Προς το περιεχόμενο

EVH 5150 III Mini 50 Watt - Metal Test


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτά τα master presence  και resonance τι ακριβώς είναι ;Διότι εγώ συμπαιραν ότι κάποιο από τα δύο εξυπηρετεί αυτό τον σκοπό.

Χοντρικά, το Presence επηρεάζει το εύρος των υψηλών συχνοτήτων ενώ το Resonance των χαμηλών.

 

Διάβασε αν θέλεις κι εδώ:

http://www.blackstaramps.com/support/faqs-answer.php?ID=9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το σάιτ αυτό λέει , αμφιβάλω άμα το πρόσεξες, ότι πρέπει να μιλάμε με ευγένεια και φειδωλα γιατί τις αναρτήσεις μας τις βλέπουν χιλιάδες άλλοι μουσικοί.Οπότε καλά θα κανείς να το εφαρμόσεις.Όσο για την γλώσσα είναι πολύ αγενής,δεν είσαι ο Jason Becker κιόλας .Απόειξε το ότι είσαι πολύ καλύτερος από εμάς όμως και μην κρύβεσαι πίσω από μια οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι μαγκες λ παμαι ... αλλα δεν θα σας κανω και τη χαρη να παραδεχτω οτι ενας τυπος που σε οτι βιντεο εχει βαλει μας παιζει 3 power chords οτι ειναι και σημειο αναφορας η οτι αναδεικνυει τα πραγματα που παρουσιάζει με τον καλυτερο τροπο ...

Το οτι μερικοι απο κατω γραφουν κατι σχολια λες και ανακαλυψαν την Αμερικη δεν σημαινει οτι πρεπει ολοι να γινουμε και ετσι ...

Και οχι δεν εχω κατι να σας δειξω γιατι προτιμω απο το να ανεβαζω βιντεο να παιζω και να εξασκουμαι στην κιθαρα. Τι να κανουμε αλλοι ειναι guitar forumers και αλλοι ειναι guitar players ... Δεν ειναι ντροπη να το παραδεχομαστε ... Κeep on power chording guys !!!

 

 

Βεβαια απο τους guitar forumers εμαθες να συνδεεις πεταλιερα στην λουπα του ενισχυτη σου: http://www.noiz.gr/index.php?topic=201329.msg773290#msg773290

 

Αλλιώς ακομα θα απορουσες γιατι δεν ακουγεται καλα η tonelab...Δεν ξερω πολλους guitar players με τετοιες αποριες!!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια απο τους guitar forumers εμαθες να συνδεεις πεταλιερα στην λουπα του ενισχυτη σου: http://www.noiz.gr/index.php?topic=201329.msg773290#msg773290

 

Αλλιώς ακομα θα απορουσες γιατι δεν ακουγεται καλα η tonelab...Δεν ξερω πολλους guitar players με τετοιες αποριες!!!!

 

 

 

Eχεις απολυτο δικιο ... Αλλα ποτε δεν το επαιξα gear-ειδικος γιατι πολυ απλα ΔΕΝ ειμαι και γιατι ποτε δεν χρησιμοποιούσα πεταλιερες ... Και γιατι να ξερω αλλωστε ενα κομματι εξοπλισμου που ποτε δεν χρησιμοποιω ??? Εδω μιας το nick σου ειναι megadeth ολοκληρος friedman οταν τον ρωτησαν τι εφε χρησιμοποιησε στο rust in peace απαντησε οτι εγω δεν εχω καμια επαφη με αυτα . Αυτα τα φτιαχνουν αλλοι ... Εγω μπαινω ξχογραφω και φευγω ... Αρα εγω ενας ανωνυμος κιθαριστας πρεπει να ειμαι ειδικος σε θεματα gear ??? Oχι φιλε μου. Οσο για τις ικανοτητες μου που ολοι τρεξατε να αμφισβητησετε ενα βιντεακι εχω πριν απο 7 χρονια και σε οσους μου το ζητησαν σημερα το εστειλα. Αρα δεν κρυβομαι πισω απο καμια οθονη . Ζητα το και στο στειλα ... Απλα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχεις απολυτο δικιο ... Αλλα ποτε δεν το επαιξα gear-ειδικος γιατι πολυ απλα ΔΕΝ ειμαι και γιατι ποτε δεν χρησιμοποιούσα πεταλιερες ... Και γιατι να ξερω αλλωστε ενα κομματι εξοπλισμου που ποτε δεν χρησιμοποιω ??? Εδω μιας το nick σου ειναι megadeth ολοκληρος friedman οταν τον ρωτησαν τι εφε χρησιμοποιησε στο rust in peace απαντησε οτι εγω δεν εχω καμια επαφη με αυτα . Αυτα τα φτιαχνουν αλλοι ... Εγω μπαινω ξχογραφω και φευγω ... Αρα εγω ενας ανωνυμος κιθαριστας πρεπει να ειμαι ειδικος σε θεματα gear ??? Oχι φιλε μου. Οσο για τις ικανοτητες μου που ολοι τρεξατε να αμφισβητησετε ενα βιντεακι εχω πριν απο 7 χρονια και σε οσους μου το ζητησαν σημερα το εστειλα. Αρα δεν κρυβομαι πισω απο καμια οθονη . Ζητα το και στο στειλα ... Απλα πραγματα.

Χαιρεται. Πριν λιγες μέρες μου εφερε ενας φιλος να δοκιμάσω την vox tonelab. Την έβαλα μπροστά απο τον ενισχυτή και μπορώ να πω ότι ήταν μέτρια τα αποτελέσματα. Αυτο που θα ήθελα να κάνω ήταν να την εβαζα στο fx loop του ενισχυτή μου έτσι ώστε να πάει κατευθείαν στο τελικό στάδιο του ενισχυτή και να μην χρωματίζεται καθολου απο την προενίσχυση.

Μπορεί καποιος να μου πει την συνδεσμολογία για αυτό ??? Η vox εχει απο πίσω τα εξης: output l kai output r , return , send και input.

 

 

Σημείωση: Δεν θέλω να ακούσω τον ήχο του ενισχυτή μου με τα εφε της πεταλιέρας(4 cable method) . Θέλω distortion κ fx απο την πεταλιέρα και τελικό απο ενισχυτη.

 

Παίζω συνήθως καρφι στον ενισχυτή (αντε και κανα tube screamer) οπότε είμαι λιγο αχρηστος απο συνδεσμολογίες.

 

Επισης βλεπεις οτι εγω ο ιδιος στο τελος της ερωτησης μου παραδεχομαι την αδυναμια μου ... Οποτε το να την βαλεις ως επιχειρημα για να με ''ξεμπροστιασεις'' δεν εχει καποιο νοημα ... Ας πουμε οτι ησουν το delay mou ... Τπτ αλλο ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ας ξεκολλήσουμε απο το ποιος την έχει... μ.κρ.τερη, παίδες και ας φροντίσουμε να κρατάμε ένα επίπεδο ευγένειας και άμυλας στη κουβέντα. Aφορά τον... EVH 5150. Θυμάστε;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξεκολλήσουμε απο το ποιος την έχει... μ.κρ.τερη, παίδες και ας φροντίσουμε να κρατάμε ένα επίπεδο ευγένειας και άμυλας στη κουβέντα. Aφορά τον... EVH 5150. Θυμάστε;

 

Eχεις δικιο. Αλλα επειδη εχω δικαιωμα να πω την αποψη μου θα την πω οσο ποιο ευγενικα γινεται.

Πιστευω οτι η συγκεκριμενη παρουσιαση με το παιξιμο που την συνοδευει αδικει τον ενισχυτη , δεν μου δινει να καταλαβω τι κανει και τι δεν κανει, ειναι προσανατολισμενη σε εναν ηχο και μονο , δεν παρουσιαζει το eq response του ενισχυτη και το πως μεταβαλλεται ο ηχος σε διαφορα gain stages . Θα μπορουσε να λεγοταν ''Παιζω τα αγαπημενα μου riff πανω σε εναν 5150 III''

Αυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξεκολλήσουμε απο το ποιος την έχει... μ.κρ.τερη, παίδες και ας φροντίσουμε να κρατάμε ένα επίπεδο ευγένειας και άμυλας στη κουβέντα. Aφορά τον... EVH 5150. Θυμάστε;

Συμφωνώ με yameth 100000%

Kι ας είμαι τσακωμένος με τον Άρη...

Κανεις δεν εχει το δικαίωμα να μιλάει έτσι σε κάποιον άλλον συμφορουμίτη έτσι..

Άλλωστε λίγο πολύ εδώ μέσα είμαστε ΟΛΟΙ για τον ίδιο λόγο...

Και άλλο ΚΡΙΤΙΚΗ(καλή ή κακή) και άλλο ΧΟΛΗ!!!

Να επανέρθω στο θέμα και να πω ότι το συγκεκριμένο κεφάλι δεν έχει attenuator on board γτ δεν το χρειάζεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου