Προς το περιεχόμενο

Ας αγοράζουμε από Ελλάδα πλέον!


stamkosk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 307
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

χα χα χα

 

σε καλο σας με κανατε να γελασω

 

Ε ρε jumbo που σας χρειαζεται Ελληνες μαγαζατορες.

 

Τζουζει ε???

 

Δε γουσταρετε ανταγωνισμο, οταν δε μπορειτε να τα βγαλετε περα και το ριχνετεε στις σοφιστειες και στα συναισθηματικα ? βλ. Έτσι βοηθούμε στην εξαθλίωση της σημερινής Ελληνικής αγοράς ΗΧΟΥ

Οταν μας φερεται σαν να ειμαστε μαλακες, χιλες φορες να συμβαλουμε στην εξαθλιωση της. Οταν προσφερει ανταγωνιστικες υπηρεσιες (κ οχι μονο τιμες )  τοτε βεβαιως και θα την προτιμησουμε

 

Πειτε ποσο πιο ωραια ηταν (για σας μαγαζατορες) οταν δεν υπηρχαν οι "γερμανοι". Γιατι δε λετε ουτε το ονομα τους??

 

Πειτε μας γιατι ολοι οι πελατες σας τα δινουν στους "γερμανους" και οχι σε σας.

 

Γινετε ανταγωνιστικοι (σε ολα, οχι μονο στην τιμη) και τοτε τα κοροιδα (ε οι μουσικοι εννοω) θα ερθουν ευτυχισμενοι να σας ακουμπησουν τα ωραια τους ευρωπουλα για να τα βγαλετε στην Ελβετια.

 

ΜΕΧΡΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΠΛΗΡΩΣ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΙ ΜΕ ΤΟΥΣ "ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ" ΜΗ ΜΑΣ ΖΑΛΙΖΕΤΕ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ

 

και μεχρι τοτε ο γιατρος συνιστα ξυδακι

 

Αληθεια ποιος ξεκινησε την εν λογω ομαδα στο facebook

 

 

 

 

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όλοι που έχουνε γράψει για το σχετικό θέμα έχουνε παράπονο.

Άντε το 90% στην καλύτερη.

 

Τυχαίο?

 

Δεν νομίζω!

 

Δηλαδή ποιός μπορεί να φταίει τα καταστήματα(όχι όλοι) ή μήπως όλοι οι πελάτες είναι στραβοί και ανάποδοι?  ??? ??? ???

                                                      8)

                                                   8)   8)

                                                      8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

  Αν μου βρείτε έστω και ένα μαγαζί που θα έχει αυριο μια ΜΙΑ (1) American Deluxe Strat που θέλω να πάρω θα γραφτώ στο group σας και δε θα ξαναψωνίσω απ έξω . Και δε με νοιάζει το χρώμα, απλά να είναι soft V το μπράτσο. Τι πιθανότητα δίνετε αν κατέβω αύριο το απόγευμα να βρω? Εγώ δίνω ένα 5 % να έχει ο Στόλλας μόνο. Καλά, μη μιλήσω και για την αντίστοιχη TELE. Θέλω να πω οτι δεν είναι ΜΟΝΟ θέμα τιμής η προτίμηση μας στους "Γερμανούς"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, δεν τρέχει και τίποτα θα έλεγα.

 

Για το 20% των τακτικών Noizάδων που δεν έχουμε facebook και εφόσον δεν υπάρχει σπίτι σας κάποιος εύκαιρος να κάνει login ( ;D) να πω ότι πρόκειται για ένα group με τίτλο "Aγόρασε το επόμενο μουσικό σου εξοπλισμό από την Ελλάδα!" ("το επόμενο". Το εξοπλισμό δηλαδή. Τέλοσπάντων)

 

Έχει τη στιγμή που μιλάμε 270 μέλη. Μακάρι τα πράγματα να είναι τόσο καλά όσο λένε και να τα χιλιάσουν τα μέλη, και να φανεί αυτή η αύξηση και στους τζίρους των μαγαζιών που μας αντιμετωπίζουν με σεβασμό.

 

Αν όμως όλο αυτό στερείται βάσης, ο αντίκτυπος του group θα είναι ανάλογος με αυτόν που θα έχει ένα group με τίτλο "Παγκόσμια Ειρήνη Τώρα" ή "Μάθε τα πάντα για τον τραχανά" ή "Πάλι τρέχατε προχτές στο Κουκάκι". Τζίφος δηλαδή.

 

 

Προσωπικά (και αν ενδιαφέρει κανέναν) έχω σχετικά λίγες παρτίδες με την εγχώρια αγορά και οι εντυπώσεις μου είναι από πολύ θετικές μέχρι...ποτέ ξανά.

Δεν ξέρω αν αυτού του είδους η "σταυροφορία" που επιχειρείται (ή...επιχειρείτε) θα φέρει ξανά χρήμα στα μαγαζιά της Ελλάδας - όπως δεν υπήρξε καμία γερμανική ή άλλη "σταυροφορία" δέκα χρόνια πίσω για να πάει το χρήμα εκεί.

Εννοώ ότι το word of mouth θα ξαναφέρει τον Έλληνα πελάτη στο μαγαζί που ψώνιζε παλιά με την ίδια ευκολία που το συμφέρον του υπαγόρευσε την αντίστροφη διαδρομή κάποτε. Αρκεί το μαγαζί να καταλάβει ότι πλέον συναγωνίζεται όλη την ΕΕ (τουλάχιστον)...και να μας το δείχνει. Παραδείγματα υπάρχουν.

 

Κατά τ' άλλα, ο έχων το ρευστό στην τσέπη ρυθμίζει και το παιχνίδι. Αγοράστε από όπου σας σέβονται περισσότερο ή σας χρεώνουν λιγότερο ή είναι κοντά σας στις στραβές ή ό,ποιον συνδυασμό των παραπάνω θέλετε.

Αλλά δε θα δείρουμε και κανέναν. Ψυχραιμία.  8)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ξέρω αν αυτού του είδους η "σταυροφορία" που επιχειρείται (ή...επιχειρείτε) θα φέρει ξανά χρήμα στα μαγαζιά της Ελλάδας - όπως δεν υπήρξε καμία γερμανική ή άλλη "σταυροφορία" δέκα χρόνια πίσω για να πάει το χρήμα εκεί.

Εννοώ ότι το word of mouth θα ξαναφέρει τον Έλληνα πελάτη στο μαγαζί που ψώνιζε παλιά με την ίδια ευκολία που το συμφέρον του υπαγόρευσε την αντίστροφη διαδρομή κάποτε. Αρκεί το μαγαζί να καταλάβει ότι πλέον συναγωνίζεται όλη την ΕΕ (τουλάχιστον)...και να μας το δείχνει. Παραδείγματα υπάρχουν.

 

 

Α - ΚΡΙ - ΒΩΣ

 

Ολη αυτη η σταυροφορια δεν ειναι παρα η απεγνωσμενη κραυγη του κακομαθημενου παιδιου που δεν εμεινε κανεις να θελει να ασχοληθει μαζι του. Οταν τα πραγματα φτιαξουν, οι πελατες θα γυρισουν μονοι τους. Δεν εχω κανενα βιτσιο να αγοραζω μεσω υπολογιστη - πιστωτικης καρτας - ταχυδρομειου. Οταν το κανω γινεται για αντικειμενικους λογους.

 

Μαγαζατορες σοβαρευτειτε . Τετοιες κινησεις ΔΕΝ προκειται να σας βοηθησουν.

Ειναι γραφικες και χωρις ουσια. Καντε στοχευμενες ουσιαστικες κινησεις και το κοπαδι )οι μουσικοι εννοω) θα ξαναγυρισει στο μαντρι

 

Καλη σας επιτυχια

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΩΡΙΣ να έχω διαβάσει τις 22 προηγούμενες σελίδες, απαντώντας μόνο στον τίτλο:

 

Για εμένα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, η ξένη αγορά στα μουσικά όργανα υπήρξε και θα υπάρχει πάντα μία εκπληκτική σύγκριση τιμών.

Βρισκόμαστε σε εποχές όπου αν δεν κάνεις φιλίες και παζάρια, ε όχι δεν αγοράζεις. Δεν μπαίνεις σε μαγαζί όπως πριν 20 χρόνια, λες πόσο κάνει, πληρώνεις και φεύγεις (νταξει δεν ήταν κι έτσι ακριβώς, αλλά το πιάνετε το νόημα  ;D).

Εάν το thomann κ το οποιοδήποτε thomann μπορεί να μου προσφέρει την τάδε κιθάρα στην τάδε τιμή και ο έλληνας μαγαζάτορας μου την πασάρει στην τάδε+(2x τα μεταφορικά), ε όχι. Ας την κρατήσει. Αυτό που βλέπω όμως είναι ότι και οι δικοί μας οι μαγαζάτορες τον πιάνουνε τον παλμό και χαμηλώνουν τις τιμές, έτσι ώστε η τιμή σε αυτό που θέλεις να είναι η τάδε χαμηλότερη ΑΚΡΙΒΩΣ.

Γιατί λοιπόν να μην αγοράσω

1. από Έλληνα που όντως κάνει καλύτερη τιμή

2. την κιθάρα που θα κάνει 2 βδομάδες να μου έρθει άμεσα και το βασικότερο απ'όλα

3. μια κιθάρα ή τέλος πάντων ένα όργανο το οποίο ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ πριν το αγοράσω.

 

Τώρα όσον αφορά τα υπόλοιπα μπιχλιμπίδια, πετάλια, χορδές, drumsticks κ δεν συμμαζεύεται, θα πω πάλι τα ίδια: εάν ο Έλληνας μαγαζάτορας μπορεί (που -μεταξύ μας- μπορεί) να μου κάνει ανταγωνιστικές τις τιμές, ναι θα αγοράσω και θα αγοράζω από αυτόν. Και θα ξαναπάω. Και θα ξανααγοράσω.

 

Και δεν τα λέω έτσι αυτα σε φάση "που ρε φίλε να βρεις καλύτερες τιμές", προσωπικά μιλώντας και πάλι έχω βρει 2 μαγαζιά (ούτε καν μόνο ένα παρακαλώ παρακαλώ) με τα οποίο διατηρώ πολύ καλές σχέσεις και τα οποία και τα δύο μου κρατάνε σε ένα ποσοστό 100% καλύτερες τιμές, για να μη μιλήσω για 2-3 προϊόντα που έχω πάρει μάλιστα φτηνότερα από οπουδήποτε αλλού.

 

Τέλος, μη λέμε βλακείες "Αγοράζουμε από ελλάδα, στηρίξτε ελληνική αγορά γιατί οι ξένοι μας γιουχάρουνε". Για να στηρίξω την αγορά πρέπει να με στηρίξει κι αυτή. Ανταγωνιστικές τιμές, ευγενικό προσωπικό που να θέλει να βοηθήσει με την αγορά σου και πάνω απ'όλα, σωστές συναλλαγές. Και δεν πρόκειται να στηρίξω την ελληνική αγορά γιατί είμαι έλληνας, ασχέτως αν γιουχάρουν ή δεν γιουχάρουν ξένοι (που είναι διχασμένα αυτά τα θέματα), αλλά γιατί μου προσφέρει η ελληνική αγορά αυτά που χρειάζομαι.

 

Άλλο το "αγοράζουμε από Ελλάδα" σε τυροκομικά, ελιές και τέτοια που έχει κάποιο νόημα λόγω του ελληνικού κλίματος και υποτίθεται ότι πρέπει να είναι κ φτηνότερα, και άλλο "αγοράζουμε από ελλάδα" σε μουσικά είδη, στα οποία δεν έχω ακούσει κάποια ανταγωνιστική εταιρία μουσικών ειδών στα μέρη μας...(εκτός φυσικά του πεταλα του jam που σπέρνει...βλέπετε??Μόνο του πάει το πράμα ^_^)

 

Επίσης άλλο το "βγαίνω στους δρόμους και στηρίζω την Ελλάδα και προσπαθώ για αυτή τη χώρα" και άλλο το "δεν κάνω τίποτα για να αλλάξει η κατάσταση αλλά αγοράζω Ελληνικά".

Έκθεση έγραψα μου φαίνεται.

Άντε και καληνύχτες  ;)

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

   Αν μου βρείτε έστω και ένα μαγαζί που θα έχει αυριο μια ΜΙΑ (1) American Deluxe Strat που θέλω να πάρω θα γραφτώ στο group σας και δε θα ξαναψωνίσω απ έξω . Και δε με νοιάζει το χρώμα, απλά να είναι soft V το μπράτσο. Τι πιθανότητα δίνετε αν κατέβω αύριο το απόγευμα να βρω? Εγώ δίνω ένα 5 % να έχει ο Στόλλας μόνο. Καλά, μη μιλήσω και για την αντίστοιχη TELE. Θέλω να πω οτι δεν είναι ΜΟΝΟ θέμα τιμής η προτίμηση μας στους "Γερμανούς"....

 

Ποσο σωστος εισαι φιλε μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χα χα χα

 

σε καλο σας με κανατε να γελασω

 

Ε ρε jumbo που σας χρειαζεται Ελληνες μαγαζατορες.

 

Τζουζει ε???

 

Δε γουσταρετε ανταγωνισμο, οταν δε μπορειτε να τα βγαλετε περα και το ριχνετεε στις σοφιστειες και στα συναισθηματικα ? βλ. Έτσι βοηθούμε στην εξαθλίωση της σημερινής Ελληνικής αγοράς ΗΧΟΥ

Οταν μας φερεται σαν να ειμαστε μαλακες, χιλες φορες να συμβαλουμε στην εξαθλιωση της. Οταν προσφερει ανταγωνιστικες υπηρεσιες (κ οχι μονο τιμες )  τοτε βεβαιως και θα την προτιμησουμε

 

Πειτε ποσο πιο ωραια ηταν (για σας μαγαζατορες) οταν δεν υπηρχαν οι "γερμανοι". Γιατι δε λετε ουτε το ονομα τους??

 

Πειτε μας γιατι ολοι οι πελατες σας τα δινουν στους "γερμανους" και οχι σε σας.

 

Γινετε ανταγωνιστικοι (σε ολα, οχι μονο στην τιμη) και τοτε τα κοροιδα (ε οι μουσικοι εννοω) θα ερθουν ευτυχισμενοι να σας ακουμπησουν τα ωραια τους ευρωπουλα για να τα βγαλετε στην Ελβετια.

 

ΜΕΧΡΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΠΛΗΡΩΣ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΙ ΜΕ ΤΟΥΣ "ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ" ΜΗ ΜΑΣ ΖΑΛΙΖΕΤΕ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ

 

και μεχρι τοτε ο γιατρος συνιστα ξυδακι

 

Αληθεια ποιος ξεκινησε την εν λογω ομαδα στο facebook

 

Συμπέθερερ, βάλε λίγο φρένο. Κατ'αρχήν όπως ομολογείς δεν έχεις την παραμικρή ιδέα για το ποιος ξεκίνησε αυτή τη σελίδα (ούτε εγώ έχω). Μετά αρχίζεις έναν ορυμαγδό γηπεδικού επιπέδου που τον κατευθύνεις... πού? Σε έναν τυχαίο χρήστη που επισημαίνει μια αυτονόητη προτροπή που κι εγώ και πολλοί άλλοι στο παρόν θρεντ και σε πολλά προηγούμενα ενστερνίζονται, κάτω από τις γνωστές προϋποθέσεις βέβαια? (Συν τοις άλλοις, όπως έχουμε πει δεκάδες φορές, ευτυχώς δεν μπαίνουν όλοι οι μαγαζάτορες στο ίδιο τσουβάλι.) Κι αν ήταν μαγαζάτορας... τι έγινε? Μια τυχαία σελίδα όπως εκατομμύρια άλλες είναι, όχι η προπαγάνδα των ΕΛ για να μεθοδεύσουν την παγκόσμια κυριαρχία. Πιστεύω πως υπερβολικά και αδικαιολόγητα σου άναψαν τα λαμπάκια για ψύλλου πήδημα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπέθερερ, βάλε λίγο φρένο. Κατ'αρχήν όπως ομολογείς δεν έχεις την παραμικρή ιδέα για το ποιος ξεκίνησε αυτή τη σελίδα (ούτε εγώ έχω). Μετά αρχίζεις έναν ορυμαγδό γηπεδικού επιπέδου που τον κατευθύνεις... πού? Σε έναν τυχαίο χρήστη που επισημαίνει μια αυτονόητη προτροπή που κι εγώ και πολλοί άλλοι στο παρόν θρεντ και σε πολλά προηγούμενα ενστερνίζονται, κάτω από τις γνωστές προϋποθέσεις βέβαια? (Συν τοις άλλοις, όπως έχουμε πει δεκάδες φορές, ευτυχώς δεν μπαίνουν όλοι οι μαγαζάτορες στο ίδιο τσουβάλι.) Κι αν ήταν μαγαζάτορας... τι έγινε? Μια τυχαία σελίδα όπως εκατομμύρια άλλες είναι, όχι η προπαγάνδα των ΕΛ για να μεθοδεύσουν την παγκόσμια κυριαρχία. Πιστεύω πως υπερβολικά και αδικαιολόγητα σου άναψαν τα λαμπάκια για ψύλλου πήδημα.

 

Εχεις δικιο το υφος του ποστ ηταν ολιγον γηπεδικο, αλλα δεν πειραζει και το γηπεδο στη ζωη ειναι....

 

Απευθυνω τα οσα γραφω οχι στον χρηστη που εκανε αναφορα στην εν λογω σελιδα αλλα σε οσους βρισκονται πισω απο την ιδεα, και προφανως δεν μπορει παρα να ειναι ιδιοκτητες μαγαζιων.

 

Νιωθω οτι αυτου του ειδους τα τσιτατα προσβαλλουν τη νοημοσυνη εκεινων στους οποιους απευθυνονται και για αυτο οντως μου αναβουν τα λαμπακια.

 

Φυσικα και δεν τσουβαλιαζω ολους τους μαγαζατορες, αλλωστε τα περισσοτερα μουσικα ειδη τα αγοραζω απο Ελλαδα. Απευθυνομαι ομως στους πολλους κακους μαγαζατορες που εχουν μεινει στα παλια και που κατα την ταπεινη μου αποψη ξεκινανε ολα αυτα τα "στηριξτε τον ελληναρα εμπορο"

 

Οι σοβαροι εμποροι - που φυσικα υπαρχουν - ΔΕΝ εχουν αναγκη απο τετοια καραγκιοζιλικια για να προσελκυσουν πελατεια. Την κερδιζουν με το σπαθι τους ειτε αυτο ειναι τιμες, εξυπηρετηση, aftersales, ευγενεια, η οτιδηποτε αλλο.

 

Οταν εισαι σωστος επαγγελματιας ο πελατης το εκτιμα και το διαδιδει. Οταν εισαι ακομα στο 1995 τοτε χρειαζεσαι επικλησεις στον "πατριωτισμο" του υποψηφιου πελατη σου.

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου