Προς το περιεχόμενο

Ας αγοράζουμε από Ελλάδα πλέον!


stamkosk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Χωρίς να συνυπολογίσουμε και τα αναλώσιμα, τα σεταρίσματα, κ.α.

 

Τα σεταρίσματα είναι τζάμπα από το ελληνικό κατάστημα που θα πάρεις την κιθάρα? Από πότε?

Και μη μου πείς το παραμύθι που λένε όλοι οτι το πρώτο set up είναι δώρο. Αυτό έλειπε να θές να χαμηλώσεις λίγο το action πχ και με το που την αγοράζεις να σε χρεώνει άλλο ενα 50αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 307
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να γιατι ειπα πριν οτι εφθασε η ωρα ν'ανασκουμπωθουμε.Ουτε ενα καλωδιο δεν ειμαστε ικανοι να φτιαξουμε ;Ελεος ρε παιδια .Παλιοτερα μονοι μας τα φτιαχναμε τωρα εχουμε καλομαθει.

 

Απαντώντας και στους 2 σας, αν  και λίγο ετεροχρονισμένα, να σας πω ότι φυσικά και το γνωρίζω και πως φτιάχνεται και όλα, αλλά γιατί να φτιάξω εγώ ένα καλώδιο που έπρεπε να υπαρχει default στα μουσικά καταστήματα? Στη τελική τις ίδιες κολήσεις θα έκανα εγώ με ένα εργοστάσιο κατασκευής καλωδίων? Δεν νομιζω..και το θέμα μας δεν είναι το καλώδιο, δεν είναι το δέντρο..είναι το δάσος..που σημαίνει ότι, δεν γίνεται να μην θες να εξυπηρετήσεις αυτον που σου αφήνει κάθε τόσο λεφτά για κιθάρες, ενισχυτές και τα λοιπά γιατί βαριέσαι που ζεις...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......να σας πω ότι φυσικά και το γνωρίζω και πως φτιάχνεται και όλα, αλλά γιατί να φτιάξω εγώ ένα καλώδιο που έπρεπε να υπαρχει default στα μουσικά καταστήματα?

Γιατί μπορείς

Γιατί δημιουργείς

Γιατί μαθαίνεις

Γιατί σου ανήκει και δουλεύεις με το δημιούργημά σου.

 

Στη τελική τις ίδιες κολήσεις θα έκανα εγώ με ένα εργοστάσιο κατασκευής καλωδίων? Δεν νομιζω..

Με εμπειρία, χαλαρότατα. Αν όχι καλύτερες.

 

..και το θέμα μας δεν είναι το καλώδιο, δεν είναι το δέντρο..είναι το δάσος..

Στο δικό μου post, η δημιουργία και η γνώση μέσω αυτής, ήταν το δάσος.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μπορείς

Γιατί δημιουργείς

Γιατί μαθαίνεις

Γιατί σου ανήκει και δουλεύεις με το δημιούργημά σου.

Με εμπειρία, χαλαρότατα. Αν όχι καλύτερες.

Στο δικό μου post, η δημιουργία και η γνώση μέσω αυτής, ήταν το δάσος.

 

Διαφωνώ φίλε μου...

Όταν θέλω κρέας πάω στο χασάπη, όταν θες δήλωση έρχεσαι σε μένα...αν την κάνεις μόνος σου μπορεί και να πληρώσεις 2χιλιάρικα τσάμπα (ξέρω πολλούς που φέτος την πατήσανε και πληρώνουν χιλλιάρικα γιατί δεν ήρθαν σε μένα να πληρώσουν 20-30 ευρώ...) Επειδή έχω την ικανότητα να κρίνω που είμαι καλός και όχι σου λέω εγγυημένα ότι αν το φτιάξω μόνος μου δεν θα είναι καλό, και πολύ πιθανον να χαλάσει. Μια εποχή είχα καψούρα να τα φτιάχνω μόνος μου, έκανα 2 ώρες, τα έκανα χάλια, ξόδευα πιο πολλά απο το να το παρω έτοιμο και τι κατάλαβα?...σιγά τη χαρά της δημιουργίας...του καλωδίου..Χαρά έχω όταν συνθέτω-ηχογραφώ-μιξάρω εν τέλη ολοκληρώνω ένα κομμάτι! Εκεί είμαι καλός, το ξέρω και το κάνω μόνος μου...Δυστυχώς όπως λέει και η γυναίκα μου, μπορώ να σου στείλω πύραυλο στο φεγγάρι αλλά μην μου ζητήσεις να σου στρώσω το ριχτάρι...(κάνει και ρίμα...). Δεν θεωρώ ότι βλεπω το δάσος με το να ασχολούμε με το καλώδιο ακόμη, αλλά τα συμπεράσματά μου τα έβγαλα...Θωμάς και πάλι θωμάς...ή και νόιζ αγγελιές...Δεν κατάλαβα δηλαδή..τόσα παιδιά που έχω κάνει αγοροπωλησίες εδω μέσα ήταν άψογα σε συμπεριφορά και συνεργασία.Αυτός που έχει δικό του μαγαζί γιατί να μην είναι? Ταυτόχρονα υπάλληλος απο αλυσίδα μουσικών οργάνων εδώ στη Καβάλα προσφέρθηκε να μου το φτιάξει αυτός και να μου το φέρει, γιατί έννοιωσε άσχημα που στο μαγαζί που δουλεύει δεν είχε αυτό το τόσο απλό..καταλαβαίνεις δηλαδή? Είναι και λίγο στον άνθρωπο ρε γαμώτο και οι "ιδιοκτήτες" μουσικών καταστημάτων ως επι το πλείστον έχουν πιάσει τον παπά απο τα @.....α..

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά γιατί να φτιάξω εγώ ένα καλώδιο που έπρεπε να υπαρχει default στα μουσικά καταστήματα?

 

Δηλαδή ανάμεσα σε μια λύση που αγοράζεις, και σε μια που κατασκευάζεις, ισοδύναμα, γρήγορα και οικονομικά, προτιμάς την πρώτη;;;;;  :o  :o  :o

 

Και κατέληξες να πάρεις το καλώδιο από Γερμανία με 20Ε μεταφορικά;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ φίλε μου...

Σε αυτό συμφωνούμε  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ανάμεσα σε μια λύση που αγοράζεις, και σε μια που κατασκευάζεις, ισοδύναμα, γρήγορα και οικονομικά, προτιμάς την πρώτη;;;;;  :o  :o  :o

 

Και κατέληξες να πάρεις το καλώδιο από Γερμανία με 20Ε μεταφορικά;;;

 

Απαντάω...

Ισοδύναμα? Δεν νομίζω καθότι είμαι άθλιος στα ηλεκτρονικά και στις κολησεις

Γρήγορα? Για τον ίδιο λόγο μπορεί να κάνω και 2 ώρες..

Οικονομικά? Τελικά τα επιμέρους βύσματα-καλώδιο όταν το έψαξα έβγαιναν πιο ακριβά απο το εργοστασιακό (αν υπήρχε για να το αγοράσω)

Και ναι! Για 20 ευρώ φίλε μου δεν θα κάτσω να πάθω νευρικό κλονισμό ούτε θα κοιτάω τον ενισχυτή μου άπραγο για κανα μηνα ακόμη... ;D

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη προσπάθεια θα είναι πάντα δύσκολη, αλλά μανταλάκια στα χέρια δεν πιστεύω πως έχεις.

 

Ναι, γρήγορα, αφού τελικα πόσες μέρες (και όχι δύο ώρες) περίμενες μέχρι να το έχεις στα χέρια σου;

 

Δεν ξέρω πώς βρήκες τα βύσματα πιο ακριβά, αλλά όπως λές, συγκρίνεις με το καλώδιο ΕΦΟΣΟΝ υπήρχε, τελικά πόσο θα κόστιζαν τα βύσματα και το γυμνό καλώδιο και πόσα συνολικά έδωσες μαζί με τα μεταφορικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη προσπάθεια θα είναι πάντα δύσκολη, αλλά μανταλάκια στα χέρια δεν πιστεύω πως έχεις.

Βρε ας το παιδί, φαγώθηκες να φτιάξει.

Δεν θέλει σου λέει ντε...

 

Για ένα εικοσάρι κομπλε με καλά βύσματα, καλά κάνει.

Εδώ οι άλλοι δίνουν πεντακοσάρες για ένα ζευγάρι RCA και δεν πιάνουν κολητήρι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ οι άλλοι δίνουν πεντακοσάρες για ένα ζευγάρι RCA και δεν πιάνουν κολητήρι.

 

Ε, εντάξει, αυτοί είναι high-end-άδες, έχουν το ακαταλόγιστο  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου