false

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ναι. Θέλω αυτή την αλλαγή που γίνεται από A σε C αλλά να μπορώ να την κάνω χωρίς να χρειάζεται να αλλάξω όλα τα σημεία που έχουν tempo changes ένα-ένα με το χέρι.

Κατάλαβα.

Είναι πολλά τα κομμάτια στα οποία θέλεις να κάνεις αυτή την αλλαγή της ταχύτητας στο μισό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά. Αν ήταν για ένα δεν θα το συζήταγα. Θα είχα κάτσει ένα δίωρο να κάνω τις αλλαγές μία μία να τελειώνω. Αλλά δεν θέλω να ρίξω την ταχύτητα μόνο στο μισό. Σε κάποια αρχεία πρέπει να πειραματιστώ με εξαιρετικά αργές ταχύτητες και ιδανικά να μπορώ να τις αλλάζω κατά βούληση στην παρουσίαση.

Γι αυτό θα βόλευε αν ένα πρόγραμμα μου έδινε την δυνατότητα % αλλαγής όλων των tempi με την μία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εάν έχεις κάποια αρχεία που θες αλλαγή στο 50% της αρχικής ταχύτητας, μπορώ να σε εξυπηρετήσω εάν θες. Επίσης, μπορείς να μου στείλεις ένα μόνο αρχείο, αυτό που έχει τις πιό πολλές αλλαγές ταχύτητας, απλά για να δεις αν σου κάνει(ω)  :)

 

EDIT

Τα αρχεία θα πρέπει να είναι SMF (*.mid) σε format 0 ή 1 ή 2.

Εάν δεν σε πειράζει, μπορείς να ανεβάσεις το αρχείο εδώ στο φόρουμ ως συνημμένο ή αλλιώς μου το στέλνεις προσωπικά με email.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου