Προς το περιεχόμενο

Aγένεια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Δύο αντίθετες απόψεις:

 

1. Έχω γνωρίσει αρκετό κόσμο μέσω του νοιζ, και πολύ κόσμο από αυτούς τους έχω δει από κοντά, πίνοντας μπύρες. ΠΟΤΕ δεν υπήρχε πρόβλημα, έχω βρεθεί ξανά και ξανά και εκτός μπυροποσίας και πάντα είναι όλα καλά.

 

2. Από την άλλη μου φαίνεται αρκετά λογικό, ακόμη και αν δεν είναι στο DNA μας, ότι μία σχετικά κλειστή κοινωνία (όπως αυτή της Ελλάδας μέχρι πριν 10-15 χρόνια) παράγει αγένεια τελικά! Ναι, δεν είναι το DNA και δε φταίει που ειμαστε Έλληνες αλλά αν πάρεις έναν Άγγλο και τον βάλεις να ζει από τα 3 τους στην Ελλάδα, στα σχολεία μας, με γονείς Έλληνες κλπ, θα καταλήξει... Έλληνας τελικά, με όλα τα καλά του και τα κακά του.

 

Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω συναναστραφεί μόνο με ευγενείς ανθρώπους στις αγγελίες του noiz. Ακόμη και ένας που ήταν επικοινωνιακά προβληματικός (το μόνο κάπως αρνητικό περιστατικό), ήταν πάντως γενικά ευγενικός στον τρόπο του.

 

Καθημερινά εκπλήσσομαι τόσο από την αγένεια όσο και από την ευγένεια σε ανθρώπους που συναντώ. Η ευγένεια και η αγένεια έχουν μια τάση να αποδεικνύονται περισσότερες του προσδοκώμενου...

 

Δεν πρέπει να μας διαφεύγει πάντως ότι στη σημερινή συγκυρία, και λόγω της τεράστιας πίεσης που όλοι βιώνουμε, υπάρχουν άνθρωποι που μπορεί να φερθούν άσχημα, παρότι γενικά δεν είναι καθόλου αγενείς. Έχω δει τέτοια περιστατικά. Λόγω τεντωμένων νεύρων, όλοι είμαστε έτοιμοι να έρθουμε στα χέρια με τους άλλους. Άκρως ανησυχητικό.

 

Ακόμη, όταν δεν μας απαντούν σε SMS δεν πρέπει να μας διαφεύγει ότι όλο και περισσότεροι δεν μπορούν πια να πάρουν τηλέφωνο ή να στείλουν μήνυμα, μόνο δέχονται, λόγω απλήρωτων λογαριασμών. Αυτό γενικεύεται όσο πάει, και στα σταθερά.

 

Τώρα, για το ότι υπάρχει ένας μέσος όρος που δεν ξέρει να φέρεται, δεν συμφωνώ ακριβώς στο μέγεθος του ζητήματος: δεν είναι ΜΟ κατ' εμέ, αλλά σίγουρα υπάρχει μερίδα ανθρώπων που δεν έχει κουλτούρα ευγένειας, και δεν αρνούμαι ότι είναι μια αρκετά υποστατή μερίδα συμπολιτών μας, που χαρακτηρίζει το σύνολο.

 

 

Σαφως και δεν αποτελει το Νοιζ αξιοπιστο στατιστικο δειγμα για να βγαλεις συμπερασμα ενος ολοκληρου λαου. Οταν ομως εισαι στην διασταυρωση και δεν παρατηρησεις το στοπ , και ο εκ δεξιων σου προκειμενου να σου αποδειξει ποσο μαλακας εισαι γκαζωνει αυτοματως περισσοτερο , χωρις να σκεφετει οτι μπορει να τρεχεις σε νοσοκομειο πχ. , οταν ας πουμε εισαι στην αριστερη λωριδα και θες να πας καπου γρηγορα και υπαρχει εξισου ενας μαλακας ο οποιος αποφασιζει οτι θελει να παμε με 60 και απο πισω διμηουργει κονβοι 15 αυτοκινητων και δεν μετακεινηται προς αλλες λωριδες οσα φωτα και αν του αναψεις και πολλα αλλα , αυτο σημαινει εληναρας.

 

Εξαλλου απο που βγηκε αυτο που λεμε ελληναρας ? Απο κατι τετοια... Σιγουρα ολοι εχουμε 1000000 δες τετοια παραδειγμα οχι μονο κυκλοφοριακης αγωγης.

 

Εγω σαφως δεν ειπα σε καποιον που δεν εχει καρτα να μου απαντησει. Συνηθως στελνω μυνηματα σε ανθρωπους οπου γραφουν ξεκαθαρα στις αγγελειες στους '' επικοινωνια με τηλ , δεν απανταω σε μειλ'' . Εγω θεωρω οτι καποιος που ενδιαφερεται για κατι που πουλαω η ανταλλασω αυτοματως τιμαει και επικροτει την επιλογη μου .

 

Ακομα και αν η ανταλλαγη που μου εχουν ζητησει για κιθαρα 2000 ευρω ,ειναι με φουρνο μικροκυματων και τοστιερα επαγγελματικη , δεν προσβαλω κανεναν. Απλα λεω ενα συνηθες , φιλε μου σε ευχαριστω πολυ αλλα ενδιαφερομαι για μετρητα ας πουμε.

 

Βεβαια δεν ειμαι παραδειγμα προς μιμηση ομως θεωρω τραγικο να σου στελνει ενας ανθρωπος ενα μυνημα ευγενεστατο και να μην μπαινεις στο κοπο επειδη την εχεις ψωνισει οτι αυτο που ανταλλασεις εσυ ειναι το μοναδικο οτι εσυ που κανεις την προσφορα εισαι γελοιος και δεν μπαινω στον κοπο να σου απαντησω γιατι δεν με ενδιαφερει η προσφορα σου.. Μπορει να μην ειναι κι ετσι , εγω ομως ετσι το παιρνω. Που μπορει και να ειναι ετσι τελικα. Διαφορετικα το πνιγομαι στις δουλειες και ειναι πολυ busynessman προσωπικα για εμενα δεν παιζει. Χρειαζεσαι 5 δευτερα για να απαντησεις σε καποιον.

 

Και θεωρω οτι εφοσον αποφασιζεις να μπεις στον κοπο να εκθεσεις τον εαυτο σου η τουλαχιστον εναν ψευτικο εαυτο σου μεσα απο ενα φορουμ πρεπει να εισαι σωστος και τυπικος και ευγενης. Αλλιως προφανως βγαζεις το πραγματικο σου εαυτο που ειναι αγενης και σταρχιδηστης ελληνας. Η παρτη μου και κανενας αλλος.

 

Το ελληνας προφανως δεν το λεω ως αρνητικο. Καποτε αυτος ο λαος μεγαλουργουσε σε ολους τους τομεις και ειμασταν προτυπο φιλοξενειας , ευγενεις και καλης συμπεριφορας. Νομιζω οτι ενας λογος που φτασαμε ως εδω ειναι και η αυταρεσκεια μας και το μονιμο προσωπικο μας βολεμα σε ολους τους τομεις.

 

Αδιαφορουμε για τους συνανθρωπους μας και το μονο που μας ενδιαφερει ειναι να κανουμε εμεις την δουλεια μας. Δηλαδη αδιαφορει ο τυπος με την κιθαρακλα για το οτι εγω βλεπωντας την φωτογραφια εχω φτιαχτει και περιμενω , και κανω σχεδια περιμενωντας απαντηση . Αυτα ολα δεν προκυπτουν απο το περιστατικο με τις αγγελειες. Ειναι ομως κι αυτο ενα πλας στο δυστηχες συμπερασμα.

 

Και αυτος ειναι ο λογος που ανεβασα το θεμα αυτο... Μηπως και καπιοι αγενεστατοι το διαβασουν και καταλαβουν οτι ειμαστε ολοι ανθρωποι και ζηταμε λιγη συμπονοια , λιγη ανθρωπια λιγη ευγενεια λιγη κατανοηση και λιγες αξιες. Ουτως η αλλως μονο αυτα μας μεινανε. Ας μην τα λησμονησουμε ολα οσα που μας χαρακτηριζουν και μας διαχωριζουν δομικα απο τα ζωα.

 

Αποψη μου !!!!

 

 

Μου εχει τυχει περιστατικο ατομου που δεν μου απαντησε καν σε μυνημα και μετα απο λιγο καιρο που εδινα εγω κατι με πηρε τηλεφωνο και ηταν μεσα στο μελι για να του κανω καλυτερη τιμη... Εγω τι επρεπε να κανω στην περιπτωση ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Άρη συμφωνώ με πολλά από όσα λες, και υπάρχουν πολυάριθμες περιπτώσεις ελληναράδων, απλώς προτιμώ να μη το γενικεύσω, γιατί θεωρώ ότι όλες οι κουβέντες τύπου "είμαστε αυτό, είμαστε το άλλο, βολευόμαστε εύκολα" ξεκινούν από μια λάθος βάση για να ερμηνεύσουν την πραγματικότητα.

 

Είναι πολύ πιο εύκολο να θυμόμαστε τα 3 στα 10 δυσάρεστα περιστατικά της μέρας γιατί αυτά μας ενόχλησαν περισσότερο και αποτυπώθηκαν στο μυαλό μας, παρά τα 7 θετικά, από τα οποία τα μισά τουλάχιστον περνούν απαρατήρητα γιατί έχουμε την τάση να τα θεωρούμε δεδομένα, για τον πρόσθετο λόγο ότι τα θετικά δεν ταράζουν τόσο πολύ την ισορροπία μας ώστε να καταγραφούν. Υπάρχουν όμως.

 

Εξάλλου η ευγένεια είναι σχετικό πράγμα. Έχεις πετύχει ποτέ Γάλλο, Βέλγο, Γερμανό, να σου μιλούν με τρόπο που συνιστά το απαύγασμα του σαβουάρ βιβρ, αλλά τα μάτια τους να λένε "θέλω να σε σφάξω;". Γιατί υπάρχει κι αυτό, και το συναντάς πολύ σε μαγαζιά στο εξωτερικό.

 

αν πάρεις έναν Άγγλο και τον βάλεις να ζει από τα 3 τους στην Ελλάδα, στα σχολεία μας, με γονείς Έλληνες κλπ, θα καταλήξει... Έλληνας τελικά, με όλα τα καλά του και τα κακά του.

Από τα τρία; Μπα, 6 μήνες Εράσμους φτάνουν ;D για να αρχίσουν τις λαμογιές, όπως επανειλημμένα έχει καταγραφεί στα εκπαιδευτικά ιδρύματα της ημετέρας πατρίδος...

 

Στην Ελλάδα για πολλούς και ποικίλους λόγους δεν τα πάμε καλά με τους κανόνες, και οι άγραφοι συμπεριλαμβάνονται.

 

Οι κανόνες ευγένειας, άγραφοι κανόνες κι αυτοί, είναι μία εφεύρεση της πόλης, είναι κανόνες αστικοί. Και προϋποθέτουν αστική τάξη.

 

Στην Ελλάδα οι πόλεις είναι 4 αιώνες πίσω σε σχέση με τις ευρωπαϊκές πόλεις, που σχηματίστηκαν πολύ νωρίτερα και είχαν από παλιά μια κουλτούρα αστικής συμπεριφοράς.

 

Εμείς αργήσαμε ως προς αυτό και οι πόλεις μας υποδέχτηκαν εκατομμύρια ανθρώπους από την επαρχία που μπορεί στο χωριό τους να συμπεριφέρονταν άψογα (γιατί τους κανόνες του χωριού τους, τους είχαν απολύτως αφομοιωμένους), αλλά στην πόλη, που ήταν ένα άλλο πλαίσιο, βραχυκύκλωναν. Αυτό το βραχυκύκλωμα μας επηρεάζει ακόμη, μαζί με άλλους παράγοντες βέβαια.

 

Και για να γυρίσουμε στο θέμα του... Εράσμους, το πλαίσιο (πολιτισμικό και κοινωνικό) όπου μεγαλώνει κανείς ή ζει, είναι πολύ σημαντικό και αυτό το πλαίσιο πολλές φορές υπερβαίνει τα προσωπικά χαρακτηριστικά του ανθρώπου και επιβάλλει τα δικά του. Έτσι, ένας Άγγλος σε 6 μήνες μπορεί να γίνει Ελληνάρας. Χάρη στο πλαίσιο, που υποχρεώνει τους ανθρώπους στο να συμμορφωθούν με τους κανόνες του, καλούς και κακούς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τους παραπάνω.

Η μόνη φασιστική γενίκευση για ομάδα ελλήνων που πιστεύω είναι αυτή περί αληταράδων γιατρών.Το 70% των μεγαλογιατρών γίνονται ευγενικοί δια του λαδώματος.

 

Πρόσφατα δε πήγα να σκοτώσω κάποιον ασπροφορεμένο κύριο που μας πήρε 500 ευρώ για να προσέξει τον πατέρα μου που έπαθε έμφραγμα.Ο αδερφός πήγε να παρει τηλ κάποιους από την θύρα 13 να του σπάσουν κανένα αμαξάκι να στρώσει αλλά κρατήθηκε.

 

Ο κύριος βγήκε πανικόβλητος με αιματοβαμένα γάντια από το χειρουργείο στις 12 το μεσημέρι λέγοντας ότι είναι 50-50 να μείνει στην επέμβαση και έβαλε την μάνα μου να υπογράψει χαρτί για το ότι παίρνει την ευθύνη.Ύστερα βγήκε μετά από δέκα λεπτά και την φώναξε στο γραφείο του όπου άρχισε να μιλάει σαν την Πυθία με ένα ύφος ''τον χάνεται τον σύζυγο'' ενώ μετά σταμάτησε και πέταξε σπόντα για λεφτα...πήρε το φάκελο και αμέσως όλα άλλαξαν.  ::)

 

Ο πατέρας μου 4 ώρες ύστερα μας είπε ότι εντός του χειρουργείο ήταν ξύπνιος,η επέμβαση ήταν ψιλοklein κανένας δεν ανυσηχούσε,μάλιστα έλεγαν και ανέκδοτα κατα την διαρκεια οι γιατροί και ότι το χειρουργείο είχε τελειώσει στις 11.(θυμάστε πότε είχε βγει ο αλήτης να μας ενημερώσει;)

 

Έπειτα πληροφορήθηκαμε ότι το ίδιο έκανε και στην γυναίκα ενός άλλου ανθρώπου λίγες ώρες αργότερα.  >:( >:(

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τους παραπάνω.

......

Έπειτα πληροφορήθηκαμε ότι το ίδιο έκανε και στην γυναίκα ενός άλλου ανθρώπου λίγες ώρες αργότερα.  >:( >:(

 

Άλλο η αγένεια και άλλο η εγκληματική συμπεριφορά. Ο συγκεκριμένος "κύριος" πρέπει να αντιμετωπίσει τον νόμο και να πάει να κάνει παρέα στον Άκη.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τους παραπάνω.

Η μόνη φασιστική γενίκευση για ομάδα ελλήνων που πιστεύω είναι αυτή περί αληταράδων γιατρών.Το 70% των μεγαλογιατρών γίνονται ευγενικοί δια του λαδώματος.

 

Πρόσφατα δε πήγα να σκοτώσω κάποιον ασπροφορεμένο κύριο που μας πήρε 500 ευρώ για να προσέξει τον πατέρα μου που έπαθε έμφραγμα.Ο αδερφός πήγε να παρει τηλ κάποιους από την θύρα 13 να του σπάσουν κανένα αμαξάκι να στρώσει αλλά κρατήθηκε.

 

Ο κύριος βγήκε πανικόβλητος με αιματοβαμένα γάντια από το χειρουργείο στις 12 το μεσημέρι λέγοντας ότι είναι 50-50 να μείνει στην επέμβαση και έβαλε την μάνα μου να υπογράψει χαρτί για το ότι παίρνει την ευθύνη.Ύστερα βγήκε μετά από δέκα λεπτά και την φώναξε στο γραφείο του όπου άρχισε να μιλάει σαν την Πυθία με ένα ύφος ''τον χάνεται τον σύζυγο'' ενώ μετά σταμάτησε και πέταξε σπόντα για λεφτα...πήρε το φάκελο και αμέσως όλα άλλαξαν.  ::)

 

Ο πατέρας μου 4 ώρες ύστερα μας είπε ότι εντός του χειρουργείο ήταν ξύπνιος,η επέμβαση ήταν ψιλοklein κανένας δεν ανυσηχούσε,μάλιστα έλεγαν και ανέκδοτα κατα την διαρκεια οι γιατροί και ότι το χειρουργείο είχε τελειώσει στις 11.(θυμάστε πότε είχε βγει ο αλήτης να μας ενημερώσει;)

 

Έπειτα πληροφορήθηκαμε ότι το ίδιο έκανε και στην γυναίκα ενός άλλου ανθρώπου λίγες ώρες αργότερα.  >:( >:(

 

@Stoner Jackass:

 

Προς το παρόν δε διαγράφω το post σου για να είναι σαφές το γιατί κλείδωσα το thread. Ξαναδιάβασε με καθαρό μυαλό τί έγραψες και πιστεύω ότι θα συμφωνήσεις. Το μόνο που δε χρειαζόμαστε είναι μια κουβέντα με διαρκή άλματα λογικής που θα καταλήξει στο "εντάξει, αγαπάτε αλλήλους αλλά άμα πέσει στα χέρια μου κανένας ταξιτζής/δικηγόρος/δημοσιογράφος" κλπ κλπ.

 

Σέβομαι απόλυτα την οικογενειακή σου περιπέτεια αλλά το Noiz δεν είναι χώρος για συζήτηση φακελακίων - και πολύ περισσότερο για "ραντεβού" οργανωμένων...

 

Φιλικότατα

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου