Προς το περιεχόμενο

Θέλω να αγοράσω synth


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

το ένα είναι αυτό εδώ

 

http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-189887.html

 

και το άλλο αυτό εδώ

 

http://www.thomann.de/thoiw2_korg_micro_korg_prodinfo.html

 

 

 

Όποιο από τα 2 και αν αγοράσεις, είναι υπεραρκετό για κάποιον που ξεκινά από το μηδέν, μαθαίνοντας την αλφαβήτα. ¶κουσέ τα, δες ποιο σου κάθεται καλύτερα στα αυτιά σου και αγόρασέ το. Και καλές εμπνεύσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παντα θα το λεω(και ας με μουτζωνουν:evil:) οτι η yamaha ειναι η καλυτερη και αρκετα οικονομικη λυση στα synths και γενικα στα ηλεκτρονικά που εχουν να κανουν με τη μουσικη! Το πρωτο μου αρμονιο συγκεκριμενα ηταν yamaha το ειχα παρει πριν 10 χρονια ακριβως καπου 70.000δρχ! Ακομα το εχω και με εξαιρεση ενα πληκτρο που εσπασα σε μια μεταφορα και ενα κομενο καλωδιο ενισχυτη με εχει βγαλει ασπροπροσωπο.. :wink: 10 χρονια μετα πιστευω πως η yamaha θα εχει βελτιωθει ακομα περισσοτερο οποτε στη συστηνω με κλειστα ματια!

Ο ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ LARRY!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την YAMAHA δεν την θεωρώ Κορυφή στα Synths, αλλά στα αρμόνια είναι σίγουρα Κορυφή. Έχω ένα αρμόνιό της εδώ και 12 χρόνια και σε πληροφορώ ότι μετά από τόσα χρόνια, μετά από περίπου 1.000 live, μετά από 4 μουσικές παραγωγές σε studios και έχοντας κάνει στην κυριολεξία το γύρο της Ελλάδας είναι, τόσο ακουστικά όσο και εμφανισιακά, όπως ακριβώς όταν το πρωτόβγαλα από το κουτί του!!! Εξακολουθεί να μαμάει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό με τις παλιές σειρές είναι ότι δεν βρισκεις ευκολα ανταλακτηκα.. Πχ το πληκτρο που εσπασα(χαμηλή μπάση ντο- κατάληξη δηλαδη) δεν το εχω αντικαταστησει ακομα! :roll:

Ο ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ LARRY!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι τόσο κακά τα πιάνα του triton le. εμένα μου αρέσουν, ποτέ δεν είχα πρόβλημα μαζί τους,

δεν με τρέλαιναν κι όλας , τα αντισταθμίζω με τα ηλεκτρικά πιάνα που έχει και με τους hammond ήχους που είναι άπαιχτα.

 

Πάντως το le είναι καλή λύση σε μεταχειρισμένο, γιατι έχει λειτουργίες καθαρόαιμου synth και καλύπτει όλα τα στύλ. Είναι εύκολο για αρχάριο για να ξεκινήσει προγραμματισμό και μπορείς να το επεκτείνεις και με το σαμπλερ του.

 

Για τα λεφτά του είναι το καλύτερο ακόμα και καινούργιο. Πάρτο.

 

Μονο το κλαβιέ το αδικεί γιατι όντως τα πλήκτρα του είναι μάπα, αν θές να φχαριστηθείς παίξιμο. Αυτό επειδή είσαι πιανίστας και σίγουρα θα ξενερώσεις, εκτός και αν το συνηθίσεις

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την YAMAHA δεν την θεωρώ Κορυφή στα Synths' date=' αλλά στα αρμόνια είναι σίγουρα Κορυφή. Έχω ένα αρμόνιό της εδώ και 12 χρόνια και σε πληροφορώ ότι μετά από τόσα χρόνια, μετά από περίπου 1.000 live, μετά από 4 μουσικές παραγωγές σε studios και έχοντας κάνει στην κυριολεξία το γύρο της Ελλάδας είναι, τόσο ακουστικά όσο και εμφανισιακά, όπως ακριβώς όταν το πρωτόβγαλα από το κουτί του!!! Εξακολουθεί να μαμάει...[/quote']

 

Φιλε Σακη,συμφωνω οτι στα αρμονια η yamaha ειναι πολυ μπροστα αλλα χωρις να θελω να σε προσβαλλω η ποιοτητα ηχων ενος αρμονιου ποσο μαλλον δωδεκαετιας,δεν μπορει σε καμια περιπτωση να συγκριθει με τους ηχους ενος συνθ.Τα live για τα οποια μιλας ειναι σε επαγγελματικο επιπεδο?Τι ειδος μουσικης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την YAMAHA δεν την θεωρώ Κορυφή στα Synths' date=' αλλά στα αρμόνια είναι σίγουρα Κορυφή. Έχω ένα αρμόνιό της εδώ και 12 χρόνια και σε πληροφορώ ότι μετά από τόσα χρόνια, μετά από περίπου 1.000 live, μετά από 4 μουσικές παραγωγές σε studios και έχοντας κάνει στην κυριολεξία το γύρο της Ελλάδας είναι, τόσο ακουστικά όσο και εμφανισιακά, όπως ακριβώς όταν το πρωτόβγαλα από το κουτί του!!! Εξακολουθεί να μαμάει...[/quote']

 

Φιλε Σακη,συμφωνω οτι στα αρμονια η yamaha ειναι πολυ μπροστα αλλα χωρις να θελω να σε προσβαλλω η ποιοτητα ηχων ενος αρμονιου ποσο μαλλον δωδεκαετιας,δεν μπορει σε καμια περιπτωση να συγκριθει με τους ηχους ενος συνθ.Τα live για τα οποια μιλας ειναι σε επαγγελματικο επιπεδο?Τι ειδος μουσικης?

 

Δεν αναφέρω πουθενά ότι οι ήχοι ενός αρμονίου και μάλιστα δωδεκαετίας μπορoύν να συγκριθούν με τους ήχους ενός τελευταίας τεχνολογίας synth. Το παράδειγμα με το αρμόνιο το ανέφερα όχι για την ποιότητα των ήχων του ( που για να είμαι ειλικρινής έχει 1 καταπληκτικό ήχο που δεν τον έχω βρει πουθενά αλλού ), αλλά, για να δείξω πόσο γερά και ανθεκτικά από κατασκευής είναι τα αρμόνια της YAMAHA. Μετά από 12+ χρόνια εξακολουθεί να δουλεύει σαν σκυλί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια,συμφωνουμε οτι τα αρμονια της yamaha εχουν αντοχη στο χρονο και ειναι γενικα καλα μηχανηματα.Αρα φανταζομαι οτι η προταση σου στον pianista78 για συνθ στα 500 ευρω ειναι κατι σαν το yamaha cs6 διοτι δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο σε αυτα τα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά αν και φύγαμε από το θέμα τι λέτε για το microkorg?

 

http://www.thomann.de/thoiw2_korg_micro_korg_prodinfo.html

 

και το roland SH 201 ?

 

http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-189887.html

 

επίσης θεωρείται καλύτερο να πάρω Midi keyboard και να δουλεύω με software ? το λέω γιατί παραπάνω κάτι τέτοιο ειπώθηκε και αν συμφωνείται τι λέτε για αυτό εδώ ?

 

http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-170807.html

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηφίζω MIDI KEYBOARD με ένα ωραίο PC. :idea:

 

Και εάν δεν το έχει το "ωραιο" pc και ούτε έχει κάποιο sequencer' date=' ούτε ήχους κλπ κλπ, μπορείς να του τα προσφέρεις εσύ όλα αυτά με 500 ευρώ ;;;[/quote']

 

Αν δεν έχει ωραίο πισι, τότε να πάει να πάρει ένα πισι.

Δεν εννοείται σήμερα κάποιος να μην έχει ένα καλό πισι. 8O

 

Γιατί αν δεν έχει πισι τι να το κανει το συνθ; που θα το γράψει;

Αν πάλι έχει καλό πισι, τι να το κάνει το συνθ,

την στιγμή που αυτά που κάνουν τα σοφτ συνθ, ακόμα και τα δωρεάν,

τα χαρντ σύνθ δεν τα έχουν δει ούτε στον ύπνο τους; :lol:

 

Εκτός και αν το θέλει για λάιβ,

αλλά και εκεί ακόμα, εγώ θα έπαιζα με πισι και παλιά αναλογικά σύνθ. :wink:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου