Προς το περιεχόμενο

Γιατί παύσαμε να χορεύουμε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η βαση του προβληματος ειναι πιστευω η μοδα του στημενου του στυλατου του μη σκισω κανα καλτσον ή μου φευγει κανα γελιο και κανει χαραμαδα το ριμελ....!

Θελουν αποστειρωμενες φατσες ανεκφραστες με μεγαλο ρεπερτοριο ποζαρισματος.

Θελω να πιστευω οτι τωρα που εχουμε καταφατσα την παραμυθα που εχουμε τοσα χρονια φαει και χωνεψει....θα ξαναβρουμε το ρυθμο μας...εστω κι αν ειναι στο "ταψι" πλεον

 

Καλα τα λενε οι Λοκομοντο στο ακολουθο τραγουδι τους.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

η συντηρητικότητα μας αλλωστε δεν εξαντλείται στο...κλαμπινγκ και στο χορο ,ειναι διαχυτη σε ολη την κοινωνια ξεκινωντας απο τους χώρους δουλειας (σπανια θα δεις πιο μαζεμενους και κρυοκολους εργαζομενους απο τους Ελληνες,στο λεει καποιος που δουλευει με ολες τις φιλες τους Ισραηλ... ;D...οκ ισως οι ταλαιπωροι εργαζομενοι του πρωην κομμουνιστικου μπλοκ να ειναι λιγο χειροτεροι ..) και τελειωνοντας στους χωρους διασκεδασης...

Φέρε και σε μας καμιά από τις φίλες σου από το Ισραήλ.  :P ;D

 

Δηλαδή θες να μου πεις ότι δεν είναι συντηρητικές ή σφιχτές οι κοινωνίες της Ισπανίας ή της Γερμανίας ή της Αγγλίας;

 

Αν σε κάτι δεν "μασάγαν" τα Βαλκάνια (και η Μεσόγειος), είναι στη σωματική έκφραση.

 

Γιατί ο ρόλος του κριτή/γνώστη φαντάζει πιο σημαντικός από αυτόν κάποιου που χορεύει/διασκεδάζει...είναι θέμα φαντασίας θαρρώ.

Τους λυπάμαι ρε συ Παύλο όσους πιστεύουν κάτι τέτοιο.

 

Η βαση του προβληματος ειναι πιστευω η μοδα του στημενου του στυλατου του μη σκισω κανα καλτσον ή μου φευγει κανα γελιο και κανει χαραμαδα το ριμελ....!

Θελουν αποστειρωμενες φατσες ανεκφραστες με μεγαλο ρεπερτοριο ποζαρισματος.

Ξέρω καλά τι εννοείς αλλά για το συγκεκριμένο κοινό, μάλλον δεν με πείθει αυτό.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θες να μου πεις ότι δεν είναι συντηρητικές ή σφιχτές οι κοινωνίες της Ισπανίας ή της Γερμανίας ή της Αγγλίας;

 

ναι αλλα εχεις ξεχασει κατι πολυ σημαντικο,αυτοι ΠΙΝΟΥΝ τον κολο τους οταν βγαινουν..οποτε...χαλαρωνουν... ;D (& μοιραια χορευουν ειδικα οταν παιζει η "δικη τους" μουσικη που ετσι κι αλλοιως ειναι το soundtrack της ζωης τους)

 

στους χωρους ΔΟΥΛΕΙΑΣ οχι δεν ειναι τοσο συντηρητικες οπως η ελληνικη (δες ας πουμε το παραδειγμα του...90% των white colar workers στην Ελλαδα που δεν τολμανε να φυγουν απο το γραφειο πριν τις...9 το βραδυ μηπως και τους πουνε...τεμπεληδες...εξω δεν συμβαινει αυτο....πηγε 5?everybody is out of the door.... ;))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα εχεις ξεχασει κατι πολυ σημαντικο,αυτοι ΠΙΝΟΥΝ τον κολο τους οταν βγαινουν..οποτε...χαλαρωνουν... ;D (& μοιραια χορευουν ειδικα οταν παιζει η "δικη τους" μουσικη που ετσι κι αλλοιως ειναι το soundtrack της ζωης τους)

Ούτε το Αμερικάνικο line-dancing ή τη blues για τους Ισπανούς, ούτε τη soul για τους Γερμανούς την θεωρώ "δική τους" μουσική.

Ασε δε που και μεις, καλές νεροφίδες είμαστε.... 8) ::)

 

Για τα άλλα, πάσο.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί παύσαμε να χορεύουμε;

 

Στο χωριό μου παλιά οι οργανοπαίκτες παίζαν μουσική ανάλογα τα κέφια και τον καϊμό του πελάτη.

Τώρα οι πελάτες προσπαθούν να κουνηθούν ανάλογα με τα κέφια και τον καϋμό του DJ.

 

πλέον ούτε παραγγελιές με νόημα δεν γίνονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε δε που και μεις, καλές νεροφίδες είμαστε....

 

Οι άνδρες μπορεί να πιουν μερικά παραπάνω. Οι γυναίκες ούτε κατά διάνοια. Ένα εμετικό, κατά προτίμηση αρρωστοπράσινο κοκτέιλ που τους το έμαθε ένας φέτες από το γυμναστήριο και πολύ είναι. Μετά, πριν κοιμηθούν, πάνε και ζυγίζονται.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι άνδρες μπορεί να πιουν μερικά παραπάνω. Οι γυναίκες ούτε κατά διάνοια. Ένα εμετικό, κατά προτίμηση αρρωστοπράσινο κοκτέιλ που τους το έμαθε ένας φέτες από το γυμναστήριο και πολύ είναι. Μετά, πριν κοιμηθούν, πάνε και ζυγίζονται.

Αυτό δεν το είχα πολυαντιληφθεί να είπω την αλήθεια.

Καθότι είμαι αρκετά τυχερός ως προς αυτό......  ;D 8)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Να τολμήσω μια "εξήγηση" καθώς κι εμένα με έχει προβληματίσει το θέμα.

 

Σττην ελληνική χορευτική κουλτούρα κυριαρχεί το φαίνεσθαι.

Δηλαδή: "σήκω ρε Γιάγκο να μας δείξεις πως χορεύουν!" ή "κοίτα τι ωραία χορεύει ο τάδε..." Ακόμα κι ο πως-τον-λένε έσφαξε κόσμο γιατί ήθελε την πίστα για πάρτη του. "Κοιτάτε με!". Είναι δηλαδή τρόπος επίδειξης στην κουλτούρα μας. Απο το ζεϊμπέκικο μέχρι το τσιφτετέλι... κι αν κάποιος δεν είναι σίγουρος πως έχει 2-3 φιγούρες στην τσέπη του, "δεν ανεβαίνει να γίνει ρεζίλι..."

 

Κάτι που δεν συνάδει με την αυθόρμητη κίνηση πάνω στην οποία βασίζεται το... σέικ.  ;D ο σύγχρονος χορός δηλαδή. Εχει δίκιο ο Κώστας που λέει πως οι βόρειοι κουνιούνται στο παραμικρό άκουσμα. Και που να δεις στην Αφρική που μεγάλωσα... Χάρλεϊ πέρναγε και χορεύανε!

 

Εδώ κάπως αποστειρωμένοι και στημένοι είμαστε. Πας στο μπαρ και παίζει μουσική που σου αρέσει (γιατί ρωτώ τον κόσμο γιατί προτιμάει το συγκεκριμένο μπαρ) και στέκεσαι σαν άγαλμα. Ο χορός μου λείπει σαν έκφραση και σαν εκτόνωση και είναι πολλές φορές που με 2 φιλαράκια μου το Σπύρο και την Ελένη, (Νεοζηλανδούς) ξεσηκώνουμε το μαγαζί γιατι χορεύουμε στο μπαρ. Αλλά μέχρι να γίνει αυτό και να παρασυρθούν και άλλοι, περνάει καμια ώρα...

 

Τι να σας πω... Δεν ξέρω τι φταίει.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..κατ'εμέ...όποιος θέλει να βγει και να χορέψει και να διασκεδάσει...θα το κάνει.

Θα διαλέξει τα μέρη του, θα πάρει την οικεία του παρέα και θα βγει.

 

Όσοι είναι του ''φαίνεσθαι''...πανέ στους ειδικά διαμορφωμένους χώρους clubs που υπάρχουν σε όλη την επικράτεια.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που δεν συνάδει με την αυθόρμητη κίνηση πάνω στην οποία βασίζεται το... σέικ.   ο σύγχρονος χορός δηλαδή.

 

τα παλια τα χρονια που ο κοσμος δεν ειχε..πονηρια ΠΩΣ χορευανε δηλαδη?

 

 

ο πατερας μου που ηταν...τεντυ μποϊς.. ;D...μου ελεγε οτι στα 60s καθε βραδυ στα κλαμπ της Φ.Νεγρη γινονταν ο χαμος ο μαυρος ....

 

μαλλον η καλοπεραση μας εκανε ξενερωτους.... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου