Προς το περιεχόμενο

Ο Αγγλικός στίχος....μια πονεμένη ιστορία?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 141
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

 

 

Επίτρεψέ μου να εμμείνω στο να  μην θέλω να σχολιάσω «προσωπικές» εμπειρίες που υποβόσκουν κάτω από ένα γενικό ερώτημα που αυτολεξεί τίθεται ως εξής:

 

Πιστεύετε ότι είναι απλα το κοινό ανωριμο με ισχυρή προκατάληψη στης ελληνικές μπαντες η ότι τα media δεν υποστηρίζουν αυτο το είδος?

Αφενός διότι δεν είναι κομψό, αφετέρου δεν έχω ακούσει την άλλη πλευρά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικηγοριστικος τρόπος.......I like.... :)

Οκ το κατάλαβα ότι δεν θες να το σχολιασεις......απλα αλήθεια το g16 θα το πάρεις για κανά video clip??? Are you going to do it again ??????? ;D

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω μαζί σου όσο αφορά την προκατάληψη που είπες απέναντι σε οτιδήποτε αγγλόφωνο ελληνικό αλλά όπως είπαν και άλλα παιδιά ένα συντριπτικό ποσοστό ελληνικών μπαντών δεν πατάνε στα πόδια τους για να δουν την αλήθεια και τα ρίχνουν στο ''σύστημα''.Τσοπάνικη προφορά και στίχοι greeklish συναντιούνται σε μεγάλο βαθμό.Μια φθηνή μουσική και στιχουργική απομίμηση μεγάλων συγκροτημάτων του εξωτερικού.Άντε πες ότι η προφορά και οι στίχοι παλεύονται σε κάποιους,η έλλειψη πρωτοτυπίας θα τους οδηγήσει σε live για τσάμπα μπύρες αργά ή γρήγορα.Επίσης υσχύει ότι τα αγγλικά είναι κρυψώνα.Θέλει @@ για να γράφεις ελληνικά χωρίς να λες έντεχνες πίπες και ταυτόχρονα οι στίχοι να δένουν με την μουσική.Υποτιμάμε την γλώσσα μας και τα ποιοτικά εθνικά μουσικά μας στοιχεία(δεν εννοώ κιάμο  :P) και αντιγράφουμε άσχημα τις ξένες μπάντες...οι αιτίες του κακού μιμιτισμού είναι 1)υποτίμηση της ελληνικού πολιτισμού,2)η υπερεκτίμηση του ξένου λόγω οικονομικής ανωτερότητας (ακούγεται λίγο άκυρο αυτό αλλά έχετε δει εσείς να αντιγράφει κάποιος θαυμάσια παραδοσιακή μουσική από 3κοσμικές χώρες?)  ::)

 

 

Συγγνώμη που πέταξα έτσι λίγο άναρχα κάποιες σκέψεις μου στο θέμα έχοντας ψιλοξεχάσει και τις απόψεις που ακούστηκαν ως εδώ.Επίσης να πω πως δεν είμαι χρυσαυγίτης αλλά όπως είπε και ο sf δεν μπορεί ο αμερικάνος να μας διδάξει ρεμπέτικα ούτε εμείς να του διδάξουμε ροκ ν ρολ.Το να κάνει κάποιος από τους δύο καριέρα είναι μάλλον απίθανο.Χομπίστικα φυσικά και να το κάνει!

 

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω μαζί σου όσο αφορά την προκατάληψη που είπες απέναντι σε οτιδήποτε αγγλόφωνο ελληνικό αλλά όπως είπαν και άλλα παιδιά ένα συντριπτικό ποσοστό ελληνικών μπαντών δεν πατάνε στα πόδια τους για να δουν την αλήθεια και τα ρίχνουν στο ''σύστημα''.Τσοπάνικη προφορά και στίχοι greeklish συναντιούνται σε μεγάλο βαθμό.Μια φθηνή μουσική και στιχουργική απομίμηση μεγάλων συγκροτημάτων του εξωτερικού.Άντε πες ότι η προφορά και οι στίχοι παλεύονται σε κάποιους,η έλλειψη πρωτοτυπίας θα τους οδηγήσει σε live για τσάμπα μπύρες αργά ή γρήγορα.Επίσης υσχύει ότι τα αγγλικά είναι κρυψώνα.Θέλει @@ για να γράφεις ελληνικά χωρίς να λες έντεχνες πίπες και ταυτόχρονα οι στίχοι να δένουν με την μουσική.Υποτιμάμε την γλώσσα μας και τα ποιοτικά εθνικά μουσικά μας στοιχεία(δεν εννοώ κιάμο  :P) και αντιγράφουμε άσχημα τις ξένες μπάντες...οι αιτίες του κακού μιμιτισμού είναι 1)υποτίμηση της ελληνικού πολιτισμού,2)η υπερεκτίμηση του ξένου λόγω οικονομικής ανωτερότητας (ακούγεται λίγο άκυρο αυτό αλλά έχετε δει εσείς να αντιγράφει κάποιος θαυμάσια παραδοσιακή μουσική από 3κοσμικές χώρες?)  ::)

 

 

Συγγνώμη που πέταξα έτσι λίγο άναρχα κάποιες σκέψεις μου στο θέμα έχοντας ψιλοξεχάσει και τις απόψεις που ακούστηκαν ως εδώ.Επίσης να πω πως δεν είμαι χρυσαυγίτης αλλά όπως είπε και ο sf δεν μπορεί ο αμερικάνος να μας διδάξει ρεμπέτικα ούτε εμείς να του διδάξουμε ροκ ν ρολ.Το να κάνει κάποιος από τους δύο καριέρα είναι μάλλον απίθανο.Χομπίστικα φυσικά και να το κάνει!

 

 

+1000 - 1: ο χρυσαυγιτης ασχετος με την κατα τα αλλα σωστη τοποθετηση....

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύετε ότι είναι απλα το κοινό ανωριμο με ισχυρή προκατάληψη στης ελληνικές μπαντες η ότι τα media δεν υποστηρίζουν αυτο το είδος?

 

 

Το κοινό είναι ώριμο, όπως και πολλές αγγλόφωνες Ελληνικές μπάντες που κάνουν αρκετά καλή δουλειά.

Τα media "κολλάνε" στο ότι δεν αφήνουν αυτή την "ωριμότητα"- καλή δουλειά- των μπαντών να βγει προς τα έξω και έτσι το επίσης ώριμο κοινό να ακούσει και βεβαίως να αξιολογήσει.

Έτσι οι περισσότεροι καταφεύγουν σε μέσα όπως το facebook, myspace, youtube κλπ προσπαθώντας να επιβάλλον (αν μπορώ να  το πω έτσι) στο κοινό να ακούσει τη δουλειά τους.

Φυσικά αυτό δεν είναι το ίδιο με το να γίνει η προβολή απ'τα "γνωστά" & "μεγάλα" media, αφού πλέον και στην Ελλάδα ισχύει το "But It's true, it's true!!! I saw it on TV!!!".

 

Προσωπικά δεν κατακρίνω τα media, γιατί και αυτοί τη δουλειά τους κάνουν και θα πέσουν με τα μούτρα εκεί που έχει "φαΐ" και τους άλλους θα τους αφήσουν να τους φάει η μαρμάγκα, ΟΜΩΣ, μη γνωρίζοντας (ή...εσκεμμένα) ότι με μία σωστή προβολή μπορούν και από εκεί να βγάλουν πολλά.

 

Αν τώρα πάμε στο ότι "απ'τους αγγλόφωνους μπορούν να βγάλουν πολλά", έρχεται το (ειρηνικό-μη βίαιο) plan b των Ελληνόφωνων και με δικαιολογίες τύπου "Μα εδώ είναι Ελλάδα και μιλάμε Ελληνικά" ή "Η προώθηση του Ελληνικού πολιτισμού επιβάλλει τον Ελληνικό στίχο" ή ακόμα και "Ο κόσμος δεν καταλαβαίνει την ξένη κουλτούρα των αγγλικών στίχων", χτυπάνε προς όφελός τους.

 

Αν το καλοσκεφτείται και έχετε κάνει αυτή τη συζήτηση με "ονόματα" και ανθρώπους που είναι μέσα στα πράγματα και έχουν τα @@ -φυσικά- να μιλήσουν, θα δείτε ότι τα παραπάνω δεν είναι υπερβολές.

Το έχω κάνει και εξακολουθώ να το κάνω σε κάθε ευκαιρία που μου δίνεται.

Η όλη αλήθεια σ'αυτή την ιστορία, όσο καταστροφολογική και συνομοσιολογική και αν ακούγεται είναι έτσι είτε μας αρέσει, είτε όχι και προσωπικά δεν μου αρέσει, αλλά προσπαθώ να συμβιβαστώ αφού και εγώ εδώ ζω, απλά εκεί που άλλοι βγάζουν 10 άλμπουμ εγώ βγάζω ένα demo και εκεί που οι άλλοι έχουν 50 live (mixed πρόγραμμα ή μόνο Ελληνικό), εγώ έχω 5 (μόνο ξένο), no problemo senior, αυτά είναι.

 

Αφενός διότι δεν είναι κομψό, αφετέρου δεν έχω ακούσει την άλλη πλευρά.

Να μία καλή ιδέα επιβεβαίωσης των παραπάνω και εξάλειψης αποριών! Να μπει κάποιος εκπρόσωπος "μεγάλης" εταιρίας στο φόρουμ και να το συζητήσουμε έχοντας πλέον και την άποψη της ίδιας της εταιρίας.

 

 

Το θέμα της πρωτοτυπίας και της αντιγραφής-μίμησης να το πείτε πρώτα στους αγγλόφωνους-αγγλόφωνους και μετά να κρίνετε τους Έλληνες-αγγλόφωνους....Καινούρια καραμέλα είναι αυτή?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000 - 1: ο χρυσαυγιτης ασχετος με την κατα τα αλλα σωστη τοποθετηση....

 

Ευχαριστώ,νομίζω κάπως έτσι έχουν τα πράγματα.Το χρυσαυγίτης ναι ήταν άκυρο  ;D

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Να μία καλή ιδέα επιβεβαίωσης των παραπάνω και εξάλειψης αποριών! Να μπει κάποιος εκπρόσωπος "μεγάλης" εταιρίας στο φόρουμ και να το συζητήσουμε έχοντας πλέον και την άποψη της ίδιας της εταιρίας.

 

Και όχι μόνον. Και εκπρόσωπος των τηλεοπτικών  media.  ;)

Αν και εμμένω σε αυτό:

 

Και για να επεκτείνω τη σκέψη μου, ΣΗΜΕΡΑ περισσότερο παρά ΠΟΤΕ, τα Media πριμοδοτούν πάρα πολύ την εγχώρια Rock Αγγλόφωνη σκηνή.

Η πιο «hot» εκπομπή στην Ελληνική  Τηλεόραση, εμφανίζει πάντοτε τέτοιες μπάντες.

Μιλάω για το “Ράδιο Αρβύλα"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου