Προς το περιεχόμενο

Ποιό macbook pro?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα συμφωνήσω ότι το laptop ενδεικνύεται κυρίως για λόγους φορητότητας. Ένα σταθερό σύστημα θα ήταν η καλύτερη επιλογή.

Πάντως, όσον αφορά την ανθεκτικότητα των υπολογιστών, παίζει ρόλο η ποιότητά του σαν μηχάνημα και το πόσο θα το σεβαστείς ή πόσο θα το «σκίσεις». Εγώ πάντως με το HP laptop μου διανύω αισίως τον τρίτο χρόνο συμβίωσης ως μουσικό PC και όλα λειτουργούν ρολόι, πέρα από τα γνωστά θέματα ελλιπούς ψύξης που έχουν έτσι κι αλλιώς τα μηχανήματα της συγκεκριμένης εταιρείας, τα οποία έλυσα με μία ωραιότατη βάση ψύξης. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αρα να αφησω τα ωραια 1500 στην ακρη και να επενδυσω τα μισα -ή και λιγοτερα- σε ενα λαπτοπακι i5 κρατωντας το desktop στο σπιτι?

 

Είναι ανάλογα τι θέλεις να κάνεις. Θέλεις να δουλέψεις Logic;

 

Αν πάντως το laptop το θέλεις μόνο για καμιά παρουσίαση, πάρε ένα φτηνό και τέλος. Έτσι και αλλιώς με το desktop που έχεις θα είναι μια η άλλη, μη σου πω ότι λόγο σκληρών το desktop θα είναι καλύτερο. Στην τελική, αν δε σου φτάνει κάνεις εκεί μια αναβάθμιση με 3 κατόμπαλα και γίνεσαι πασάς, 3 φορές πιο γρήγορος από το i5 και έξι (!) από το core2duo λαπτοπ.

 

Διαφορετικά, αν θέλεις να δουλέψεις Mac, πας για macbook. Πρέπει να αποφασίσεις τι θέλεις, λύσεις υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι. οι χρήσεις του θα είναι αυτές που περιγράφω στην αρχή. τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.

 

δεν θέλω να μάθω απο την αρχή logic ή άλλο πρόγραμμα. για τα demo που κάνω μια χαρά μου φτάνει το cubase 6 artist με ένα addictive, και τα plugins της scarlet-focusrite.

 

σε ποιο λαπτοπάκι να επενδύσω τώρα??

 

αυτό είναι όλο.

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ είμαι της άποψης πως αν κάποιος δεν θέλει Mac για αυτά που κάνει καλύτερα ή για αυτά που νομίζει ότι κάνει καλύτερα... καλύτερα να επενδύσει σε κάτι άλλο... απο ότι είδα αφού κάπου στο 1000άρικο κινήσε θα πρότεινα κάποιο toshiba της σειράς tecra όπως αυτό

 

http://www.bestprice.gr/item/2151221629/toshiba-tecra-r840-109#item-prices

 

έχουν και 3 χρόνια εγγύηση και πολύ καλή κατασκευή και παλιότερα έδιναν και εγγύηση πτώσης απο τα 30-40 εκατοστά...

 

στο Πλαίσιο που δούλευα πριν χρόνια και ήμουνα στο τμήμα των λαπτοπ ήταν τα μόνα που είχαμε στη βιτρίνα και δεν είχαν πάθει τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ είμαι της άποψης πως αν κάποιος δεν θέλει Mac για αυτά που κάνει καλύτερα ή για αυτά που νομίζει ότι κάνει καλύτερα... καλύτερα να επενδύσει σε κάτι άλλο...

και εγώ μαζί σου...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, αφού είσαι μια χαρά με το desktop σου, άραξε με αυτό και πάρε ένα φτηνό Laptop για τις παρουσιάσεις, τις πρόχειρες ηχογραφήσεις και το σερφάρισμα.

 

Αυτό εδώ για παράδειγμα μοιάζει καλή περίπτωση...

 

http://www.plaisio.gr/Laptop-and-Tablet/Notebook/Laptop/Toshiba-Satellite-L755-1JH-PSK2YE-0NH00JGE.htm

 

 

Τα tecra που προτείνει ο φίλος λαπτοπάρες, αλλά αρκετά πιο ακριβά. IMHO θα είχε πιο πολύ νόημα να δώσεις τα λεφτά στο να αναβαθμίσεις το desktop σου αφού εκεί θα δουλεύεις.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα προχωρά στην αγορα του Mac που νομίζω ήταν και η αρχική σου επιλογή....απο ότι διαβάζω γράφεις ¨θα μου κάνει αυτο το MacBook pro??¨.....στην τελική θα έχεις και την δυνατότητα να δεις και λίγο το logic που πιστεύω ότι αξίζει να έχεις και αυτήν την δυνατότητα....απο cubase σε logic είναι πολυ εύκολη μετάβαση όσο αναφορα την χρήση του, ακολουθώντας την γενικότερη φιλοσοφία της apple....τώρα ο ήχος είναι άλλο θέμα που πίστεψε με δεν θες να μπεις σε τετοιες κουβέντες με τόσο κόσμο και τα λοιπά .....ίσως μια πραγματική κουβέντα να είχε κάποιο νόημα.....καλή αναζητηση :)

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πέφτει πολλή σκέψη ήδη - κάηκα δλδ-...

 

έτσι κι αλλιώς

 

1.το desktop θα μείνει στο home studio.

2.ανάγκη για φορητότητα υπάρχει - με όποιο τίμημα -

3. ή κάποιο φτηνό λαπτοπ για τις "εξω" δουλειές και πρόχειρες ηχογραφήσεις

4. ή τα χώνω σε ένα macbook pro -πάλι με ότι σημάινει αυτό- και ο θεός να βάλει το χέρι του.

 

ήρθε και το εκκαθαριστικό πρίν λίγο...δάγκωσα το μήλο της apple και απο την άλλη μεριά.

 

άντε να δω που θα καταλήξω..

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ότι και αν πάρεις, ειδικά desktop, κοίτα να έχει όσο πιο χαμηλά επίπεδα θορύβου γίνεται. Μη σου πώ καλύτερα να επενδύσεις σε καλύτερο κουτί / σύστημα ψύξης η ακόμη και υδρόψυξη παρά σε ψιψιψώνια, ειδικά αν γράφεις στο ίδιο δωμάτιο / μπροστά από το pc. Εγώ πχ δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω πυκνωτικό μικρόφωνο και με τα ζόρια δυναμικό γιατί πιάνουν τον ανεμιστήρα του ταουερ... Άσε που από τη φασαρία σε πιάνει και το κεφάλι σου.

 

 

Καλή αγορά και καλωρίζικο και καλές ηχογραφήσεις :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Auditory με 10 ευρώ λύνεις μια και καλή το πρόβλημά σου, βάζοντας έναν καλό και αθόρυβο ανεμιστήρα. Αν δεν ξέρεις πως άνοιξε θέμα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου