Προς το περιεχόμενο

Αναπαραγωγη αρχειου ηχου σε Live


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα,το σκεπτικο μου ειναι το εξης:

 

λιγο πριν την αρχη του live που προκειται να κανω, θελω να ακουστει ενα stereo αρχειο ηχου .wav απο τα ηχεια,τον ελεγχο θα ηθελα να τον εχω εγω απο το stage και προτιμοτερο ειναι να το ελεγξω με το ποδι start/stop δηλαδη,σκεφτηκα την ιδεα ενος πεταλιου looper αλλα με προβληματιζει με την εξοδο του οτι πρεπει να συνδεσω 2 καλωδια στο di για να παρω stereo ηχο και δευτερον η τιμη του,υπαρχει αλλη εναλλακτικη λυση? (ενας φιλος μου ειπε και για cd player -> di -> κονσολα αλλα δν το βρισκω ευχρηστο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...θελω να ακουστει ενα stereo αρχειο ηχου .wav απο τα ηχεια...

o.k.

 

...τον ελεγχο θα ηθελα να τον εχω εγω απο το stage

o.k.

 

...και προτιμοτερο ειναι να το ελεγξω με το ποδι start/stop...

Πεταλάκι ή πεταλιέρα που διαθέτει και wav ή mp3 player.

 

...δηλαδη,σκεφτηκα την ιδεα ενος πεταλιου looper αλλα με προβληματιζει με την εξοδο του οτι πρεπει να συνδεσω 2 καλωδια στο di για να παρω stereo ηχο...

Αναγκαστικά 2 καλώδια στα DI αν μιλάμε για αναλογικό σήμα.

 

...και δευτερον η τιμη του...

Αυτό είναι κάτι που παίζει.

 

...υπαρχει αλλη εναλλακτικη λυση? (ενας φιλος μου ειπε και για cd player -> di -> κονσολα αλλα δν το βρισκω ευχρηστο)

Φθηνό mp3 player, ίσως.

Διαφορετικά δώσε το CD ή το αρχείο στον ηχολήπτη να το παίξει αυτός. Αν κάποιο άλλο όργανο από το stage μπορεί να παίξει αρχεία wav, π.χ. keyboards / electronic percussions κλπ, το παίζει αυτός και τελειώνει η υπόθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μμμμ ναι.. τον βλεπω να στραβωνει τον ηχοληπτη με 6 μπαντες να κανει τετοια,(να βαλει cd να το σταματισει οταν θα ξεκινησουμε ταυτοχρονα και λοιπα) συνηθως δν σηκωνουν και κουβεντα,χαχα  ;D μαλλον cd player->DI και βλεπουμε στην πορεια, ισως καποιο πεταλι boss πχ.

 

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου