Προς το περιεχόμενο

Σύμπτωμα αυξομείωσης έντασης σε ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Τελευταία παρατηρώ ότι παίζοντας στο LANEY LC15 μου η ένταση πέφτει (μόνη της) και μετά από δευτερόλεπτα επανέρχεται. Τον ενισχυτή τον έχω 6 χρόνια αλλά έπαιζα σπανίως. Το τελευταίο δίμηνο παίζω πιο συχνά και για πρώτη φορά σε εντάσεις... πρόβας.

 

Υποψιάζομαι λάμπες (έχω τσεκάρει καλώδια), αλλά στην περίπτωση αυτή ποιες; Αλλοίωση στη χροιά του ήχου δεν παρατηρώ κατά τη μείωση της έντασης.

 

Πάντως όλες δείχνουν να ανάβουν (πορτοκαλί χρώμα). Ή μόνη διαφορά που παρατηρώ είναι στην πρώτη προ-ενισχύτρια, όπου το πορτοκαλί φως δεν ανάβει στον μεταλλικό "δίσκο" που βρίσκεται στο κάτω μέρος, αν μπορώ να το περιγράψω έτσι, παρά μόνο στα "ποδαράκια" που κατεβαίνουν προς τα 'κει (σημειώνω ότι βγάζοντάς την, παρατήρησα ότι η συγκεκριμένη είναι διαφορετικής μάρκας από τις άλλες δύο προενισχύτριες και δεν είναι πανομοιότυπη).

 

Ιδέες;

Ιντονέησον ημάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω και εγώ έναν παλιό ενισχυτή με τρανζίστορ ώμος και μου αφομοιώνει και σε εμένα , τον έχουμε πάνω από 18 χρόνια αλλά είναι τελείως αδούλευτος !! εγώ πιστεύω πως κάτι παίζεται με τους μετασχηματιστές !!!

\

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το μέχρι τώρα ενδιαφέρον.

Μάλλον για τεχνικό με βλέπω, αλλά αν κάποιος έχει καμιά άλλη ιδέα, είμαι όλος αυτιά.

Ιντονέησον ημάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω και εγώ έναν παλιό ενισχυτή με τρανζίστορ ώμος και μου αφομοιώνει και σε εμένα , τον έχουμε πάνω από 18 χρόνια αλλά είναι τελείως αδούλευτος !! εγώ πιστεύω πως κάτι παίζεται με τους μετασχηματιστές !!!

\

 

Οι ενισχυτές όλοι έχουν συνήθως τα εξής θέματα: σκόνες στα ποτενσιόμετρα (κλασσικό), σκόνη κι υγρασία γενικά, γήρανση των πυκνωτών τροφοδοσίας (οι μεγάλοι ηλεκτρολυτικοί ειδικά) και ασφάλειες.

 

Οι Ασφάλειες αλλάζουν εύκολα με νέες της ίδιας τιμής τάσης και ρεύματος(Volt, Amp).

 

Για τους λαμπάτους ειδικότερα, μας "πρίζουν" κι αυτές οι λυχνίες που θέλουν αλλαγή κάποια στιγμή και (προσοχή:) BIAS! Πολύ σημαντικό το bias/πόλωση σε μεγάλης ισχύος λαμπάτους (>5W).

 

Για τα pots, τα ψεκάζεις εσωτερικά με ένα σπρέυ καθαριστικό επαφών ή με το wd40. Την πλακέτα την καθαρίζεις με ένα σκουπάκι και σπρέυ αέρος από σκόνη κλπ. Τις λάμπες preamp τις αλλάζεις εύκολα χωρίς bias ενώ τις νέες μεγάλες τελικές πρέπει να τις πολώσει (biasing) σωστά ένας τεχνικός.

 

Για τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές, ΜΑΚΡΙΑ τα χέρια! Σκοτώνουν οι τάσεις τους. Μόνο τεχνικός μπορεί να τους τσεκάρει και να τους αλλάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Sottos : ευχαριστώ για την κατατοπιστικότατη ανάλυση. Συμπέρασμα, ολοταχώς για τεχνικό ... μην πάθουμε και τίποτα.

 

@Stamkosk: το group φταίει σίγουρα ;D ;D ;D, έχω αρχίσει να υποψιάζομαι ότι αυτό που αυξομειώνεται είναι η ακοή μου από την κουφαμάρα, κ ότι ο ενισχυτάκος είναι jet.

 

 

Ιντονέησον ημάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου