Προς το περιεχόμενο

Μικρό keyboard με HOLD;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρέπει να μας εξηγήσεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.

 

 

Θέλω απλά να μη σβήνει ο ήχος όταν αφήνω τα πλήκτρα είτε παίζω μία νότα μόνο ή 10. Δε με απασχολεί αν μιλάμε για arpreggiator ή μία σκέτη νότα βιολιού, αυτό είναι θέμα των ήχων του application. Εννοώ φυσικά τα instruments που έχουν αυτή τη δυνατότητα και δεν έχουν release από μόνα τους όπως το πιάνο.

 

Για να γίνω πιο σαφής, στο μυαλό μου αρχικά έχω τέτοιους ήχους από το συγκεκριμένο app, αλλά κάποια στιγμή θα ασχοληθώ και με άλλα:

 

 

 

 

Όμως, επειδή εσύ, απ'ότι κατάλαβα τουλάχιστον, δεν εννοείς ήχο πιάνου ή κάτι παρόμοιο αλλά συνεχόμενους ήχους όπως π.χ. βιολιά - λούπες κλπ, είτε το ονομάσεις Sustain είτε το ονομάσεις Hold, για σένα από ακουστικής πλευράς ως αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Στην περίπτωσή σου η λέξη HOLD ταιριάζει καλύτερα.

 

Για να σε βοηθήσω αφού θα ασχοληθείς, όσον αφορά το Midi, είτε Hold είτε Sustain είναι CC64 (Control Change 64).

 

ΟΚ κατάλαβα, άρα το sustain/hold pedal του keyboard που έλεγα πριν δεν με βοηθάει και πρέπει να ασχοληθώ με midi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θέλω απλά να μη σβήνει ο ήχος όταν αφήνω τα πλήκτρα είτε παίζω μία νότα μόνο ή 10

 

ΟΚ κατάλαβα, άρα το sustain/hold pedal του keyboard που έλεγα πριν δεν με βοηθάει και πρέπει να ασχοληθώ με midi.

Αυτό ακριβώς θες  ;D

 

Θα πρέπει το κλαβιεδάκι να έχει είσοδο Hold με χρήση ποδοδιακόπτη, ή να είναι assignable κάποιο κουμπί γι'αυτή τη λειτουργία (Hold).

 

Μπερδευτήκαμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κατά πόσο το hold/sustain θα σε βολέψει σε αυτό που θες να κάνεις σε live κατάσταση. Το κάνει μεν αλλά θα σου βγει το πόδι ;D

 

Η ήχοι του συγκεκριμένου application είναι χαρακτηριστικό του προγράμματος, σε πραγματικό synth με πλήκτρα οι ήχοι δεν κρατάνε τόσο πολύ χρειάζονται διαμόρφωση.

 

Εναλλακτικά μάλλον χρειάζεσαι assign διακόπτες τύπου Cutoff, Resonance, EG Intensity, EG Release και να αποθηκεύσεις τον κάθε ήχο με παραπάνω EG release δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο (δηλ χρειάζεσαι envelope).

 

Το κακό είναι ότι ο τρόπος παιξίματος διαφέρει τελείως σε πραγματικό keyboard από το ipad, δεν μπορεί να υπάρχει full release σε solo instruments σε πραγματικό keybed εάν δεν είναι σε solo mode και όχι σε poly στα δε ακκόρντα θα γίνει το σώσε!

 

γιαυτό δεν μπορούμε να συννενοηθούμε ;D

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς θες  ;D

 

Θα πρέπει το κλαβιεδάκι να έχει είσοδο Hold με χρήση ποδοδιακόπτη, ή να είναι assignable κάποιο κουμπί γι'αυτή τη λειτουργία (Hold).

 

Μπερδευτήκαμε ?

 

Όχι, τα εξήγησες πολύ καλά και ευχαριστώ. Το μόνο που με απασχολεί είναι πως θα βρω κάτι τέτοιο, γιατί μου ακούγεται πολύ εξειδικευμένο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι, ποιό είναι εξειδικευμένο;   Το κλαβιεδάκι;

 

Ναι με τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά ("είσοδος Hold με χρήση ποδοδιακόπτη, ή να είναι assignable κάποιο κουμπί γι'αυτή τη λειτουργία"). Αν και δε ξέρω τι γίνεται στην αγορά, αλλά όταν πάω σε Νάκα, συνήθως οι υπάλληλοι δε ξέρουν τα βασικά, πόσο μάλλον λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αθήνα ναι, αν έχεις κάτι υπόψη σου διαφώτισέ με!

Κοίτα να δεις, επειδή "βρωμάει ο τόπος" από τέτοια κλαβιεδάκια που έχουν ως standard Midi Out και Hold pedal είσοδο, μπορείς να πας σε όποιο κατάστημα γουστάρεις.

Τώρα αν ψάχνεις κάτι πιό dedicated όπως για παράδειγμα assignable switches, programmable switches κλπ κλπ και κάποιον πωλητή που να σου πει στα σίγουρα πέντε πράγματα αλλά και να σε υποστηρίξει, θα σου πρότεινα εδώ ή εδώ. Ζήτα και στα δύο τον Κο Αντώνη Παπαδόπουλο. Εξήγησέ του, θα σε καταλάβει. Στην απίθανη περίπτωση που δεν καταλάβει, λέω τώρα, πες του να με πάρει τηλέφωνο αν και δεν θα χρειαστεί  ;D

 

Επίσης μιάς που θα πας από εκεί (αν πας) κράτα μαζί σου το iPad με την εφαρμογή σου και ζήτησέ του να το δοκιμάσεις στο iO Dock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου