Προς το περιεχόμενο

Ο Αγγλικός στίχος....μια πονεμένη ιστορία?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ .....αφου λοιπόν φύγαμε εκτός θέματος,φτάσαμε στο σημείο να θαψουμε και όλοι την αγγλόφωνη σκηνή στην Ελλάδα ....

 

Αν για κάποιον όλα τα γκρουπ πλυν δυο εξαιρέσεων όπως λένε βρωμανε ας μην τα αγορασουνε, αλλα μην προσπαθείτε εδω και κάτι σελίδες να μας πείσετε ότι έτσι είναι  ;D

 

Επι του θέματος τίποτα  :P

Αυτά είναι δικά σου συμπεράσματα και μάλλον δεν με διάβασες.

Είπα ακριβώς το αντίθετο.

Ότι ΚΑΙ στην Ελλάδα υπάρχουν πολύ καλά συγκροτήματα με Αγγλόφωνο στίχο όπως υπάρχουν ΚΑΙ στην Αγγλία/Αμερική διάσημα γκρουπ με ΜΑΠΑ στίχο.

 

Απλώς, στο τέλος είπα(με) ότι με Αγγλόφωνο (ή χωρίς) στίχο, το να ελπίζεις να κάνεις καριέρα στην Ελλάδα (μιλάμε για πολυετή, βιοποριστική καριέρα για σένα και την οικογένειά σου και μετά τις "δόξες" σου) είναι μάλλον ουτοπία.

Ασχέτως στίχου.

 

Πούλησε 30000 αγγλοφωνο σε εποχή που και για λαϊκούς το νούμερο είναι απίστευτο .....

Μιλάμε για καριέρα ή για κανα δυο χιτάκια;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 141
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οκ .....αφου λοιπόν φύγαμε εκτός θέματος,φτάσαμε στο σημείο να θαψουμε και όλοι την αγγλόφωνη σκηνή στην Ελλάδα ....οποτε μάταιο και το θέμα που έθεσα σχετικα.....εφόσον δεν υπάρχουν μπαντες για πιο μηχανισμό μιλάμε....να θυμίσω ότι το θέμα ήταν για τους μηχανισμούς προβολής και σε δεύτερο χρόνο για το κοινο , και όχι για το αν υπάρχουν αξιολογες μπαντες.

Παιδιά συγγνώμη αλλα έχω ακούσει αρκετα αξιόλογα πράγματα απο το ελλαντα, και έχω ταξιδέψει αλλα και ζήσει στο εξωτερικό και απο της δυο πλευρές του ωκεανου. ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΉΤΑΝ ΑΥΤΟ....

Αν για κάποιον όλα τα γκρουπ πλυν δυο εξαιρέσεων όπως λένε βρωμανε ας μην τα αγορασουνε, αλλα μην προσπαθείτε εδω και κάτι σελίδες να μας πείσετε ότι έτσι είναι  

 

Επι του θέματος τίποτα  

 

Το να ρίχνεις το φταίξιμο στους «μηχανισμούς προβολής» είναι το γνωστό θέμα της μετατόπισης ευθυνών…..που βαρέθηκα να το ακούω, σε όλους τους επαγγελματικούς χώρους.

Φυσικά για τα πάντα , ΠΑΝΤΑ ευθύνονται οι άλλοι.

Εμείς είμαστε οι φοβεροί και σπουδαίοι, αλλά μας έφαγαν τα διαπλεκόμενα  .

Έχω ακούσει Ιατρούς, δικηγόρους ………..εμπόρους, εστιάτορες να γκρινιάζουν για τον ίδιο λόγο, οπότε δεν με ξενίζει καθόλου να το ακούσω και από « Έλληνες Rockers με Αγγλόφωνο στίχο».

 

Τι σόι προσωπική επίθεση είναι αυτη? καθόλου απαραίτητη και μόνο ικανή να κλειδώσει το θέμα σύντομα. Έχεις διαβάσει τι λέω??? σχολιασες κάτι σε σχέση με αυτα??? έχεις να πεις κάτι σε σχέση με αυτα??? δεν νομίζω ....δεν κάνω εικασίες ούτε μοιρολατρο, παραθέτω γεγονότα που μου συνέβησαν,αλλα και συμβαίνουν....

Σε παρακαλώ καλε μου άνθρωπε μην με προκάλεις.......

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ .....αφου λοιπόν φύγαμε εκτός θέματος,φτάσαμε στο σημείο να θαψουμε και όλοι την αγγλόφωνη σκηνή στην Ελλάδα ....

 

Αν για κάποιον όλα τα γκρουπ πλυν δυο εξαιρέσεων όπως λένε βρωμανε ας μην τα αγορασουνε, αλλα μην προσπαθείτε εδω και κάτι σελίδες να μας πείσετε ότι έτσι είναι  

 

Επι του θέματος τίποτα  

Αυτά είναι δικά σου συμπεράσματα και μάλλον δεν με διάβασες.

Είπα ακριβώς το αντίθετο.

Ότι ΚΑΙ στην Ελλάδα υπάρχουν πολύ καλά συγκροτήματα με Αγγλόφωνο στίχο όπως υπάρχουν ΚΑΙ στην Αγγλία/Αμερική διάσημα γκρουπ με ΜΑΠΑ στίχο.

 

Απλώς, στο τέλος είπα(με) ότι με Αγγλόφωνο (ή χωρίς) στίχο, το να ελπίζεις να κάνεις καριέρα στην Ελλάδα (μιλάμε για πολυετή, βιοποριστική καριέρα για σένα και την οικογένειά σου και μετά τις "δόξες" σου) είναι μάλλον ουτοπία.

Ασχέτως στίχου.

 

Παράθεση από: wyndorf στις 11:30 - 05/06/12

 

Μαζι σου ειμαι ο.κ  :)

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τι σόι προσωπική επίθεση είναι αυτη? καθόλου απαραίτητη και μόνο ικανή να κλειδώσει το θέμα σύντομα. Έχεις διαβάσει τι λέω??? σχολιασες κάτι σε σχέση με αυτα??? έχεις να πεις κάτι σε σχέση με αυτα??? δεν νομίζω ....δεν κάνω εικασίες ούτε μοιρολατρο, παραθέτω γεγονότα που μου συνέβησαν,αλλα και συμβαίνουν....

Σε παρακαλώ καλε μου άνθρωπε μην με προκάλεις.......

 

Την  προσωπική επίθεση που την είδες;;;; :o :o :o

 

Το ερώτημα σου ήταν αυτό:

 

Πιστεύετε ότι είναι απλα το κοινό ανωριμο με ισχυρή προκατάληψη στης ελληνικές μπαντες η ότι τα media δεν υποστηρίζουν αυτο το είδος?

 

 

ΟΛΟΙ (ή σχεδόν όλοι) απάντησαν (κάποιοι έμμεσα και κάποιοι άμεσα) ότι ΔΕΝ υφίσταται καμία «ανωριμότητα» στο Ελληνικό κοινό  ή «ισχυρή προκατάληψη» για τις Ελληνικές μπάντες.

 

Κάποιο ΔΕΝ τις προτιμούν, διότι προτιμούν τις αντίστοιχες εισαγόμενες, όταν σαν καταναλωτές κληθούν να βάλουν το χέρι στην τσέπη.

 

Κάποιοι άλλοι το απέδωσαν στο ότι το Ελληνικό κοινό, αρέσκεται σε άλλου είδους ακροάματα, και δεν υπάρχει ικανό σε αριθμό κοινό να στηρίξει το είδος.

 

ΚΑΝΕΙΣ, μα κανείς τέλος, δεν έριξε την ευθύνη στα media, γιατί είναι απολύτως λογικό αυτά να μην ευθύνονται διότι δεν πουλάν οι Ελληνικές Αγγλόφωνες μπάντες.

Αν είναι δυνατόν στην εποχή του Youtube  και του FB, να μας φτάει η Μενεγάκη που δεν παίζει : « The Kistos and the Sakaflias Band»  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πουλάν οι Ελληνικές Αγγλόφωνες μπάντες.

Με συγχωρείτε πολύ...έχετε δεί -ας πούμε- στη Γαλλία να πουλάνε τίποτα οι Γαλλικές Αγγλόφωνες μπάντες?...Εκεί ποιός φταίει? ...που δεν έχουν Μενεγάκη...;)

 

Είναι λοιπόν ΠΡΟΦΑΝΕΣ, ότι φταίνε (για μία ακόμα φορά) τα κσύλα από τις κιθάρες...διότι, ως γνωστόν, άλλα τα ελληνικά, άλλα τα γαλλικά και άλλα τα αγγλέζικα ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία λοιπόν....πιο κοσμια θα σου πω.....

Αν διαβάσες πιο πάνω , έχω μια σχετική εμπειρία όσο αναφορα τα media , επέτρεψε μου κάποια πράγματα να τα έχω βιώσει οποτε και το συμπέρασμα που βγάζω να έχει μια ρεαλιστική βάση και να μην είναι στην σφαίρα της εικασίας.....πέρα απο άπειρες ιστορίες που έχω να σου πω απο εμάς, θα σου δώσω το εξής παράδειγμα.... Πιο πάνω αναφέρθηκε η Μονικα, μιλάμε για ότι πιο δεύτερο υπάρχει (στα δικα μου αυτιά τουλάχιστον) εκει έξω...έλα όμως που τα euro δώσανε καύσιμο στα media και ξαφνικά έγινε ο ντορος λες και ανακαλύψαμε την πυρίτιδα...αυτο πως έγινε??? όχι μόνο απο το net να είσαι σίγουρος...

LK δεν μετατοποιζο ευθύνες ούτε ειμαι μοιρολατρης.....ειμαι σε αυτο τον χώρο και προσπαθώ για το καλύτερο ξεροντας ακριβώς που βρίσκομαι και που πάω....

Και να μην ξεχάσω .....το g 16 σε περιμένει ακόμα .....θα το πάρεις???  ;D

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Με συγχωρείτε πολύ...έχετε δεί -ας πούμε- στη Γαλλία να πουλάνε τίποτα οι Γαλλικές Αγγλόφωνες μπάντες?...Εκεί ποιός φταίει? ...που δεν έχουν Μενεγάκη...;)

Έχουν Αλιάγα  :P ;D ;D

 

Και για να επεκτείνω τη σκέψη μου, ΣΗΜΕΡΑ περισσότερο παρά ΠΟΤΕ, τα Media πριμοδοτούν πάρα πολύ την εγχώρια Rock Αγγλόφωνη σκηνή.

Η πιο «hot» εκπομπή στην Ελληνική  Τηλεόραση, εμφανίζει πάντοτε τέτοιες μπάντες.

Μιλάω για το “Ράδιο Αρβύλα"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΝΕΙΣ, μα κανείς τέλος, δεν έριξε την ευθύνη στα media, για είναι απολύτως λογικό αυτά να μην ευθύνονται διότι δεν πουλάν οι Ελληνικές Αγγλόφωνες μπάντες.

Αν είναι δυνατόν στην εποχή του Youtube  και του FB, να μας φτάει η Μενεγάκη που δεν παίζει : « The Kistos and the Sakaflias Band»  ;D

 

Hallelujah, praise the lord...

Amen

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ωραία λοιπόν....πιο κοσμια θα σου πω.....

Αν διαβάσες πιο πάνω , έχω μια σχετική εμπειρία όσο αναφορα τα media , επέτρεψε μου κάποια πράγματα να τα έχω βιώσει οποτε και το συμπέρασμα που βγάζω να έχει μια ρεαλιστική βάση και να μην είναι στην σφαίρα της εικασίας.....πέρα απο άπειρες ιστορίες που έχω να σου πω απο εμάς, θα σου δώσω το εξής παράδειγμα.... Πιο πάνω αναφέρθηκε η Μονικα, μιλάμε για ότι πιο δεύτερο υπάρχει (στα δικα μου αυτιά τουλάχιστον) εκει έξω...έλα όμως που τα euro δώσανε καύσιμο στα media και ξαφνικά έγινε ο ντορος λες και ανακαλύψαμε την πυρίτιδα...αυτο πως έγινε??? όχι μόνο απο το net να είσαι σίγουρος...

LK δεν μετατοποιζο ευθύνες ούτε ειμαι μοιρολατρης.....ειμαι σε αυτο τον χώρο και προσπαθώ για το καλύτερο ξεροντας ακριβώς που βρίσκομαι και που πάω....

Και να μην ξεχάσω .....το g 16 σε περιμένει ακόμα .....θα το πάρεις???  ;D

 

Μα εγώ ΔΕΝ απευθυνόμουν σε εσένα.

Εσύ το πήρες προσωπικά.

Το τι έζησες, το οποίο δεν το αμφισβητώ, ΔΕΝ κάνει τον κανόνα, ούτε και είναι στα ενδιαφέροντα μου να το σχολιάσω.

Νόμισα ότι το ερώτημά σου είναι γενικό.

Αν εσύ μέσω του thread ήθελες να βγάλεις κάτι προσωπικό, αν το ήξερα θετικά 100% , ΔΕΝ θα συμμετείχα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπήρχε πρόθεση για να βγει κάτι προσωπικό απο το thread , απλα παραθέτοντας εμπειρίες όλοι μας διαμορφώνεται και η κουβέντα .....εξάλλου απο ότι είδα υπήρχε και άλλο παλικάρι με παρόμοια εμπειρία , σίγουρα δεν είναι ο κανόνας όπως λες αλλα είναι σίγουρα άξιο σχολιασμού δεν νομίζεις? Η απλα κάτι που λαμβανεις υπόψη.....

 

 

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου