Προς το περιεχόμενο

Tweaking και ''κάψιμο''


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ Waterfall-K :

 

Ειναι φυσικο. Που να τα βρεις, αφου η default search engine του browser σου ειναι κλειδωμενη στο site της Moog? eyeroll.gif

(καλυτερα, γιατι αν δεις μερικα βιντεο απο ΜΟΧ/Blofeld βλεπω να σουταρεις το Minimoog Voyager Select Series (Mahogany Cab. / Electric Blue) σου εξω απ'το παραθυρο...mock.gif)

Άσε Κωστάκη, άσε….

 

Τα είδα και τους λυπήθηκα!...

 

Ειδικά μάλιστα εκείνος  ο υπαλληλάκος της Yamaha που έκανε τα Official Videos για το Yamaha MOX6 ήταν για λύπηση το παλικάρι!...

 

Μεροκάματο του Τρόμου σου λέω!!!

Αφού κοίταζε το ρολόι, πότε θα τελειώσει το μαρτύριο του για να πάει ο δυστυχής στο σπίτι του και να «θάψει» κάτω από μπουκάλια Sake την ντροπή του!...

 

Στα video-clips με το Blofeld γέλασα!

Ήταν -αυτό που λέμε- τα video-clips από το synth του Κακομοίρη Κακομοίρογλου…

 

Αυτοί που τα έφταιξαν (τα video-clips με το Blofeld ) ήθελαν –standard-αράκι – να αγοράσουν το Waldorf Q + Phoenix Edition, αλλά επειδή δεν τους «έκατσε» προσπαθούσανε –μετά βίας- να κάνουνε το πικρό-γλυκό, μπας και γελάσει λίγο το «χειλάκι» τους…

 

Αλλά όπως –πιθανόν- να έχεις ακούσει και εσύ να λέει ο πάνσοφος λαός μας:

 

Παρακαλετό χουνί, ζαβό μαμίσι …

                     

Kraftwerk - Autobahn Special 1975 Video

 

Γιατι να το κλειδωσουμε βρε Κωστα το θεμα? Αν εξαιρεσεις μερικα διαφημιστικα clips της Moog, τα υπολοιπα βιντεο ειναι μια χαρα. ;D

Κοίτα, θα είμαι ειλικρινής μαζί σου.

 

Όσο θα βλέπω για avatar σου το Anti-Moog που έχεις βάλει η’ οτιδήποτε άλλο προσβλητικό-μειωτικό έναντι των επιλογών μου, τόσο θα σε «τσακίζω» με οποιοδήποτε μέσο και τρόπο μπορώ, μέσα στα θεσμικά όρια που μου επιτρέπουν οι κανονισμοί του forum και το Netiquette!...

 

Το ένοιωσες αυτό –πολύ καλά…- στο προηγούμενο thread και δεν σου άρεσε….

Στο «χέρι» σου είναι, αν θέλεις να το συνεχίσουμε σε αυτό το mode και εδώ…

Και όπως –μάλλον- έχεις καταλάβει πολύ καλά, το διασκευάζω αφάνταστα!!!

Οπότε σκέψου το καλύτερα τι μπορεί σαν διαδικτυακή προσωπικότητα, να σε συμφέρει!....

         

Giorgio Moroder - Chase (Midnight Express) German TV 1979

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Άσε Κωστάκη, άσε….Τα είδα και τους λυπήθηκα!...

Για να καταλαβαινει κι ο κοσμος που μας διαβαζει:

Eσυ, κατοχος ενoς Moog Voyager

(Voyager: an over-priced/over-rated/outdated analog monophonic basic synth)

 

ειδες μερικα βιντεο του ΜΟΧ

(ΜΟΧ: a High Tech 8-oscillator music production synth)

 

και τους...λυπηθηκες! ;D ;D

 

Βρε τους κακομοιρους, ασχετους και ερασιτεχνες υπαλληλακους της Yamaha, μαυρη ζωη περνανε.

Ξερεις τι ειναι να γυρνας ολο τον κοσμο με εξοδα της Yamaha, να παιζεις ολη μερα μ'αυτα τα πτωχα παρακατιανα πολυφωνικα (:o) digital (:-X) synths, κατι ελεεινα και τρισαθλια MOX και Motif XF?? ??? :-X :-\ 

Οντως αυτος ο υπαλληλακος της Yamaha που εκανε τα official videos του MOX6 ειναι για λυπηση το παλικαρι. :(

(Αν ποτε τον δεις, ρωτα τον ποσα παιρνει για καθε παρουσιαση. Ισα με ενα...Voyager την ωρα... ;D)

 

Τα ιδια πανω-κατω ισχυουν και για το Blofeld βεβαια. Αλλα αυτο το synth δεν ειναι για σενα φιλε μου, το ξερω.

700 ευρω synth? Ελα τωρα, εσυ εισαι για πολυ ανωτερα πραγματα, γι αυτο αλλωστε αγορασες Moog. ;)

Αλλα δεν πειραζει, ειμαι σιγουρος οτι συντομα η Waldorf θα βγαλει το Blofeld με 61 πληκτρα, 128 πολυφωνια και πρασινο χρωμα σε limited edition, το πολυ 500 κομματια.

Η τιμη του τοτε θα παει κανα τριχιλιαρο, οποτε σπευσε!

Με τετοια τιμη δεν μπορει, ειμαι σιγουρος οτι θα το εκτιμησεις.

Τελικα (θα) ειναι καλο synth. ;D

 

Όσο θα βλέπω για avatar σου το Anti-Moog που έχεις βάλει η’ οτιδήποτε άλλο προσβλητικό-μειωτικό έναντι των επιλογών μου, τόσο θα σε «τσακίζω» με οποιοδήποτε μέσο και τρόπο μπορώ...

Siga to kalson! (που λεει και ο "πανσοφος" λαος μας... ;D)

Αυτο το avatar ειναι εξαιρετικο, ομολογω οτι εκανα καλη δουλεια, :-* και φυσικα δεν ειναι με κανενα τροπο "προσβλητικο/μειωτικο εναντι των επιλογων σου." ??? ::) Ωπα ρε μεγαλε, ουτε ο Bob Moog να'σουν! ;D

Αν δεν σου αρεσει το avatar, κανε μου...μηνυση. Γιατι να μη γελασει δηλαδη και ο υπολοιπος κοσμος που δεν διαβαζει ΝΟΙΖ? Κριμα ειναι... :)

 

Το ένοιωσες αυτό –πολύ καλά…- στο προηγούμενο thread και δεν σου άρεσε….

Πως δεν το ενιωσα, το ενιωσα για τα καλα, μιλαμε δεν φανταζεσαι ταραχη που επαθα....sleep2.gif

Με αποστομωσες, ιδιαιτερα μετα το τελευταιο κλιπ που εβαλες απο το Vimeo (Thickening Up the Moog Voyager) δεν μπορω να κλεισω ματι....lmao.gif

Αυτο που παντα νιωθω οταν διαβαζω καποια απαντηση σου στα γραφομενα μου, ειναι μια ταση προς κατρακυλισμα σκαλιων, ξερεις, οπως σ'εκεινα τα παλια καλα cartoons του Tex Avery, που το cartoon κατρακυλαγε/"χυνοταν" στις σκαλες και το σωμα του επαιρνε το σχημα των σκαλοπατιων ?

Κατι τετοιο....mock.gif

Bρε τον Voyager.... ;D

 

Λοιπον, ας σοβαρευτουμε τωρα. Παρακατω 1 βιντεο που μου θυμιζει σε σημεια το "Magnetic Fields" του Jarre. Ειναι 14 λεπτα.

Ωραιο βιντεακι (αν γουσταρεις τα πολεμικα αεροπλανα/ελικοπτερα) με ταξιδιαρικη μουσικη.

(Ολως τυχαιως η μουσικη εχει παιχτει μονο με ενα Yamaha MOX6.... 8))

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όσο θα βλέπω για avatar σου το Anti-Moog που έχεις βάλει η’ οτιδήποτε άλλο προσβλητικό-μειωτικό έναντι των επιλογών μου, τόσο θα σε «τσακίζω» με οποιοδήποτε μέσο και τρόπο μπορώ, μέσα στα θεσμικά όρια που μου επιτρέπουν οι κανονισμοί του forum και το Netiquette!...

 

 

 

Σιγα ρε.... προκόπη ....

 

 

 

Τεσπα . Ενα βιντεακι με πραγματικα ωραιο ΚΑΡΑΨΗΦΙΑΚΟ ηχο....

 

[flash=200,200]

2067899086_03_n.thumb.jpg.8608b2cf5bc7bf333285fe24c7b39106.jpg

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Waterfall-K :

Για να καταλαβαινει κι ο κοσμος που μας διαβαζει:

Eσυ, κατοχος ενoς Moog Voyager

(Voyager: an over-priced/over-rated/outdated analog monophonic basic synth)

 

ειδες μερικα βιντεο του ΜΟΧ

(ΜΟΧ: a High Tech 8-oscillator music production synth)

 

και τους...λυπηθηκες! ;D ;D

Βρε τους κακομοιρους, ασχετους και ερασιτεχνες υπαλληλακους της Yamaha, μαυρη ζωη περνανε.

 

Ναι ρε Κωστάκη, είμαι και φιλεύσπλαχνος και πονόψυχος!...

 

Δεν μου αρέσει να βλέπω τον πόνο και την συντριβή στα βλέμματα των άλλων!...

 

Και από την άλλην όμως, τον σκουπιδιάρη στην γειτονιά μου, σκουπιδιάρη τον λέγαμε και σκουπιδιάρη θα τον λέμε!...

 

Δεν τον ονομάζουμε:

 

“a High Tech operator of the trash transferring machine…”

 

Ούτε φυσικά και:

 

«Ύψιστο καλλιτεχνικό επιμελητή επί του μεταμοντέρνου Σοσιαλιστικού Ρεαλισμού της Μητροπολιτικής Διακομιδής Υλικών που έχουν υποστεί την υλιστική Decadence μετά απορριμματοφόρου»

 

Μπορεί τα απορριμματοφόρα –όλα αυτά τα χρόνια- να αλλάζανε –ταχτικά- χρώματα, μορφή και λειτουργιές –ανάλογα με τις μίζες του εκάστου εκλεγμένου δημάρχου- αλλά ο σκουπιδιάρης της γειτονιά μου πάντα ήταν, είναι και θα είναι στο πίσω μέρος της σκουπιδιάρας -με κάποιον συνάδελφο του- να τραβάνε τους κάδους προς το όχημα, να χειρίζεται τα High Tech χειριστήρια της αρπάγης και μετά το άδειασμα του περιεχομένου του κάδου στην σκουπιδιάρα, να τον επιστρέφουν άδειο στην πρωτύτερη του θέση…

 

Θα μου ρωτήσεις –λογικά- γιατί τα γράφω όλα αυτά…

 

Μα για να καταλάβει κι ο κόσμος που μας διαβάζει:

 

Παράγονται εφήμερα High Tech σκουπίδια, πωλούνται εφήμερα High Tech σκουπίδια, καταναλώνονται εφήμερα High Tech σκουπίδια, και να αποκομίζονται στις κάθε λογής «χωματερές» τα εφήμερα High Tech σκουπίδια…

 

Πόσα  εφήμερα High Tech synths έχεις μαζέψει στο σπίτι σου?...

 

-Νομίζω ότι κάπου είχες αναφέρει 7 synths…-

               

Πόσα άλλα έχεις «σπρώξει» να φύγουν η’ ακόμα και πετάξει στον κάδο?...

 

Πόσους «παλαιούς» υπολογιστές σου έχεις «σουτάρει» στον κάδο με την επικείμενη αγορά του ενός νεότερου τους Super Duper Mambo-Jumbo?...

 

Όταν «τρέχεις» -λοιπόν- σαν το γάιδαρο πίσω από το εφήμερο High Tech «καρότο» που σου έχουν «κρεμάσει» μπροστά στην μούρη σου, -σε αυτόν τον φαύλο κύκλο της κατευθυντικής-αλλοτριωτικής κατανάλωσης, λογικά δεν μπορείς να έχεις ούτε το μυαλό να σκεφτείς, μήτε τον χρόνο να αναλογιστείς ότι όλα αυτά τα «κυνηγητά» πίσω από το εφήμερο High Tech «καρότο» είναι αφενός μεν φαιδρά, αφετερου δε ψυχοφθόρα…

 

Αυτό που σου «προσφέρει» το Moog Music Minimoog Voyager έναντι του ανταγωνισμού των εφήμερων High Tech σκουπιδιών είναι μια άλλη ατραπός!...

Μια ατραπός που σηματοδοτεί ότι ο μουσικός «μετράει» και όχι το  εφήμερο High Tech 8-oscillator bullshit production machine…

 

Και άμα αναλογιστείς –μάλιστα- και τα λεφτά που θα γλυτώνεις με αυτό αγοράζοντας το, από όλα αυτά τα High Tech Bullshits που έχουν ημερομηνία λήξης τα 2-3 χρόνια από την ημερομηνία της πρώτο-κυκλοφορίας τους, εύκολα καταλαβαίνεις ότι το Moog Music Minimoog Voyager είναι  ένα under-priced/ under-rated/in dated analog monophonic amazing synth!!!      

     

Ξερεις τι ειναι να γυρνας ολο τον κοσμο με εξοδα της Yamaha, να παιζεις ολη μερα μ'αυτα τα πτωχα παρακατιανα πολυφωνικα (:o) digital (:-X) synths, κατι ελεεινα και τρισαθλια MOX και Motif XF?? ??? :-X :-\  

Οντως αυτος ο υπαλληλακος της Yamaha που εκανε τα official videos του MOX6 ειναι για λυπηση το παλικαρι. :(

(Αν ποτε τον δεις, ρωτα τον ποσα παιρνει για καθε παρουσιαση. Ισα με ενα...Voyager την ωρα... ;D)

 

Αυτός που σου τα είπε αυτά δεν έχει ουδεμία σχέση με την πραγματικότητα και με την Ιαπωνία η’ σε βρήκε ευκαιριακό «χάπατο» για να σε «παραμυθιάσει» προς ιδίων του όφελος…

 

Οπότε, μάθε πως έχουν πραγματικά τα πράγματα εκεί:

 

Δουλειά 7 ημέρες την εβδομάδα, 12 ώρες την ήμερα, για $11.00 U.S.D. ~  865.34 JPY ελάχιστο ημερομίσθιο συν τις παροχές (2012) μόνο για το μόνιμο & σταθερό προσωπικό της επιχείρησης, (γιατί αν είσαι/ανήκεις στο λεγόμενο δανειστικό, προμηθευτικό ή εποχιακό προσωπικό καταλαβαίνεις ότι την «φουτσίσες»!…)

 

Κάθε εργαζόμενος δικαιούται σύμφωνα με τον Ιαπωνικό Εργασιακό Νόμο έντεκα πληρωμένες γιορτές και έξι ημέρες άδεια για διακοπές το χρόνο. Για κάθε χρόνο υπηρεσίας ανεβαίνει και η αξίωση για άδεια, το ανώτερο –μέχρι- είκοσι ημέρες. Και όμως θεωρείται στην Ιαπωνία πολύ συνηθισμένο για έναν Ιάπωνα εργαζόμενο και επειδή αυτό θεωρείται αντι-συντροφικό, το να χρησιμοποιήσει όλη την απαίτηση της άδειάς του.

 

Έτσι κατά κανόνα χαρίζονται οι μισές ημέρες των διακοπών στην επιχείρηση!...

 

Ένας Ιάπωνας εργαζόμενος ταξιδεύει –σαν Ιάπωνας εργαζόμενος- μόνο κατά εντολήν/διαταγήν της επιχειρήσεως και μόνο προς ιδίων όφελος αυτής…

 

Οπότε –φίλτατε Waterfall-K εύλογα καταλαβαίνεις ότι με $11.00 U.S.D. ~  865.34 JPY ελάχιστο ημερομίσθιο συν τις παροχές, τα καλούδια του δυτικού κόσμου μπορούν να ανήκουν μόνο στην Über Class της Ιαπωνίας, όπως ανάλογα γίνατε και οπουδήποτε αλλού…

                       

Τα ιδια πανω-κατω ισχυουν και για το Blofeld βεβαια. Αλλα αυτο το synth δεν ειναι για σενα φιλε μου, το ξερω.

700 ευρω synth? Ελα τωρα, εσυ εισαι για πολυ ανωτερα πραγματα, γι αυτο αλλωστε αγορασες Moog. ;)

Αλλα δεν πειραζει, ειμαι σιγουρος οτι συντομα η Waldorf θα βγαλει το Blofeld με 61 πληκτρα, 128 πολυφωνια και πρασινο χρωμα σε limited edition, το πολυ 500 κομματια.

Η τιμη του τοτε θα παει κανα τριχιλιαρο, οποτε σπευσε!

Με τετοια τιμη δεν μπορει, ειμαι σιγουρος οτι θα το εκτιμησεις.

Τελικα (θα) ειναι καλο synth. ;D

 

Σου έχω δυο πολύ άσχημα νέα, Κωστάκη…

 

Μετά το οικονομικό στραπάτσο της Waldorf με το Waldorf Q+ Phoenix Edition, η Waldorf εγκαταλείπει –οριστικά- την «ακριβή κατηγορία» και θα «κινηθεί» μόνο στην «φτηνή κατηγορία» και στα Soft-synths…

 

Το δεύτερο είναι ότι ακόμα και τα Waldorf  PPG Wave 3.V και Waldorf Largo v1.5.1.  ακούγονται –και τα δυο- καλύτερα από το Waldorf  Blofeld…

 

 

Siga to kalson! (που λεει και ο "πανσοφος" λαος μας... ;D)

Αυτο το avatar ειναι εξαιρετικο, ομολογω οτι εκανα καλη δουλεια, :-* και φυσικα δεν ειναι με κανενα τροπο "προσβλητικο/μειωτικο εναντι των επιλογων σου." ??? ::) Ωπα ρε μεγαλε, ουτε ο Bob Moog να'σουν! ;D

Αν δεν σου αρεσει το avatar, κανε μου...μηνυση. Γιατι να μη γελασει δηλαδη και ο υπολοιπος κοσμος που δεν διαβαζει ΝΟΙΖ? Κριμα ειναι... :)

 

Σε ευχαριστώ, γιατί είχα κάποιους ηθικούς ενδοιασμούς, στο πως θα έπρεπε σαν συνδαιτυμόνας σου σε αυτό το forum να πράξω...

Αλλά αφού εσύ -με τον έγγραφο σου λόγο- μου άρεις αυτούς πυστευω ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με ότι έτερο θα εξακολουθήσει εξ’ αυτών…

     

Πως δεν το ενιωσα, το ενιωσα για τα καλα, μιλαμε δεν φανταζεσαι ταραχη που επαθα....sleep2.gif

Με αποστομωσες, ιδιαιτερα μετα το τελευταιο κλιπ που εβαλες απο το Vimeo (Thickening Up the Moog Voyager) δεν μπορω να κλεισω ματι....lmao.gif

 

Thread είναι αυτό:

 

Roland juno 106

http://www.noiz.gr/index.php?topic=193751.0

 

Post είναι αυτό που κάνουμε –επιμέρους- ο κάθε ένας μας στο forum…

Όσο θα είσαι ακόμα εδώ μάθε –τουλάχιστον- την ορολογία…

 

Αυτο που παντα νιωθω οταν διαβαζω καποια απαντηση σου στα γραφομενα μου, ειναι μια ταση προς κατρακυλισμα σκαλιων, ξερεις, οπως σ'εκεινα τα παλια καλα cartoons του Tex Avery, που το cartoon κατρακυλαγε/"χυνοταν" στις σκαλες και το σωμα του επαιρνε το σχημα των σκαλοπατιων ?

Κατι τετοιο....mock.gif

Bρε τον Voyager.... ;D

 

Θα μας λείψει ο ανορθόγραφος, ασύνταχτος και άτονος γραπτός σου λόγος –φίλτατε Κωστάκη- καθώς και οι εμμονές  σου…

 

Δεν είναι λίγο να έχεις κάποιον που να σου ευφραίνει την καρδία με τα post του, αλλά θα ζήσουμε και χωρίς εσένα…

 

Bye-Bye Κωστάκη και να μας γράφεις συχνά (αν μπορείς…) περί του ταξικού δικαίου της προλεταριακής τάξης των bus class Yamaha synth fan boys έναντι της ολιγαρχικής πλουτοκρατίας των Analog synth lovers….

             

Λοιπον, ας σοβαρευτουμε τωρα. Παρακατω 1 βιντεο που μου θυμιζει σε σημεια το "Magnetic Fields" του Jarre. Ειναι 14 λεπτα.

Ωραιο βιντεακι (αν γουσταρεις τα πολεμικα αεροπλανα/ελικοπτερα) με ταξιδιαρικη μουσικη.

(Ολως τυχαιως η μουσικη εχει παιχτει μονο με ενα Yamaha MOX6.... 8))

 

 

Λοιπόν…

Been there, done that…

Jean Michel Jarre - Hymn To Akropolis (Match TV broadcast) Full Show High Quality

Jean Michel Jarre - Hymn To Akropolis (Match TV broadcast) Full Show High Quality

 

Ούτε μουσικές για τα πανηγύρια, ούτε για τα εθνικιστικά πανηγυράκια…

 

Η ηλεκτρονική μουσική μπορεί να είναι κάτι σαν αυτό και ορίζεται από την χρήση των αναλογικών και ψηφιακών συνθετητών από τον άνθρωπο γιατι στην τελική-τελική ο άνθρωπος είναι που ορίζει την τέχνη και όχι τα «μπιμπλίκια»!...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι συνάδελφοι πληκτράδες, δεν χρειάζεται να τσακώνεστε για το ποιός τύπος σύνθ ή ποιό μοντέλο ή ποιά εταιρία είναι καλύτερος/ο/η.Η εταιρία που είναι καλύτερη είναι αυτή που έχει δημιουργήσει το καλύτερο σύνθ και το καλύτερο σύνθ είναι αυτό που δεν δημιουργήθηκε ποτέ και είναι καλύτερο επειδή δεν έχει περιορισμούς,έχει απεριόριστες δυνατότητες...

Για αυτό το λόγο χαλαρώστε και ευχαριστηθείτε καθείς αυτό που του ταιριάζει καλύτερα.Εξάλλου με όλα τα σύνθ μπορείς να πάρεις καλούς ήχους και κακούς ήχους.Και με όλα τα σύνθ μπορείς να μην γράψεις μουσική...

Χαλαράαααααααα  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου