Προς το περιεχόμενο

Θέλω να αγοράσω synth


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα συμφωνούσα οτι τα soft synth κάνουν παπάδες, αλλά όχι οτι τα hard αυτά που κάνουν τα soft δεν τα κάνουν.

 

Επίσης τα hard χάνουν έδαφος λόγω τιμής και λόγω χρηστικότητας.

 

Πιστεύω οτι οι κατασκευάστριες εταιρίες όπως η yamaha , η korg και οι μεγάλες πρέπει να δουλεψουν τη χρηστικότητα αντί να γεμίζουν το synth με κυματομορφές και σκληρούς.

 

Αν π.χ. το triton μου επικοινωνούσε real time με τον υπολογιστή ωστε να γεμίζω το sampler κυματομορφές και να επεμβαίνω στον editor και στις ρυθμίσεις με το ποντίκι όπως με τα soft editor αλλά να το δουλεύω ταυτόχρονα (αυτό εννοώ) και ιδιαίτερα στα workstation ...................... θα ήταν αλλιώς,

 

Τα τελευταία δύο χρόνια το παράτησα το sequencer του και τον sampler του γι αυτό το λόγό.

 

Κάθομαι και γράφω στο sonar και στο acid pro και συνδυαστικά και καθαρίζω ( ω vai!!! αυτά τα δύο τελικά ταίριαξαν με την μουσική μου προσωπικότητα, όποιος δουλεύει αυτά τα δύο προγράμματα ξέρει τον χαρακτήρα μου. :lol: )

 

Τώρα όπως είπα και πρίν ο πιανίστας , θα πρέπει να επιλέξει το set up που θα ταιριάζει και "κάτω απο τα δάκτυλά του"

 

Θα πρότεινα στον πιανίστα που έχει λεφτά και θέλει να ασχοληθεί και με την σύνθεση - ενορχήστρωση, αλλά και να περάσει στα συνθ γενικότερα να κάνει συνδιασμό ενός rack workstation , ενος pc τουμπανιασμένου με μνήμη καρτα και επεξεργαστή πολλούς σκληρούς, και software, ενός τύπου clavinova ή άλλους της αρεσκείας του πιάνου midi , και απο πάνω ενός midi controler,σε μια φουτουριστική βάση, όλα σε ένα καλό σύστημα ενυσχυτή ηχείων - subwoofer, και ένα καλο κάθισμα.

 

Μόνο έτσι θα ηρεμίσει κάθε πιανίστας της διπλανής μας πόρτας , όλα τα άλλα είναι ημίμετρα.

 

Και τα λεφτά δεν είναι και τόσο δα πρόβλημα.

 

Αρκεί να έχετε ένα μισθό σχετικά καλό και ένα σπίτι.

 

Απαρνηθείτε για 5-6 χρόνια αυτοκίνητα , βενζίνες, διακοπές, φαστφουντάδικα, καλά ρούχα, εξόδους, γκόμενες, καφέδες , παραλίες, ποτα, κλαμπάκια, κωλάδικα, μπουζούκια αν το κάνετε και έχετε την ψυχική δύναμη να πείτε όχι σε όλα αυτά, πιστεψτε με, θα πάρετε όλα αυτά και θα είστε και ευτυχισμένοι και σίγουρα καλύτεροι μουσικοί στο τέλος γιατι όλο αυτό τα χρόνια θα εξασκηθείτε πάρα πολύ και θα μελετάτε γιατι δεν θα μπορείτε λόγω των δόσεων να κάνετε τίποτα άλλο. Επίσης αν είστε άντρες και θέλετε να γλυτώσετε να πληρώνετε τα μαθήματα έχω και γι αυτό λύση .......

 

Να πηγαίνετε να την στήνετε έξω απο ωδεία όπως του naka και γενικά τέτοια, και να την πέφτετε σε καθηγήτριες μουσικής χωρίς να απογοητεύεστε αν τρώτε πίτες , στατιστικά στις 10 που θα την πέσετε μία θα σας κάτσει σίγουρα, είναι νόμας, αρκεί και εσείς πέρα απο την μουσικη να προσέχετε την διατροφή σας και να γυμνάζεστε για να είστε κορμάρες .................

 

,............... 40+ βαθμοί κελσιου + δουλειά στην καρδιά της αθήνας= παραλλήρημα

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα συμφωνούσα οτι τα soft synth κάνουν παπάδες' date=' αλλά όχι οτι τα hard αυτά που κάνουν τα soft δεν τα κάνουν.

 

Επίσης τα hard χάνουν έδαφος λόγω τιμής και λόγω χρηστικότητας.

 

Πιστεύω οτι οι κατασκευάστριες εταιρίες όπως η yamaha , η korg και οι μεγάλες πρέπει να δουλεψουν τη χρηστικότητα αντί να γεμίζουν το synth με κυματομορφές και σκληρούς.

 

Αν π.χ. το triton μου επικοινωνούσε real time με τον υπολογιστή ωστε να γεμίζω το sampler κυματομορφές και να επεμβαίνω στον editor και στις ρυθμίσεις με το ποντίκι όπως με τα soft editor αλλά να το δουλεύω ταυτόχρονα (αυτό εννοώ) και ιδιαίτερα στα workstation ...................... θα ήταν αλλιώς,

 

Τα τελευταία δύο χρόνια το παράτησα το sequencer του και τον sampler του γι αυτό το λόγό.

 

Κάθομαι και γράφω στο sonar και στο acid pro και συνδυαστικά και καθαρίζω ( ω vai!!! αυτά τα δύο τελικά ταίριαξαν με την μουσική μου προσωπικότητα, όποιος δουλεύει αυτά τα δύο προγράμματα ξέρει τον χαρακτήρα μου. :lol: )

 

Τώρα όπως είπα και πρίν ο πιανίστας , θα πρέπει να επιλέξει το set up που θα ταιριάζει και "κάτω απο τα δάκτυλά του"

 

Θα πρότεινα στον πιανίστα που έχει λεφτά και θέλει να ασχοληθεί και με την σύνθεση - ενορχήστρωση, αλλά και να περάσει στα συνθ γενικότερα να κάνει συνδιασμό ενός rack workstation , ενος pc τουμπανιασμένου με μνήμη καρτα και επεξεργαστή πολλούς σκληρούς, και software, ενός τύπου clavinova ή άλλους της αρεσκείας του πιάνου midi , και απο πάνω ενός midi controler,σε μια φουτουριστική βάση, όλα σε ένα καλό σύστημα ενυσχυτή ηχείων - subwoofer, και ένα καλο κάθισμα.

 

Μόνο έτσι θα ηρεμίσει κάθε πιανίστας της διπλανής μας πόρτας , όλα τα άλλα είναι ημίμετρα.

 

Και τα λεφτά δεν είναι και τόσο δα πρόβλημα.

 

Αρκεί να έχετε ένα μισθό σχετικά καλό και ένα σπίτι.

 

Απαρνηθείτε για 5-6 χρόνια αυτοκίνητα , βενζίνες, διακοπές, φαστφουντάδικα, καλά ρούχα, εξόδους, γκόμενες, καφέδες , παραλίες, ποτα, κλαμπάκια, κωλάδικα, μπουζούκια αν το κάνετε και έχετε την ψυχική δύναμη να πείτε όχι σε όλα αυτά, πιστεψτε με, θα πάρετε όλα αυτά και θα είστε και ευτυχισμένοι και σίγουρα καλύτεροι μουσικοί στο τέλος γιατι όλο αυτό τα χρόνια θα εξασκηθείτε πάρα πολύ και θα μελετάτε γιατι δεν θα μπορείτε λόγω των δόσεων να κάνετε τίποτα άλλο. Επίσης αν είστε άντρες και θέλετε να γλυτώσετε να πληρώνετε τα μαθήματα έχω και γι αυτό λύση .......

 

Να πηγαίνετε να την στήνετε έξω απο ωδεία όπως του naka και γενικά τέτοια, και να την πέφτετε σε καθηγήτριες μουσικής χωρίς να απογοητεύεστε αν τρώτε πίτες , στατιστικά στις 10 που θα την πέσετε μία θα σας κάτσει σίγουρα, είναι νόμας, αρκεί και εσείς πέρα απο την μουσικη να προσέχετε την διατροφή σας και να γυμνάζεστε για να είστε κορμάρες .................

 

,............... 40+ βαθμοί κελσιου + δουλειά στην καρδιά της αθήνας= παραλλήρημα[/quote']

 

Τι να πω!Εισαι ο Μεντορας μου!χαχα! :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηφίζω MIDI KEYBOARD με ένα ωραίο PC. :idea:

 

Και εάν δεν το έχει το "ωραιο" pc και ούτε έχει κάποιο sequencer' date=' ούτε ήχους κλπ κλπ, μπορείς να του τα προσφέρεις εσύ όλα αυτά με 500 ευρώ ;;;[/quote']

 

Αν δεν έχει ωραίο πισι, τότε να πάει να πάρει ένα πισι.

Δεν εννοείται σήμερα κάποιος να μην έχει ένα καλό πισι. 8O

 

Γιατί αν δεν έχει πισι τι να το κανει το συνθ; που θα το γράψει;

Αν πάλι έχει καλό πισι, τι να το κάνει το συνθ,

την στιγμή που αυτά που κάνουν τα σοφτ συνθ, ακόμα και τα δωρεάν,

τα χαρντ σύνθ δεν τα έχουν δει ούτε στον ύπνο τους; :lol:

 

Εκτός και αν το θέλει για λάιβ,

αλλά και εκεί ακόμα, εγώ θα έπαιζα με πισι και παλιά αναλογικά σύνθ. :wink:

 

Οτιδηποτε κανει ενα soft synth,ενα καλο hardware μεχρι στιγμης ειναι ανωτερο και ας μην ειναι αναλογικο.Απλα τα Soft ειναι πιο ευχρηστα στον προγραμματισμο συνηθως.Δεν λεω εχουν βγει παρα πολυ αξιολογα soft synth αλλα δεν ειναι σιγουρα ετοιμα για live 100% οπως ειπες και εσυ.Tα μονα που ζηλευω ειναι το ivory piano και το vienna orchestral εκει σηκωνω τα χερια ψηλα.Δεν εχει ομως βγει ακομα το soft το οποιο θα με κανει να αφησω ενα nord η ενα virus σπιτι!Ισως καποια στιγμη να γινει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οτιδηποτε κανει ενα soft synth' date='ενα καλο hardware μεχρι στιγμης ειναι ανωτερο και ας μην ειναι αναλογικο.Απλα τα Soft ειναι πιο ευχρηστα στον προγραμματισμο συνηθως.Δεν λεω εχουν βγει παρα πολυ αξιολογα soft synth αλλα δεν ειναι σιγουρα ετοιμα για live 100% οπως ειπες και εσυ.Tα μονα που ζηλευω ειναι το ivory piano και το vienna orchestral εκει σηκωνω τα χερια ψηλα.Δεν εχει ομως βγει ακομα το soft το οποιο θα με κανει να αφησω ενα nord η ενα virus σπιτι!Ισως καποια στιγμη να γινει...[/quote']

 

Σε τι είναι δηλαδή ανώτερο; 8O

 

Σε ποιότητα ήχου; Δεν το νομίζω. :wink:

 

Σε σταθερότητα; Πάει η εποχή που τα πισι κόλλαγαν χωρίς λόγο…

Εκτός κι αν μέσα στο πισι έχεις βάλει ότι σαβούρα υπάρχει, και παιγνιδια κλπ…

Ε, τότε αν το έχεις μαμήσει τι να σου κάνει και το καημένο το πισι; :roll:

Σήμερα γίνονται ακόμα και Live συναυλίες με H/Y.

 

Για να μην πούμε με το Ableton Live … 8)

 

Από τους 3 γάμους που πήγα πρόσφατα, στους 2 ο DJ έπαιζε από 1 λάπτοπ.

Ο Μιχάλης Δέλτα είπε πως στο Γκάζι έπαιξε με λάπτοπ …. 8O

 

Απεναντίας τα Soft Synths είναι απείρως ανώτερα από τα hard

Πές μου ένα χαρντ που να μπορεί να συγκριθεί με το Absynth ή το Cube.

Πές μου ένα sampler που να συγκρίνεται με το Kontakt ή το Giga

Αλλά βλέπεις, για να εκτιμήσει κανείς κάτι,

θα πρέπει π΄ρωτα να το έχει πληρώσει ακριβά.

Όταν πάρει ένα σοφτ συνθ με 200 – 300 € ή και «τζάμπα»

νομίζει πως έχει κάτι υποδεέστερο από μια μπαχατέλα με πλήκτρα

επειδή αυτή θα του κοστίσει 2500€.

Είπαμε, δεν είπαμε; …. Ψυχολογικές οι ανάγκες…..

 

Σήμερα μπορείς να πάρεις ότι θέλεις.

Όμως προτεραιότητα έχει ο Η/Υ.

Πάνω σε αυτόν εργάζεσαι. Αυτός είναι ο σταθμός εργασίας σου.

Τα Hardware synths (από τα οποία διαθέτω αρκετά),

σου λέω μετα βεβαιότητας πως αποτελούν το κερασάκι στην τούρτα.

 

Τι να το κάνεις όμως το κερασάκι, όταν δεν έχεις την τούρτα;

Μια παροιμία λέει: « εδώ ψωμί δεν έχουμε να φάμε, ραπανάκια για την όρεξη ζητάμε».

 

Αν ο φίλος που έθεσε το ερώτημα δεν έχει καλό H/Y,

καλά θα κάνει να εστιάσει πρώτα εκεί.

Μετα ας πάρει ότι άλλο θέλει. :wink:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει πολυ ενδιαφερον πως παντα θα καταληξουμε στην γνωστη μαχη soft vs hard synth. Και πως ποτε δεν βγαινει καμια ακρη.

 

Για να βοηθησω παντως την κατασταση, θα θελα να θεσω το εξης ερωτημα:

ενα 'καλο' pc, που θα ναι ασφαλες για live, θα χει επαρκης μνημη, εξωτερικη καρτα ηχου (προφανως) κλπ ποσο θα λεγατε οτι κοστιζει? Και μετα να προσθεσουμε και την αξια καποιων soft synths γιατι λογικα η δουλεια δεν θα γινεται μονο με τα δωρεαν που παιζουν, και υποθετω πως ενας μουσικος που σεβεται τον εαυτο του δεν θα το διακινδυνευε με σπασμενα. Ετσι θα εχουμε αλλο ενα μετρο συγκρισης μεταξυ των δυο, που δεν το εχω δει να αναφερεται συχνα,.

 

Για να μην παρεξηγουμαστε, εγω με hard δουλευω και δεν εχω καμια αποψη για τιμες σε αυτα που ανεφερα πριν.

 

Θεωρω πως δεν ειναι ασχετο το post μου, μιας και μπορει να βοηθησει και τον φιλο μας τον πιανιστα στην επιλογη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχήν ο φίλος μας θέλει να κάνει Live, ή βολεύεται στο στουντιάκι του;

 

Και αν κάνει Live, τι είδους; Αν πάιζει Dog – Dog, τότε άδικα συζητάμε.

Ας πάρει ένα μεταχειρισμένο D50, Juno Korg Sigma κλπ…

 

Για μοντέρνα χορευτική μουσική ( αυτήν που αποκαλούν αδόκιμα «ηλεκτρονική»)

Ούτως ή άλλως χρειάζεται δυνατό sequenser και άρα πάμε σε πισι.

 

Το κόστος ποικίλει ανάλογα με τις απαιτήσεις ενός εκάστου.

Πχ τα free synths «Synth 1» και «Crystal» δεν θα του κοστίσουν τίποτα.

Επίσης free είναι και το sequenser “Muzys”

Για Live με PC, με 3.000€ πιστεύω πως ο φίλος μας θα είναι υπερπλήρης.

Για στούντιο ….. ανάλογα την τρέλα του !!!!!

είπαμε, 3000 κάνουν μόνο τα Waves.

 

Υπάρχουν πολλοί Free επεξεργαστές και μάλιστα επώνυμοι(Kjaerhus, Voxengo)

που δεν νομίζω να έχουν υποδεέστερη ποιότητα των επεξεργαστών αυτών

που διαθέτουν τα Hard Synths.

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει πολυ ενδιαφερον πως παντα θα καταληξουμε στην γνωστη μαχη soft vs hard synth.

 

SΣιγά το ενδιαφέρον… το έχω σκυλοβαρεθεί… :lol:

Και πως ποτε δεν βγαινει καμια ακρη.

Είπαμε παιδί μου, «ΑΕΝΑΟΝ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ»

:roll:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οτιδηποτε κανει ενα soft synth' date='ενα καλο hardware μεχρι στιγμης ειναι ανωτερο και ας μην ειναι αναλογικο.Απλα τα Soft ειναι πιο ευχρηστα στον προγραμματισμο συνηθως.Δεν λεω εχουν βγει παρα πολυ αξιολογα soft synth αλλα δεν ειναι σιγουρα ετοιμα για live 100% οπως ειπες και εσυ.Tα μονα που ζηλευω ειναι το ivory piano και το vienna orchestral εκει σηκωνω τα χερια ψηλα.Δεν εχει ομως βγει ακομα το soft το οποιο θα με κανει να αφησω ενα nord η ενα virus σπιτι!Ισως καποια στιγμη να γινει...[/quote']

 

Σε τι είναι δηλαδή ανώτερο; 8O

 

Σε ποιότητα ήχου; Δεν το νομίζω. :wink:

 

 

 

Σε σταθερότητα; Πάει η εποχή που τα πισι κόλλαγαν χωρίς λόγο…

Εκτός κι αν μέσα στο πισι έχεις βάλει ότι σαβούρα υπάρχει, και παιγνιδια κλπ…

Ε, τότε αν το έχεις μαμήσει τι να σου κάνει και το καημένο το πισι; :roll:

Σήμερα γίνονται ακόμα και Live συναυλίες με H/Y.

 

Για να μην πούμε με το Ableton Live … 8)

 

Από τους 3 γάμους που πήγα πρόσφατα, στους 2 ο DJ έπαιζε από 1 λάπτοπ.

Ο Μιχάλης Δέλτα είπε πως στο Γκάζι έπαιξε με λάπτοπ …. 8O

 

Απεναντίας τα Soft Synths είναι απείρως ανώτερα από τα hard

Πές μου ένα χαρντ που να μπορεί να συγκριθεί με το Absynth ή το Cube.

Πές μου ένα sampler που να συγκρίνεται με το Kontakt ή το Giga

Αλλά βλέπεις, για να εκτιμήσει κανείς κάτι,

θα πρέπει π΄ρωτα να το έχει πληρώσει ακριβά.

Όταν πάρει ένα σοφτ συνθ με 200 – 300 € ή και «τζάμπα»

νομίζει πως έχει κάτι υποδεέστερο από μια μπαχατέλα με πλήκτρα

επειδή αυτή θα του κοστίσει 2500€.

Είπαμε, δεν είπαμε; …. Ψυχολογικές οι ανάγκες…..

 

Σήμερα μπορείς να πάρεις ότι θέλεις.

Όμως προτεραιότητα έχει ο Η/Υ.

Πάνω σε αυτόν εργάζεσαι. Αυτός είναι ο σταθμός εργασίας σου.

Τα Hardware synths (από τα οποία διαθέτω αρκετά),

σου λέω μετα βεβαιότητας πως αποτελούν το κερασάκι στην τούρτα.

 

Τι να το κάνεις όμως το κερασάκι, όταν δεν έχεις την τούρτα;

Μια παροιμία λέει: « εδώ ψωμί δεν έχουμε να φάμε, ραπανάκια για την όρεξη ζητάμε».

 

Αν ο φίλος που έθεσε το ερώτημα δεν έχει καλό H/Y,

καλά θα κάνει να εστιάσει πρώτα εκεί.

Μετα ας πάρει ότι άλλο θέλει. :wink:

 

 

Φιλε ixnilati καλο θα ητανε να παρακολουθησεις μερικες συναυλιες απο διαφορες μπαντες εξωτερικου πιο πολυ ηλεκτρονικες και δες τι μηχανηματα χρησιμοποιουν.Τα pc τα εχουν για λουπες και playback και καποιοι οπως madonna χρησιμοποιουν παραλληλα 2 mac ωστε στην παραμικρη πιθανοτητα να κολλησει το ενα αμεσως ο ηχοληπτης κσεμιουταρει το αλλο.Δεν νομιζω οτι αυτοι συμφωνουν μαζι σου,ελαχιστοι χρησιμοποιουν soft στα live και μην κοιτας στα site στο internet απο τα soft,εκει πεφτουν λεφτα!!!.Katebase live απο το e-mule και παρατηρησε τους.Απο την αλλη καποιος μπορει να ειναι απολυτα ικανοποιημενος με τον ηχο του soft.Me αυτον τον τροπο γλυτωνεις και χρηματα.Παντως μονο μπακατελες με πληκτρα δεν ειναι,εχεις απολυτο δικιο οτι ειναι πανακριβα γιαυτο καλο ειναι να ψαχνεις πολυ καλα το τι ακριβως θελεις.Επειδη ο φιλος που ειπε οτι ειναι θα καταληξουμε παλι στο γνωστο πολεμο εχει δικιο ας σταματησουμε εδω τη συζητηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας είμαι μουσικός πιανίστας συγκεκριμένα.Δεν είχα ποτέ synth στη ζωή μου!Θέλω να αγοράσω ένα!!Μαρέσει η ηλεκτρονική μουσική πολύ!!εχω όλα τα software αλλά θάθελα και ένα hardware.'Εχω 500 eyros!!τι μου προτείνετε;Ευχαριστώ!!!

 

Αφού έχεις όλα τα software πάρε ενα midi controler αν δεν έχεις. Πώς θα χειρίζεσαι τα soft αλλιώς;

Αν καίγεσαι αποκλειστικά για hardware και θες να έχεις ένα πάρε το microkorg.

Αν είχες χρήματα βέβαια θα σου έλεγα να πάρεις την Andromeda :)

Αλλά με 500€ και έχοντας αρκετά soft synth πάρε το microkorg.

Ένα καλό midi keyboard είναι απαραίτητο όμως όπως είπα κια πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου