Προς το περιεχόμενο

Παλιότερη μουσική μέσα από το πρίσμα του παρόντος


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

συνειδητοποίησα οτι όποιος δεν αναγνωρίζει μουσικές-κινήματα και μουσικούς που αποτελούν αναμφισβήτητα ιστορικούς σταθμούς (ήτοι : έχουν γραφτεί βιβλία, έχουν γυριστεί ταινίες και ντοκιμαντέρ, αναφέρονται στις επιρροές αξιόλογων σημερινών μουσικών) είναι απλά hopeless case.

 

τα ειπες ολα μεγαλε....το θεμα μπορει να κλειδωθει... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

superfunk σωστα οσα λες αλλα οι πωλησεις δεν ειναι δειγμα ποιοτητος .στην ελλαδα πρωτα σε πωλησεις ειναι τα ζουζουνια αν ισχυε το θεωρημα σου θα σημαινε οτι τα ζουζουνια ειναι ποιοτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα οι πωλησεις δεν ειναι δειγμα ποιοτητος

 

γιατι ειπα εγω οτι ειναι ???

 

ομως δεν βλαπτουν και ΟΛΟΙ οι ογκολιθοι στους οποιους αναφερομαστε ΕΙΧΑΝ ΤΡΕΛΛΕΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ επι το πλειστον (αλλοιως δεν θα γίνονταν ολα αυτα που λεει ο Blue μια και δεν θα τους ηξερε ουτε η μανα τους)...

 

τωρα αν καποιοι... ψυχακηδες.. ;D τυπου Α.Ζηλος και UNCUT προσπαθουν να πεισουν τον κοσμο οτι  οι.... Unsung GGBERIES απο το Kansas..που παιζουν...ψυχοσυγκινησιακο μετα πανκ & εχουν πουλησει 3 δισκους (εναν στη μαμα τους,εναν στο μπαμπα τους και εναν..στον...εαυτο τους)  ειναι ...σημαντικοτεροι και καλυτεροι απο τους U2 ..δεν φταιμε εμεις... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο άνθρωπος αναδείχθηκε σε ένα εντελώς διαφορετικό μουσικό πλαίσιο οργανοπαικτών και ακροατών από τους σημερινούς, σε ένα πλαίσιο το οποίο ήταν ανοιχτό σε πρωτόγνωρους πειραματισμούς όπως τη θερεμιν και το δοξάρι και δεν το ενοχλούσαν και πέντε πράσινες, ένα πλαίσιο στο οποίο ίσως ήταν και αποδεκτή η κλοπή/αντιγραφή, ένα πλαίσιο που πάντως πρώτη φορά άκουγε τέτοια πράγματα παιγμένα έτσι, και η φήμη του οφείλεται ακριβώς σε αυτούς τους σύγχρονους του οι οποίοι αργότερα μεταλαμπάδευσαν το θαυμασμό τους σε νεώτερους, και αυτοί σε νεώτερους κ.ο.κ.

 

+1000

 

Η πλάκα είναι ότι αν διάβαζαν το συγκεκριμένο thread άτομα όπως οι Theater ή οι Τool θα έμεναν με το στόμα ανοικτό... ;D

 

Άσε που στα λόγια όλοι καλοί είμαστε, και βγάλαμε κουλό τον Page (!) στα live, τράβα παίξ'τα εσύ ρε μάγκα (όχι εσύ Ray) χωρίς να κάνεις ''λάθος'', αλλά πρόσεχε, όχι με την Μusicmann και με τον Boogie και με 14 high gain - saturation και 3 delay πετάλια, αλλά με τη lespaul κρεμασμένη στα .. ;D και καρφί σε μονοκάναλο ενισχυτή της εποχής... για να δούμε πως θα ακούγονται οι ''μπουρμπουλήθρες'' σου και τα αρπέτζιό σου τότε...  ;)

 

Οn topic, θα έλεγα ότι είναι όντως δύσκολο για έναν νέο να αφομοιώσει και να κρίνει ορθά την μουσική παλαιότερων δεκαετιών, όχι μόνο γιατί από τότε έχει διευρυνθεί το στυλ τραγουδοποιϊας και η τεχνική, αλλά και ο ήχος, και η φύση του ήχου.

 

Για παράδειγμα στην ηλικία 15-20 (και βάλε) αγόραζα και άκουγα μέταλ δίσκους (όχι ιδιαίτερα κάφρικους θα έλεγα). Μετά από τόσο καιρό ακρόασης και έχοντας συνηθίσει το αυτί μου να ακούει αυτόν τον μέταλ overdrive-distortion ήχο, λογικό είναι να μην μπορούσα να καταλάβω ή να εκτιμήσω το ''Tommy'' , το ''St' Peppers..'' ή το ''Dark side of the moon''. Όχι ότι δεν μου άρεσαν, δεν μπορούσα να τα καταλάβω. Τότε είχα σαν ''αρχικό'' σημείο αναφοράς του σκληρού κιθαριστικού ήχου το ''Iron Maiden'' ή το ''Blizzard of Oz'', πιο πίσω ο κιθαριστικός ήχος μου φαινόταν μουντός, ψόφιος, ή και προϊστορικός θα έλεγα.

 

Αυτό φυσικά άλλαξε για μένα την επόμενη πενταετία που πήγαινα όλο και πιο πίσω στα μουσικά μου ακούσματα, και πλέον θεωρώ ότι μπορώ να απολάυσω σχεδόν το ίδιο με έναν 50άρη τη μουσική της τότε εποχής, σε μουσικό επίπεδο τουλάχιστον γιατί σε ανθρώπους μεγαλύτερης ηλικίας από μένα εμπλέκονται και άλλα θέματα, ο ρομαντισμός της εποχής, η νοσταλγία μπλα μπλα μπλα. Ωστόσο δεν σας κρύβω ότι ακόμα δεν έχω ''αφομοιώσει'' τον early-middle 60'ς ήχο όπως Hendrix, τα πρώτα των Stones, των Who και των Beatles, με την έννοια ότι μπορώ να ακούσω πολύ πιο άνετα τις μουσικές των συγκεκριμένων από το '68 και μετά π.χ., τα προηγούμενα ακόμα μου ακούγονται αρκετά ''raw''..

 

Eν κατακλείδι πιστεύω ότι οι νεότεροι, έχοντας φυσικά στο πίσω μέρος του μυαλού τους τις συνθήκες της εποχής, ακούγοντας συνεχώς τη μουσική εκείνης της περιόδου μπορούν από ένα σημείο και μετά να καταλάβουν, να απολαύσουν, και γιατί όχι να κρίνουν (σε λογικά πλαίσια) τη μουσική εκείνης της εποχής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Lord_Goumis

 

η ..εξελικτικη διαδικασια που αναφερεις ονομαζεται εις την μαλλιαρην "γινομαι ανθρωπος"... ;D...χαιρομαι ιδιαιτερα για εσενα.. ;)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ..εξελικτικη διαδικασια που αναφερεις ονομαζεται εις την μαλλιαρην "γινομαι ανθρωπος"... ;D...χαιρομαι ιδιαιτερα για εσενα.. ;) 

 

Xαχαχα  ;D ;D

 

Μα ξέρεις τί είναι, χτες το βράδυ που μου χάλασε το ίντερνετ και ήθελα να ακούσω λίγη μουσική ο άνθρωπος, να ψάχνω πίσω από στίβες εκατοντάδων metal cds, μπας και βρω κάποια παλιά συλλογή από εφημερίδα?  ;D

 

Πάντως πέρα  από την πλάκα, το εννοώ αυτό με τον ήχο. Δεν έχει να κάνει με τον ''metal - αρκετά γκαζωμένο ήχο'', αλλά και με τον απλό rock. Για παράδειγμα, το ''Sympathy For the Devil'' (ή το ''satisfaction''). To original ακόμα μου ακούγεται αρκετά raw σε σχέση με τις 90'ς-και-μετά live εκτελέσεις του π.χ. (θα μου πείτε έχουν αλλάξει και την ενορχήστρωση..), όπου ο ήχος παραμένει rock, ακόμα και vintage, αλλά δεν ακούγεται έτσι ''ξεραϊλα'', οπότε θεωρώ λογικό ο νεοτερος να προτιμά αυτή την εκτέλεση. Φαντάζομαι αυτός είναι και ο λόγος που γίνονται remasters σε άλμπουμς κατά καιρούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη πλευρά όμως τι θα έλεγες αν σου αντιπαρέθετα ότι 'νομίζεις' ότι αναγνωρίζεις;

 

oτι έχεις δίκιο. Το "αναγνωρίζω" μέσα στην πρότασή μου δεν προσδίδει καμία αξία σε εμένα, εννοούσα οτι όλοι καταλαβαίνουν μεγάλα έργα (ή μέρος αυτών) χωρίς να έχουν σπουδάσει ιστορία τέχνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ειπα εγω οτι ειναι ???

 

ομως δεν βλαπτουν και ΟΛΟΙ οι ογκολιθοι στους οποιους αναφερομαστε ΕΙΧΑΝ ΤΡΕΛΛΕΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ επι το πλειστον (αλλοιως δεν θα γίνονταν ολα αυτα που λεει ο Blue μια και δεν θα τους ηξερε ουτε η μανα τους)...

 

τωρα αν καποιοι... ψυχακηδες.. ;D τυπου Α.Ζηλος και UNCUT προσπαθουν να πεισουν τον κοσμο οτι  οι.... Unsung GGBERIES απο το Kansas..που παιζουν...ψυχοσυγκινησιακο μετα πανκ & εχουν πουλησει 3 δισκους (εναν στη μαμα τους,εναν στο μπαμπα τους και εναν..στον...εαυτο τους)  ειναι ...σημαντικοτεροι και καλυτεροι απο τους U2 ..δεν φταιμε εμεις... ;D

 

Απλα σου δινουν αλλη οπτικη γωνια απο το υπαρχων μουσικο status.. Δηλαδη πρεπει ολοι να βλεπουμε MTV και να ακουμε τι παιζει το ραδιο; Ευτυχως που υπαρχουν οι ΖηλοΔασκαλοπουλοι "κολλημενοι" με το underground.. ;D Σιγουρα παντως υπαρχουν πολλες μπαντες καλυτερες απο τους U2.. (δε θα αναφερω καποιες, θα ξεχειλωθει παλι το θεμα..) και οπως πολυ καλα γνωριζεις.. ο Brian Eno μπορει να κανει τον χτυπο μιας πετρας στο τοιχο να ακουγεται σκετη μελωδια.. ποσο μαλλον μια μπαντα που στο ξεκινημα της επαιζε στα υπογεια του Δουβλινου..

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη κολλας με το ονομα,βαλε στη θεση του τους Stones,Beatles,Aretha Franklin,Ottis Redding,James Brown  κτλ (που ΔΕΝ υπαρχουν και τοσοι πολλοι...καλυτεροι απο αυτους... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα παντως υπαρχουν πολλες μπαντες καλυτερες απο τους U2..

 

 

Μόνο πολλές; Βρωμάει ο τόπος.

 

Έχω βαρεθεί όπου πηγαίνω και όπου σταθώ, να ακούω συνέχεια μπάντες καλύτερες από τους U2.

 

Δεν τολμάς να μπεις σε προβάδικο ή σε ηχογράφηση, και τσουπ! να και μια μπάντα καλύτερη από τους U2.

 

 

Δεν πάει άλλο με αυτήν την κατάσταση, κάτι πρέπει να κάνουμε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου