Προς το περιεχόμενο

glam metal


airheads

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Motley Crue - Too Young To Fall In Love

Σπουδαια μπαντα!

 

KISS - I Love It Loud HQ

Και τουτοι εδω μπορει να μην ανηκαν με τη στενη εννοια του ορου αλλα ειχαν μεγαλο

μεριδιο στην ολη ιστορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

William δεν θα συμφωνήσω!Δεν υπήρχε και τόση ποικιλομορφία.Αντιθέτως οι άπλυτοι της grunge διέφεραν αρκετά μεταξύ τους από όλες τις απόψεις.Αυτό που πρέπει να παραδεχτώ είναι ότι πολλές νέες μπάντες που υποθετικά πατάνε πάνω στην grunge(έτσι είπαν όταν πλασαρίστηκαν) το γύρισαν σε ένα γλοιώδες emo που ρεζίλεψε το είδος.  ::)

 

Μουσικά είναι η μουσική όπου ο κάθε μουσικός μπορούσε και μπορεί να αφήσει την προσωπική του σφραγίδα και να ακουστεί, ξεχωρίζοντας ο ένας απ'τον άλλον (είτε απ'τον ήχο της κιθάρας, είτε απ'τα μοναδικά riffs)

 

Σε αυτό αναφέρομαι ως παραφόρτωμα.(ανούσιο πάντα κατά την γνώμη μου)

 

 

Απ'αυτό το είδος επίσης ξεχώρισαν και μεγάλοι μουσικοί και μπάντες που επηρέασαν τη μουσική σκηνή της rock μέχρι και τις μέρες μας, όπου ΝΑΙ βγαίνουν και νέες μπάντες που παίζουν σ'αυτό το στυλ και οι παλιοί είναι ακόμα ενεργοί (σχεδόν όλοι) και κάνουν sold out συναυλίες (τυχαίο? ;) ).

 

 

Όχι βέβαια μαζί σου.Και η grunge το ίδιο.Επέστρεψε στο underground ύστερα κατ'επιλογήν. 

 

Για την grunge που αναφέρθηκε θα πω μόνο ότι ήταν η χαρά του "ξέρω να παίζω 5 ακκόρντα (και άσε να νομίζουν ότι παίζω μουσική) και είμαι πολύ tough guy"... "γουάου"! ;D ;D ;D

 

 

Αυτή ήταν η μαγεία της.Η απλή δομή δεν είναι απαραίτητο στοιχείο ενός φθηνού εμπορικού  κατασκευάσματος.Όπως και η σύνθετη δεν είναι απαραίτητα συστατικό αριστουργήματος.Ενέπνευσαν (τα 90's) τόσα άτομα να ασχοληθούν με την μουσική και τα όργανα για αυτό ακριβώς το λόγο. 

 

Καλά δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε δύο διαφορετικές νοοτροπίες...θα το κάνει ο χρόνος αυτό.Επιπλέον αν όλοι οι άνθρωποι πίστευαν το ίδιο θα ήταν όλα τόσο βαρετά  :)

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

William δεν θα συμφωνήσω!Δεν υπήρχε και τόση ποικιλομορφία.

Κι όμως, άμα το ψάξεις καλά θα δεις ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά από συγκρότημα σε συγκρότημα και αυτός είναι ο λόγος που πολλές μπάντες του είδους ξεχωρίζουν απ'τις πρώτες νότες του κομματιού.

 

Για τα υπόλοιπα περί φορτώματος ή/και μη, να σου πω επειδή έζησα αυτή την αλλαγή (μουσικής) εποχής, ότι ήταν η δικαιολογία των τότε "ξέρω κάτι λίγα άρα παίζω" και με υπεκφυγές τύπου "Έλα μωρέ, αυτοί τα φορτώνουν και κάνουν ποζεριλίκια", προσπαθούσαν να υποστηρίξουν αυτό το είδος.

Αν το δεις καθαρά μουσικά, το grunge δεν μπορεί να υπερέχει.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μιλάμε για glam metal εννοούμε τη μουσική ή την εμφάνιση??

Γιατι και οι Crimson Glory, και οι King Diamond (to name but a few) έβαζαν eye-liner και ξαίναν  :)  το μαλλί , αλλά στο μουσικό κομμάτι του θέματος απλά %^μούσαν και έγδερναν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μιλάμε για glam metal εννοούμε τη μουσική ή την εμφάνιση??

Αυτά πάνε πακέτο σαν τα σαμπουάν, 2 σε 1 !!!

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πχ τους Crimson Glory τους θεωρούμε glam metal? Γιατί ενώ η εμφάνιση λέει ναι, η μουσική ξεφεύγει κατά πολύ απο τις standard φόρμες πχ των Winger ή των Motley Crew...just a thought

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δηλαδή πχ τους Crimson Glory τους θεωρούμε glam metal?

 

Ούτε για αστείο glam. Ψιλό Prog με στοιχεία epic έπαιζαν. 

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε για αστείο glam. Ψιλό Prog με στοιχεία epic έπαιζαν.  

 

 

 

 

EΤΣΙ!!! ΧΩΣΕ!!! Μην με μπριζώνεις γιατί εχω αρχίσει την ανεπίσημη μπυροποσία από τις 12... ;D

 

P.S. Τι δισκάρα Παναγίτσα μου...στο προσωπικό μου top 10 ever...they just dont make em like that anymore...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

EΤΣΙ!!! ΧΩΣΕ!!! Μην με μπριζώνεις γιατί εχω αρχίσει την ανεπίσημη μπυροποσία από τις 12... ;D

 

P.S. Τι δισκάρα Παναγίτσα μου...στο προσωπικό μου top 10 ever...they just dont make em like that anymore...

 

 

 

;D ;D ;D ;D ;D

 

Η «ατυχία» τους ήταν ότι βγήκαν σχεδόν παράλληλα με την... ΛΑΤΡΕΙΑ  ;D 8)

 

 

και τους έφαγε η σύγκριση... διότι κατά τα άλλα ήταν μια χαρά μπάντα. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου