Προς το περιεχόμενο

Ο Αγγλικός στίχος....μια πονεμένη ιστορία?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

στο Αμερικα ας πουμε αν καποιος πει οτι ειναι απο την Ελλαδα μαλλον με καμμια ταβερνα,κανα rent a room,rent a bike  και κανα ....μουσακα τον συνδεουν αυτοματα και οχι με την επιτομη του...alternative rock... ;D

 

 

Αν έτρωγα μουσακά, θα μου είχε βγει από τη μύτη!  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 141
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οσο αστειο φαινεται σε εμας να ερθει ενας τυπος απο το Ohio και να μας δειξει πως παιζονται τα...ρεμπετικα..τοσο αστειο  φαινεται και σε αυτους να πανε εκει τα Boys from Karditsa για να τους δειξουν πως να....ροκ... ;D

 

Αα, σε παρακαλώ, λίγα για τους Boys...  ;D

http://www.zougla.gr/greece/article/kontosouvli-gia-rekor-guines

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

".......απο ότι έχω συμπεράνει είναι μια ολόκληρη κλικα ανθρώπων απο ¨μαεστρους¨,στιχουργους, που απλα δεν θέλουν να υπάρχει δουλίτσα που να μην περνάει απο τα χεράκια τους ...μπορει να κάνω λαθος αλλα υπάρχουν παραδείγματα βάση προσωπικής εμπειρίας"

 

Α ΚΡΙ ΒΩΣ

 

Κι εγω απο προσωπικη εμπειρια λεω οτι ειχαμε κλεισει καποτε για συμβολαιο με ΜΕΓΑΛΗ δισκογραφικη, (τοτε που αυτα γινοντουστε :) ) εδω Ελλαντα για ΞΕΝΟ στιχο και οπως ειμασταν με τα στυλο για τις υπογραφες λεει ο... ετσι "Μονο που θα κανετε και ελληνικα κομματια..."

ΕΓΕΡΘΗΤΙ, ΜΕΤΑΑΑΑΒΟΛΗ, ΑΡΡΡΡΣ ενα δυο, εν χοοο, εν χοο, ενα ;D

Επισης να πω οτι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ γκρουπ (που συζητιεται πολυ εδω στο Noiz), ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ για να του βγαλουν δισκο ηταν, ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ "συνθετης" (που λεει ο λογος) να εχει 3-4 κομματια στο αλμπουμ.

Μετεπειτα εγινε και "μελος" της μπαντας, ενω στην αρχη δεν ηταν

 

Η υποθα βρωμαει απο παντου. Οι ελληνικες εταιρειες (τωρα βεβαια δε γινεται τιποτα) καπου γυρω στο 90, σταματησαν να προωθουν-βγαζουν σχεδον ΤΙΠΟΤΑ ξενογλωσσο, ωστε τα "λεφτουδακια" να μενουν στις τσεπες τους κι οχι να φευγουν και στις ξενες "μαμαδες" βαστωντας ΚΑΙ τα κονδυλια που τους εστελναν οι "ξενοι"

Οι μοναδικες περιπτωσεις που ασχολιοντουσαν με ελληνικο ξενογλωσσο ηταν, να κλεινουν να σου "βγαλουν" το δισκο, μετα να σε αφησουν στο ελεος του Θεου χωρις προωθηση (ενω στα ελληνικα τρεχαν τηλεορασεις, ραδιοφωνα, happennings απο την ΙΔΙΑ εταιρεια) και μετα (αφου βεβαια δεν πουλαγες) να σε δηλωνουν ως χασουρα στην εφορια για να καλυψουν αλλες παπαριες

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοκληρες συνομοσιολογιες εχετε κανει για το τι φταιει και δεν βλεπετε το πιο απλο. απλα τα αγγλοφωνα ελληνικα συγκροτηματα με δυο τρεις εξαιρεσεις φτιαχνουν ασχημη και χιλιοπαιγμενη μουσικη.οτι γινεται στην αγγλια το 2008 το ακους στην ελλαδα το 2012. δεν ειναι τοσο τρομερο . λιγο ρεαλισμος guys

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοκληρες συνομοσιολογιες εχετε κανει για το τι φταιει και δεν βλεπετε το πιο απλο. απλα τα αγγλοφωνα ελληνικα συγκροτηματα με δυο τρεις εξαιρεσεις φτιαχνουν ασχημη και χιλιοπαιγμενη μουσικη.οτι γινεται στην αγγλια το 2008 το ακους στην ελλαδα το 2012. δεν ειναι τοσο τρομερο . λιγο ρεαλισμος guys

Το χιλιοπαιγμένη άντε να το δεχτώ, το "άσχημη" όμως πως το λες?

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοκληρες συνομοσιολογιες εχετε κανει για το τι φταιει και δεν βλεπετε το πιο απλο. απλα τα αγγλοφωνα ελληνικα συγκροτηματα με δυο τρεις εξαιρεσεις φτιαχνουν ασχημη και χιλιοπαιγμενη μουσικη.οτι γινεται στην αγγλια το 2008 το ακους στην ελλαδα το 2012. δεν ειναι τοσο τρομερο . λιγο ρεαλισμος guys

 

Αρχηγέ, γεγονότα παραθέτω

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

".......απο ότι έχω συμπεράνει είναι μια ολόκληρη κλικα ανθρώπων απο ¨μαεστρους¨,στιχουργους, που απλα δεν θέλουν να υπάρχει δουλίτσα που να μην περνάει απο τα χεράκια τους ...μπορει να κάνω λαθος αλλα υπάρχουν παραδείγματα βάση προσωπικής εμπειρίας"

 

Α ΚΡΙ ΒΩΣ

 

Κι εγω απο προσωπικη εμπειρια λεω οτι ειχαμε κλεισει καποτε για συμβολαιο με ΜΕΓΑΛΗ δισκογραφικη, (τοτε που αυτα γινοντουστε  ) εδω Ελλαντα για ΞΕΝΟ στιχο και οπως ειμασταν με τα στυλο για τις υπογραφες λεει ο... ετσι "Μονο που θα κανετε και ελληνικα κομματια..."

ΕΓΕΡΘΗΤΙ, ΜΕΤΑΑΑΑΒΟΛΗ, ΑΡΡΡΡΣ ενα δυο, εν χοοο, εν χοο, ενα

Επισης να πω οτι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ γκρουπ (που συζητιεται πολυ εδω στο Noiz), ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ για να του βγαλουν δισκο ηταν, ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ "συνθετης" (που λεει ο λογος) να εχει 3-4 κομματια στο αλμπουμ.

Μετεπειτα εγινε και "μελος" της μπαντας, ενω στην αρχη δεν ηταν

 

Η υποθα βρωμαει απο παντου. Οι ελληνικες εταιρειες (τωρα βεβαια δε γινεται τιποτα) καπου γυρω στο 90, σταματησαν να προωθουν-βγαζουν σχεδον ΤΙΠΟΤΑ ξενογλωσσο, ωστε τα "λεφτουδακια" να μενουν στις τσεπες τους κι οχι να φευγουν και στις ξενες "μαμαδες" βαστωντας ΚΑΙ τα κονδυλια που τους εστελναν οι "ξενοι"

Οι μοναδικες περιπτωσεις που ασχολιοντουσαν με ελληνικο ξενογλωσσο ηταν, να κλεινουν να σου "βγαλουν" το δισκο, μετα να σε αφησουν στο ελεος του Θεου χωρις προωθηση (ενω στα ελληνικα τρεχαν τηλεορασεις, ραδιοφωνα, happennings απο την ΙΔΙΑ εταιρεια) και μετα (αφου βεβαια δεν πουλαγες) να σε δηλωνουν ως χασουρα στην εφορια για να καλυψουν αλλες παπαριες

 

Χαιρομαι που υπάρχει και κάποιος που έχει περάσει κάτι ανάλογο ......καταλαβαίνεις τι παίζει και μέχρι που φτάνει το πράγμα.....συνεχίζω να λέω πως το ανταγωνιστικο του θέματος είναι απλα αστείο οταν μιλας για μουσικη...ατάκες του στυλ ¨δεν θα πας εσυ στους αμερικανούς να μάθεις πως παίζεται το rock¨ είναι απλα για γέλια στα δικα μου αυτιά, να πούμε για champions league καλυτερα....γενικά αυτα γηπεδιστικα δεν με συγκινούν όταν μιλάμε για μουσικη(πείτε με γραφικό).....

 

Εισαγωγή παράθεσης

Παντως για να ημεθα και ρεαλιστες...επειδη εχω την τυχη να γνωριζω προσωπικα 2-3 πολυ γνωστους ξενους παραγωγους/μανατζεραιους (με τεραστιες mainstream επιτυχιες στο ενεργητικο τους) και τους εχω δωσει σχεδον το....συνολο της εγχωριας δισκογραφιας για...review....ενημερωνω τους επιδοξους....διεθνεις ροκ σταρς.. ...οτι η απαντησεις τους κυμμαινονται απο το "this sucks big time" (τις περισσοτερες φορες) εως (στην καλυτερη) το "close but no cigar"...(αντιθετα εχουν βρει αρκετη απο την ΕΛΛΗΝΟΦΩΝΗ εναλλακτικη δισκογραφια πολυ ενδιαφερουσα κυριως λογω του ..εξωτικου ...oriental "χρωματος" που η χρηση της ελληνικης γλωσσας παντα "βαζει" και στη μουσικη..οσο....ροκ και να ειναι..)

 

Mε μεγαλη μου χαρα βεβαιως να τους προωθησω το υλικο οποιουδηποτε εδω μεσα  θεωρει οτι ειναι ΤΟΣΟ καλος ωστε να βγει απο τα Ελληνικα συνορα και να παιξει στα ισια  με τους ..."ξενους"..........

 

Εντάξει απλα ξεφυγαμε τελείως πλέον.....ο φίλος μας ο SF έχοντας μια τεράστια βάση δεδομένων η οποια ενημερωνετε καθε μερα ,στέλνει καθε χρόνο ότι κυκλοφορεί στους κολλητούς του big time producers και αυτη με την σειρά τους του λένε την γνώμη τους.....οκ κλείστε κονσόλες πηγαίνετε στης παραλίες και περιμένετε τηλ απο τον SF , φροντίζει για όλους εμάς.....καλε μου άνθρωπε τι είναι αυτα που λες??????? πως είναι δυνατόν να τα γράφεις αυτα ¨ τους έχω δώσει το σύνολο της εγχώριας δικογραφίας για review ¨ μα είναι δυνατόν?....και απο τότε σταμάτησε να βγαίνει μουσικη???

Υπαρχουν καλες και κακές μπαντες και με ελληνικο και με ξένο στίχο.....αλλα απο ότι βλέπω εσυ δεν συμφωνείς καν με αυτο ....και παλι θα πω...to its his own.....

 

Είναι πάντως ένα τέτοιο είδος προκαταληψης που παίζει ρόλο πιστεύω......

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο φίλος μας ο SF έχοντας μια τεράστια βάση δεδομένων η οποια ενημερωνετε καθε μερα

 

ε,καλα δεν ειμαστε δα και το....Nashville... ;D..ΠΟΣΕΣ πια αγγλοφωνες δισκογραφικες  παραγωγες κυκλοφορουν καθε...μηνα στην Ελλαδα?

 

?....και απο τότε σταμάτησε να βγαίνει μουσικη???

 

παντως αν καποια αγγλοφωνη εγχωρια μπαντα ειχε ...γραψει το νεο ...Dark Side of the Moon θα το ηξερα..δεν θα το ηξερα? ;D

 

παντως αν θες στειλε μου πραμα και ευχαριστως να το..κανω...forward δεν ειναι και τιποτα να στειλω ενα e-mail... ;)

 

αν και θα επρεπε να αναρωτηθεις πως ειναι δυνατον με τοσο ...φεϊς-μπουκι και μαϊσπεϊσι και τοσο bandcamp & γενικα τοσο αμεση "εκθεση" στο διεθνες μουσικο...στερεωμα πως ρε διαολε γινεται και δεν βλεπουμε ουτε μια προταση σε ενα ελληνικο γκρουπ για...διεθνη καριερα?

 

ή εχουν ..αλλα φεϊς-μπουκια στο Αμερικα και εμας δεν μας θενε? ;D ;D  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο θα ηταν και καποιο local μαγαζι που θα εφτιαχνε καλες CORNISH PIES... και παλι δηλ.ο πολυς κοσμος ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ και ΤΥΡΟΠΙΤΕΣ θα ετρωγε...  ..αντε να υπηρχαν καμμια 50αρια μερακληδες σαν και εμενα που τους αρεσει η παραδοσιακη βρεττανικη κουζινα και το Pub food και να πηγαιναν 2-3 φορες απο νοσταλγια....αυτο ομως δεν θα εκανε την επιχειρηση sustainable

 

Για pub food μιας και το κολεψαμε δεν ξέρω....για burgers πάντως ο goods και ο simply burger μια χαρα τον εφαγε τον mc Donald ......λέω εγω τώρα μια και πιάσαμε φαγητά στην κουβέντα....

 

Εγω πάντως προτιμούσα τα wendys ... ;D

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για pub food μιας και το κολεψαμε δεν ξέρω....για burgers πάντως ο goods r μια χαρα τον εφαγε τον mc Donald ......

 

ναι με ..τζατζικι,πιττα και μακαροναδες.... ;D ;D

 

οσο ειναι...burger τα Goodies τοσο ειμαι εγω ο Michael Jackson... ;D

 

ειδες λοιπον που συμφωνουμε?

 

με το που  μπαινει λιγη....κατσικιλα ,λιγη τυριλα και μπολικη εντοποιοτητα στο  προϊον.. ;D ΑΜΕΣΩΣ γινεται ΧΙΤ στο Greece... ;)

 

ασε λοιπον τις δικαιολογιες και γραψε κανα ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΤΙΧΟ μπας και κανεις καρριερα με καμμια Αννουλα στην παραλιακη (και αυτη...ροκ λεει οτι παιζει)  και φας ψωμακι.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου