Προς το περιεχόμενο

Ας αγοράζουμε από Ελλάδα πλέον!


stamkosk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες, η συζήτηση κάνει κύκλους γύρω απο ένα χιλιοσυζητημενο θέμα. Γράφτηκαν και γράφονται ακόμη κάποια εξαιρετικά posts, αλλα η κουβεντα πλησιαζει πλέον τα όρια πολιτικής αυτοπαρωδιας. Παρακαλω να ηρεμήσουν λίγο τα πνεύματα και να μην ξεφύγουμε απο τους κανονισμούς (ειδικά ως προς τα εμπρηστικα posts και τις προσωπικές επιθέσεις.

 

Merci,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 307
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάνω κάτω φτάνετε στο συμπερασμα και οι 2 αντικροουμενες απόψεις ότι υπήρχε χρόνια τώρα λάθος επιχειρηματική νοοτροπία αλλά και λάθος πολιτική στο να βοηθησουν σε αυτό το άλμα από τη βιοτεχνία στη βιομηχανία και όχι με υπερογκους φόρους, παραδειγμα!

 

Μηπως η πολιτική αφησε σε λάθος επιχειρηματική νοοτροπία τη χώρα μας εδώ και χρόνια;;

 

Σκεφτείτε το!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνέκρινες τον VoxBox του Μanley που κοστίζει κανούργιος 4600 δολλάρια με ένα προενισχυτή που αγόρασες λιανική 175 ευρώ...

Και για πες;Ποιος ήταν καλύτερος; ;D ;D ;D

 

Και ποιος σου είπε ότι δεν υπάρχουν Έλληνες επαγγελματίες στο χώρο που δεν χαίρουν εκτίμησης και διαθέτουν ευρύ πελατολόγιο;

Υπάρχουν,κανείς δεν τους απαγόρεψε να έχουν μέρος από την "πίτα".

Αλλά μόνο γιατί τα προϊόντα τους "αξίζουν",όχι επειδή είναι "ελληνικά"..

 

Ναι το συνέκρινα και ήταν καλύτερος ο ελληνικός, αν ήξερες ποιός είναι ο Bobby δεν θα σου φαινόταν τόσο αδύνατο. Όταν λέω να αγοράζουμε ελληνικά προιόντα εννοώ γιατί είναι ελληνικά ας είναι και λίγο πιό ακριβά η λίγο χειρότερα ποιοτικά, αυτό λέγεται υποστήριξη. Κάποτε που υπήρχαν δασμοί αυτό γινόταν μόνο του με ένα τρόπο όχι πολύ υγιή, τώρα ο μόνος τρόπος είναι να το κάνουμε εμείς. Φυσικά υπάρχουν Έλληνες επαγγελματίες αλλά όπως ανέφερα πριν σε ένα σωρό προιόντα δεν υπάρχουν ή είναι τόσο μικροί που εγώ δεν τους ξέρω. Αν θες μπορείς να αναφέρεις κάποιους που έχεις υπόψιν σου, με ενδιαφέρει πολύ το θέμα. Αυτό θα μπορούσε να είναι καλό επόμενο Topic. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς αποφυγήν περαιτέρω παρεξηγήσεων: το προηγούμενο post μου δεν γράφτηκε για να υποστηρίξει καμία από τις προηγηθείσες απόψεις. Ξαναδιαβάστε τους κανονισμούς και συλλογιστείτε το εαν με flames μπορεί να γίνει σοβαρή και εμπεριστατωμένη κουβέντα επί οποιουδήποτε θέματος.

 

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα ολο το πολυ ενδιαφερον θεμα,ειδα οτι εγιναν και "ανοιγματα" της συζητησης και σε αλλους τομεις περα απο το εμποριο μουσικων ειδων και θα προσπαθησω να βαλω σε μια σειρα τις αποψεις μου για ολα:

 

-1) Για τον χωρο των σουπερ μαρκετ που εγινε αναφορα,νομιζω οτι σημασια εχει (αν θελουμε να στηριζουμε ελληνικα βεβαιως) το να ειναι ελληνικης παραγωγης το προιον που αγοραζουμε,και οχι η ιδιοκτησια του σουπερ μαρκετ. Πριν λιγους μολις μηνες για παραδειγμα δημοσιευτηκε θεμα σχετικα με Ελληνα ιδιοκτητη τεραστιας αλυσιδας σουπερ μαρκετ που εβγαλε σε εναν χρονο στην Ελβετια 78 εκατομμυρια ευρω. Το ιδιο φανταζομαι θα εκανε και ο Γερμανος-Γαλλος κλπ.

 

-2) Για τον χωρο των κατασκευαστων ελληνικων μουσικων ειδων,εχω στηριξει και στηριζω τον χωρο τους και με αγορες ενισχυτων και πεταλιων και οργανων. Μια χαρα ειναι,ανωτερα απο πολλα επωνυμα,και πληρως κατανοητο το κοστος τους,μιας και μιλαμε για βιοτεχνικη δουλεια στο χερι. Μακαρι να ειχαν καποια βοηθεια απο το κρατος ωστε να κανουν εργοστασιακη πλεον παραγωγη και να επεφτε το κοστος,να εκαναν εξαγωγες και να δουλευε κοσμος σε διαφορα ποστα.

 

-3) Για τον χωρο των εμπορων μουσικων ειδων,εχει μεν βελτιωθει σε παρα πολλους και η συμπεριφορα στον πελατη και η τιμολογιακη πολιτικη τους (σε σχεση με πριν καμια 20ετια ειναι εξωπραγματικη η βελτιωση),αλλα πλεον με την κατασταση που υπαρχει στη χωρα δεν μπορουν να εχουν στοκ και ποικιλια στα μαγαζια τους,ωστε να υπαρχει δυνατοτητα δοκιμων-συγκρισεων κλπ

Εχω φιλους που ασχολουνται με τον χωρο,και ουκ ολιγες φορες παρηγγειλα κατι στα τυφλα απο αυτους (οπως θα εκανα και με το γερμανικο-αγγλικο καταστημα),γνωριζοντας ομως οτι δεν θα υπηρχε η δυνατοτητα επιστροφης-αλλαγης αν κατι δεν πηγαινε καλα.

Αν ηταν ομως αγνωστοι μου,αυτη η "δεσμευση" θα με απωθουσε.

 

Παντως ειναι γεγονος οτι πριν 20-30 χρονια οι τιμες ηταν 3πλασιες και βαλε σε σχεση με τις πραγματικες τιμες των προιοντων,αρα λογικα καποιοι που δραστηριοποιουνται στον χωρο απο τοτε, εβγαλαν τρελο κερδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οφφ τόπικ αλλά επειδή γίνεσαι προκλητικός:

 

Το ότι, επιχειρηματικά, το Lidl είναι γερμανικών συμφερόντων, δεν σου λέει τίποτε, να υποθέσω;

 

Το ότι τα περισσότερα προϊόντα έρχονται από Γερμανία, το ίδιο;

 

Θα σου πρότεινα να το ψάξεις περισσότερο αλλά βλέπω πως έχεις βγάλει ήδη τα (λανθασμένα λόγω ανιδεότητας) συμπεράσματά σου και το 'χεις ρίξει και στο βρισίδι...

 

Χμμ, το Lidl είναι γερμανικών συμφερόντων, δεκτό.. Από τον Σκλαβενίτη ή τον Βερόπουλο ή τον Βασιλόπουλο που είναι... ελληνικών συμφερόντων τι κέρδος έχω εγώ, ο απλός φοιτητής/εργαζόμενος/άνεργος της γειτονιάς? Ή θα πληρώσω τον πλούσιο Γερμανό ή θα πληρώσω τον πλούσιο Έλληνα.. Επειδή όμως γραμμένους τους έχω και τους 2, θα πληρώσω όποιον με εξυπηρετεί καλύτερα!

 

Το ότι τα Lidl φέρνουν γερμανικά προιόντα επίσης δε μου λέει κάτι.. Γιατί να στηρίξω τη ΔΕΛΤΑ όταν τα παγωτά Gelatelli είναι εξίσου νόστιμα και στο 30-50% της τιμής? Θα μου πεις, γιατί τα γάλατα στη ΔΕΛΤΑ τα δίνουν Έλληνες κτηνοτρόφοι και στα εργοστάσια δουλεύουν Έλληνες.. Ναι, μόνο που οι μεγάλες επιχειρήσεις τύπου ΔΕΛΤΑ έχουν κάθε δυνατότητα να προσαρμόσουν τις τιμές τους σε επίπεδα Gelatelli.. Αυτό όμως τους αποφέρει μικρότερα κέρδη οπότε προκειμένου να μη χάσει ο Έλληνας μεγαλοκαρχαρίας τον καταναλωτή του, το ρίχνει σε τεχνάσματα του τύπου "Στηρίζουμε την ελληνική αγορά!".. Και ο Έλληνας, ο φτωχός αλλά πατριώτης πάντα Έλληνας, τσιμπάει..

 

Η ΔΕΛΤΑ μπορεί ανα πάσα στιγμή να κλείσει το εργοστάσιό της γιατί δεν της αποφέρει αρκετά κέρδη.. Ένοχος θα είμαι εγώ που ψωνίζω από τα Lidl? Όχι φίλε μου.. Ένοχος είναι ο επιχειρηματίας που αποσκοπούσε ανέκαθεν στο μέγιστο δυνατό κέρδος και έβλεπε τους εργαζόμενούς του σαν ευρώ! Και η λύση στο πρόβλημα δεν είναι να κάνουμε πλούσια τη ΔΕΛΤΑ για να μας κάνει τη χάρη να μην κλείσει!

 

Όσο για το ότι το χω ρίξει στο βρισίδι.. Το χω ρίξει χρόνια τώρα και όχι μόνο εν καιρούς "οικονομικής κρίσης"...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ας μην πλατιάζουμε και συζητάμε εφ' όλης της ύλης.

Εν ολίγοις με υπονοούμενα και θεωρίες που όλοι έχουμε στο μυαλό μας (αλλά δεν αναπτύσσουμε επαρκώς) δεν γίνεται συζήτηση.

 

Ας μείνουμε on-topic που είναι το άμεσο συμφέρον και η εξυπηρέτηση του καταναλωτή σε συνδυασμό με την υποστήριξη των εγχώριων εμπόρων μουσικών προιόντων και κατα πόσο αυτό είναι εφικτό.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το συνέκρινα και ήταν καλύτερος ο ελληνικός, αν ήξερες ποιός είναι ο Bobby δεν θα σου φαινόταν τόσο αδύνατο.

Τυχαίνει να μην ξέρω τον Bobby,ούτε εχω λόγο να τον αμφισβητησω.

Να ξέρεις ότι όπως είχαν όλοι την ευκαιρία τους να δείξουν τι αξίζουν,θα την έχει και αυτός.

 

Απλά δεν γνωρίζω κάποιο μουσικό αντικείμενο(προενισχυτή στην περίπτωσή μας)

αξίας 175 ευρώ,που να είναι ανώτερο από έναν προενισχυτή 20απλάσιας αξίας,4600 δολλάρια=3,656 ευρώ όπως τον VoxBox του Μanley

 

Ανάλογη περίπτωση,δηλαδή μουσικός εξοπλισμός,όργανο,κ.λ.π. που να "πατάει" έναν

άλλον 20απλάσιας αξίας δεν γνωρίζω προσωπικά για αυτό και μου φαίνεται τραβηγμένο.

 

Απλά να ξέρεις ότι όσο "εξυπνο" είναι να ψωνίζεις από κάποιον γιατί είναι Έλληνας,άλλο τόσο είναι να μην ψωνίζεις για τον ίδιο λόγο.

Οπότε δεν λέω "Μην ψωνίζετε από Έλληνες",αλλά επιβραβεύστε τον καλό επαγγελματία ανεξαρτήτου εθνικότητας.

Αν εγώ έχω ρίξει μαύρη πέτρα στον τάδε μουσικό οίκο,δεν συνεπάγεται ότι έριξα και σε όλα τα ελληνικά μουσικομάγαζα.

 

Όταν λέω να αγοράζουμε ελληνικά προιόντα εννοώ γιατί είναι ελληνικά ας είναι και λίγο πιό ακριβά η λίγο χειρότερα ποιοτικά, αυτό λέγεται υποστήριξη.  

Λυπάμαι,εγώ δεν μπορώ να το κάνω αυτό..

Δεν με παίρνει πια και για άλλους λόγους.

Ο καιρός που τα χαρίζαμε και λέγαμε,"δε βαριέσαι",έχει περάσει ανεπιστρεπτί.

 

Η υποστήριξη που λες, θα έπρεπε να ήταν διαχρονικά αμφίδρομη.

Όταν ο άλλος μας φερόταν σκάρτα επειδή τον έπαιρνε και από αποκλειστικά  ΔΙΚΑ του καπρίτσια,τώρα βαράει μύγες, τι περιμένεις από εμένα;

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω πως αυτο που μας εχει πικρανει σαν πελατες δεν ειναι τοσο η ποικιλια που δεν μας προσφερεται...αλλα η εξυπηρετηση γενικως(και η after sale φυσικα)οπως επισης  και η αισθηση οτι σου πουλαω φυκια για μεταξωτες κορδελες και εσυ σαν πελατης πρεπει να με πιστεψεις....δυστυχως πολλα καταστηματα ακομα δεινοσαυριζουν σε αυτο το θεμα θεωρωντας τον επιδοξο αγοραστη ασχετο και ανενημερωτο...

 

 

ομως αυτη ακριβως η νοοτροπια εχει δυστυχως επηρεασει και τον τροπο σκεπτικου των μουσικων....και εδω θα περασω σε κατι που ακομα δεν διαβασα στο θεμα

 

προσωπικα στην αγορα οργανου απο πολυ νωρις σταματησα να κοιταω βιτρινες...κοιταω αγγελιες...διοτι και τον χρονο να ελεγξεις αυτο που αγοραζεις εχεις οπως εξαρχης γνωριζεις πως και ο αλλος απεναντι σου θελει να φτασετε σε καποιο αποτελεσμα με τις αναγκαιες σχεδον καθε φορα υποχωρησεις εκατερωθεν(κυριως στην τιμη)

 

ομως ακομα και εδω εχω πεσει σε αρκετες περιπτωσεις που δυστυχως μου θυμισαν την μπανανια της αγορας μουσικων καταστηματων...

 

οπως ο μαγαζατορας σου ελεγε "φιλε αυτον τον ενισχυτη δεν τον ακους,τον αγοραζεις" με σκοπο να στα αρπαξει γρηγορα αλλα και ακριβα....ετσι και ο ταδε ενδιαφερομενος για την αγγελια σου σε παιρνει τηλ και σου αραδιαζει ενα σωρο απιθανα επιχειρηματα επειδη συμφωνα με εκεινον ειναι απολυτα λογικο να αγορασει χρυσο σε τιμη καρβουνου..!!

 

με οποιον δασκαλο καθησεις τετοια γραμματα θα μαθεις...οτι σκεπτικο καταδικαζουμε με το ιδιο σκεπτικο συμπεριφερομαστε...

 

το παραπανω δεν αποτελει την πλειοψηφια ομως τα σημαδια γινονται ολοενα και πιο εντονα...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου