Προς το περιεχόμενο

Γιατί παύσαμε να χορεύουμε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάπως έτσι είναι...από την άλλη όμως γλυτώσαμε από τους σουρωμένους επίδοξους Tραβόλτα που μας πάταγαν/σκούνταγαν/έσπρωχναν κατά λάθος.. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

γύρω στο '85 όταν άρχισαν οι disco να κυριλεύουν - με πιο σκληρές πόρτες, που απέκλειαν αθλητικά, τζινς κτλ. - και να γίνονται ορθάδικα.

 

  Ναι μωρε, τα θυμαμαι τα ζωα τους πορτιερηδες και το ψευτο"ματσό" αντροστυλακι τους.... πολυ χαιρομαι που πηραν ενα poulo NAAA τωρα.... ;D

 

 

έμενες στην άκρη με το ποτό στο χέρι (η κατανάλωση του οποίου φυσικά αυξήθηκε)

 

  και οχι μονο αυτο, αλλα εβαζαν το λιθαρακι τους στη διαμορφωση και την επιβολη με το στανιο ολου αυτου του σιχαμενου lifestyle που κυριαρχησε την τελευταια 20ετια και υπαγορευε την επιδειξη και την υποκρισια.... που να μεινει περιθωριο να χορεψεις? αν η μονη σου εγνοια ειναι το image σου, τρεμεις συνεχως μην το χαλασεις!

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι το φαινόμενο είναι γενικότερο,και πιστεύω οτι φταίει το internet-facebook-επικοινωνία κτλ γι'αυτή τη μετάλλαξη.

Όποτε περνάω απο το γήπεδο μπάσκετ της περιοχής μου κανείς δεν παίζει μπάσκετ πια.

 

Οι νέοι έχουν μεταλλαχθεί σε ένα επικοινωνιακό ρομπότ που όλη μέρα είτε κάνει chat στο facebook είτε μιλάει στα κινητά είτε στέλνει sms.

Και όταν δεν βρίσκεται μπροστά σε μια οθόνη,προσπαθεί να βγάλει μια καλή φωτογραφία για να ποστάρει στο wall του.

Δεν είναι άλλωστε τυχαίο που οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας κάνουν τόσες διαφημίσεις εν μέσω κρίσης.

 

Έχει γίνει λοιπόν αυτοσκοπός η επικοινωνία και όλοι προσπαθούν να επικοινωνήσουν με τους "φίλους" τους ακόμη και για να τους ενημερώσουν οτι πάνε για χ......ο.

Κανείς δε ζει πλέον τη στιγμή γι'αυτό και δεν πρόκειται να χορέψει παρα μόνο για να βγει κάποια φωτογραφία.

 

Κάτι παρεμφερές που με εκνευρίζει αφάνταστα είναι που πανε στις συναυλίες και αντί να απολαύσουν τη μουσική και το κλίμα κάθονται με τα κινητά και βιντεοσκοπούν λες και είναι cameramen.Τι να το κάνεις το βίντεο ρε;Έχει στο youtube χιλιάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι νέοι έχουν μεταλλαχθεί σε ένα επικοινωνιακό ρομπότ που όλη μέρα είτε κάνει chat στο facebook είτε μιλάει στα κινητά είτε στέλνει sms.

Και όταν δεν βρίσκεται μπροστά σε μια οθόνη,προσπαθεί να βγάλει μια καλή φωτογραφία για να ποστάρει στο wall του.

 

    ;D ;D ;D

 

 

Έχει γίνει λοιπόν αυτοσκοπός η επικοινωνία και όλοι προσπαθούν να επικοινωνήσουν με τους "φίλους" τους ακόμη και για να τους ενημερώσουν οτι πάνε για χ......ο.

Κανείς δε ζει πλέον τη στιγμή γι'αυτό και δεν πρόκειται να χορέψει παρα μόνο για να βγει κάποια φωτογραφία.

 

 

....τα ειπες οπως ειναι τα πραματα!

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ξέρω γιατί σταμάτησα να χορεύω...Φταίει η κοπέλα μου... :-[

 

Αρέσκομαι να χορεύω οσάν το Μπίλλια(μιας και είμαι στα κιλά του) υπο τους ήχους του Rasputin και λέει οτι ντρέπεται... ;D ;D ;D

 

Σοβαρά τώρα... κυριλέψαμε νομίζω και όσο μεγαλώνεις μαζί μεγαλώνει και ο καθωσπρεπισμός...

 

αν και ακόμα νομίζω πως αν θέλεις να χορέψεις υπάρχουν ακόμα μέρη και μαγαζία τις αρεσκείας του καθενός που θα μπορεί να κουνήσει το κορμί του... και όσο το "εναλλακτικό" κοινό όλων τον μορφών μεγαλώνει τόσο θα αυξάνονται και τα μέρη για χoρό...

 

τα κλασσικά κλαμπ με πορτα-ορθαδικα πεθαίνουν και καλά κάνουν kateme

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα συμφωνούσα επιμέρους με αρκετούς όπως ο JJ, Matawan, theoctapus, Yameth και άλλους συμμετέχοντες αλλά θα επικεντρωνόμουνα μάλλον στα του ez λεχθέντα.

 

Η έκθεση του ατομου σε συνδυασμό με την ανασφάλεια που συνοδεύεται από το τι μου αρέσει, πως το διεκδικώ και πόσο με νοιάζει αν με προσέχουν.

 

Βέβαια μην ξεχνάμε και στα πάρτυ μας χρειαζοταν τα πρώτα 1-2 "γενναία" ζευγάρια για να γεμίσει η "πίστα". Απλά πίστευα ότι εν έτει 2012 θα έχουμε απενοχοποιηθεί.

 

Όσο για την Ιαπωνική νόσο του "I record therefore I am in the event" είναι πραγματικά απάλευτη. Απίστευτα εκνευριστική και ηλίθια.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αν υπάρχουν τα εξής:

1) καλή παρέα με σχετική εξοικείωση μεταξύ των μελών,

2) ένας τουλάχιστον "καραγκιόζης"/εμψυχωτής στην παρέα,

3) σχετικά ομοιόμορφη κατανομή ανδρών, γυναικών στην παρέα,

4) μουσική που μιλάει στους γοφούς (disco baby)

 

τίποτα δεν μπορεί να εμποδίσει τον χορό να γεννηθεί και να εξαπλωθεί.

 

Όσες φορές έχω βρεθεί σε αυτές τις συνθήκες (οι οποίες ήταν πολλές ευτυχώς), έχω χάσει δυό κιλά ιδρώτα μέχρι το τέλος της βραδιάς.

 

Πόσο πολύ παίζει να ισχύουν οι προϋποθέσεις λικνίσματος?!  :P

 

Όταν έχεις καραγκιόζη στα@@στη στην παρέα ,σκέφτεσαι ότι δεν γίνεται να γίνεις πιο ρεζίλι από αυτόν οπότε χώνεσαι και χτυπιέσαι σα χταποδοκουκούλα  :D

 

Κατά τα άλλα νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε για το τι μας κρατάει ως αγγούρι στην καρέκλα..

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έγινε λόγος για rave καταστάσεις ας θυμηθούμε μια αστεία κατάθεση ψυχής από τελειωμένο κάγκουρα.Τα εγκεφαλικά κύτταρα του τύπου έχουν κάνει αποικία  ;D

 

kyklous

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κάτι παρεμφερές που με εκνευρίζει αφάνταστα είναι που πανε στις συναυλίες και αντί να απολαύσουν τη μουσική και το κλίμα κάθονται με τα κινητά και βιντεοσκοπούν λες και είναι cameramen.Τι να το κάνεις το βίντεο ρε;Έχει στο youtube χιλιάδες.

Οντως δεν υπαρχει χειροτερο σε μια συναυλια.Την πρωτη φορα που ειχα παει σε συναυλια,ειχα τραβηξει αρκετα οχι βεβαια ολη την ωρα και μετα δε θυμομουν τπτ απο τη συναυλια!!!Επρεπε να βλεπω τα βιντεο για να θυμηθω....χανεται ολη η ουσια!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αυτό που ανέφερε ο Σπύρος στο άλλο thread, είναι για μένα από μόνο του αντικείμενο συζήτησης (το οποίο είχα και πρόσφατα).

 

Είναι δυνατόν ο μουσικός να μην συγκινείται σωματικά από την μουσική που παράγει;

Είναι δυνατόν ο μουσικός να μην συγκινείται σωματικά από την μουσική που γουστάρει;

 

Μου δίνεται η εντύπωση ότι, εξαιρουμένων των Ελληνάδικων που όλοι επιδίδονται μανιασμένα σε γιαλαντζί χορούς (νάυλον κέφια και ψόφια ντέφια), η μικρή μου πείρα στα clubάκια που παίζεται μουσική με κάποιο groove τέλος πάντων, μου δείχνει ότι ο κόσμος δεν χορεύει.

 

Και δεν μιλάω μόνο για τους θαμώνες με το βλέμα "τι είναι αυτό;" ή τους μουσικούς που ξεχνάνε να ευχαριστηθούν τη μουσική γιατί βλέπουν "τι πατάει" ο σολίστας. Μιλάω για το μεγάλο σύνολο των θεατών που φχαριστιούνται πολύ αυτό που ακούν αλλά δεν κουνάνε τον κώλo τους με τίποτα.

 

Δεν θα κάνω την σύγκριση με την Ισπανία (ακόμα και τρία συνεχόμενα φτερνίσματα εκεί συνιστούν τέμπο και ο κόσμος αρχίζει να χορεύει) αλλά στην Μ. Βρεττανία (αλλά και στη Γερμανία), στα club που παίζουν μουσική χορευτική (blues boogie, soul, jazz, rock) ο κόσμος χορεύει.

 

Εμείς γίναμε τελείως ανοργασμικοί ή θυσιάσαμε την σωματική έκφραση στο βωμό του στυλ / καθωσπρεπισμου;

 

Μη μου τα ρίξετε στη κρίση και άλλα τέτοια. Μιλάω για αρκετά χρόνια τώρα.....

Αλλά μπορεί (κι ελπίζω) να κάνω λάθος.

εγώ ακόμα χορεύω

8)

zappin' is good....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου