Προς το περιεχόμενο

Ας αγοράζουμε από Ελλάδα πλέον!


stamkosk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαλλον οφ τοπικ... :)

Διαβαζοντας την αγανακτηση που ενιοτε καταληγει σε μενος απεναντι στους εγχωριους εμπορους,χωρις να θεωρω οτι οσοι τα εκφραζουν εχουν αδικο,μου δημιουργειται η απορια...

 

Αραγε εμεις,ολοι,στη δουλεια μας,στις κοινωνικες μας δραστηριοτητες,στη νοοτροπια μας απεναντι στο συνολο,στο περιβαλλον,ημασταν και ειμαστε αλανθαστοι?Ημασταν και ειμαστε σωστοι?

 

Θεωρω ακραδαντα οτι ειμαστε ενας λαος που του λειπει παντελως η αυτοκριτικη και επειδη ειμαστε ανικανοι να την κανουμε,εξιλεωνομαστε με το να θαυμαζουμε την υπευθυνοτητα των αλλων ευρωπαιων νιωθοντας...και μεις ευρωπαιοι,αντι να παρουμε παραδειγμα και να αλλαξουμε εστω και την υστατη στιγμη.

 

Δεν ηθικολογω παιδια,μια σκεψη εκφραζω. ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 307
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μαλλον οφ τοπικ... :)

Διαβαζοντας την αγανακτηση που ενιοτε καταληγει σε μενος απεναντι στους εγχωριους εμπορους,χωρις να θεωρω οτι οσοι τα εκφραζουν εχουν αδικο,μου δημιουργειται η απορια...

 

Αραγε εμεις,ολοι,στη δουλεια μας,στις κοινωνικες μας δραστηριοτητες,στη νοοτροπια μας απεναντι στο συνολο,στο περιβαλλον,ημασταν και ειμαστε αλανθαστοι?Ημασταν και ειμαστε σωστοι?

 

Θεωρω ακραδαντα οτι ειμαστε ενας λαος που του λειπει παντελως η αυτοκριτικη και επειδη ειμαστε ανικανοι να την κανουμε,εξιλεωνομαστε με το να θαυμαζουμε την υπευθυνοτητα των αλλων ευρωπαιων νιωθοντας...και μεις ευρωπαιοι,αντι να παρουμε παραδειγμα και να αλλαξουμε εστω και την υστατη στιγμη.

 

Δεν ηθικολογω παιδια,μια σκεψη εκφραζω. ;)

 

 

 

+10000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξιλεωνομαστε με το να θαυμαζουμε την υπευθυνοτητα των αλλων ευρωπαιων

Διαφωνώ κάργα (αυτό είναι απλά στην επιφάνεια). Θεωρούμε (δυστυχώς) αυτή την υπευθυνότητα αδυναμία (εμείς ξέρουμε πώς να "την κάνουμε" από πλάγιους δρόμους με πλάγιους τρόπους, όχι τους κανονικούς-υποχρεωτικούς, αλλιώς είμαστε μ@λ@κες, και μεγαλώνουμε και τα παιδιά μας έτσι). Και το έχουμε αναγάγει αυτό σε μοναδικό προτέρημα της "φυλής" μας (πολυμήχανος Οδυσσέας).

ΕΛΕΟΣ, αν μη τι άλλο για τα παιδιά μας!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ κάργα (αυτό είναι απλά στην επιφάνεια). Θεωρούμε (δυστυχώς) αυτή την υπευθυνότητα αδυναμία

Οταν ειναι να ειμαστε ΕΜΕΙΣ υπευθυνοι,ναι,την θεωρουμε αδυναμια.

Απ τους αλλους την θεωρουμε υποχρεωση.Γι αυτο τους θαυμαζουμε.

Συμφωνουμε λοιπον. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους τους φίλους,

 

Έχοντας δώσει πολλά χιλιάρικα μέχρι και το 2011 σε Thomann και σε διάφορα ξένα sites πιστεύω πως θα ήμουν ο τελευταίος που θα έπρεπε να γράψει κάτι αντίστοιχο.

 

Σήμερα όμως που οι Γερμανοί (και όχι μόνο) θεωρούν λογικό το χλευασμό μας, ας σκεφτούμε να μη τους δώσουμε τα λίγα -πια- χρήματα μας.

 

Ακόμα κι αν πληρώσουμε παραπάνω την Ελληνική μουσική επιχείρηση, σήμερα είναι ο καιρός για να το κάνουμε.

 

Έχει γυρίσει το μάτι μου με το πόσο έχουμε αναγάγει το θωμά στο μουσικό μας παράδεισο στο forum. Κάθε μέρα και νέα αναφορά, έλεος! Κάτι όχι αντίστοιχο, έστω μικρότερο, γιατί να μην γράψουμε για μια Ελληνική προσπάθεια; Κρίμα δεν είναι; Πως περιμένουμε να φτάσει και η δικιά μας επιχείρηση να γίνει Thomann κάποτε, αν δεν τη στηρίξουμε; Μόνη της;

 

Ούτε εμένα μου περισσεύουν και ναι, θέλω να πληρώνω το χαμηλότερο δυνατό κόστος που μπορώ, αλλά ας στηρίξουμε τους δικούς μας ανθρώπους. Πλέον οι διαφορές στις τιμές μικραίνουν και πολλά -μη υπερεξειδικευμένα- κομμάτια τα βρίσκουμε και εδώ. Το όφελος όλων μας μπορεί να μη φαίνεται τόσο μεγάλο, αλλά είναι.

 

Έτσι για το γαμώτο της υπόθεσης...

Κώστας

 

 

Και να θες να τους στηρίξεις δεν έχουν πλέον προίοντα. Ήθελα αυτή την κιθάρα http://www.thomann.de/gr/fender_american_deluxe_tele_mn_agb.htm και πριν παραγγείλω από έξω έκανα μια βόλτα στα μαγαζιά απλά γιατι αν η διαφορά δεν ήταν πολύ μεγάλη θα ήθελα να την πάρω με δόσεις. ΟΎΤΕ ΕΝΑΣ δεν είχε έστω ΜΙΑ deluxe tele. Μάλλον ούτε ο Στόλλας θα είχε γιατι τηλεφωνούσαν εκεί να ρωτήσουν αν έχει να τους στείλει. Φυσικά την πήρα από thomann και σε 4 εργάσιμες ήταν σπίτι μου.. Δυστυχώς η ελληνική αγορά έχει "πεθάνει" και δη, αυτή των μουσικών οργάνων... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ειναι να ειμαστε ΕΜΕΙΣ υπευθυνοι,ναι,την θεωρουμε αδυναμια.

Απ τους αλλους την θεωρουμε υποχρεωση.Γι αυτο τους θαυμαζουμε.

Συμφωνουμε λοιπον. ;)

Ακριβώς αυτό! ;)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΎΤΕ ΕΝΑΣ δεν είχε έστω ΜΙΑ deluxe tele

 

Χωρις πλάκα τώρα και χωρις να έχω σχέση με το μαγαζί , νομίζω πως θα πρέπει να κανείς μια βόλτα απο Πανδροσου , υπάρχει ένα μαγαζί που έχει απίστευτα όργανα μέσα , καθώς και διάφορες tele(και deluxe) ...... Είναι πραγματικα ενδιαφέρον.....

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

 

Πριν μιά βδομάδα που ξεκίνησα τη συζήτηση, δεν περίμενα ότι θα είχε τέτοια ανταπόκριση  και μάλιστα Αυγουστιάτικα...

 

Επειδή οι καλές Ελληνικές πρακτικές πρέπει να λέγονται, ας μοιραστούμε μία. Την Πέμπτη που μας πέρασε (9/8) παράγγειλα από Ελληνική αλυσίδα μουσικών οργάνων και hi fi ένα πικάπ stanton για 210 ευρώ. Έφτασε σπίτι μου την Παρασκευή 10/8 (δέσμευση του καταστήματος για 24 ώρες με γνωστή εταιρία courier), με δωρεάν μεταφορικά και δώρο ένα στυλό καλής ποιότητας και δωροκουπόνια για τη θυγατρική επιχείρηση-χαρτοπωλείο. Παρασκευή μεσημέρι που τηλεφώνησα για να ρωτήσω που βρισκόμαστε γιατί δεν είχα internet για να το παρακολουθήσω, μου έδωσαν ακόμα και το όνομα του ανθρώπου που είχε ήδη παραλάβει στο σπίτι μου το πικάπ. Η αντίστοιχη παραγγελεία από εξωτερικό θα επιβαρυνόταν με μεταφορικά και δεν θα έφτανε σε 1 μέρα.

 

Σίγουρα ό καθένας μας για κάθε θετική Ελληνική προσπάθεια έχει να παραθέσει αρκετές αρνητικές Ελληνικές και πολλές άριστες από το εξωτερικό. Ας εστιάσουμε όμως στις καλές Ελληνικές για να φτιάξουμε μόνοι μας την αγορά μας.

 

Καλές μουσικές,

Κώστας

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα ό καθένας μας για κάθε θετική Ελληνική προσπάθεια έχει να παραθέσει αρκετές αρνητικές Ελληνικές και πολλές άριστες από το εξωτερικό. Ας εστιάσουμε όμως στις καλές Ελληνικές για να φτιάξουμε μόνοι μας την αγορά μας.

 

Κάπου εδω τα είπες όλα..... +1000 ;D

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας εστιάσουμε όμως στις καλές Ελληνικές για να φτιάξουμε μόνοι μας την αγορά μας.

 

Το αυτονόητο γράφεις..

Ποτέ δεν έχουμε σταματήσει να στηρίζουμε τους καλούς επαγγελματίες.

Απλά όπως και στους υπόλοιπους ελληνικούς επιχειρηματικούς τομείς,αποδείχθηκε εκ του αποτελέσματος,ότι οι καλοί επαγγελματίες,ήταν η μειοψηφία.

Οπότε και τα αρνητικά περιστατικά που περιγράφουμε πλειοψηφία.

Απλά τα πράγματα..

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου