Προς το περιεχόμενο

Θέλω να αγοράσω synth


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας είμαι μουσικός πιανίστας συγκεκριμένα.Δεν είχα ποτέ synth στη ζωή μου!Θέλω να αγοράσω ένα!!Μαρέσει η ηλεκτρονική μουσική πολύ!!εχω όλα τα software αλλά θάθελα και ένα hardware.'Εχω 500 eyros!!τι μου προτείνετε;Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ψάξε στα μεταχειρισμένα για κανένα παλιό αναλογικό, πχ Roland JX3P ή κάποιο Jupiter …

Πάντως με 500€ μην περιμένεις να βρείς αναλογικό.

Αν και είδα να πουλιέται ένα Korg Trident για 180€ 8O

 

Πάντως σε συμβουλεύω να μείνεις στα Soft.

Σκέψου πως ένα σύγχρονο συνθ δεν είναι τίποτα άλλο

από ένα κουτι με κονβέρτορες, επεξεργαστή,

και κάποιο σόφτγουέαρ να τρέχει μέσα. :wink:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα να δεις,εγω προτεινω να μαζεψεις αλλα 100 ευρω και να παρεις ενα μεταχειρισμενο triton le 61.To συγκεκριμενο κανει λιγο απο ολα.64mb sampling,sequencer συμπαθητικους ηχους εκτος του πιανου ο οποιος ειναι απαραδεκτος.Το καλο ειναι οτι αν καποια στιγμη το χρειαστεις για live στεκεται αξιοπρεπεστατα και ειναι πολυ ευχρηστο και βολικο!Αν σε ενδιαφερει καθαρα η dance μουσικη και δεν ενδιαφερεσαι για αλλους ηχους συνεχισε να μαζευεις μεχρι τα 800 και βρες ενα virus c desktop(αυτο ειναι rack,δεν εχει πληκτρα δηλαδη).Θα περασεις πολλες ωρες μαζι του!!!!!Αν παλι θες dance ηχους και δεν εχεις σκοπο να μαζεψεις παραπανω κοιτα για korg z1 η για καποιο novation!Οτι και να αποφασισεις παντως ολα τα παιδια εδω ειμαστε και θα βοηθησουμε σε οτι θελησεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok ok, σύμφωνοι, τα hardware synths είναι κατά βάση softare in dedicated hardware, αλλά αυτό προεξοφλεί καθόλου lag και καθόλου βάρος στην cpu.

 

Στα συν επίσης το feel ενός κανονικου συνθ.

 

Για ηλεκτρονική μουσική, αν τελικά αποφασίσεις να πάρεις ενα synth, καλύτερα μάζεψε κι άλλα χρήματα για κάποιο πραγματικό αναλογικό. Μόνο έτσι θα δεις κάποια διαφορά. Ειμαι φανατικός των hardware synths αλλά με όλη την ειλικρίνεια, μέσα σε μια μίξη δε θα καταλάβεις διαφορά soft - hard synth. Από την άλλη το αναλογικό synth πάντα ξεχωρίζει και έχει ένα δικό του χαρακτήρα.

 

Ίσως ένα Roland Sh101, ένα Juno 106 επίσης θα σου μάθει τα πάντα για την αναλογική σύνθεση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 500 ευρώ budget για synth, οι επιλογές που έχεις είναι οι εξής:

 

KORG - Micro ( 37 δυναμικά πλήκτρα, Analog Modeling μέθοδος σύνθεσης ήχων, 128 ήχοι, 4 νότες πολυφωνία, arpeggiator, step sequencer, vocoder, ψηφιακά εφφέ, pitch-bend & modulation wheel, midi, audio input, περιλαμβάνεται το μικρόφωνο )

Tιμή : 460 ευρώ

 

ROLAND - Juno-D61 ( 61 πλήκτρα, 64 νότες πολυφωνία, 640 ήχοι, 20 rythm sets, velocity keys, 47 MFX, 8 REVERB-8 CHORUS TYPES )

Τιμή : 560 ευρώ

 

YAMAHA - S-03 ( 61 πλήκτρα, μεγάλη ποικιλία ήχων, 64 νότες πολυφωνία )

Τιμή: 550 ευρώ

 

Πήγαινε να δεις και να ακούσεις αυτά που σου πρότεινα εγώ και τα υπόλοιπα παιδιά σε πρώτη φάση και περιμένουμε τις εντυπώσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου είναι ετσι μηπως να παρω ενα midi keyboard με πολλά knobs? ομως θα πρεπει καθε φορά που ανοιγω τον υπολογιστη μου να προγραμματιζω την αντιστοιχια των knobs γιατι απο ότι ξερω οι ρυθμίσεις χάνονται καθε φορα που κλεινεις τον υπολογιστη σου!!η μηπως κανω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για κοιταξετε αυτά τα δύο και πείτε μου αν κάνουν πρώτα και μετά ποιο από τα δύο θεωρείται καλύτερο!!!

 

το ένα είναι αυτό εδώ

 

http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-189887.html

 

και το άλλο αυτό εδώ

 

http://www.thomann.de/thoiw2_korg_micro_korg_prodinfo.html

 

 

επίσης αν είναι για midi keyboard έλεγα αυτό εδώ

 

http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-170807.html

 

πείτε μου την γνώμη σας!!να παρω synth ή ένα καλο midi keyboard?ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηφίζω MIDI KEYBOARD με ένα ωραίο PC. :idea:

 

Και εάν δεν το έχει το "ωραιο" pc και ούτε έχει κάποιο sequencer, ούτε ήχους κλπ κλπ, μπορείς να του τα προσφέρεις εσύ όλα αυτά με 500 ευρώ ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου