Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με fender fm212r


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,είμαι κάτοχος του fender fm212r και μπορώ να πω οτι είμαι πολύ ευχαριστημένος,αλλά στις δύο τελευταίες πρόβες με την μπάντα,μου έσβησε καναδυο φορές(χωρίς να κλείσει το λαμπάκι,μόνο ο ήχος χάθηκε) και μετά από κάποια δευτερόλεπτα επανήλθε,και τελιώνοντας όταν τον έπιασα ήταν ζεστός παντού!!!μπορεί να μου πει κανείς τι γίνεται,αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή γίνεται από την ζέστη??

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περίεργο είναι πώς (υπερ)ζεστάθηκε ένας ενισχυτής που είναι "διάσημος" για τις υψηλές εντάσεις του και συνεπώς δεν χρειάζεται να ζοριστεί για να βγάλει πρόβα, δεν αερίζεται καθόλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περίεργο είναι πώς (υπερ)ζεστάθηκε ένας ενισχυτής που είναι "διάσημος" για τις υψηλές εντάσεις του και συνεπώς δεν χρειάζεται να ζοριστεί για να βγάλει πρόβα, δεν αερίζεται καθόλου;

 

Ο χώρος είναι αρκετά ευρύχωρος και πίσω από τον ενισχυτή υπάρχει ένας καναπές γύρω στα 15-20 εκατοστά μακριά από κει και πέρα δε ξέρω!! όταν παίζω στην πρόβα τον έχω στο 2 και κάτι πάντα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν παίζει ομαλά στην ίδια ένταση, είναι λιγώτερο ζεστός;

 

Σε κάθε περίπτωση κάτι δεν πάει καλά, ούτε η ανεβασμένη θερμοκρασία δικαιολογείται ούτε οι διακοπές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην είναι κάτι σοβαρό, αλλά είναι αφύσικο και δεν είναι για να το ρισκάρεις. Πάρ' τον και πήγαινε σε τεχνικό. Είναι και Παρασκευή για κακή σου τύχη.

We will walk on the land....

Peter Gabriel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,είμαι κάτοχος του fender fm212r και μπορώ να πω οτι είμαι πολύ ευχαριστημένος,αλλά στις δύο τελευταίες πρόβες με την μπάντα,μου έσβησε καναδυο φορές(χωρίς να κλείσει το λαμπάκι,μόνο ο ήχος χάθηκε) και μετά από κάποια δευτερόλεπτα επανήλθε,και τελιώνοντας όταν τον έπιασα ήταν ζεστός παντού!!!μπορεί να μου πει κανείς τι γίνεται,αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή γίνεται από την ζέστη??

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

 

Τα τρανζίστορ στον τελικό του fm212 έχουν προστασία υπερθέρμανσης και γι αυτό έκλεισε για λίγο ο ήχος. Η δουλειά των "ασφαλειών"/αισθητήρων αυτών είναι να κάνουν mute το σήμα μέχρι να πέσει λίγο η θερμοκρασία.

Αυτό είναι καλό απ την άποψη ότι δε καίγεται ο τελικός αλλά συμβαίνει το mute...

Kάτι ο καιρός, κάτι η μεγάλη ένταση, κάτι η σκόνη που μαζεύεται στις πλακέτες και κάνει δύσκολα τα πράγματα, όλα αυτά φταίνε για τη θερμοκρασία.

Μάλλον θέλει ένα καθάρισμα η ψήκτρα ή καμιά έξτρα ψήκτρα/ανεμιστηράκι για να μην έχεις θέμα. Υπάρχουν πολλές λύσεις ψύξης για pc που μπορούν να ταιριάξουν και σε ενισχυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που μπορώ να τον πάω να τον δουν στην θεσσαλονίκη??μήπως να τον ανοίξω μόνος και να καθαρίσω την σκόνη,κτλπ???

 

Για ένα καθάρισμα, ναι μπορείς να το κάνεις μόνος αρκεί να έχεις εκτός πρίζας τον ενισχυτή για ώρες!

Μετά αποσυνδέεις τα μεγάφωνα, ξεβιδώνεις μερικές βίδες που κρατάνε το μεταλλικό σασί/πλακέτα του ενισχυτή, αποκτάς πρόσβαση στην πλακέτα και τη "φυσάς" με σπρευ αέρα(το βρίσκεις σε μαγαζιά με PC, laptop)

Για τα ποτενσιόμετρα που θα δεις μέσα, αν μερικά σου κάνουν χρατς χρουτς όταν τα γυρίζεις, ρίξε λίγο σπρέυ wd40 ή καθαριστικό επαφών (contact cleaner). Υπάρχουν σε χρωματοπωλεία, εργαλεία κλπ. Τα ψεκάζεις και τα γυρνάς μερικές φορές από το min έως το max. Δες το παρακάτω βιντεάκι για συντήρηση ενισχυτή και pots:

 

http://youtu.be/y0EVqd8ektE

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου