Προς το περιεχόμενο

Ας αγοράζουμε από Ελλάδα πλέον!


stamkosk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μα όταν πάς σε ενα μαγαζάκι  ο οποίος  εχει ενα σετ χορδες κιθαρας  και ενα νουμερο  και μου  τις χρεώνει  τώρα 10 ευρώ παραπάνω απο 16 στο θωμαν 25 απο 27 γιατι με συμπαθησε πχ με είχε τύχει στην αθήνα  κάποτε   τι να λέμε εντάξει καταλαβαίνω τις δυσκολίες τους αλλα πρεπει να κανουν και αυτοί κάτι να έχουν ενα ποσοστό κέρδους οχι αμα σε δουν σχετικό με το άθλημα αλλες τιμές και αμα σε δουν άσχετο να σε βαράνε στο κεφάλι  ,επίσεις τόσα χρόνια πριν το ιντερνετ δε τους στηρίξαμε ποιο ήταν το αποτέλεσμα ? δλαδή  αν θες να αγοράσεις κατι απο επαρχία και ακριβο πχ κανενα όργανο  ο μαγαζάτορας ο οποίοε συνεργάζεται θα κάνει το εκής  online παραγγελία απο κανενα μεγάλο μαγαζι οπως ο στόλλας η ο νακας κτλ  , αυτό είναι  εμπόριο τώρα με τα σημερινά  δεδομένα ; αυτό το κάνω και απο το σπίτι μου με την ησυχία  μου με την καφεδια μου να διαβάσω τα reviews ενώ παράλληλα μιλάω στο chat και με κανενα φιλαράκι να μου πει την γνώμη του , επίσεις κάποτε τα μαγαζακια που λέτε έκαναν αισχρή προπαγάνδα στα online πχ αμα χαλάσει την πάτησες και αλλες τέτοιες μπουρδες , όταν φτάσουν στο επίπεδο  να σου έρχετε μια κιθάρα χαλασμένη σπασμενη  και μετά απο τηλεφωνημα να σου στέλνουν την επομένη courier να παραλάβη το δέμα  τοτε το ξανασυζητάμε   :(

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 307
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα εχουμε ζησει ολοι οι περι τα 30.

 

Στην προ ιντερνετ / Θωμα εποχη :

 

Πανακριβα (200 και 300%)

Κανενα στοκ

Ειρωνιες

Δεν δοκιμαζουμε γιατι θα τα χαλασουμε

floor models για καινουργια

Τοσο κανει κ αμα σου αρεσει !

Τι το θες το ταδε? Λες και ξερεις να παιζεις. Αυτο που εχω ειναι καλυτερο

 

και τα λοιπα γνωστα.

 

Τοτε δεν ειχε ουτε greek φιλοτιμο, ουτε εγχωρια αγορα, ουτε κακια μερκελ,ουτε απροσωπες πολυεθνικες, ουτε "στηριξτε το σπιτι σας", ουτε κλαψες. Τοτε μονο greek -τζαμπα - μαγκια.

 

 

Τωρα λοιπον που σφιξανε τα γαλατα μας πιασανε τα φιλοτιμα, οι καλοι κ αγαθοι ελληνες εμποροι, οι εξαιρεσεις, οι συνελληνες, οι πολυεθνικες που μας πινουν το αιμα, ο μπαμπης που εξυπηρετει καλυτερα απο τον καθε Φριτς και οι λοιπες γραφικοτητες.

 

ΑΚΥΡΟΝ

 

και φιλε teolab δεν πειθεις οτι εισαι ενας απο εμας (= ΠΕΛΑΤΕΣ στους οποιους για αρκετα χρονια οι συνελληνες μαγαζατορες συμπεριφερονταν λες κ ειμασταν μαλακες

 

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχουμε ζησει ολοι οι περι τα 30.

 

Στην προ ιντερνετ / Θωμα εποχη :

 

Πανακριβα (200 και 300%)

Κανενα στοκ

Ειρωνιες

Δεν δοκιμαζουμε γιατι θα τα χαλασουμε

floor models για καινουργια

Τοσο κανει κ αμα σου αρεσει !

Τι το θες το ταδε? Λες και ξερεις να παιζεις. Αυτο που εχω ειναι καλυτερο

 

και τα λοιπα γνωστα.

 

Τοτε δεν ειχε ουτε greek φιλοτιμο, ουτε εγχωρια αγορα, ουτε κακια μερκελ,ουτε απροσωπες πολυεθνικες, ουτε "στηριξτε το σπιτι σας", ουτε κλαψες. Τοτε μονο greek -τζαμπα - μαγκια.

 

 

Τωρα λοιπον που σφιξανε τα γαλατα μας πιασανε τα φιλοτιμα, οι καλοι κ αγαθοι ελληνες εμποροι, οι εξαιρεσεις, οι συνελληνες, οι πολυεθνικες που μας πινουν το αιμα, ο μπαμπης που εξυπηρετει καλυτερα απο τον καθε Φριτς και οι λοιπες γραφικοτητες.

 

ΑΚΥΡΟΝ

 

και φιλε teolab δεν πειθεις οτι εισαι ενας απο εμας (= ΠΕΛΑΤΕΣ στους οποιους για αρκετα χρονια οι συνελληνες μαγαζατορες συμπεριφερονταν λες κ ειμασταν μαλακες

 

Όπως τα λες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έγραφα και μια απίστευτη παραγγελία που έκανα από e-bay σε αναλώσιμα αλλά δεν θέλω να κάνω διαφήμιση..

 

Δεν τίθεται κανένα τέτοιο θέμα. :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τίθεται κανένα τέτοιο θέμα. :)

 

Όπως έγραψα πριν είναι μη μουσικά αναλώσιμα..Είναι μελάνια για εκτυπωτή.

Αφού λοιπόν το μοναδικό τοπικό κατάστημα που έκανε επαναγέμιση έκλεισε,

έψαξα στα γνωστά ελληνικά καταστήματα.

 

39,99 η τετράδα μελάνια από γνωστό ελληνικό e-shop

που αν πρόσθετα άλλα 20 ευρώ θα μπορούσα να αγοράσω τον πιο φθηνό laser εκτυπωτή

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.406708

 

Στο e-bay:

2 τετράδες +2 μαύρα όχι 13 ευρώ που εκ παραδρομής έγραψα  προηγουμένως,

αλλά 13 λίρες

http://www.ebay.co.uk/itm/10-NON-OEM-T0711-T0712-T0713-T0714-T0715-CHEAP-INK-CARTRIDGES-EPSON-PRINTERS-/261045923621?pt=UK_CamerasPhoto_Printing_PrinterInkCatridges_JN&hash=item3cc78caf25

 

Δεν υπάρχει σύγκριση,ακόμη και η επαναγέμιση πιο ακριβά μου έβγαινε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχουμε ζησει ολοι οι περι τα 30.

 

Στην προ ιντερνετ / Θωμα εποχη :

 

Πανακριβα (200 και 300%)

Κανενα στοκ

Ειρωνιες

Δεν δοκιμαζουμε γιατι θα τα χαλασουμε

floor models για καινουργια

Τοσο κανει κ αμα σου αρεσει !

Τι το θες το ταδε? Λες και ξερεις να παιζεις. Αυτο που εχω ειναι καλυτερο

 

και τα λοιπα γνωστα.

 

Τοτε δεν ειχε ουτε greek φιλοτιμο, ουτε εγχωρια αγορα, ουτε κακια μερκελ,ουτε απροσωπες πολυεθνικες, ουτε "στηριξτε το σπιτι σας", ουτε κλαψες. Τοτε μονο greek -τζαμπα - μαγκια.

 

 

Τωρα λοιπον που σφιξανε τα γαλατα μας πιασανε τα φιλοτιμα, οι καλοι κ αγαθοι ελληνες εμποροι, οι εξαιρεσεις, οι συνελληνες, οι πολυεθνικες που μας πινουν το αιμα, ο μπαμπης που εξυπηρετει καλυτερα απο τον καθε Φριτς και οι λοιπες γραφικοτητες.

 

ΑΚΥΡΟΝ

 

και φιλε teolab δεν πειθεις οτι εισαι ενας απο εμας (= ΠΕΛΑΤΕΣ στους οποιους για αρκετα χρονια οι συνελληνες μαγαζατορες συμπεριφερονταν λες κ ειμασταν μαλακες

 

 

10000000 % σωστός [glow=red,2,300]για εμένα[/glow] !!

 

και μάλιστα μερικούς καλούς και αγαθούς έλληνες εμπόρους (όπως σωστα τους αποκάλεσες )τους βλέπω στην πόλη μου σήμερα και μου έρχεται να τους σπάσω τα μούτρα κυριολεκτικά επειδή μου πουλούσαν ιστορίες και μούρη όταν ημουν 12 χρονών ( Ειρωνιες

Δεν δοκιμαζουμε γιατι θα τα χαλασουμε

floor models για καινουργια

Τοσο κανει κ αμα σου αρεσει !

Τι το θες το ταδε? Λες και ξερεις να παιζεις. Αυτο που εχω ειναι καλυτερο)

....το μόνο που μπορώ να κάνω απο το να τους προτιμήσω είναι να πάω με και να τους πώ '' τόσο και άμα θέλετε''

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω και γω την άποψή μου για το θέμα... Και θα μιλήσω λίγο γενικότερα, όχι μόνο για τα καταστήματα μουσικών ειδών...

 

Ναι, να στηρίξουμε την ντόπια αγορά αλλά ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα γιατί η όλη νοτροπία "στηρίζω τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ προιόντα" που κυριαρχεί το τελευταίο διάστημα καταντά μια βλακεία...

 

 

Καταρχάς όταν λέμε να στηρίξουμε τον Έλληνα μαγαζάτορα ποιον εννοούμε? Συμφωνώ να στηρίξω το διπλανό μανάβικο ή το διπλανό παντοπωλείο ή το βιβλιοπωλείο της γειτονιάς κλπ.. Κι ας πληρώσω και λίγο παραπάνω, εφόσον βγαίνω οικονομικά φυσικά.. Είναι μαγαζιά - ή καλύτερα μαγαζάκια - που όσο μπορούμε πρέπει να βοηθούμε, οι μαγαζάτορες περνούν δύσκολες ώρες τόσο λόγω μειωμένης πελατείας όσο και κακού φορολογικού συστήματος..

 

Διαφωνώ με ηλίθιες τοποθετήσεις του τύπου "εγώ ψωνίζω από Βερόπουλο που είναι ελληνικό και όχι από τους γερμανούς, τα Lidl" ή "εγώ πίνω Λουξ και όχι Κόκα-Κόλα".. Δηλαδή ρε καραγκιόζη, έλληνα ανθρωπάκι, τι σχέση έχει ο Βερόπουλος και ο κάθε Βερόπουλος με εσένα ή τον διπλανό σου που είναι άνεργος ή δουλεύει σαν δούλος και φυτοζωεί? Ποιος ο λόγος να τον προτιμήσω από τα Lidl? Μήπως στα Lidl δε δουλεύουν Έλληνες? Μήπως ο Φ.Π.Α. δεν αποδίδεται στην Ελλάδα?

 

Δυστυχώς όλη αυτή η φιλοσοφία του νεοέλληνα είναι απόστημα της γενικότερης λογικής του ότι για όλα φταίει ο ξένος είτε είναι η Μέρκελ είτε ο μετανάστης.. Είναι ο ίδιος Έλληνας που τόσα χρόνια ψήφιζε ΠΑΣΟΚ-ΝΔ και τώρα ο - πάντα πατριώτης! - Έλληνας πολιτικοποιήθηκε ξαφνικά και αγοράζει ελληνικά!

 

 

Και όπως σωστά αναφέρθηκε, άλλος ένας λόγος να το διπλοσκεφτείς πριν "αγοράσεις ελληνικά" είναι η νοοτροπία του Έλληνα μαγαζάτορα που ακόμα και τώρα δεν έχει αλλάξει! Και θα αναφέρω περιστατατικό που μου συνέβη πριν 1 βδομάδα (όχι στην Αθήνα αν αυτό παίζει ρόλο): Επισκέπτομαι ένα κατάστημα μίας εκ των γνωστότερων αλυσίδων ηλεκτρικών-ψηφιακών ειδών της Ελλάδας για να αγοράσω μια φωτογραφική μηχανή.. Είχαν μόνο ένα κομμάτι αυτής που ήθελα και το είχαν σαν εκθεσιακό, βιτρίνα.. Κάνω την εύλογη ερώτηση: "Έκπτωση προβλέπεται μιας και είναι εκθεσιακό κομμάτι?".. Απάντηση: "Όχι, είναι σε άριστη κατάσταση έτσι κι αλλιώς"..

 

Κι εγώ ρε άνθρωπε γιατί να πληρώσω στην ίδια τιμή μια φωτογραφική του κουτιού και τη φωτογραφική που την έχει φάει ο ήλιος, η σκόνη, η υγρασία και που μπορεί να της έχει συμβεί το οτιδήποτε από πελάτη ή εργαζόμενο? Για να μην τα πολυλογώ, το ίδιο ακριβώς σκηνικό συνέβη σε ένα κατάστημα 200 μέτρα πιο κάτω, αυτή τη φορά όχι μεγαλοαλυσίδας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καταλαβαμε

 

εισαι ανθελληνας, κουμμουνι, τσιρακι των σιωνιστων και της νεας ταξης πραγματων.

 

Να πσονιζεις μονο απο ελληνες και ας περνεις εκθεσιακο σε τιμη κενουργιου. Μονο ετσι θα παει μπροστα αυτη η χορα!

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D

 

 

Δεν ξέρω αν είναι ευρέως γνωστό,αλλά μέχρι και πριν ένα χρόνο ο Thomann εξέταζε πολύ σοβαρά να ανοίξει κατάστημα λιανικής στη Θεσσαλονίκη.

Μαλλον η παρατεταμένη κρίση στην Ελλάδα τον απέτρεψε..

 

Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα ένα τεράστιο μουσικομάγαζο εκθεσιακού τύπου στην πόλη,

αλλά αυτό θα σήμαινε λουκέτο για όλους τους υπόλοιπους,"ξερούς" και "χλωρούς".

Καλά αν είχε και service,μάλλον θα έπαιζε μπάλα μόνος του.

 

Όποιος αγοράζει προϊόντα ή υπηρεσίες, με γνώμονα την εθνική ταυτότητα και όχι την ποιότητα και την ανταγωνιστικότητα,είναι βαθιά νυχτωμένος...

 

Ο λόγος είναι ότι ο Έλληνας επιχειρηματίας,δεν μετακυλίει τα κέρδη του στους μισθούς των εργαζομένων ούτε προβαίνει σε μείωση της τιμής των προϊόντων,αλλά τα αναπαύει στην Ελβετία όπως κάθε επιχειρηματίας που σέβεται τον εαυτό του :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι ευρέως γνωστό,αλλά μέχρι και πριν ένα χρόνο ο Thomann εξέταζε πολύ σοβαρά να ανοίξει κατάστημα λιανικής στη Θεσσαλονίκη.

Μαλλον η παρατεταμένη κρίση στην Ελλάδα τον απέτρεψε..

 

Εδώ τα Aldi(δεν ξέρω αν το έγραψα σωστά)στήσανε τα καταστήματα και λίγο πριν ανοίξουν την κοπανίσανε.

 

Φαντάσου ρίξανε πόσα λεφτά για τις κατασκευές σαν σούπερ μάρκετ θα είχανε πιο πολύ κόσμο και όμως φύγανε.

 

Θα βόλευε πολύ ένα κατάστημα της κλάσεως Thomann,το πιο καλό να ήταν σε Ελληνικά χέρια αλλά να μην είχε όλα αυτά τα αρνητικά στοιχεία που υπάρχουν στα καταστήματά τα δικά μας.

 

Πολλά ζητάω θα μου πεις  ;D ;D ;D

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου