Προς το περιεχόμενο

Logic pro 9 vs Cubase 6


wyndorf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μωρε ναι οκ απλά δεν μπορώ να καταλάβω το εξής .....πως γίνεται να μιλάμε για το αν είσαι χομπιστας και τα λοιπά όταν έχω ξεκαθαρίσει ότι λόγο δουλειάς δεν μπορώ να αφήσω τα pro tools....επίσης και κάτι άλλο....σε αρκετές φάσης έχω ξεκαθαρίσει ότι κάνω απλά μια κουβέντα σε φιλολογικο επίπεδο και δεν προσπαθώ να βγάλω το ένα καλύτερο απο το άλλο η ότι προσπαθώ να βρω πιο θα χρησιμοποιήσω.....Πιστεύω ότι είναι ξεκάθαρο αυτό απο αυτά που γράφω .....ο nicodemos ήταν ένα λαμπρό παράδειγμα για το πως μια τέτοια κουβέντα μπορεί να γίνει χρήσιμη και όχι παραπλανητική η ανόητη.....αυτός ήταν και ο λόγος που έθεσα το θέμα στην αρχή αλλα και εξηγηθηκα σε διάφορες φάσεις της εξέλιξης του.....people I come in peace ;D

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μωρε ναι οκ απλά δεν μπορώ να καταλάβω το εξής .....πως γίνεται να μιλάμε για το αν είσαι χομπιστας και τα λοιπά όταν έχω ξεκαθαρίσει ότι λόγο δουλειάς δεν μπορώ να αφήσω τα pro tools....επίσης και κάτι άλλο....σε αρκετές φάσης έχω ξεκαθαρίσει ότι κάνω απλά μια κουβέντα σε φιλολογικο επίπεδο και δεν προσπαθώ να βγάλω το ένα καλύτερο απο το άλλο η ότι προσπαθώ να βρω πιο θα χρησιμοποιήσω.....Πιστεύω ότι είναι ξεκάθαρο αυτό απο αυτά που γράφω .....ο nicodemos ήταν ένα λαμπρό παράδειγμα για το πως μια τέτοια κουβέντα μπορεί να γίνει χρήσιμη και όχι παραπλανητική η ανόητη.....αυτός ήταν και ο λόγος που έθεσα το θέμα στην αρχή αλλα και εξηγηθηκα σε διάφορες φάσεις της εξέλιξης του.....people I come in peace ;D

 

Η αλήθεια είναι ότι το είπες''λόγο δουλειάς'' ,αλλά λόγο δουλειάς θα έπρεπε να το έχεις κάνει πιο σαφές και να μην αφήνεις ερασιτέχνες σαν εμένα πχ να λέω παπαράτζες  ;D

Παραταύτα ,ούτε με το Νικόδημο -που είναι επαγγελματίας - έβγαλες ιδιαίτερα άκρη.

Μάλλον έπρεπε να πεις συγκεκριμένα που αντιμετωπίζεις πρόβλημα ,ή δεν σου είναι αρκετά τα προ τουλς, ή τέλος πάντων ψάχνεσαι ,ώστε να σε βοηθήσουν οι επαγγελματίες γνώστες .

Φιλικά και χωρίς διάθεση αντιδικίας  ;)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην νομίζεις άκρη εβγαλα με τον nicodemos απο την άποψη της φίλολογικης κουβέντας αλλα όχι μόνο .....φαντασου ότι αυτό είναι και το νόημα για ένα θέμα προς συζήτηση ....το όλο θέμα δεν είχε να κάνει με το αν έχω πρόβλημα η δίλημμα ....όπως και να έχει πιστεύω πως έγινα κατανοητος όσο μπορούσα να γίνω ..... :)

Φιλικα και μόνο  ;D

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

παιδιά ο wyndorf έθεσε ένα θέμα στα πλαίσια μιας φιλολογικής κουβέντας (και ίσως λίγο gearslutικής μορφής) και όχι μια ερώτηση του στυλ "τι να αγοράσω" κλπ κλπ

 

Ακριβώς επειδή ξέρω ότι

 

1. στο συγκεκριμένο φόρουμ δεν υπάρχει ο απαραίτητος διαχωρισμός θεμάτων που να επιτρέπει μια πιο νορμάλ κατηγοριοποίηση των συζητήσεων, ώστε ο καθένας να ξέρει που πρέπει να ποστάρει τι και τι απαντήσεις να περιμένει.

 

2. οι περισσότεροι εκλαμβάνουν κάθε τέτοια ερώτηση ως "τι να αγοράσω" και σπεύδουν να πουν την άποψη τους ακόμη και αν η σχέση τους με το αντικείμενο είναι από μηδαμινή έως ανύπαρκτη.

 

3. ο wyndorf είχε μια κάπως άτυχή αρχή στο συγκεκριμένο φόρουμ με ένα κάπως παρεξηγίσιμο ύφος γραφής σε προηγούμενο θέμα

 

4. όλα τα παραπάνω γίνονται στον βωμό μιας λανθάνουσας και συνήθως λανθασμένης έκφανσης ενός δήθεν πλουραλισμού και απόλυτης ελευθερίας στην άποψη και διακίνηση πληροφορίας.

 

...προσπάθησα γνωρίζοντας από πριν το πραγματικό "περιεχόμενο" του θέματος και με κάπως δηκτικό και ίσως κυνικό τρόπο αφενός να προστατέψω τον wyndorf  από το να πέσει ξανά στην παγίδα ανούσιων διαπληκτισμών και πιθανότατα να αποχωρήσει τσαντισμένος και νιώθοντας αδικημένος (...και με το δίκιο του) και ταυτόχρονα να καταλάβει το ουτοπικό τέτοιων συζητήσεων στο συγκεκριμένο φόρουμ (ακόμη, ή καλύτερα ειδικά στην λογική του "κουβέντα να γίνεται") ....από την άλλη προσπάθησα να προλάβω ανούσιες τοποθετήσεις χωρίς λόγο ύπαρξης και δημιουργία αντιπαραθέσεων και απίστευτου τρολαρίσματος....

 

Νομίζω πως με τον wyndorf συννενοηθήκαμε και εκτιμώ την ευγένεια που δείχνει σε όλες του τις απαντήσεις παρά το ύφος με το οποίο του απευθύνοντε....

 

....στο δευτερο σκέλος φαίνεται πως απέτυχα παταγωδώς

 

Οι υπόλοιποι (με εξαιρέσεις) γιατί δεν ασχολείστε με πράγματα που γουστάρετε (πχ κιθάρες,πετάλια, ποιος πέθανε, παιδική χαρά, τι μουσική ακούω τώρα κλπ) και θεωρείτε ότι πρέπει με το ζόρι να απαντήσετε σε κάθε θέμα που ξεκινάει σε αυτό το φόρουμ?

 

Επίσης πριν βιαστείτε να απαντήσετε γιατί δεν κάνετε μια μικρή έρευνα (εδώ στο φόρουμ) με το τι ξέρει και τι δεν ξέρει ο συνομιλητής σας.

 

 

...σόρρυ αν ακούγομαι λίγο κακός αλλά για άλλη μια φορά το φόρουμ τείνει να εξελιχθεί σε μέρος για τσακαλοπαρέα που περνάει τον χρόνο της αποδεχόμενη όρους και περιορισμούς που η ίδια έχει δημιουργήσει.

 

Επειδή στο συγκεκριμένο κομμάτι του φόρουμ όμως θεωρώ ότι έχω λόγο θα μου επιτρέψετε όποτε βλέπω αυτού του είδους το trolling να το κράζω και να ζητήσω και από τους moderators να παρεμβαίνουν και να πετάνε τα περιττά και άχρηστα (αν είχα moderating πιστέψτε με 5 ποστ και μια σελίδα θα ήταν το τόπικ)

 

Αν η διαχείριση στην οποία τώρα θα απευθηνθώ θεωρεί ότι κάνω λάθος πολύ ευχαρίστως το βουλώνω και παίρνω και τον πούλο.....αλλά ως που να αποφανθεί σας παρακαλώ πολύ να μην μου απαντήσετε και να μην συνεχίσετε και αυτή την ανούσια ανταλλαγή "τίποτα".

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων για την καταννόηση

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ wyndorf :

 

O.k. wyndorf, αφού κάνουμε φιλολογική κουβεντούλα «μεταξύ τυριού και αχλαδιού» και έχοντας στην σκέψη σου να συγκρίνεις δυο sequencers:

   

Logic Pro 9  $199.99

http://www.apple.com/logicpro/

 

Steinberg Cubase 6.5 GBES  EUR 559

http://www.thomann.de/gr/steinberg_cubase_6_gbes.htm

 

που δεν έχουν παραπλήσια τιμή πώλησης…

 

Θα ήθελα –και εγώ με την σειρά μου- να ξέρω στο που αποσκοπεί η όλη φιλολογική συζήτηση που θέλεις να κάνεις περί αυτών των δυο…

 

Από τα γραφόμενα σου διαφαίνεται ότι δεν έχεις ουσιαστική άμεση η’ έμμεση ανάγκη προς την χρήση του ενός η’ του άλλου sequencer, αφού -όπως διατείνεσαι…- έχεις και χρησιμοποιείς –ήδη- τα Pro Tools προς τις ανάγκες του επαγγελματικού βιοπορισμού σου…

 

Οπότε,  προς τι η «ουσιαστική» ανάγκη της όλης φιλολογικής συζήτησης περί αυτών των δυο sequencers?...

 

Δεν μου θα μου άρεσε να σκεφτώ ότι η μόνη αιτία για την όλη φιλολογική συζήτηση γίνετε -καθαρά και μόνο…- προς ανάγκη της δικής σου αυτοπροβολής και μιας έμμεσης –τρόπο τινά- μορφής επαγγελματικής διαφήμισης…

 

Εξάλλου -όπως ξέρεις- αυτό απαγορεύεται από τους κανονισμούς του φόρουμ…

   

Θέλω να πιστεύω ότι σε αυτήν την διαδικτυακή επικοινωνία μεταξύ ημών των ημετέρων ενυπάρχει η ειλικρινής διάθεση επικοινωνίας, χωρίς άλλα έτερα κίνητρα, οποιασδήποτε φύσης και μορφής…

 

Οπότε, εγώ θα σου απαντήσω ειλικρινέστατα, σαν να είσαι εσύ ένας «πρωτάρης» χομπίστας που θα μου έκανε την ερώτηση: Logic pro 9 vs Cubase 6…

 

Κανένα από τα δυο…

 

Η Apple έχει καθυστερήσει υπερβολικά στην έκδοση  του επερχομένου  (και αναμενόμενου…)  Logic Pro 10 και αυτό έχει επιφέρει μια σχετική «γρίνια» στις τάξεις των χρηστών του Logic Pro στις Apple Support Communities όπως μπορείς να διαβάσεις και εδώ:

https://discussions.apple.com/thread/2771872?start=0&tstart=0

 

η’ ακόμα και στο Gearslutz:

http://www.gearslutz.com/board/so-much-gear-so-little-time/560613-logic-pro-9-now-logic-pro-10-a.html

 

Από την άλλην, το bus class Nuendo…

 

Συγγνώμη…

Το Steinberg Cubase 6.5 -ήθελα να πω-, δεν έχει επιλύσει σοβαρά προβλήματα συμβατότητας μεταξύ των δυο εκδόσεων του στα 32-bit και 64-bit που τα έχει λύσει εδώ και πάρα πολύ καιρό το Cakewalk Sonar…

 

Το όλο «πακέτο» του Steinberg Cubase 6.5 σε VST i’s και VST plug ins είναι ενδιαφέρον σαν σημείο εξέλιξης…

 

Retrologue Cubase 6.5 HD

 

Cubase 6.5 - New synths on the block

 

αλλά κρινόμενο από τον άμεσο ανταγωνισμό θα έλεγα ότι είναι αρκετά “απαρχαιωμένο” σε άμεση σύγκριση με το Cakewalk Sonar Χ1 Production Suite

 

http://www.cakewalk.com/Products/SONAR/Production-Suite.aspx

 

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Computer/Software/Cakewalk-Sonar-X1-Production-Suite-/art-PCM0011154-000

 

που στα EUR 567.50

 

και με το Z3TA+ 2

http://www.cakewalk.com/products/z3ta/

 

μέσα στο «πακέτο…

 

Z3TA+ 2 - Second Generation Waveshaping Synth

 

Zetaficated - Cakewalk Z3TA+2 Demonstration

 

Fast Approach to Cakewalk z3ta+ 2

 

είναι Steinberg Cubase 6.5 Killer…

 

Και το μόνο που –μέχρι στιγμής- έχει  «σώσει» το Steinberg Cubase 6.5 είναι οι χιλιάδες εξοικειωμένοι χρήστες του, στα Intel – AMD P.C.’s τους, που «έτρεχαν» και «τρέχουν» Steinberg Cubase και θα «αδιαφορήσουν» για το παρεχόμενο  αρκετά “απαρχαιωμένο” «πακέτο» προς χάριν της συνήθειας τους και της εξοικείωσης που αυτοί έχουν αποκτήσει -πια- μέσα από την πάροδο του χρόνου με το Steinberg Cubase…

 

(Αφού –πρώτα- έχουν «κατεβάσει» το Waves Diamond Suite και κάμποσα crack-ορισμένα VST i’s από τους γνωστούς ιστό-τόπους που τους απαγορεύεται να αποκαλύψουνε, μα που όλοι τους ξέρουνε και τους επισκέπτονται, «συχνά-πυκνά» για να «στανιάρουνε» από την αίσθηση της αδιαφορίας και της απαξίωσης που έχουν από την Steinberg για το προϊόν της…)

 

Για αυτό σου είπε –σωστότατα- ο Superfunk ότι το Steinberg Cubase ήταν και είναι περισσότερο Intel P.C – Windows Oriented…

 

Το Steinberg Cubase Δεν ήταν ποτέ του Mac  – O.S. Oriented…

Ούτε Digital Performer ήταν και είναι, ούτε Pro Tools για Mixing – Post Production «φτιαγμένο» αποκλειστικά και μόνο ως κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει…

 

Απλά, ήταν το «κατάλληλο όπλο» στα χέρια του κάθε «μουσικού - μικρού ανεξάρτητου παραγωγού» που με κάμποσα VST i’s και VST plug ins (μην ξαναγράφω τα ίδια… Πιστεύω ότι καταλαβαίνεις…), με έναν σχετικά “low budget” εξοπλισμό και με πάρα πολύ δημιουργική «τρέλα» και εργασία στο Home- Project Studio του, δημιουργούσε και έγραφε την μουσική του…

 

Και –εν κατακλείδι- για να μην σε κουράζω ούτε εσένα, αλλά ούτε και τους αναγνώστες μας άδικα, όπως ειπώθηκε και πιο πριν, ανάλογα με τις ουσιαστικές ανάγκες μας και τους «ρόλους» μας που έχουμε να επιτελέσουμε και έχουμε επιλέξει, την οικονομική δυνατότητα μας προς την επιλογή της –όποιας- πλατφόρμας που έχουμε η’ θέλουμε να αποκτήσουμε και το τι προγράμματα ξέρει ο καθένας μας  να δουλεύει καλύτερα, αναλόγως θα επιμεριστούν και οι σχετικές επιλογές στο α, στο β, στο γ, στο δ και ούτω καθεξής πρόγραμμα…

 

Το να «μπερδεύουμε» κάνοντας επιμειξίες ανάμεσα σε πλατφόρμες και προγράμματα, απλά και μόνο προς χάριν μιας  «φιλολογικής συζήτησης μεταξύ τυριού και αχλαδιού» δεν είναι ούτε το πιο συνετό, ούτε το πιο λειτουργικό μήτε το πιο τελεσφόρο…. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Voyager στα λεει καλα οσον αφορα το Cakewalk Sonar Χ1  ειναι σαφως το πλεον προχωρημενο daw απο πλευρας ευκολιων,χρηστικοτητας,vst,native plug ins και.....εμφανισης αν θες κατι ‘‘καλυτερο‘‘ δυστυχως ομως δεν δουλευει σε Mac.

 

Εξακολουθω να σου λεω οτι δεν ειναι το...daw που μετραει...ο ΧΡΗΣΤΗΣ του ειναι...και μια και οι παραγωγες σου ειναι more than decent δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι με τετοιες λεπτομεριες...με ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ DAW και να δουλεψεις μια χαρα ηχο θα βγαλεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα αρχας βάση διατροφικών στοιχείων μια χαρά μπορείς να συγκρίνεις το τυρί και το αχλαδι  ;D.....

Μου κάνει εντύπωση αυτο που λες voyager όσο αναφορά την διαφήμιση .....πουθενά δεν γράφω που δουλεύω και σε καμμιά περίπτωση δεν σας πεταω στην μούρη το ¨ λόγο δουλειάς ¨ για αυτοπροβολη, παρα μόνο για να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι χομπιστας και για να αποφύγω ατάκες του στυλ ¨θα σου πρότεινα να ψάχνεις με converters ,mics κλπ¨....το ξαναλέω , δεν γράφω πουθενά που δουλεύω και επίσης δεν κάνω μοστρα τα μηχανήματα μου ,τύπου φιγούρα και έτσι.

Θα ξαναπώ λοιπόν γιατί άνοιξα το topic......ήθελα να ανοίξω μια φιλολογική κουβέντα σχετικά με το θέμα έτσι ωστε να προκύψουν γνώμες και άποψης που θα μπορούσαν να μας κάνουν σοφοτερους, πράγμα που έγινε και στην δικιά σου περίπτωση voyager αλλα και στου nicodemos...οι πληροφορίες που θα προκύψουν απο κάτι τέτοιο ενδέχεται να είναι χρήσιμες....

 

@superfunk

Σύμφωνο πως ρόλο παίζει ο πιλότος και όχι το αεροπλάνο αλλα δεν ήταν εκεί το point.....όσο αναφορά το cubase στο Mac, θα σου πω ότι ο συνεργάτης μου δουλεύει αγοράσμενο το cubase 6 στο Mac και τρέχει μια χαρα όχι μόνο σαν recorder tool αλλα στο σύνολο του (plugins και όλα)

Δεν θέλω να σε κοντραρω αλλα όντως γινεται......

Επίσης ξέρεις βάση εκείνου του κακού topic ότι στης δικές μου δικές μου παραγωγές δεν χρησιμοποιο DAW ;D (για να μην ξεχνιόμαστε )

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ wyndorf :

 

Θα ξαναπώ λοιπόν γιατί άνοιξα το topic......ήθελα να ανοίξω μια φιλολογική κουβέντα σχετικά με το θέμα έτσι ωστε να προκύψουν γνώμες και άποψης που θα μπορούσαν να μας κάνουν σοφοτερους, πράγμα που έγινε και στην δικιά σου περίπτωση voyager αλλα και στου nicodemos...οι πληροφορίες που θα προκύψουν απο κάτι τέτοιο ενδέχεται να είναι χρήσιμες....

 

Κατά αρχάς, οφείλω και εγώ –αντιστοίχως- τότε να σου πω ευχαριστώ για το compliment που μου κάνεις, γιατί μιας τέτοιας μορφής παραλληλισμό μεταξύ έμενα με τον nikodemos -σε ένα τέτοιο section- δεν θα μπορούσα να την φανταστώ και αποτελεί πολύ μεγάλη μου τιμή –ως προς το μέτρο σύγκρισης αυτής- αφού τόσο στα δικά μου μάτια, όσο –θέλω να πιστεύω- και στα μάτια των έτερων συνδαιτυμόνων – μελών του noiz, o nikodemos αποτελεί το Reference Point για το επίπεδο γνώσεων του στο Recording & P.A.

 

Πέρα από αυτό, πιστεύω ότι όλοι οι συνδαιτυμόνες – μέλη του noiz που σου απάντησαν μέχρι στιγμής, από τον Superfunk μέχρι έμενα, αλλά ακόμα και από τον nikodemos μέχρι τον manosx που εμμέσως πλην σαφώς «φωτογραφίζεις» με το:

 

και για να αποφύγω ατάκες του στυλ ¨θα σου πρότεινα να ψάχνεις με converters ,mics κλπ¨....

 

Προσπαθούμε να γράψουμε το –απολύτως- αυτονόητο:

 

«Με οποιοδήποτε σύγχρονο D.A.W. αν έχεις την σοβαρή πρόθεση να εργαστείς, θα έχεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα τηρουμένων των αναλογιών και των δυνατοτήτων σου και όλα τα έτερα έσονται του πόσο «εσύ» έχεις την -σοβαρή- διάθεση «να στρώσεις -σοβαρά- τον κώλο σου κάτω…» στο να το διαβάσεις-μάθεις να το δουλεύεις ικανοποιητικά, γιατί επιφοίτηση δεν υπάρχει!…»

 

Ξεχωριστό –μοναδικής ηχητικής ποιότητας- Holy Grail στα σύγχρονο D.A.W. δεν υπάρχει όχι γιατί «έτσι το θέλω εγώ, ο Superfunk, ο nikodemos, ο manosx η’ όποιος άλλος» αλλά γιατί η Audio Engineering Society aka A.E.S.

 

http://www.aes.org/

 

έχει θεσπίσει-θεσμοθετήσει συγκεκριμένα standards και όλες οι προγραμματιστικές εταιρίες τυποποιούν τα προϊόντα τους σύμφωνα με αυτά…

 

Σαν εργαζόμενος κατανοώ την επαγγελματική απογοήτευση και «πικρία» του Digidesing Trainer καθώς και την ενδόμυχη φοβία του για το απώτερο του επαγγελματικό μέλλον…

 

ο οποίος διδάσκει κιόλας σε γνωστό ¨μαγαζακι ¨, ο οποίος

 

ακόμα θέλει να αυθυποβάλλεται ότι την «ακούει» (την ηχητική διαφορά…) και…

 

μου έλεγε ότι φυσικά και ακούγονται διαφορετικά τα DAW και πως είναι απόλυτα φυσικό εφόσον έχουν διαφορετικά audio engines. Έκανε τα τεστ του και προφανώς κάτι άκουσε .

 

Αλλά –εγώ- θα του συνέστεινα:

 

Nα μην τα «πίνει» -όλα- μόνος του…

-Υπάρχουν πολλά «χαρμάνια» δίπλα του, που θέλουν –και αυτά- να την «ακούσουν»!...-

 

και

 

-Δυστυχώς για αυτόν- αλλά όπως και κάποιοι άλλοι, πολύ πιο διάσημοι από εμάς είπαν:

 

Rolling Stones ~ Time Waits For No One

Rolling Stones ~ Time Waits For No One

 

Όσες εταιρίες απαξίωσαν και απαξιώνουν το αγοραστικό κοινό των Intel – AMD P.C.’s (π.χ. Digidising, M.o.t.U. ) μένοντας περιχαρακωμένες –σε επίπεδο  software- αποκλειστικά και μόνο, πίσω από το «άρμα» της Apple, είδαν το target group των προσδοκώμενων –απο αυτές- αγοραστών να συρρικνώνεται…

 

Όσες –πάλι- εταιρίες δεν απαξίωσαν και ούτε απαξιώνουν το αγοραστικό κοινό των Intel – AMD P.C.’s (Steinberg, Cakewalk) αντιθέτως ευημέρησαν και ευημερούν σε επίπεδα πωλήσεων…

 

Αυτό όπως εύλογα και ευνόητα καταλαβαίνει ακόμα και ο πιο αδαής, σημαίνει περισσότερα λεφτά στο αντίστοιχο ταμείο τους και αντίστοιχα περισσότερο διαθέσιμο οικονομικό κονδύλιο στο R & D Department των Steinberg, Cakewalk η’ ακόμα και συνεργασίες με Third Parties Co.’s (π.χ. Waldorf, Altiverb…) το οποίο –έμμεσα- μεταφράζεται στην ανάπτυξη του επιμέρους «πακέτου» προϊόντων που «εσύ» σαν –υποθετικός η’ όχι- πελάτης τους θα πάρεις μαζί με το κυρίως πρόγραμμα τους.

 

Με απλά λογάκια, τόσο το

 

Logic Pro 9

http://www.apple.com/logicpro/

 

όσο και το

 

Steinberg Cubase 6.5

http://www.steinberg.net/en/products/cubase/start.html

 

κάνουν –σαν sequencers- την ίδια –ακριβώς- εργασία και έχουν την ίδια –ακριβώς- ηχητική απόδοση-πιστότητα…

 

Σαν συνολικά «πακέτα» όμως διαφέρουν στα παρεχόμενα extras…

 

Και αυτά τα extras -μαζί με πάρα πολλούς έτερους παράγοντες που έχουν να κάνουν με το marketing, την πώληση, την επιβολή πρωτόκολλων (π.χ. VST), τον άμεσο η’ έμμεσο ανταγωνισμό από έτερα προϊόντα  άλλων εταιριών (π.χ. M.o.t.U. Digital Performer 7  –  Cakewalk Sonar X1)- είναι που διαφοροποιούν την -εν γένει- τιμή πωλήσεως του συνολικού –πια- «πακέτου» ως προϊόντος της κάθε εταιρίας...

 

Από εκεί και πέρα, ο πάσα εν δύναμη η’ όχι πελάτης οφείλει να αξιολογεί και αυτά τα επιμέρους δοθέντα στοιχεία, όπως αναλόγως και τις έτερες πληροφορίες που μπορεί αυτός επιμέρους να λάβει με το τι «παίζεται» στην «αγορά»

     

(π.χ. αναμένεται το M.o.t.U. Digital Performer 8 για Intel – AMD P.C.’s…)

http://www.motu.com/newsitems/digital-performer-does-windows

 

και αναλόγως να πράξει κατά το δοκούν, προς την κάλυψη των δικών του ουσιαστικών αναγκών, επιθυμιών, ικανοτήτων, δηλαδή –εν γένη- των δικών του αιτημάτων…

 

Μου κάνει εντύπωση αυτο που λες voyager όσο αναφορά την διαφήμιση .....πουθενά δεν γράφω που δουλεύω και σε καμμιά περίπτωση δεν σας πεταω στην μούρη το ¨ λόγο δουλειάς ¨ για αυτοπροβολη, παρα μόνο για να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι χομπιστας

το ξαναλέω , δεν γράφω πουθενά που δουλεύω και επίσης δεν κάνω μοστρα τα μηχανήματα μου ,τύπου φιγούρα και έτσι.

 

Όπως βλέπεις έχω αφήσει έξω από την κουβέντα μας τα επιμέρους περί αυτοπροβολής, επαγγελματικής διαφήμισης, μόστρας του εξοπλισμού, τύπου φιγούρας η’ οτιδήποτε άλλο…

Αποδέχομαι την ειλικρινή διάθεση σου για επικοινωνία και ανταλλαγή πληροφοριών πάνω στο δοθέν θέμα, -εξ’ ου και σου απατάω πάνω σε αυτό-…

 

Αλλά πιστεύω ότι –εύλογα- καταλαβαίνεις, ότι ένα γενικόλογο θέμα:

 

Sequencer A vs. Sequencer B

 

Χωρίς κάποιο ουσιαστικό – διαφαινόμενο – πραγματικό αίτιο σημείο αναφοράς-σύγκρισης  (Matching Point) ως προς τι προσδοκάται να είναι το ουσιαστικό – διαφαινόμενο – πραγματικό αιτιατό αποτέλεσμα της συζήτησης αυτής…

 

(π.χ. Steinberg Cubase 6.5 vs. Cakewalk Sonar Χ1 Production Suite σε Intel – AMD P.C.’s, Logic Pro 9 vs. M.o.t.U. Digital Performer 7 σε Apple Mac…)

 

κατανοείς –εύλογα- ότι «ακροβατεί» στα όρια του «τρελού» spam – αρίσματος…

 

Πόσο –μάλιστα- αν ουσιαστικά «βασίζεται» στο «τι του έσκασε» του Digidesing Trainer…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα αρχας να σαι καλα που πήρες τον χρόνο να ασχοληθεις με το θέμα και να γράψεις τόσα...

 

Κατά αρχάς, οφείλω και εγώ –αντιστοίχως- τότε να σου πω ευχαριστώ για το compliment που μου κάνεις, γιατί μιας τέτοιας μορφής παραλληλισμό μεταξύ έμενα με τον nikodemos -σε ένα τέτοιο section- δεν θα μπορούσα να την φανταστώ και αποτελεί πολύ μεγάλη μου τιμή –ως προς το μέτρο σύγκρισης αυτής- αφού τόσο στα δικά μου μάτια, όσο –θέλω να πιστεύω- και στα μάτια των έτερων συνδαιτυμόνων – μελών του noiz, o nikodemos αποτελεί το Reference Point για το επίπεδο γνώσεων του στο Recording & P.A.

 

Να σαι καλα και πάλι απλα ήθελα να σου τονίσω το λόγο ύπαρξης αυτού του topic...το άμα είναι τρελό spamarisma εξαρταται απο αυτούς που θα συμμετάσχουν και που θα θέλουν να το πανε, και όχι απο το θέμα το ίδιο , εννοώντας ότι εσύ και ο nicodemos είχατε κάτι να προσφέρεται στην ουσία του θέματος δίνοντας του έτσι λόγο ύπαρξης αλλα και αποτέλεσμα (δηλαδή να μας κάνει σοφοτερους ). Θέλω επίσης να σου πω ότι δεν ψάχνω το holy grail , για εμε το έχω βρει και δεν είναι daw, αυτο όμως είναι άλλη κουβέντα .

Όσο αναφορα αυτόν που ¨φωτογραφισα¨ είναι ένα παράδειγμα κακής εξέλιξης της κουβέντας και θα σου πω γιατί

2. οι περισσότεροι εκλαμβάνουν κάθε τέτοια ερώτηση ως "τι να αγοράσω" και σπεύδουν να πουν την άποψη τους ακόμη και αν η σχέση τους με το αντικείμενο είναι από μηδαμινή έως ανύπαρκτη.

Αλλα και...

Επίσης πριν βιαστείτε να απαντήσετε γιατί δεν κάνετε μια μικρή έρευνα (εδώ στο φόρουμ) με το τι ξέρει και τι δεν ξέρει ο συνομιλητής σας.

Πιστεύω να έγινα κατανοητος  :)

 

Απο κεί και πέρα θα σου πω , πράγμα το οποιο φαντάζομαι ηδη ξέρεις , intel είναι και τα Mac εδώ και κάποια χρόνια ,άρα να μιλάμε για το λειτουργικό καλύτερα και όχι για τους επεξεργαστες που είναι ίδιοι.

Επίσης εχε υπόψη ότι απο την pro μεριά τον πραγμάτων και όχι την consumer οι digidesing τα έχει παει και λίγο καλυτερα απο την steinberg αρκεί μόνο να δεις ποσά studio ανά τον κόσμο χρησιμοποιούν pro tools και ποσά τα αντίστοιχα της steinberg , δεν στηνω κόντρα απλα θεώρησα ότι πρέπει να το πω βάση αυτόν που έλεγες πιο πριν.

 

Νομίζω ότι τα ρίχνεις λέγοντας τα απλα sequencers  :)

 

Και το καλύτερο στο αφήνω τελευταίο ..... Ο trainers υποστήριζε ότι το logic ακούγεται καλυτερα ακόμα και απο τα pro tools , ήταν τουλάχιστον αντικειμενικός  ;D (humor)

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[πως ξεκινησα να γραφω] wyndorf αυτό που κατάλαβα ήταν ότι προσβλήθηκες επειδή σε πέρασα για χομπίστα. Λάθος μου, sorry. Αλλά αυτό που σου είπα δεν αλλάζει ουσιαστικά και.... [off]

 

 

ΤΩΡΑ ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ...

 

 

Είσαι αυτός που μπήκε πριν λίγους μήνες και έγραψε αυτό...

 

Ποια ειναι η γνώμη σας για το Analog Recording? Θα ήθελα να ξέρω αν είναι κατα κάποιο καλύτερη απο το digital τρόπο......Ευχαριστώ πολύ.

 

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=192602.0

 

... και όταν ξεκινήσαμε να λέμε τα δικά μας, επανήρθες, για να μας βάλεις... χέρι ότι δεν είσαι ερασιτέχνης, και ότι είσαι επαγγελματίας, και ότι στο στούντιό σου υπάρχει μπομπίνα, και όποιος θέλει να έρθει να ακούσει.

 

Και τώρα ακολουθείς την ίδια τακτική, βάζοντας ένα "ερασιτεχνικό" ερώτημα, για να έρθεις μετά σα... γκουρού να το απαντήσεις ο ίδιος. Ποιό είναι το επόμενό σου βήμα, να μας πληροφορίσεις ότι στο στούντιο έχεις και logic και cubase, και να έρθουμε να τα ακούσουμε;

 

ban_300.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου