Προς το περιεχόμενο

Loose Rag feat. Gregg


longshadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα σχολιασω τα του Θοδωρη ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΣΕ ΤΟΣΑ  GIGS μεσα απο το noiz και εινα μπασο μελετημενο με εξαιρετο επιπεδο (για να παιζει με τον Πινακουλακη κατι λεει)

Ουτε και τα του gvour που εχει και αυτος τις θεσεις του.

Απλα να παραθεσω την εμπειρια μου :παρα πολλες φορες εχω ακουσει μπασιστες να τα ριχνουν στον ντραμμερ.Τι φταιει; και οι δυο φταινε για οποιαδηποτε τρεχαλα η τραβηγμα πισω.

Ειναι πολυ δυσκολο για ενα ντραμμερ να μην τρεξει (αναλογα και τι μουσικη παιζει βεβαια)το ιδανικο ειναι οι δυο του rythm section να κολλανε ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ .Αυτο πως επιτυγχανεται;α) ταιριαζουν απο μονοι τους (δηλαδη υπαρχει ''χημεια'') η β)καθονται και μελετανε μαζι διαφορα patterns  για βελτιωση του δεσιματος και του μπρος-πισω .Μου εχει τυχει απειρες φορες να τρεξω (υπαρχουν πολλοι λογοι γι'αυτο ) και ο μπασιστας να με επαναφερει στην ταξη με νοημα ,η αλλοτε να το καταλαβω και ν'αρχισω σιγα σιγα το πισω .Αλλα δεν μπορω να ακουω μερικα νεα παιδια κυριως να κατηγορουν τον ντραμμερ μονο ενω το προβλημα ειναι και το μπασσο.Οι εμπειροι μπασιστες δεν καθονται να κατηγορουν απλα συννενουνται με τον ντραμμερ και το φτιαχνουν.Εδω μια φορα ενας μπασιστας μου εθαβε τον ντραμμερ του γιατι ετρεχε του σκοτωμου λεει (καθησα και τους ακουσα προσεκτικα σε Live και τετοια κατασταση δεν παρατηρησα..αντιθετα το μπασσο επαιζε στον γαμο του Καραγκιοζη ,αλλη φορα κιθαριστας "μεγαλος'' δεν ηθελε τον ντραμερ γιατι ετρεχε λεει ...στο live που τους ακουσα μου αρεσε παρα πολυ ο ντραμμερ που ειχανε ''βραχος'' και πολυ καλος τεχνιτης ...τι να πω δεν ξερω ακομα ντραμμερ ψαχνουνε !!!Η νεα μοδα ειναι οτι πολλοι κουβαλανε μετρονομους σε προβες για να τσεκαρουνε τον ντραμμερ ...ελεος ρε παιδια αν θελετε το απολυτο σταθερο ντραμμερ παρτε ενα ''γιαπωνεζο'' που δεν ζηταει και νυχτοκαματο . ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μια που λέμε για τέτοια, να πω και μια δική μου "διαστροφή" τελευταίως. Τσεκάρω τον ντράμερ μας από το tap tempo λαμπάκι του delay το οποίο ρυθμίζω στην αρχή του κομματιού φυσικά.  ;D

 

Ο δε μπασίστας μας, σε πρόσφατο μικρό λάιβ, απαίτησε να έχω το delay σε σημείο που να το βλέπει και εκείνος για παν ενδεχόμενο. Τελικά του χρειάστηκε.  ;D

 

Θοδωρή ωραία ιδέα η άσκηση με την τρίτη αξία του τρίηχου. Θα παίξω κι εγώ.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα σχολιασω τα του Θοδωρη ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΣΕ ΤΟΣΑ  GIGS μεσα απο το noiz και εινα μπασο μελετημενο με εξαιρετο επιπεδο (για να παιζει με τον Πινακουλακη κατι λεει)

Ουτε και τα του gvour που εχει και αυτος τις θεσεις του.

Απλα να παραθεσω την εμπειρια μου :παρα πολλες φορες εχω ακουσει μπασιστες να τα ριχνουν στον ντραμμερ.Τι φταιει; και οι δυο φταινε για οποιαδηποτε τρεχαλα η τραβηγμα πισω.

Ειναι πολυ δυσκολο για ενα ντραμμερ να μην τρεξει (αναλογα και τι μουσικη παιζει βεβαια)το ιδανικο ειναι οι δυο του rythm section να κολλανε ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ .Αυτο πως επιτυγχανεται;α) ταιριαζουν απο μονοι τους (δηλαδη υπαρχει ''χημεια'') η β)καθονται και μελετανε μαζι διαφορα patterns  για βελτιωση του δεσιματος και του μπρος-πισω .Μου εχει τυχει απειρες φορες να τρεξω (υπαρχουν πολλοι λογοι γι'αυτο ) και ο μπασιστας να με επαναφερει στην ταξη με νοημα ,η αλλοτε να το καταλαβω και ν'αρχισω σιγα σιγα το πισω .Αλλα δεν μπορω να ακουω μερικα νεα παιδια κυριως να κατηγορουν τον ντραμμερ μονο ενω το προβλημα ειναι και το μπασσο.Οι εμπειροι μπασιστες δεν καθονται να κατηγορουν απλα συννενουνται με τον ντραμμερ και το φτιαχνουν.Εδω μια φορα ενας μπασιστας μου εθαβε τον ντραμμερ του γιατι ετρεχε του σκοτωμου λεει (καθησα και τους ακουσα προσεκτικα σε Live και τετοια κατασταση δεν παρατηρησα..αντιθετα το μπασσο επαιζε στον γαμο του Καραγκιοζη ,αλλη φορα κιθαριστας "μεγαλος'' δεν ηθελε τον ντραμερ γιατι ετρεχε λεει ...στο live που τους ακουσα μου αρεσε παρα πολυ ο ντραμμερ που ειχανε ''βραχος'' και πολυ καλος τεχνιτης ...τι να πω δεν ξερω ακομα ντραμμερ ψαχνουνε !!!

 

Οχι δε φταίει κανένας απλά ο ντράμερ έχει την επιμέλεια του τεμπο. Ο μπασίστας είναι ένας συνδετικός κρίκος που δεν πρέπει να επηρεάζεται απο τα σολιστικά όργανα στο time πρέπει να ακολουθά με ευλάβεια το ταμπούρο , να είναι μαζί με τη μπότα  να ρυθμίζεται με το hihat κλπ . Μιας που αναφέρθηκες στο ζαχαρία που έζησε  γύρω στα 15 χρόνια στο Σικάγο και εργάστηκε επαγγελματικά ως μουσικός .Έπαθε πλάκα γιατί όλοι οι μουσικοί ακούγαν τα τύμπανα σαν σκύλοι και αποκλειστικά ρύθμιζαν το τεμπο από κεί  . Οι έμπειροι μπασίστες δεν επηρεάζονται από πουθενά και παίζουν και ακούν το  ντράμερ  με απόλυτη εμπιστοσύνη,      

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου