Προς το περιεχόμενο

Ο Αγγλικός στίχος....μια πονεμένη ιστορία?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Freerock:

 

To είπες και εσύ όπως και πολλοί άλλοι:ΔΕΝ υπάρχει αγοραστικό κοινό.Τόσο απλά...

Το επαναλαμβανω κιολας:ΔΕΝ υπάρχει αγοραστικό κοινό.Τόσο απλά... ;)

 

Απλα δε νομιζω οτι δεν υπαρχουν καλα γκρουπ ή οργανοπαιχτες :D που να μην ειναι καλοι εως εξαιρετικοι στη δυτικοροκοκουλτουρα. ;)

 

Εδω στο νοιζ,μεσα σε μια βδομαδα ειδα 2 πολυ καλα γκρουπ.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 141
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ζήτημα των στίχων μπορεί να το δει κανείς είτε λογοτεχνικά είτε ως κομμάτι του συνολικού έργου που υπηρετεί, δηλαδή του τραγουδιού. Κατά τη γνώμη μου, η λογοτεχνική προσέγγιση είναι άτοπη. Συχνά παρατηρούμε πως στίχοι π.χ. του Ντύλαν ή του Κοέν "στέκονται" αυτοτελώς, αλλά τι έχει αυτό να μας πει για τους ελληνικούς αγγλόφωνους στίχους, που συχνά υπολείπονται σε λογοτεχνική αξία; Δεν έχει να πει τίποτα, αν εξετάζουμε τους στίχους ως ένα από τα συστατικά του τραγουδιού. Παιδαριώδεις, άκομψοι και άγαρμποι στίχοι, πολύ συχνά λειτουργούν θαυμάσια, είτε τους γράφους Έλληνες είτε Ινδοί, είτε Τεξανοί. Συνοψίζοντας, δεν κρίνεται η αγγλομάθεια του στιχουργού, αλλά η ικανότητά του να γράφει τραγούδια. 

 

 

Συμφωνώ οτι οι στίχοι αποτελούν ένα μέρος του τραγουδιού και μάλλον καταλαβαίνω γιατί βρίσκεις άτοπη τη σύγκριση με βάση τη λογοτεχνική αξία τους. Ένα "καλό τραγούδι" όμως πολύ συχνά έχει και "καλούς" στίχους, άρα κρίνοντας άτοπη αυτή την αξιολόγηση ουσιαστικά πετάς μια παράμετρο έξω χωρίς να "επιτρέπεται" (:D).

 

Απλά (και αδρά) η ικανότητα "να γράφει κάποιος καλά τραγούδια" περιλαμβάνει την ικανότητα να γράφει KAI καλούς στίχους. Εξάλλου, τι ακριβώς υπηρετεί ένας κακός στίχος σε ένα τραγούδι, αν οχι να πιάνει το χώρο καλύτερων στίχων?

 

ΥΓ. Στο εξής θα αναφέρομαι στην ουσία της τοποθέτησής σου ως "το επιχείρημα της απλής λειτουργίας των στίχων ως ένα αφηρημένο συστατικό της τραγουδοποιΐας" ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όχι μόνο στο noiz ρε παιδιά....υπάρχουν και υπήρχαν καλα γκρουπ στην Ελλάδα και ναι τραγουδάνε και Αγγλικά....όπως και υπάρχουν και άθλια και παει λέγοντας .....το θέμα που έθεσα δεν είχε να κάνει με αυτο.....

Όσο αναφορα το κοινο, νομίζω πως είναι λίγο αδιάφορο το που θα παει και που όχι μετα το live οποίου καλλιτέχνη η συγκροτήματος....ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει και να ακούει ότι θέλει....

Εγω αυτο που λέω είναι πως βρωμάει ο τρόπος που μαρκεταρετε το όλο πράγμα.....οποίος κατάλαβε, κατάλαβε.......

Το γεγονός ότι υπάρχει κοινο που θα παει στους U2 βάσει του παραδείγματος , και μετα θα παει στα μπουζούκια η όπου ,μας δείχνει ότι κάποια πράγματα είναι εφικτά απλα ο τρόπος που σερβίρονται πάσχει ......

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι γινονται φοβερες δουλειες στη χωρα μας πλεον αλλα...δεν υπαρχει ουτε το αγοραστικο κοινο,ουτε η παραδοση που θα εκανε ενα γκρουπ να αναγνωριστει.

Γλωσσικη,μουσικη,συναισθηματικη.

 

Αυτος ειναι και ο βασικος λογος που ποτε δεν θα κανουν μαζικη επιτυχια τα αγγλοφωνα γκρουπ στην Ελλαδα.

 

Αυτο που πρεπει να ψαξουμε ημεις οι ερασται του αγγλικου στιχου,ειναι το γιατι τον προτιμαμε.

Θα κανω μια παρακινδυνευμενη εικασια:Μηπως φοβομαστε να ξεγυμνωθουμε?

Μηπως η αγγλικη ειναι μια κρυψωνα?

 

στο 90% των περιπτωσεων ναι,ειναι η καλυτερη λυση οταν δεν εχεις τι να πεις ή ντρεπεσαι να ...πεις αυτα που...θες να πεις....(μια και ουτε ενας στους τριαντα δεν προκειται να καταλαβει τι λες σε ενα αγγλοφωνο τραγουδι... ;))  

 

και φυσικα ειναι ΔΥΣΚΟΛΟ να δεσεις την ελληνικη γλωσσα με το..."ροκ" και να μην γινεις ...ρεζιλι.... ;D...ομως ετσι μοιραια οδηγεισαι στην ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ και σε αυτο που ειπες παραπανω (δηλ. σε ελευθερη μεταφραση "και στην Αγγλια εχουμε 3000 γκρουπ που ακουγονται σαν τους OASIS γιατι να προτιμησουμε ενα Ελληνικο?")

 

Δεν ειναι αλλωστε τυχαιο οτι ακομα και τα 2-3 σχηματα που εκαναν μια σχετικη "επιτυχια" στη χωρα μας και προσπαθησαν να "βγουνε εξω" γυρισαν τελικα πισω με την ουρα στα σκελια....δεν  ηταν κακα συγκροτηματα αλλα απλα δεν ηταν κατι το exceptional & κατι το ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ & ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ....το γεγονος δε οτι δεν προερχονται απο τη γνωστη μακρια "σειρα παραδοσης " που ξεκιναει απο τους Beatles...συνεχιζει με τον Weller & εξελισεται με τους OASIS (για να συνεχισουμε με το παραπανω παραδειγμα) αλλα απο μια ξενη χωρα καθιστα την προσπαθεια τους ακομα δυσκολοτερη.... 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο 90% των περιπτωσεων ναι,ειναι η καλυτερη λυση οταν δεν εχεις τι να πεις ή ντρεπεσαι να ...πεις αυτα που...θες να πεις....(μια και ουτε ενας στους τριαντα δεν προκειται να καταλαβει τι λες σε ενα αγγλοφωνο τραγουδι... ;)) 

 

συν το

 

Αυτο που πρεπει να ψαξουμε ημεις οι ερασται του αγγλικου στιχου,ειναι το γιατι τον προτιμαμε.

Θα κανω μια παρακινδυνευμενη εικασια:Μηπως φοβομαστε να ξεγυμνωθουμε?

Μηπως η αγγλικη ειναι μια κρυψωνα?

 

Δεν νομίζω. Κάποια στύλ μουσικής δεν πάνε με την ελληνική, πως να το κάνουμε (στα αυτιά μου τουλάχιστον). Π.χ. αν τα τραγούδια που ανεβάζεις κατα καιρούς freerock ήταν στα ελληνικά δεν θα μπορούσα να τα ακούσω, απλά. Με την αγγλική όμως όχι απλά μπορώ να τα ακούσω  :) αλλά μου αρέσουν κιόλας.

 

Γενικά, γι' μένα υπάρχει ένας κανόνας (μεταξυ άλλων), όσο ανεβαίνει το gain στον ενισχυτή, τόσο πιο εκτός θέματος είναι οι ελληνικοί στίχοι. Μπορεί αυτό να είναι προσωπικό γούστο, αλλά δεν νομίζω να είμαι ο μόνος.

 

Δεδομένου λοιπόν ότι υπάρχουν μουσικόφιλοι σαν και την αφεντιά μου, οι οποίοι απλά δεν μπορούν να ακούσουν (σύγχρονα) τραγούδια με ελληνικό στίχο, ο μόνος λόγος που δεν ακούνε ελληνικά συγκροτήματα με αγγλικό στίχο είναι γιατί δεν υπάρχει κάτι αξιόλογο ικανό να συγκριθεί με τα άπειρα συγκροτήματα στων οποίων τις δουλειές έχουμε πρόσβαση (που και που βέβαια σκάει και καμιά εξαίρεση, αλλά από διάρκεια τζίφος).

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την μονομερή καταγγελία του αγγλόφωνου τραγουδιού στην Ελλάδα από τον SF, να σας προειδοποιήσω ότι αν δεν φτιάξουμε κάποια αγγλόφωνα τραγούδια, η Ευρώπη δεν θα ακούει πλέον καθόλου Έλληνες. Ούτε καν Roussos ή έστω Mouskouri βρε παιδί μου.

 

Και μετά τι;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα μιλήσω σαν καταναλωτής (διότι αυτό τελικά μετράει).

Προσωπικά ΔΕΝ θα αγόραζα Ελληνική Rock με Αγγλόφωνο στίχο (είναι σαφώς υποδεέστερη από την Αγγλική / Αμερικάνικη, από ό,τι έχω ακούσει μέχρι τώρα. Εξαιρώ τον Freerock) .

 

Τώρα που το σκέφτομαι δεν θα αγόραζα ούτε Ελληνική Rock με Ελληνικό στίχο (δεν μου ταιριάζει το είδος με το στίχο, το επισήμαναν και άλλοι).

 

Όλα αυτά για τον ίδιο λόγο που δεν θα αγόραζα (πάλι αναφέρθηκε  και πριν), "ούζο" από έναν Άγγλο ή "φέτα" από έναν Αμερικάνο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να απαντήσω και αλλέως.

 

Κυρίες, κύριοι και αγαπημένα μου παιδιά, εν κατακλείδι ερχόμαστε (ή τουλάχιστον έρχομαι αλλά εκφράζω αν όχι την πλειοψηφία, σίγουρα την αλήθεια) για νιοστή φορά στο ίδιο.

 

Το όλο ζήτημα είναι αν το χεις (με όποιο μίγμα ταλέντου, δουλειάς, συγκυριών, timing, placing θέτε εσείς).

 

Να σας πω και μερικές (απόλυτες αφού της λέω γω) αλήθειες.

- Δεν έχουν όλα τα μεγάλα τραγούδια καλούς στίχους. Αν μη τι άλλο υπάρχουν θρυλικά τραγούδια με κωμικούς στίχους.

 

- Υπάρχουν διάσημα συγκροτήματα που δεν ξέραν/ξέρουν να μιλήσουν σωστά τα (μητρικά τους) Αγγλικά και δεν έχουν ανοίξει (πέραν της Sun και της News of the World) ούτε ένα έντυπο στη ζωή τους. Και ήταν/είναι θρύλοι με ολόκληρα στάδια να τραγουδάνε τις μαλακίες τους.

 

- Οι Άγγλοι και οι Αμερικάνοι συχνά ΔΕΝ δίνουν και τόση σημασία (δεκάρα θα έλεγα) στην ορθότητα ή/και στη σημασία των lyrics. Πολλές φορές δεν τα ξέρουν καθόλου. Δεν είναι παράλογο.

 

- Υπήρξαν και υπάρχουν συγκροτήματα από όλον τον πλανήτη που γίναν διάσημα. Και δεν ήταν Αγγλικά.

 

- Μου αρέσει ένα κομμάτι να έχει καλό στίχο. Μου αρέσει ακόμα περισσότερο να λειτουργεί μαζί με την μελωδία με αυτό τον μαγικό τρόπο που κάνει το τραγούδι όμορφο.

 

- Υπάρχουν και αρκετά συγκροτήματα με Ελληνικό στίχο που είναι για κλωτσές. Δεν είναι όλοι (και όχι ΜΟΝΟ λόγω στίχου) Μουσικές Ταξιαρχίες, Κρίνα (άντε να στη κάνω και τη χάρη αυτή..) ή Τρύπες to name but a few.

 

- Υπάρχουν Ελληνικά γκρουπ με απίστευτα καλή Αγγλική προφορά και φωνές στο ιδίωμά τους.

Αρκετά από αυτά και σε στίχο και ικανότητες.

Υπάρχουν και άλλα που δεν τα έχουν τόσο. Αλλά το δένουν αξιοπρεπώς.

Υπάρχουν και άλλα που δεν την παλεύουν με την καμία. Αλλά επιμένουν.

 

Και καλά κάνουν αν κάνουν αυτό που γουστάρουν και γουστάρουν αυτό που κάνουν.

 

Γιατί είναι μαλακία να ψυχαναγκάζεσαι ενοχικά για την καύλα σου. Apla Canto.

 

Τέλος, στα απαντημένα και δώστε μου άλλο ζήτημα να λύσω.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είναι μαλακία να ψυχαναγκάζεσαι ενοχικά για την καύλα σου. Apla Canto.

 

ΣΑΦΩΣ και προσυπογραφω...αλλα εδω δεν μιλαμε για  καύλα  αλλα για ΚΑΡΙΕΡΑ στη μουσικη... ;) (προς τους ....αναρχοκομμουνιστας..  ;D...του φορουμ: καριερα ειναι κατι που σου επιτρεπει να ΖΕΙΣ απο ...αυτο στο οποιο κανεις καριερα...οχι απλως να πινεις 2-3 τζαμπα Amstel καθε τριτο Σαββατο...)

 

Εκτος κι αν δεν καταλαβα (λογω μαλακυνσης εγγεφαλου και προχωρημενης ηλικιας  ;D) την αρχικη απορια του OP...

 

- Υπήρξαν και υπάρχουν συγκροτήματα από όλον τον πλανήτη που γίναν διάσημα. Και δεν ήταν Αγγλικά.

 

ισως ομως θελουμε δεν θελουμε το 98% ηταν αγγλικα,αυστραλεζικα,νοτιοαφρικανικα και αμερικανικα.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή το μικρό ποσοστό που αναλογεί στην παράμετρο S* μέσα στην εξίσωση** που βγάζει μια επιτυχημένη καρριέρα. Κι αν την βρω δεν μπορώ να την αποκαλύψω. Έχω υπογράψει NDA.

 

 

*όπου S ίσον στίχοι

 

** Ναι, την γνωρίζω την φόρμουλα αλλά συνειδητά προτίμησα την απλή μεσοαστική οικογενειακή ζωή και την συνύπαρξή μου ως απλός φίλος με αρκετούς από σας.

Ψήγματα της φόρμουλας, αποκαλύπτω σε τυχαίες, μη ανακοινώσιμες στιγμές στα live μας. Καθε τρίτο Σάββατο σε κάποιο club της Αθήνας.

Με λίγες μπύρες αντίτιμο μόνο.

Τι μεγάλη καρδιά που είμαι που να με πάρει....

 

ισως ομως θελουμε δεν θελουμε το 98% ηταν αγγλικα,αυστραλεζικα,νοτιοαφρικανικα και αμερικανικα.... ;D

Και Σουηδικά (φλώρε μη κρύβεσαι) και Γερμανικά (έχουν παίξει Κρήτη, Μυτιλήνη....) και άλλα που βαριέμαι....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου