Προς το περιεχόμενο

Ας αγοράζουμε από Ελλάδα πλέον!


stamkosk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που πρέπει να γίνει κατανοητό από τους επαγγελματίες είναι ότι κανείς μας δεν έχει καμία κάψα να ψωνίζει από το εξωτερικό.

 

Άλλωστε η άμεση ικανοποίηση (μετάφραση του instant gratification) είναι απόλυτα συνδεδεμένη με το G.A.S.

 

Δυστυχώς, είναι οι ίδιοι οι επαγγελματίες που μας οδηγούν στο εξωτερικό με την περιορισμένη τους ποικιλία (αναπόφευκτο) αλλά και τη λάθος  συμπεριφορά ορισμένων (η οποία δεν είναι αναπόφευκτη αλλά κάνει ζημιά σε αυτούς αλλά και στην ευρύτερη αγορά γιατί αν ο πιτσιρικάς φάει κράξιμο σε ένα μαγαζί ίσως να φοβηθεί π.χ. να μπει σε άλλο).

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 307
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αραγε εμεις,ολοι,στη δουλεια μας,στις κοινωνικες μας δραστηριοτητες,στη νοοτροπια μας απεναντι στο συνολο,στο περιβαλλον,ημασταν και ειμαστε αλανθαστοι?Ημασταν και ειμαστε σωστοι?

 

2 wrongs don't make a right.

 

Και εμείς όταν είμαστε φάουλ στον τρόπο που εργαζόμαστε, θα τα "ακούσουμε" από τους εκάστοτε προϊσταμένους, υπευθύνους και πελάτες.

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτό που πρέπει να γίνει κατανοητό από τους επαγγελματίες είναι ότι κανείς μας δεν έχει καμία κάψα να ψωνίζει από το εξωτερικό.

 

Άλλωστε η άμεση ικανοποίηση (μετάφραση του instant gratification) είναι απόλυτα συνδεδεμένη με το G.A.S.

 

Δυστυχώς, είναι οι ίδιοι οι επαγγελματίες που μας οδηγούν στο εξωτερικό με την περιορισμένη τους ποικιλία (αναπόφευκτο) αλλά και τη λάθος  συμπεριφορά ορισμένων (η οποία δεν είναι αναπόφευκτη αλλά κάνει ζημιά σε αυτούς αλλά και στην ευρύτερη αγορά γιατί αν ο πιτσιρικάς φάει κράξιμο σε ένα μαγαζί ίσως να φοβηθεί π.χ. να μπει σε άλλο).

 

Σε αυτό που γράφεις υπάρχει μεγάλη δόση αλήθειας. Ιδιαίτερα στο παρελθόν που η εγχώρια αγορά δεν είχε συνειδητοποιήσει ότι ο όγκος των πελατών είχε αρχίσει να στρέφεται προς τα καταστήματα του εξωτερικού.

 

Πάντως θέλω να πιστεύω ότι ο ανταγωνισμός με τους έξω, έστρωσε σε πολύ μεγάλο τους μέσα. Τουλάχιστον αυτό έχω αντιληφθεί σε αρκετές περιπτώσεις.

 

Βέβαια, η αλήθεια είναι ότι για μια γενιά παλιότερων, αρχικά είχε βγει ένα «γαμώτο»: Τόσα χρόνια μας γδάρατε εδώ, τώρα θα πάρουμε πίσω το αίμα μας και εσείς δεν θα δείτε φράγκο στα μαγαζιά σας. Νομίζω όμως ότι το έχουμε ξεπεράσει αυτό το στάδιο. 

 

Πάντως θα συμφωνήσω απόλυτα με τον stamkosk- την αγορά θα τη φτιάξουμε μόνοι μας. Οφείλουμε να «επιβραβεύσουμε» τον καλό επαγγελματία και να γυρίσουμε την πλάτη στον κακό.       

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως θα συμφωνήσω απόλυτα με τον stamkosk- την αγορά θα τη φτιάξουμε μόνοι μας. Οφείλουμε να «επιβραβεύσουμε» τον καλό επαγγελματία και να γυρίσουμε την πλάτη στον κακό.       

 

Αυτό ισχύει σε κάθε εμπορικό τομέα, και η εμπειρία έχει δείξει πως ο Έλληνας δεν έχει ακόμη σχηματίσει ώριμη καταναλωτική συνείδηση: γκρινιάζει με τους κακούς επαγγελματίες, αλλά τελικά ψωνίζει από αυτούς. Σ' αυτό ακριβώς πατούσαν για πολλά χρόνια οι "κακοί" έμποροι μουσικών ειδών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, η αλήθεια είναι ότι για μια γενιά παλιότερων, αρχικά είχε βγει ένα «γαμώτο»: Τόσα χρόνια μας γδάρατε εδώ, τώρα θα πάρουμε πίσω το αίμα μας και εσείς δεν θα δείτε φράγκο στα μαγαζιά σας. Νομίζω όμως ότι το έχουμε ξεπεράσει αυτό το στάδιο.  

 

Εγώ πάντως όταν είμαι Ελλάδα συνεχίζω να μην ψωνίζω από μαγαζιά που με γδάρανε όταν ήμουν "μικρός".

 

Ευτυχώς υπάρχουν ορισμένα νέα μαγαζιά από ανθρώπους που έχουν καταλάβει τι γίνεται. Δυστυχώς όμως υπάρχουν και άλλοι που δε μασάνε και συνεχίζουν να προσπαθούν να σου πασάρουν αυτόι που έχουν και όχι αυτό που θέλεις.

 

Αυτό ισχύει σε κάθε εμπορικό τομέα, και η εμπειρία έχει δείξει πως ο Έλληνας δεν έχει ακόμη σχηματίσει ώριμη καταναλωτική συνείδηση: γκρινιάζει με τους κακούς επαγγελματίες, αλλά τελικά ψωνίζει από αυτούς. Σ' αυτό ακριβώς πατούσαν για πολλά χρόνια οι "κακοί" έμποροι μουσικών ειδών.

 

Καλά αν είχαμε όχι ώριμη, αλλά ίχνος καταναλωτικής συνείδησης, πολλά πράγματα θα ήταν διαφορετικά σε αυτόν τον τόπο... Ακόμα θυμάμαι όταν ήμουν δέκα ετών και πέρασα λίγο καιρό στην Ελβετία, καταναλωτική εκπομπή να μετράει το κωλόχαρτο για να δει αν ήταν όσα "κομμάτια" έλεγε η συσκευασία. Ναι... ξέρω...Ελβετία... υπερβολές... κτλ. αλλά λίγο από αυτό το πνεύμα να είχαμε, του ελέγχου που πάνε τα χρήματά μας, θα ήταν όλα καλύτερα...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ πάντως όταν είμαι Ελλάδα συνεχίζω να μην ψωνίζω από μαγαζιά που με γδάρανε όταν ήμουν "μικρός".

 

Ευτυχώς υπάρχουν ορισμένα νέα μαγαζιά από ανθρώπους που έχουν καταλάβει τι γίνεται. Δυστυχώς όμως υπάρχουν και άλλοι που δε μασάνε και συνεχίζουν να προσπαθούν να σου πασάρουν αυτόι που έχουν και όχι αυτό που θέλεις.

 

Σαφέστατα και υπάρχουν ακόμα κάτι παλιοσειρές ανεπίδεκτες μαθήσεως. Όμως ο χρόνος και η αγορά τους βάζει στην θέση τους  ;)

 

Και θα συμφωνήσω μαζί σου, τα νεώτερα μαγαζιά έχουν άλλη νοοτροπία, γεγονός που προσωπικά με χαροποιεί. Ίσως να είναι και μια ακτίνα φωτός στο σκοτάδι που διανύουμε. Αν κάτι άλλαξε εκεί, μπορεί να αλλάξει και γενικότερα με φρέσκα μυαλά και ορθές συμπεριφορές.     

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα θυμάμαι όταν ήμουν δέκα ετών και πέρασα λίγο καιρό στην Ελβετία, καταναλωτική εκπομπή να μετράει το κωλόχαρτο για να δει αν ήταν όσα "κομμάτια" έλεγε η συσκευασία.

Και τελικά τι έγινε;

Μας αφήνεις σε αγωνία και δεν κάνει......

 

Εγώ θυμάμαι στην Αγγλία την αντίστοιχη εκπομπή Watchdog. Όλα για αυτούς ήταν "potential death-trap". Μέχρι και οι Άγγλοι τους σατίριζαν.

 

Θα επιμείνω ότι τα κοινωνιολογικά αίτια και αποτελέσματα που αναπτύσσουν γενιές ολόκληρες οικογενειών Κλικλικου είναι βαθύτερα και πάνε μακρύτερα από το Εγχώριο Vs Εισαγόμενου αλλά δεν το συζητάμε.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα κ απο μενα...

Ειμαι κ γω ενα ταπεινος  ερασιτεχνης μουσικος της γενιας των 30 + κατι... ;D ;D

Διαβασα απο την αρχη το θρεντ,σε καποια πραγματα συμφωνω,σε καποια οχι...

Εχω αλλαξει παρα πολλες κιθαρες,εχω αγορασει απο ντοπια Ελληνικα καταστηματα,αλλα κ απο ιντερνερτικα ξενα μαγαζια Αγγλικα κ Ιταλικα...

Απο τα Ελληνικα που ψωνιζα μεχρι κ αρχες του 2000  κ κατι,δεν εχω τοσο κακες εμπειριες,οπως περιγραφουν τα παιδια προηγουμενως...μαλιστα μεγαλωσα σε επαρχια κ ψωνιζα κ απο το ντοπιο κ απο την αλυσιδα,δεν ειχα καποιο κολλημα,ουτε προβλημα......ποτε δεν θα ξεχασω στα 17 μου (ασχετος τελειως) που αγορασα το κουπι warlock (b.c.rich),τον τοτε (μπουζουκτση) καταστηματαρχη να αναφωνει την μαρκα b.c.rock κ να με κερναει κ πορτοκαλα ΕΨΑ στο μαγαζι,να μου προτεινει τρατζιστορ ενισχυτακια κ να μου φερεται γενικα αψογα...

Για τις τιμες θα συμφωνησω,οτι  πολλακις πληρωσαμε΄΄ παππα ψημμενο΄΄,αλλα σορυ αυτο ισχυε ακομη κ για το ταλαιπωρο καλαθι της νοικοκυρας...παρτε για παραδειγμα το λαδι (εξαιρετικα παρθενο),ποσο φταναμε να το πληρωνουμε στην εποχη των παχιων αγελαδων κ ποσο το διαθετουν σημερα...

Απο τα ξενα μαγαζια που εχω ψωνισει,δυστηχως δεν ειχα αμμεση επαφη με το οργανο κ σε καποιες περιπτωσεις (ευτυχως λιγες)νιωθω ψιλο-θιγμενος απο αυτο που ψωνισα...γιατι αλλο να διατυμπανιζεται κατι οτι ειναι κ καλα near mint condition κ να ειναι επιεικως good... εκει καπου τα χαλαμε...κ να στελνεις email κ να ρωτας ΄΄γιατι ετσι ρε αδερφε΄΄? κ να παιρνει απαντηση οτι ΄΄ενταξει δεν τρεχει τιποτα,σημασια εχει ο τι η κιθαρα παιζει...¨¨...αρα ολα τα κακα της μοιρας μας δεν ειναι μονο Ελληνικο προνομιο/πατεντα ,αλλα κ αλλοδαπο...Απο Θωμα παντως δεν εχω παραπονο,ισα-ισα... ;D ;D

Κλεινωντας θα σας πω κ κατι να γελασετε...εγω βεβαια δεν το βρηκα αστειο,αλλα τεσπα...προχθες βρεθηκα Αθηνα κ πηγα σε Ελληνικο εστιατοριο να φαω...το εστιατοριο διεθετε βιτρινα με ταψια απο το καθε φαγητο...ειχε κ κοτοπουλο με χυλοπιτες...εγω βεβαια απεχθανομαι τις χυλοπιτες κ ζητησα το πιο απλο πραγμα...να μου σερβιρουν κοτοπουλο με πατατες φουρνου (κλασσικ! ;D)...η υπαλληλος αρνηθηκε λεγοντας μου επι λεξη,οτι αν ο καθενας ζηταει πατατες με το κοτοπουλο του,στο τελος θα τους μεινουν οι χυλοπιτες κ θα τις πεταξουν...το οποιο με επιβεβαιωσε οτι τους εχει τυχει πολλες φορες...επεμεινα κ τους ζητησα ευγενικα,εαν ειναι τοσο δυσκολο να εχω αυτο που ζηταω...τελικα μετα απο 10 λεπτη(!!) κουβεντα καταφερα να τους πεισουν να με σερβιρουν με πατατες...το πληρωσα βεβαια χρυσαφι το κοτοπουλο στο τελος...κατι σαν αντιποινα επειδη διεκδικησα αυτο που ηθελε η κοιλια μου.. αυτο  θεωρω οτι ειναι καταντια Ελληνικης επιχειρησης κατι που δειχνει οτι  δυστηχως δεν ηταν/ειναι προνομιο μονο των Ελληνων που  εμπορευοταν τις κιθαρες των ονειρων μας.... ;)Δυστηχως το εργο το συναντησαμε κ συνανταμε παντου...υπαρχουν κ οι εξαιρεσεις βεβαια...κ αυτους τους βγαζω το καπελο....στο χερι μας ειναι να ψαχνουμε κ να ψαχτουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι  βρε χριστιανε μου δεν τους εφερνες το ταψι στο κεφαλι η στην καλυτερη να σηκωνοσουν να εφευγες ..αφου πηρες χαμπαρι το λιγδιαριδες ηταν; Βαριοσουν μου φαινεται;η κανω λαθος;Θελουμε και τα παθαινουμε λοιπον. :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι  βρε χριστιανε μου δεν τους εφερνες το ταψι στο κεφαλι η στην καλυτερη να σηκωνοσουν να εφευγες ..αφου πηρες χαμπαρι το λιγδιαριδες ηταν; Βαριοσουν μου φαινεται;η κανω λαθος;Θελουμε και τα παθαινουμε λοιπον. :o

δεν βαριομουνα φιλε μου...λογω μικρου χρονικου περιθωριου ή θα ετρωγα εκει ή θα ετρωγα μπισκοτα στο ταξιδι της επιστροφης....διαλεγεις κ παιρνεις. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου