Προς το περιεχόμενο

Ο Jay και οι GFS Pickups


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύντομα πάντως νομίζω θα έχω και προσωπική άποψη για τη φάση GFS. Σκέφτομαι σε μια παλιά Ibanez GRX-70 (ολίγον κουπί :oops: ) με H-S-H μαγνήτες να βάλω αυτούς εδώ (αφού της βάλω κι ένα ανθρώπινο μπράτσο... :D )

 

Θα δυσκολευτείς με το μπράτσο. Το έχεις υπόψη σου ότι τα Fender τύπου μπράτσα δεν ταιριάζουν' date=' έτσι;

 

Ένας τύπος στο ebay.co.uk πούλαγε φτηνά μπράτσα Ibanez πάντως.[/quote']

 

Το ξέρω αυτό με τα μπράτσα τύπου Fender...δυστυχώς. Αν δεν βρω κάτι θα κρατήσω αυτό που έχει...εντάξει είναι κάπως μπουζουκο-μπράτσο και δεν με βολεύει πολύ, αλλά αν η κιθάρα με τους νέους μαγνήτες πάρει τα πάνω της θα με "τραβάει" να την πιάσω να παίξω ακόμη κι έτσι. U know what I mean... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επίσης σκεφτείτε και το γεγονός ότι ο τύπος έχει γίνει τεράστιος με έναν και μόνο τρόπο διαφήμησης: Word of Mouth! Σε όποιο forum και να μπείς γίνεται λόγος για GFS!

 

Τουλάχιστον δεν πληρώνουμε εμείς τα έξοδα των διαφημήσεων και τους μαγνήτες που μιράζουν τζάμπα σε διάφορους διάσημους οι γνωστές εταιρίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Not sure why some people have such a hard time with good quality stuff that's cheap??"

 

Εκει ακριβως "χτυπαει το καρφι στο κεφαλι" (που λενε & οι φιλοι μας οι Αγγλοσαξωνες...) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση να παραδεχτει ποτε καποιος που εχει χρυσοπληρωσει κατι οτι μπορει να βρει την ιδια ποιοτητα σε καλυτερη τιμη (μου θυμιζει π.χ. τους αφελεις στη Μυκονο που πληρωνουν 3000 ευρω/μηνα για μια ξαπλωστρα μπροστα-μπροστα στη παραλια που χτυπιουνται οτι " η Μυκονος ειναι το καλυτερο νησι" ,οταν με 3000 ευρω πηγαινεις για 20 μερες στη Κουβα σε δραματικα καλυτερες παραλιες :lol: αλλα οχι αφου τα σκαμε για κατι ειναι οπωσδηποτε το καλυτερο! :roll: )

 

Η κατασκευη μαγνητων ειναι πραγματικα ΑΣΤΕΙΑ υποθεση,το μονο που χρειαζεσαι ειναι συρμα (coil wire το οποιο κοστιζει περιπου 20 ευρω τα 10.000 μετρα!!),μαγνητες alnico (καθε pole piece κοστιζει μισο ευρω περιπου δηλ 3 ευρω για καθε μαγνητη),μια μπομπινα απο fiber (κοστιζει 2 ευρω) & λιγο σπαγγο (κοστιζει περιπου μισο ευρω τα 100 μετρα...) η ταινια για να τυλιξεις γυρω γυρω το συρμα (κανει 1 ευρω το ρολο)

 

αρα λοιπον τα υλικα κατασκευης ενος μαγνητη στρατ κανουν το ΠΟΛΥ 6 ευρω..

 

μια μηχανη τυλιγματος μαγνητων (η καλυτερη ειναι η SCHATTEN) κοστιζει 300 ευρω και βεβαια διαρκει μια ολοκληρη ζωη (βεβαια πολλοι κατασκευαστες χρησιμοποιουν ακομα και παλιες...ραπτομηχανες αντι για τη SCHATTEN :lol: )

 

Αρα βλεπουμε οτι η κατασκευη μαγνητων ειναι μια επιχειρηση με ΤΕΡΑΣΤΙΟ περιθωριο κερδους...

 

ΟΛΗ η ιστορια με τους μαγνητες ειναι η ΤΥΧΗ δηλ. ΟΛΟΙ οι κατασκευαστες μαγνητων ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΟΝΤΑΙ τυλιγοντας στα ΚΟΥΤΟΥΡΟΥ μαγνητες (μετρωντας παντοτε τις "τυλιξιες" και την ΕΞΟΔΟ καθε μαγνητη) μεχρι να βρουνε μια φορμουλα που ΔΟΥΛΕΥΕΙ.Τοτε αυτη τη φορμουλα την "βαφτιζουν" νεο μοντελλο μαγνητη & προχωρανε στο επομενο..

 

Δεν υπάρχει ΚΑΜΜΙΑ μαγεια,ΚΑΜΜΙΑ επιστημονικοτητα & ΚΑΝΕΝΑ κουρδισμα :lol: απλα ΕΤΥΧΕ ...... :wink:

 

Αρα ακομα και ο GFS ακριβα τους πουλαει :lol:

 

Εννοειται οτι οποιοσδηποτε προσπαθησει να υπερασπιστει την αποψη οτι οι μαγνητες με "ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ" υλικα ειναι καλυτεροι μαλλον θελει ...ψυχιατρο γιατι κανεις δεν μπορει να με πεισει οτι το αμερικανικο χαλκινο συρματακι ειναι καλυτερο απο το κινεζικο...ειτε οτι το αμερικανικο πλαστικο εχει καλυτερες αρμονικες απο το κορεατικο..(αν και σιγουρα ο ελληνικος σπαγγος ειναι Ο καλυτερος! :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Διαβάστε και μια συνέντευξη του JAY:

 

http://www.mojocaster.com/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=62

 

 

 

Παρεπιπτόντως είδα κάποιους καινούριος P90 μαγνήτες που έβγαλε (Mean 90) για τους οποίους ισχυρίζεται ότι έχει πιο vintage ήχο:

http://store.guitarfetish.com/me90tralp90p.html

 

καθώς και τη βελτιωμένη γέφυρα για Squier 51:

http://store.guitarfetish.com/topmohabrfit.html

 

;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους τυχόν ενδιαφέρονται, σύντομα θα μπορώ να ανεβάσω μια γνώμη για αυτόν εδώ τον κύριο:

 

http://store.guitarfetish.com/lilpucvinepi.html

 

ο οποίος θα μπει επάνω σε μια Fender Tele ThinLine '69 MIJ (replica) με σώμα μαόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω βαλει ενα set little cool punchers σε μια tele & κατα τη γνωμη μου δεν εχουν να ζηλεψουν σε τιποτα τους πολυ ακριβοτερους Barden.

 

Προσοχη ομως πρεπει το μπρατσο να εχει το πολυ 9αρι radius μια και οι "λεπιδες" του μαγνητη ειναι radiused οποτε σε flat ταστιερες η καντινι μι δεν ακουγεται δυνατα μια και εχει μεγαλυτερη αποσταση απο τον μαγνητη απο οτι οι υπολοιπες χορδες...

 

Βεβαια αυτο δεν ειναι μεγαλο προβλημα μια και ολες οι τελε εχουν Radius κατω απο 9,αν σκοπευεις ομως να βαλεις κανα Warmoth construction compound μπρατσο που "τελειωνει" σε 16αρι radius θα εχεις προβλημα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορώ άλλο να ακούω για gfs p90 ενώ τους έχω παραγγείλει απο τον ιούνιο......Θα ανατινάξω το τελωνείο

 

To ποιο πιθανόν είναι να έχουν χαθεί! Μιας και αποκλείετε να έχουν περάσει τελωνείο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το χάσιμο...λέω μήπως έχει κανα Ον/μο...καπου στον κυκλο ταχυδρομείο - τελωνείο. Θα χει κάνει μια super κιθάρα με gfs καβαντζα χορδές κ δεν ξέρω κ γω τι άλλο...

Θα με πάρει κ καμια μέρα τηλέφωνο και θα μου πεί..

Φίλε θελω κ ένα pickguard απο αυτό τον αμερικάνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε c για 2 μαγνήτες και χορδές αποκλείετε να πέρασε από τελωνείο, έπρεπε να είχε κάνει 4-5 μέρες.

 

Δεν έστειλες να τους πείς ότι δεν το έχεις πάρει? Όλα στέλνονται ασφαλισμένα, πρέπει να στα ξαναστείλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου