Προς το περιεχόμενο

Ο Αγγλικός στίχος....μια πονεμένη ιστορία?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεγάλο παιδί είσαι, το Google το ξέρεις.....  ;)

Tι να μου πεί το Google ρε φίλος...μεγάλο παιδί είμαι...πρόλαβα και τα έζησα live... ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 141
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδή δεν ασχολούμαστε με loosers να σου πουμε για Γερμανία;

 

καταρχην στη Γερμανια ΠΑΝΤΑ τα τοπ γκρουπ τραγουδανε στα ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ (ειτε προκειται για το κατεξοχην εμπορικο ειδος που αυτη τη στιγμη ειναι το χιπ-χοπ,ειτε προκειται για..ποπ μπαντες οπως οι TOKYO HOTEL,αν και αυτοι εχουν κανει και ....εγγλεζικα)...τα δυο "μεγαλα" Γερμανικα γκρουπ παντως (Die Aertzte & Toten Hosen) γερμανικα τα λενε...

 

απο την αλλη οντως εχουν και τους Scorpions .... ;D

 

φυσικα και παλι μια και η ΤΟΠΙΚΗ "εθνικη" μουσικη ειναι για...κλαμματα (slagger music βεβαια οι πωλησεις της ειναι....τριπλασιες απο αυτες της ...ροκ) το εναλλακτικο κοινο ακουει και αγγλοφωνα γερμανικα γκρουπ,και παλι ομως μια και η φαση παει να γινει σχεδον 100% χιπ χοπ δεν νομιζω να ακουσουμε για νο.1 αγγλοφωνο γερμανικο γκρουπ για καιρο....

 

στη Γαλλια που εχουν σημαντικη μουσικη παραδοση και...πολιτισμο... ;D...φυσικα και γελανε με τους Γαλλους που τραγουδανε ...αγγλικα... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, δίκιο έχεις...αλλά και στην Ελλάδα, δεν θα πρέπει πιά να ασχολούμαστε με loosers.;) Για τη Γερμανία, πάλι δίκιο έχεις...αλλά πές μου δύο ;D ;D

 

Eloy & Scorpions.. ;)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην στη Γερμανια...

Είδες βλαξ Audiokosta? >:( Γι αυτό είπα Γαλλία....είπες Γερμανία...και αφιονίστηκε!!!!! :'( :'(

Θα γράψει 10 σελίδες μόνος του τώρα...

 

Eloy & Scorpions.. ;)

Βαλτός είσαι και εσύ τώρα... ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ήξερα ότι θα σε χτυπήσω στο αδύνατό σου σημείο.. ;D

είναι γεγονός ότι μου διαφεύγει ότι οι Γερμανοί παράγουν και μουσική ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, αυτό που έχει σημειωθεί στις άπειρες προηγούμενες συζητήσεις μέχρι αηδίας επ'αυτού και που ξανάμανα του αλλάζεται ο αδόξαστος εντός ενός φαύλου κύκλου αέναης επανάληψης είναι πως όντως εν μέρει στο ροκ οι αγγλόφωνες μπάντες χωρίς τα αγγλικά ως μητρική γλώσσα δεν έχουν ιδιαίτερη επιτυχία (αν και αυτό δεν συμβαίνει πάντα), όμως τέτοια επιχειρήματα δεν στέκουν από τη στιγμή που πάμε σε άλλα είδη όπως μέταλ, ποπ, τζαζ, rockabilly κλπ. Επομένως οποιαδήποτε γενίκευση καταρρίπτεται πανηγυρικά. Εννοείται βεβαίως πως το αγοραστικό κοινό δεν υφίσταται καν στην (Αγ)Ελλαδίτσα για να στηρίξει αγγλόφωνες ροκ μπάντες, χωρίς κι αυτό να σημαίνει πως δεν έχουν υπάρξει μερικές αξιοπρεπέστατες - ελάχιστες - που θα μπορούσαν να μην είχαν δραστηριοποιηθεί στα εδώ αλλά στα έξω, και με πολύ καλά αποτελέσματα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι γεγονός ότι μου διαφεύγει ότι οι Γερμανοί παράγουν και μουσική ;D

 

Δεν έχεις άδικο σε αυτό ;D, αλλά εντάξει υπάρχουν και κάποιοι καλοί ρε παιδί μου.. ;)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται βεβαίως πως το αγοραστικό κοινό δεν υφίσταται καν στην (Αγ)Ελλαδίτσα για να στηρίξει αγγλόφωνες ροκ μπάντες, χωρίς κι αυτό να σημαίνει πως δεν έχουν υπάρξει μερικές αξιοπρεπέστατες - ελάχιστες - που θα μπορούσαν να μην είχαν δραστηριοποιηθεί στα εδώ αλλά στα έξω, και με πολύ καλά αποτελέσματα.

 

Γιατί άραγε το μυαλό μου πάει κατευθείαν στους Raining Pleasure & στους Abbie Gale; ::) :)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πετυχημένη αγγλόφωνη μουσική που να μην προέρχεται από το US ή το UK παίζει ναί ή ου, γιατί με μπερδέψατε λίγο  ;D

 

όμως τέτοια επιχειρήματα δεν στέκουν από τη στιγμή που πάμε σε άλλα είδη όπως μέταλ, ποπ, τζαζ, rockabilly κλπ.

 

Ειδικά στο μέταλ η χώρα προέλευσης δεν έχει και τόσο σημασία και φυσικά μιλάμε για αγγλικό στίχο. Βέβαια εκεί είναι κάπως διαφορετικά τα πράγματα σε σχέση με το mainstream (ναι υπάρχει και μέταλ mainstream, αλλά δεν μιλάω γι'αυτό) αλλά όπως και να 'χει.....

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου