Προς το περιεχόμενο

ΦΤΗΝΕΣ χορδές για ακουστική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα

Προέκυψε μια δουλεια στην οποια θα πρεπει να παιζω κιθαρα. (το οργανο μου είναι το μπουζουκι, αν και στην κιθάρα είμαι απειρος καλυτερος...  :( )

 

θα παιζουμε σκετα χωρις μικροφωνα κλπ...

 

Τα χερια μου υδρωνουν απιστευτα και χορδες δεν καθονται πανω απο 2 παιξιματα στην κιθαρα και στο μπουζουκι (αν παιξω κανενα τριωρο... ) Επομενως δε με ενδιαφερει και πολυ η αντοχή τους, αλλα ουτε και η ποιοτητα τους λογω... κρίσης ... 

 

Ειδα ενα θεμα για χορδες ηλεκτρικής με  ενα ευρω

Δε βρηκα κατι αντιστοιχο για ακουστικη κιθαρα.

 

Ποια είναι η πιο φτηνη επιλογη που εχουμε;

Υπαρχουν χορδες χυμα και οχι σετακια; Στο μπουζουκι αγοραζω δωδεκαδες ρε , λα κλπ...

 

Αν υπάρχουν και 10αρες φτηνες ρίξτε κανενα λινκ

 

Ευχαριστω για την απάντηση εκ των προτέρων...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πιο φτηνες χορδες ακουστικης που ειχα πετυχει ηταν χορδες Framus, ειχαν γυρω στα 3 ευρω θυμαμαι. Βεβαια πανε 3-4 χρονια απο τοτε που αγορασα τελευταια φορα οποτε δε ξερω καν αν υπαρχουν πλεον και ποσο κοστιζουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω για την απαντηση. θα τις ψαξω ...

 

Στο thomann βλεπω τις εξης κατηγορίες

 

Strings for Western Guitars με υποκατηγορίες Acoustic Guitar και Western

 

Coated Strings for Westernguitars

 

Strings for Steel Guitars κλπ

 

Ποιες ειναι αυτες που χρησιμοποιουμε στις ακουστικες; Αυτες που ξερουμε ολοι...

 

Μαλλον αν κρινω απο τις διατομες τις western πρεπει να κοιταω ετσι;

 

Βλεπω

http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=010_string_sets_acoustic&oa=pra  για 10ρες

 

http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=011_string_sets_acoustic&oa=pra  για 11αρες

 

 

Ποια η γνωμη σας;

Και κατι τελευταιο. Οι χορδες τις ηλεκτρικης μπαινουν στην ακουστικη; Βλεπω παρομοιες διατομες...

φυσικα ρωταω για να δω αν μπορω να παρω τις παρακατω

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_valuestrings_010.htm

 

ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρηκα και αυτες

 

http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/GRD/ViewProductDetail-Start?ProductRef=GIT0013703-000%40MusicStore-MusicStoreShop&JumpTo=OfferList#

 

αλα εχει 25 ευρω μεταφορικα...  >:( οποτε πρεπει να παρω καμια 20ρια για ... δοκιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι αλλο - εισαι σιγουρος οτι θες 10ρες? Στην ακουστικη ακουγονται λιγο σαν τενεκεδοσυρμα, αντιθετα με το μπουζουκι που ειναι (αν δεν κανω λαθος) πιο διαδεδομενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοσα χρόνια με 11ρες επαιζα. Προχθες εφαγα με γυαλοχαρτο τους καβαλαρηδες και αλλαξα και χορδες. Εβαλα για δοκιμη 10ρες και ηταν λες και ειχα παει την κιθαρα για σεταπ. Εκατσαν γαντι... Πρωτη φορα επαιξα χθες και δε μου ακουγοταν ασχημα...

 

Λεω για 10ρες για δυο λογους που ισως να μην ισχυουν κι ολας

 

Το βασικο που θελω ειναι να ειναι ανετες (μαλακη ταστιέρα) γιατί ολη την ωρα συγχορδίες γινεται το χερι...  :o

και δεν εχω πολυσυνηθησει το σκαψιμο...  ::)

Το ρεμπετοκιθαρο είναι δυσκολο σπορ...

 

το δευτερο είναι γιατί η κιθαρα μου είναι σχετικα παλια και δε θελω να την ζορίσω. Δε ξερω βεβαια αν ισχυει αυτο που σκεφτομαι, οτι οσο πιο χοντρες τοσο μεγαλυτερη ταση. Ισως και να μην ισχυει...

Αν βρω φτηνες θα δοκιμασω σιγουρα και απο τις δυο (10 και 11)

 

 

Στο μπουζουκι βαζω 11ρες γιατι αλλιως ειναι πολυ μαλακες και δε μπορω να κοπανησω... (παιζω χωρις μικροφωνα κλπ και το χτυπαω πολυ)

(γιαυτο φανταζομαι οτι και στη κιθαρα θα είναι πιο μαλακη η ταστιερα)

 

να΄σαι καλα φίλε μου για το ενδιαφέρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου