Προς το περιεχόμενο

Γιατί παύσαμε να χορεύουμε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

35. Αυτος που δεν χορευει ποτε

Αυτό που ανέφερε ο Σπύρος στο άλλο thread, είναι για μένα από μόνο του αντικείμενο συζήτησης (το οποίο είχα και πρόσφατα).

 

Είναι δυνατόν ο μουσικός να μην συγκινείται σωματικά από την μουσική που παράγει;

Είναι δυνατόν ο μουσικός να μην συγκινείται σωματικά από την μουσική που γουστάρει;

 

Μου δίνεται η εντύπωση ότι, εξαιρουμένων των Ελληνάδικων που όλοι επιδίδονται μανιασμένα σε γιαλαντζί χορούς (νάυλον κέφια και ψόφια ντέφια), η μικρή μου πείρα στα clubάκια που παίζεται μουσική με κάποιο groove τέλος πάντων, μου δείχνει ότι ο κόσμος δεν χορεύει.

 

Και δεν μιλάω μόνο για τους θαμώνες με το βλέμα "τι είναι αυτό;" ή τους μουσικούς που ξεχνάνε να ευχαριστηθούν τη μουσική γιατί βλέπουν "τι πατάει" ο σολίστας. Μιλάω για το μεγάλο σύνολο των θεατών που φχαριστιούνται πολύ αυτό που ακούν αλλά δεν κουνάνε τον κώλo τους με τίποτα.

 

Δεν θα κάνω την σύγκριση με την Ισπανία (ακόμα και τρία συνεχόμενα φτερνίσματα εκεί συνιστούν τέμπο και ο κόσμος αρχίζει να χορεύει) αλλά στην Μ. Βρεττανία (αλλά και στη Γερμανία), στα club που παίζουν μουσική χορευτική (blues boogie, soul, jazz, rock) ο κόσμος χορεύει.

 

Εμείς γίναμε τελείως ανοργασμικοί ή θυσιάσαμε την σωματική έκφραση στο βωμό του στυλ / καθωσπρεπισμου;

 

Μη μου τα ρίξετε στη κρίση και άλλα τέτοια. Μιλάω για αρκετά χρόνια τώρα.....

Αλλά μπορεί (κι ελπίζω) να κάνω λάθος.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα μαγαζια που βγαίνω είναι κυρίως καθημενων...τσιπουρα και μπαγλαμάς ή μπύρα και κιθάρα...

 

Αλλά, ειδικά τωρα που ανοιξε ο καιρός, πηγαίνω πολύ συχνά σε ανοιχτά φεστιβάλ και μια χαρά χορευει ο κόσμος. Μεχρι κι εγώ ρίχνω σβούρες που είμαι αχαρος κι απ'τον Φασούλα όταν ήταν έφηβος.

 

Αλλά στα κλαμπς δύσκολο να χορέψει κάποιος. Θες τα στενά ρούχα, θες το μαλλί που ειναι στην τρίχα, θες το πατεις με πατώ σε, θες ο εκκωφαντικός θόρυβος (γιατι απο ενα όριο και περα σε αποτρεπει απο οποιαδήποτε εγκεφαλική λειτουργία)...

 

Είναι και λίγο η καινούρια μοδα που θελει τους ανθρωπους αψεγάδιαστους και να ξεχωρίζουν όσο γίνεται λιγότερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμενα ο κυριος λογος ΥΠΑΡΞΗΣ της μουσικης (τουλαχιστον της ποπ με την ευρεια εννοια) ειναι ακριβως αυτος δηλ. να κανει τον κοσμο να ΧΟΡΕΥΕΙ.

 

Αν δεν τον κανει να χορευει κατι ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ (ειτε με τον κοσμο είτε με την μουσικη)..

 

Παντως κακα τα ψεμματα ο ΚΥΡΙΟΣ υπευθυνος που ΔΕΝ χορευει ο κοσμος ειναι ο...μουσικος....στη συναυλια του JAMES BROWN π.χ στο Λυκαβηττο χορευανε μεχρι και οι αστυνομικοι (δεν κανω καμμια πλακα εχω φωτο!)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως κακα τα ψεμματα ο ΚΥΡΙΟΣ υπευθυνος που ΔΕΝ χορευει ο κοσμος ειναι ο...μουσικος....στη συναυλια του JAMES BROWN π.χ στο Λυκαβηττο χορευανε μεχρι και οι αστυνομικοι (δεν κανω καμμια πλακα εχω φωτο!)

Ναι, νομίζω ότι το έχεις ξανα-αναφέρει καμιά ντουζίνα φορές  ;D

 

Θα επιμείνω όμως. Δεν μιλάω για τις συναυλίες που είσαι όρθιος και ανάμεσα σε πλήθος και με γκρουπ με κάποιο όνομα και όλα είναι πιο εύκολα.

Μιλάω για τα clubάκια, που βλέπεις τον άλλο να γουστάρει ή να χτυπάει χέρια-πόδια αλλά να σηκωθεί για να χορέψει δεν.......

Αντίθετα με αυτά που προσωπικά έχω δει σε άλλες χώρες με αντίστοιχης (μηδαμινής) φήμης και (μετριο-καλής) ποιότητας γκρουπ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οντως σε σχεση με τους "ξενερωτους" ξενους οι Ελληνες δεν χορευουν τα..."ξενα"...ισως για τον ιδιο λογο που τους ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ευκολo να χορεψουν τη ΔΙΚΗ τους μουσικη (και οχι δεν χορευουν ΚΑΘΟΛΟΥ "γιαλαντζι" στα σκυλαδικα trust me.. ;))

 

Παντως και τα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ξενερωτα κλαμπ μας (τουλαχιστον σε σχεση με αυτα του Βερολινου και του Λονδινου που πηγαινα) παιζουν καποιο ρολο...

 

Παντως στα ρεϊβ παρτυ των 90s μια χαρα....χορευε ΟΛΟΣ ο κοσμος... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οντως σε σχεση με τους "ξενερωτους" ξενους οι Ελληνες δεν χορευουν τα..."ξενα"...ισως γιατι τους ειναι αδυνατον να ΜΗΝ χορεψουν με την ΔΙΚΗ τους μουσικη,για σκεψου το λιγακι...

Σαφώς το έχω σκεφτεί. Οι θαμώνες όμως των club/μουσικής που μιλάω, δεν έχουν και μεγάλη σχέση με το Ελληνικό δημοτικό/λαϊκό/ελαφρολαϊκοποπ.

 

Είναι και λίγο η καινούρια μοδα που θελει τους ανθρωπους αψεγάδιαστους και να ξεχωρίζουν όσο γίνεται λιγότερο...

Χμμμμμμμ, σκρατς, σκρατς.

Κάτι τέτοιο λέω κι εγώ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Παντως στα ρεϊβ παρτυ των 90s μια χαρα....χορευε ΟΛΟΣ ο κοσμος... ;D

 

Μην τα λες αυτά... Θυμάσαι τι έλεγε τότε η περίφημη «μάνα ρέιβερ», στον Ευαγγελάτο;  ;D

 

«Κύριε Ευαγγελάτο μου κλείνουν τα παιδιά μας εκεί μέσα και τους δίνουν τις... εκστάσεις»  ;D ;D ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς γίναμε τελείως ανοργασμικοί ή θυσιάσαμε την σωματική έκφραση στο βωμό του στυλ / καθωσπρεπισμου;

 

Αυτά ακριβώς. Έχουμε ξεχάσει εδώ και χρόνια ότι το θέμα είναι πάνω απ' όλα να περάσεις καλά και κατ' επέκταση να φύγεις και να περάσεις καλά και με κάποιον άλλο.

 

Πλέον και τα δύο γίνονται ελαχίστως.

 

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς το έχω σκεφτεί. Οι θαμώνες όμως των club/μουσικής που μιλάω, δεν έχουν και μεγάλη σχέση με το Ελληνικό δημοτικό/λαϊκό/ελαφρολαϊκοποπ.

 

καλα βαλε τους κανα καλο τσαμικο ή τσιφτετελι,ποτισε τους και 4-5 Τζωνυ και να δεις πως χορευουν... ;D

 

Παντως για να σοβαρευτουμε κι ολας προσωπικα πιστευω οτι ειμαστε ενας συντηρητικότατας βαλκανικος λαος και  ΝΤΡΕΠΟΜΑΣΤΕ να χορεψουμε εξω απο το πλαισιο  απενοχοποιημενων καταστασεων ή καταστασεων..... μεθης (βλ.σκυλαδικα,"μαγαζια" ,ρεϊβ κτλ)

 

Τωρα αν προσθεσεις στην παραδοσιακη μας συντηρητικότητα και το μπερδεμα που εχουμε φαει με την...ευρωπαϊκοτητα μας και τη δυση που,αποτυχημενα, προσπαθουμε να ενταχθουμε....το αποτελεσμα ειναι ψιλοτραγικο... ;D

 

η συντηρητικότητα μας αλλωστε δεν εξαντλείται στο...κλαμπινγκ και στο χορο ,ειναι διαχυτη σε ολη την κοινωνια ξεκινωντας απο τους χώρους δουλειας (σπανια θα δεις πιο μαζεμενους και κρυοκολους εργαζομενους απο τους Ελληνες,στο λεει καποιος που δουλευει με ολες τις φιλες τους Ισραηλ... ;D...οκ ισως οι ταλαιπωροι εργαζομενοι του πρωην κομμουνιστικου μπλοκ να ειναι λιγο χειροτεροι ..) και τελειωνοντας στους χωρους διασκεδασης...

 

Βαλκανια αγορι μου...τι περιμενεις?Το studio 54? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ο ρόλος του κριτή/γνώστη φαντάζει πιο σημαντικός από αυτόν κάποιου που χορεύει/διασκεδάζει...είναι θέμα φαντασίας θαρρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου