Προς το περιεχόμενο

Ας αγοράζουμε από Ελλάδα πλέον!


stamkosk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 307
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

θα πω απλά πως ίσως έχεις περισσότερα να κερδίσεις αν το δεις αλλιώς

έχω σκεφτεί να το κάνω κι εγώ κάποτε αυτό.... :(

ταξίδι+όργανο από musicstore σου βγήκε φτηνότερα από τιμή Ελλάδας??  :o

 

Όπως συμπλήρωσα επάνω η τιμή εδώ ήταν 2200..

Η τιμή που πέτυχα πάνω ήταν 1500 και δοκίμασα και 5-6 ίδια μοντέλα..

 

Με German Wings,διαμονές,φαγητο,κ.λ.π. έφτασα οριακά τα 1900 ευρώ(κιθάρα+ταξίδι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα θεωρούσα ως υποχρέωσή μου να καταπιώ το ρίσκο.

ωραίος

 

Όπως συμπλήρωσα επάνω η τιμή εδώ ήταν 2200..

Η τιμή που πέτυχα πάνω ήταν 1500 και δοκίμασα και 5-6 ίδια μοντέλα..

 

Με German Wings,διαμονές,φαγητο,κ.λ.π. έφτασα οριακά τα 1900 ευρώ(κιθάρα+ταξίδι)

κοίτα έναν ψήστη ρε!

 

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι, δεν είναι και τόσο κομψό τα τοπικά καταστήματα να έχουν υποβιβαστεί σε δοκιμαστήρια, αλλά αν θες να δοκιμάσεις ένα μουσικό όργανο το οποίο ξέρεις ότι θα το παραγγείλεις απ' έξω, τι ακριβώς μπορείς να κάνεις;

 

Νομίζω πως είναι ευκόλως εννοούμενο, και κάτι που έχουν ήδη πράξει πολλοί: μπορείς να διαλέξεις ένα μαγαζί που σου έχει αφήσει καλές εντυπώσεις και που έχεις διασταυρώσει ότι αξίζει τον κόπο, και να πας να τους πεις τι όργανο θες και πόσο θα σου έρθει απ' έξω (ο Ντιβής όπως έχουμε πει είναι ειδική περίπτωση, χώρια που έχω κάκιστη προσωπική εντύπωση κι έχω πάψει να τον τσεκάρω εδώ και χρόνια). Αν φέρουν την τιμή σε λογικά επίπεδα, πράττεις ανάλογα (χώρια που σε πολλές περιπτώσεις αυτό που θα δοκιμάσεις θα έχει μικρή σχέση με αυτό που θα σου έρθει).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ.Δε θέλω να γράψω τις π@π@ριές που μου έλεγαν μικρό για κουρδισμένα εξωτικά ξύλα,χειροποίητες κιθάρες,διαλεγμένες μία προς μία, άνθρωποι που απλά

έκαναν παραγγελία χονδρική  από το εξωτερικό και με καπέλωναν όσο τους κάπνιζε λες και πουλούσαν πατάτες στην λαχαναγορά..

 

Εδώ πέρυσι πωλητής προσπαθούσε να μου πουλήσει καλώδιο καμπίνας των 50 ευρώ, όχι σε έναν πιτσιρικά, σε έναν 30χρονο μαντράχαλο. Και να επιμένει ότι έχει και διαφορά. Στο τέλος είχε και υφάκι, μόνο που δεν με είπε και μ@λ@κ@ που δεν το αγόρασα.

 

Προσωπικά θα θεωρούσα ως υποχρέωσή μου να καταπιώ το ρίσκο.

 

Εε είσαι τζέντελμαν  :) . Φυσικά δεν λέω όποτε του την κ@υλώσει του άλλου και επειδή δεν έχει κάτι καλύτερο να κάνει, να πάει από μαγαζί σε μαγαζί και να παίζει με ότι κιθάρα του γυαλίσει. Αν όμως θέλεις να πάρεις ακριβό όργανο και μπορείς να το δοκιμάσεις σε ένα μαγαζί από όπου δεν θα ψωνίσεις, ξέρεις δηλαδή ότι μπορείς να μειώσεις ένα υπολογίσιμο ρίσκο, πας ή δεν πας;

 

Νομίζω πως είναι ευκόλως εννοούμενο, και κάτι που έχουν ήδη πράξει πολλοί: μπορείς να διαλέξεις ένα μαγαζί που σου έχει αφήσει καλές εντυπώσεις και που έχεις διασταυρώσει ότι αξίζει τον κόπο, και να πας να τους πεις τι όργανο θες και πόσο θα σου έρθει απ' έξω. Αν φέρουν την τιμή σε λογικά επίπεδα, πράττεις ανάλογα.

 

Εννοείται.

 

(χώρια που σε πολλές περιπτώσεις αυτό που θα δοκιμάσεις θα έχει μικρή σχέση με αυτό που θα σου έρθει).

 

Σωστό κι αυτό, αλλά και πάλι...

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίος

κοίτα έναν ψήστη ρε!

 

;D

 

:)

 

Aνεξάρτητα από το θέμα του topic πραγματικά είναι καλή εμπειρία μια επίσκεψη σε οποιοδήποτε μεγάλο κατάστημα ή έκθεση μουσικών οργάνων.

Το συγκεκριμένο κατάστημα έχει φύγει από το κέντρο της Κολωνίας και έχει κάνει πολύ ωραίες εγκαταστάσεις λίγο έξω από την πόλη..

 

Πάρτε μια γεύση..

http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/GRD/ViewStandardCatalog-Browse?CatalogCategoryID=yenDDuSI1FUAAAEaUp8nuwbC

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τέλος είχε και υφάκι, μόνο που δεν με είπε και μ@λ@κ@ που δεν το αγόρασα.

 

Πριν δύο εβδομάδες αγόρασα κιθάρα 1/2 για τις δίδυμες 7χρονες ανηψιές μου, η κιθάρα στο 2ο τάστο είχε εμφανές αισθητικό πρόβλημα που έβγαζε μάτια, ο πωλητής με ύφος μου είπε πως δεν έβλεπε το πρόβλημα... Τον είχα ανάγκη γιατί έπρεπε τα παιδάκια να έχουν το δώρο τους το ίδιο απόγευμα, και λόγω διακοπών αρκετά μαγαζιά ήταν κλειστά στην Αθήνα, διαφορετικά...

 

Το απίστευτο είναι πως δεν καταλαβαίνουν πως έτσι απλά δεν θα ξαναπατήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το απίστευτο είναι πως δεν καταλαβαίνουν πως έτσι απλά δεν θα ξαναπατήσεις.

 

Αλλα μετα εχουν το θρασος να μπαινουν εδω και να μας προτρεπουν να αγοραζουμε απο Ελλαδα. Και φυσικα να μας μαλωνουν αν τυχει να δοκιμασουμε κατι χωρις πρωτα να υπογραψουμε προσυμφωνο αγορας.

 

Να κανω και μια ασχετη ερώτηση :

 

Υπαρχει στην Ελλαδα καποιο μαγαζι που να προσφερει money back κατάσταση ???

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Υπαρχει στην Ελλαδα καποιο μαγαζι που να προσφερει money back κατάσταση ???

 

Υπάρχει, ανάλογα βέβαια με τη σχέση εμπιστοσύνης που έχεις αναπτύξει με τον εκάστοτε επαγγελματία.

 

Προσωπικά, ό,τι αγοράζω (από το μαγαζί που ψωνίζω) το κρατάω στον χώρο μου (με ευλαβική προσοχή) και το δοκιμάζω.

Αν μου κάνει το κρατάω.

Αν όχι το επιστρέφω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, ό,τι αγοράζω (από το μαγαζί που ψωνίζω) το κρατάω στον χώρο μου (με ευλαβική προσοχή) και το δοκιμάζω.

Αν μου κάνει το κρατάω.

Αν όχι το επιστρέφω.

Ποιο μαγαζι ειναι αυτο, να ερθουμε να ψωνισουμε κι εμεις. :D

Δεν πιστευω να εχει αντιρρηση να μου δωσει για καμια βδομαδα στο σπιτι μου το Kronos X να το δοκιμασω, κι αν μου κανει να το αγορασω.... ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου