Προς το περιεχόμενο

Ας αγοράζουμε από Ελλάδα πλέον!


stamkosk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

κύριοι θα μου επιτρέψετε ορισμένες αποσαφηνίσεις  :)

 

Όταν η διαφορά τιμής είναι grave κατά του εγχώριου μαγαζιού- όπως το είπα άλλωστε ότι πάω πάσο- εκεί μοιραία θα αγοράσεις από έξω. Όμως αναφέρθηκα σε περιπτώσεις όπου οι διαφορές στην τιμή είναι ελάχιστες, όπου εδώ υπάρχει η δυνατότητα δοκιμής του οργάνου.

 

Αν τώρα μιλάμε για 200- 300+ ευρώ, εξ αρχής συμπλέουμε στις απόψεις μας. 

 

Τώρα ως προς την διαθεσιμότητα δοκιμής...

Στην συντριπτική πλειοψηφία των θεμάτων που αφορούν ζητήματα αγορών εδώ στο Noiz- στα οποία ενίοτε υπάρχει η παραίνεση «πάρτο από τον Γερμανό»- αυτά αφορούν άθλιες τάβλες και σανίδες  ;D

 

Κάτι... squier, epi και συναφή κούτσουρα, τα οποία θέλω να πιστεύω ότι σωρηδόν ευδοκιμούν και στα εγχώρια μαγαζιά  :) Οπότε νομίζω ότι η δοκιμή δεν είναι ανυπέρβλητο εμπόδιο- βεβαίως μπορεί να κάνω και λάθος.

 

Αν πάλι υπάρχει μόνο ένα - δεν διαφωνώ σε αυτή την προοπτική- τα τινά είναι δύο: Ή σου κάνει (αφού το δοκιμάσεις) ή δεν σου κάνει (αφού το δοκιμάσεις).

 

Τουλάχιστον η θέση ήταν, είναι και θα είναι, μεταξύ «τυφλής» αγοράς και οργάνου που πιάνεις στο χέρι, να προτιμώ την δεύτερη περίπτωση. Τουλάχιστον όπου αυτό είναι εφικτό.

 

Τώρα αν δω στο e-bay ένα Fodera και πέσω τα ανάσκελα, τότε θα πάω για τυφλή «αγορά»- εκεί ΟΚ, είναι μονόδρομος. Αλλά όπου μπορώ να ακούσω και να πιάσω στο χέρι, θα δοκιμάσω...       

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 307
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

gdevelek, δεν υπεκφεύγω μη απαντώντας σου αν είμαι, η όχι, pro, απλά θα σου πω λίγο πιο άκομψα πια, ότι μου θυμίζεις αυτούς που, στην οποιαδήποτε παρέμβαση, ειδικά δια λόγου, σ' ένα ανοικτό φόρουμ, απευθύνουν το νεοελληνικό "εσύ ποιός είσαι;" ή "εσύ τί είσαι;"...χωρίς να κρίνει τα λεγόμενα, στην προκειμένη, τα γραφόμενα.

Ξαναδιάβασε τα γραφόμενά μου και επιχειρηματολόγησε.

Εγώ εκεί θέλω να επικεντρώσω την προσοχή σου, εσύ κάθεσαι και σκέφτεσαι τί μπορεί να είμαι.

Μπορεί να είμαι κι ο Thomann, και να χρησιμοποιώ μεταφραστή. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα εισαι Pro, καταλαβαμε. Πες το φιλε μου, δεν ειναι εγκλημα. Ντρεπεσαι για το επαγγελμα σου? ::)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είχαν το μονοπώλιο, και τα χρέωναν τρίδιπλα και τετράδιπλα, τότε δεν σκέφτονταν τον καημένο τον Έλληνα μουσικό. Τώρα που ήρθε η σφαλιάρα από το Βορρά, τώρα αρχίσαμε τα περί εθνικής συνείδησης και τα περί συνελλήνων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...χωρίς να κρίνει τα λεγόμενα, στην προκειμένη, τα γραφόμενα.

 

Μα, τα έκρινα:

 

τα βρίσκω χαριτωμένα, διασκεδαστικά, και, φυσικά, εντελώς εκτός πραγματικότητας.

 

Ξαναδιάβασε τα γραφόμενά μου και επιχειρηματολόγησε.

 

Σώπα καημένε, ποιός είμαι για να επιχειρηματολογήσω, ο Jeff Beck?  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

, ειδικά δια λόγου, σ' ένα ανοικτό φόρουμ, απευθύνουν το νεοελληνικό "εσύ ποιός είσαι;" ή "εσύ τί είσαι;"...χωρίς να κρίνει τα λεγόμενα, στην προκειμένη, τα γραφόμενα.

 

Εγώ θέλω να ξέρω για να δω μήπως πίσω από τα γραφόμενα κρύβεται σκοπιμότητα.

Όπως σίγουρα ξέρεις,όσοι εδώ είναι αρνητικοί στην εγχώρια αγορά δεν παίρνουν ποσοστά ούτε από το Θωμά,ούτε από το dv.

Eίναι σημαντικό λοιπόν να ξέρω εγώ σαν απλός καταναλωτής αν κάνω διάλογο με έναν άλλο καναλωτή με διαφορετική γνώμη ή με κάποιον που τα γραφόμενά του έχουν σκοπιμότητα.

 

 

Μπορεί να είμαι κι ο Thomann, και να χρησιμοποιώ μεταφραστή. ;)

 

Eγώ είμαι ο Jeff Beck και χρησιμοποιώ google translator 8)

 

@teolab αν ξαναδιαβάσεις όλο το thread κανένας δεν γράφει:"Ποτέ ξανά σε Έλληνα μαγαζάτορα.."

Αλλά να τιμούμε τους καλούς επαγγελματίες,'Ελληνες και μη..

Οπότε αν είσαι ένας από αυτούς  τότε,έστω και στις γενικότερα δύσκολες συνθήκες,θα

έχεις έναν κύκλο εργασίας.

Τέλος,το "συνέλληνα" στο οποίο δίνεις έμφαση είναι μια αποδεδειγμένα λαθεμένη τακτική για να πιάσεις στο φιλότιμο δυσαρεστημένο πελάτη..

Συνέλληνες μας έφεραν ώς εδώ,συνέλληνες μας έκαναν τα βαριά πεπόνια στην pro internet εποχή αν τολμούσαμε να κατεβάσουμε καμιά κιθάρα από το wall stand..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, όσοι μπαίνετε στον κόπο, και ευχαριστώ, να απαντήσετε σ' αυτά που γράφω, διαπιστώνω ότι "κολλάτε" σε εκφράσεις που χρησιμοποιώ, και όχι στο τί θέλω να πω.

Αν δεν καταλαβαίνετε, θέλω να πω ότι επειδή ακριβώς οι εποχές έχουν αλλάξει, και μαζί τους άλλαξαν και οι άνθρωποι που στελεχώνουν τον χώρο μας, και ως προς την νοοτροπία, και ως προς την ηλικία, θεωρώ ότι είναι καλύτερα να συζητώ για τις ανάγκες μου με τον κάθε Μιχάλη, Φίλιππο, Ανδρέα, που με την σωστή επαφή και προσέγγιση, θα μου φανούν πολύτιμοι και στο after sales, παρά με τον κάθε Hansi και Franz που στο φινάλε χ....καν αν υπάρχω, που ούτε με είδαν και ούτε θα με μάθουν ποτέ, γιατί ποτέ δεν θα γίνω ο καινούριος Gus, και θα με βλέπουν πάντα ως "τιμολόγιο".

Τέλος, νομίζω ότι όταν στην πατρίδα, κάποιος σωστός επαγγελματίας προσπαθεί "να κρατηθεί στη ζωή", είναι τουλάχιστον κατακριτέο να ενεργούμε 'εκδικητικά', προσπαθώντας να ξορκίσουμε φαντάσματα του παρελθόντος, και να 'πληρώνουμε' τις πολυεθνικές.

Πολλοί συνέλληνες σε άλλα threads έχουν αναφερθεί κατά καιρούς στις ελάχιστες πια διαφορές στις τιμές.

Χωρίς να συνυπολογίσουμε και τα αναλώσιμα, τα σεταρίσματα, κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος, νομίζω ότι όταν στην πατρίδα, κάποιος σωστός επαγγελματίας προσπαθεί "να κρατηθεί στη ζωή", είναι τουλάχιστον κατακριτέο να ενεργούμε 'εκδικητικά', προσπαθώντας να ξορκίσουμε φαντάσματα του παρελθόντος, και να 'πληρώνουμε' τις πολυεθνικές.

 

Τελικά, όλοι εμείς οι συνέλληνες που, στην πατρίδα, καταγγέλουμε τους κακούς επαγγελματίες, είμαστε, εκτός απο ανθέλληνες, και κομπλεξικοί.

 

Δεν μας απάντησες όμως στην ταμπακιέρα, έχεις εσύ, ή κάποιος στενός συγγενής σου, κατάστημα μουσικών ειδών; Ή κάποια υπαλληλική σχέση;  Έλα, μια απλή ερώτηση είναι... Ανώνυμα θα απαντήσεις. Ξέρω πως μπορείς να το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, αφού αλλάζουν οι άνθρωποι, που όντως αλλάζουν, ας γίνουν και οι πωλητές... άνθρωποι  ;D να κερδίσουν τις νέες γενιές. Από τους... καμένους μην περιμένεις οίκτο, θα σου δώσουν μια να πας πιο κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

manos, συμφωνώ σε όλα.

gdevelek, είμαι ένας από σας, απλά επειδή είμαι λίγο μεγαλούτσικος, και έχω ζήσει την 'κακή' περίοδο που όλοι γνωρίζουμε, θεωρώ (ακόμα μία φορά) ότι με την σωστή καταναλωτική συμπεριφορά, και οι έμποροι με την αντίστοιχη δική τους, θα 'μοιράσουμε την διαδρομή' και το αποτέλεσμα θα είναι αμοιβαίο όφελος.

Καταλαβαίνω το πνεύμα σου στο "ανθέλληνες και κομπλεξικοί", απλά ας δώσουμε ευκαιρία σ' αυτούς που το 'παλεύουν' να αποδείξουν έστω και τώρα την προτίμησή μας.

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου