Προς το περιεχόμενο

Μικρό keyboard με HOLD;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ,

 

Θέλω να χρησιμοποιήσω κάποια μουσικά applications του iPad για live (είτε σε σκηνή είτε σε πρόβες) και ψάχνω ένα μικρό keyboard για διευκόλυνση, για να μην αναγκάζομαι να χειρίζομαι την οθόνη.

 

Το θέμα είναι όμως πως το χρειάζομαι κυρίως για μόνιμους background ήχους/εφέ και θα με βόλευε απίστευτα ένα κουμπί hold για να κρατάει τον ήχο χωρίς να χρειάζεται να κρατάω και το χέρι στα πλήκτρα.

 

Η ερώτηση μου είναι αν ξέρετε κάποιο τέτοιο μικρό keyboard (και 1 οκτάβα να είναι που λέει ο λόγος δε με πειράζει) που να έχει κουμπί hold. Προαιρετικά, αν γνωρίζετε αν δουλεύουν αυτού του είδους των midi keyboards με iPad θα με βοηθούσε ακόμα περισσότερο.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι όμως πως το χρειάζομαι κυρίως για μόνιμους background ήχους/εφέ και θα με βόλευε απίστευτα ένα κουμπί hold

Ένα pedal hold εννοείς...για να έχεις και τα χέρια ελεύθερα ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι κουμπί "hold" (το οποίο δεν υπάρχει σαν έννοια "hold") αλλά ένα assignable switch/pad στο οποίο να αναθέσεις λειτουργία loop, δηλ να μπορείς να τριγκάρεις φράσεις/μελωδίες κτλ αυτό καταλαβαίνω ότι λες.

 

Σαν hold υπάρχει το pedal hold/sustain αλλά αυτό είναι για πιανίστικα παιξίματα και κάνει hold σε μια συγχορδία/πλήκτρο- είναι χρήσιμο μόνο εφόσον χρησιμοποιείς usb keyboard (usb>midi για να είμαστε πιο ακριβείς εφόσον το ipad δεν διαθέτει θύρες midi) για να παίζεις θέματα χρησιμοποιώντας το ipad σαν host vsti/daw κτλ.

 

Για όσους χρησιμοποιούν Korg m3/m50 θα καταλάβουν ότι ψάχνεις τα assignable chord pads τα οποία υπάρχουν πάνω στο όργανο. Τα δε pads υπάρχουν και σε άλλα απλά midi keyboards αλλά δεν ξέρω ακριβώς πως μπορούν να γίνουν  assignable κια να κρατηθούν στη μνήμη του host που θα τρέχεις μέσα από το ipad για τις λειτουργίες που θες.

 

Υπόψιν ότι αν θα λειτουργήσεις με midi keyboard το οποίο δεν διαθέτει θύρα usb χρειάζεσαι midi>usb adaptor ή επιπρόσθετη κάρτα ήχου να έχει υποδοχές midi.

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@ Satori

 

1. Θα πρέπει να ελέγξεις εάν η συγκεκριμένη εφαρμογή που θέλεις να χρησιμοποιήσεις στο iPad μπορεί να δεχτεί εντολές Midi.

Εάν θέλεις οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσεις τους ήχους της συγκεκριμένης εφαρμογής του iPad μέσω Midi, αυτό είναι το Α και το Ω.

 

2. Για να έχεις επικοινωνία του iPad με τον εξωτερικό κόσμο του Midi, θα πρέπει να αγοράσεις κάποιο Midi interface για iPad. Υπάρχουν και είναι σχετικά φθηνά.

 

3. Όταν λες "background ήχους/εφέ" εννοείς για παράδειγμα κανονικούς ήχους όπως pads/βιολιά/ήχους με ουρά ή κάποιες λούπες;

 

4. Για να στείλεις την εντολή HOLD {CC64 (Control Change 64)} στο πρόγραμμα (application) του iPad, θα πρέπει το κλαβιεδάκι να έχει: α) έξοδο MIDI (MIDI OUT) και β) είσοδο για SUSTAIN ή HOLD pedal.

Εναλλακτικά θα πρέπει το κλαβιεδάκι να έχει: α) έξοδο MIDI (MIDI OUT) και β) assignable switche(s) όπου σε κάποιο από αυτά να μπορείς να αναθέσεις (assign) εντολές Midi όπως για παράδειγμα HOLD ON/OFF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις. Αυτό το φόρουμ πάντα με εντυπωσίαζε με τη γνώση των μελών του.

 

Έχω κάποιες χαζές απορίες γιατί μόλις τώρα αρχίζω να ανοίγομαι σε αυτό τον "κόσμο". Όποιος αντέχει, ας μου απαντήσει  :D

 

Από ότι έχω δει  το μόνο keyboard που έχει βγει συγκεκριμένα για iPad είναι το Mobile Keys της Line 6 αλλά δεν έχω ιδέα αν και πως μπορεί να κάνει αυτό που θέλω (hold). Φαντάζομαι όμως ότι αν το χρησιμοποιήσω θα αποφύγω τα midi interface.

 

Το συγκεκριμένο έχει υποδοχές για Sustain και Expression Pedal. Αυτό σημαίνει πως δεν υποστηρίζει hold pedal ή με το sustain πάνε μαζί; Αν ναι, τότε υπάρχουν διάφορες μάρκες/είδη για κάτι τέτοιο ή το κάθε keyboard έχει δικά του συμβατά;

 

Από ότι κατάλαβα αν δουλέψω μέσω midi, μπορώ να κάνω assign "ότι" θέλω ως ιδιότητα στο pedal;

 

Τα apps που έχω δοκιμάσει υποστηρίζουν midi (απ'ότι λένε στα options τουλάχιστον).

 

 

@ Satori

 

3. Όταν λες "background ήχους/εφέ" εννοείς για παράδειγμα κανονικούς ήχους όπως pads/βιολιά/ήχους με ουρά ή κάποιες λούπες;

 

 

Οτιδήποτε εννοώ, αλλά στο μυαλό μου προς το παρόν έχω κάποιους ήχους με motion/arp/evolved κτλ που θα μένουν πίσω, ενώ εγώ παράλληλα θα μπορώ να παίζω στα κανονικά μου πλήκτρα.

 

 

To emu xboard (με 25, 49 ή 61 πληκτρα), έχει ενα κουμπί "latch" που κάνει αυτό που θες :)

 

Όντως κάτι τέτοιο έψαχνα, αν και το συγκεκριμένο είναι σχετικά ακριβό. Είχα πετύχει κάτι πολύ μικρά και απλοϊκά πλήκτρα με hold, σε βίντεο στο youtube, αλλά δεν έλεγε τι μάρκα είναι.

 

 

Ευχαριστώ και πάλι και συγγνώμη αν κούρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Από ότι έχω δει  το μόνο keyboard που έχει βγει συγκεκριμένα για iPad είναι το Mobile Keys της Line 6 αλλά δεν έχω ιδέα αν και πως μπορεί να κάνει αυτό που θέλω (hold). Φαντάζομαι όμως ότι αν το χρησιμοποιήσω θα αποφύγω τα midi interface.

Το προϊόν που αναφέρεις έχει υποδοχή πεντάλ για κράτημα του ήχου (Hold/Sustain).

 

Το συγκεκριμένο έχει υποδοχές για Sustain και Expression Pedal. Αυτό σημαίνει πως δεν υποστηρίζει hold pedal ή με το sustain πάνε μαζί; Αν ναι, τότε υπάρχουν διάφορες μάρκες/είδη για κάτι τέτοιο ή το κάθε keyboard έχει δικά του συμβατά;

Μάλλον θα κατάλαβες από την προηγούμενη απάντησή μου. Hold ή Sustain για σένα είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα, η "ορολογία" διαφέρει, το αποτέλεσμα ίδιο.

 

Από ότι κατάλαβα αν δουλέψω μέσω midi, μπορώ να κάνω assign "ότι" θέλω ως ιδιότητα στο pedal;

Πιό πάνω αναφέρθηκα για assign σε κουμπί του πάνελ και όχι στο pedal. Ορισμένα κάνουν assign και για το pedal. Μπορεί να κάνει και αυτό που λες, δεν το έχω - δεν το γνωρίζω. Αν λέει ότι μπορείς να κάνεις assign κάποια Midi εντολή σε κάποιο κουμπί ή/καί στο pedal, τότε μπορείς να κάνεις. Συνήθως αυτές οι αναθέσεις (assign), γίνονται μέσω του ίδιου του μηχανήματος ή μέσω κάποιου προγράμματος (editor) που παρέχουν οι κατασκευαστές γι'αυτό το σκοπό. Καλού κακού κατέβασε το manual πριν βρεθείς προ εκπλήξεως.

 

Τα apps που έχω δοκιμάσει υποστηρίζουν midi (απ'ότι λένε στα options τουλάχιστον).

Αν λέει ότι υποστηρίζει Midi, τότε πρέπει να υποστηρίζει και το Hold/Sustain.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μάλλον θα κατάλαβες από την προηγούμενη απάντησή μου. Hold ή Sustain για σένα είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα, η "ορολογία" διαφέρει, το αποτέλεσμα ίδιο.

 

 

Μια τελική διευκρίνιση γιατί ακούω συχνά πως το sustain είναι αυτό που βάζει release στον ήχο μεχρι που σβήνει, όπως το δεξί pedal του πιάνου. Ενώ το hold κρατάει τοn ήχο σταθερά, χωρίς release. Κάνω λάθος;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια τελική διευκρίνιση γιατί ακούω συχνά πως το sustain είναι αυτό που βάζει release στον ήχο μεχρι που σβήνει, όπως το δεξί pedal του πιάνου. Ενώ το hold κρατάει τοn ήχο σταθερά, χωρίς release. Κάνω λάθος;

 

Το hold/sustain στα synth είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα, κρατάει το ήχο μέχρι να σβήσει=release. Απλά σε κάποια μετριέται σαν διακόπτης on/off και σε κάποια άλλα αξίες 0-127 για half damper, εσένα δεν σε ενδιαφέρει αυτό, δεν σε ενδιαφέρει καν το πεντάλ hold/sustain.

 

Το expression είναι τελείως διαφορετικό πράγμα από το hold/sustain, έχει σαν βασικό στοιχείο την αυξομείωση της έντασης.

 

Εσύ ψάχνεις assignable switch για να προγραμματίσεις loops να παίζουν επάνω, ή να αναθέσεις ακκόρντα σε κάθε ένα switch και κάθε φορά που θα το πατάς να παίζει το ακκόρντο μέχρι να δίνεις εντολή να σταματήσει.

 

Υπάρχει επίσης και το arpeggiator για να παίζεις arpeggios, sampler που παίζει sampled loops, sequencer, backing tracks.... όλα "hold" κάνουν. Πρέπει να μας εξηγήσεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.

 

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μια τελική διευκρίνιση γιατί ακούω συχνά πως το sustain είναι αυτό που βάζει release στον ήχο μεχρι που σβήνει, όπως το δεξί pedal του πιάνου. Ενώ το hold κρατάει τοn ήχο σταθερά, χωρίς release. Κάνω λάθος;

Πολύ σωστά, αυτό ακριβώς είναι αλλά σαν ορολογία. Στο Midi και ειδικά σε έναν συνεχόμενο ήχο έχει το ίδιο αν θες ακουστικό - ηχητικό αποτέλεσμα. Για παράδειγμα στα βιολιά ή στα πνευστά. Επίσης στα περισσότερα πιάνα (Midi) με τη μόνη διαφορά ότι εδώ ο ήχος αναγκαστικά σβήνει αργότερα διότι υπάρχει εσωτερικό Release της περιβάλουσας ADSR (Attack-Decay-Sustain-Release). Συνήθως το πεντάλ αυτό επιδρά στο σημείο Sustain. Μην σε μπερδεύω άλλο  :)

 

Όμως, επειδή εσύ, απ'ότι κατάλαβα τουλάχιστον, δεν εννοείς ήχο πιάνου ή κάτι παρόμοιο αλλά συνεχόμενους ήχους όπως π.χ. βιολιά - λούπες κλπ, είτε το ονομάσεις Sustain είτε το ονομάσεις Hold, για σένα από ακουστικής πλευράς ως αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Στην περίπτωσή σου η λέξη HOLD ταιριάζει καλύτερα.

 

Για να σε βοηθήσω αφού θα ασχοληθείς, όσον αφορά το Midi, είτε Hold είτε Sustain είναι CC64 (Control Change 64).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου