Προς το περιεχόμενο

Ας αγοράζουμε από Ελλάδα πλέον!


stamkosk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τυχαίνει να μην ξέρω τον Bobby,ούτε εχω λόγο να τον αμφισβητησω.

Να ξέρεις ότι όπως είχαν όλοι την ευκαιρία τους να δείξουν τι αξίζουν,θα την έχει και αυτός.

 

Απλά δεν γνωρίζω κάποιο μουσικό αντικείμενο(προενισχυτή στην περίπτωσή μας)

αξίας 175 ευρώ,που να είναι ανώτερο από έναν προενισχυτή 20απλάσιας αξίας,4600 δολλάρια=3,656 ευρώ όπως τον VoxBox του Μanley

 

Έιναι τραβηγμένο αλλά να ξεκαθαρίσω ότι ο προενισχυτής του bobby δεν προσφέρει αυτά του manley (passive optic compression, deesser, pultec style eq) είναι ένας απλός προενισχυτής. Το θέμα είναι ότι ως απλός προενισχυτής προσφέρει στην φωνή περισσότερα από ότι η προενίσχυση του manley και αυτό γιατί δεν έχει output μετασχηματιστή και έτσι όπως λέει ο ίδιος παίρνεις όλη την ψυχή της λάμπας. Άμα θες μπορώ να σου πω και άλλες λεμπομέριες σχετικά. Tώρα έχει βγει στην σύνταξη αλλά τα μποξάκια του χρησιμοποιούνται σε πολλά στούντιο στην Ελλάδα αλλά δεν παίζει να βρεις κάποιον να τα πουλάει καθώς είναι περιζήτητα. Δυστυχώς ο Bobby δεν είχε την ευκαιρία του καθώς το περιβάλλων δεν βοήθησε και ο ίδιος δεν είχε την φιλοδοξία να αναπτύξει μία εταιρία καθώς ασχολιόταν και με άλλα πράγματα. Σε μιά άλλη χώρα θα μπορούσε να ήταν κάτι σαν τον Neve τον Toft τον Oram ή τον Manley. Όσο για την χαμηλή τιμή το μποξάκι που πήρα ήταν το τελευταίο που είχε καθώς και δύο λαμπάτα DI 75 ευρώ το ένα. Από τότε τον "ψήνω" να μου κατασκευάσει ένα οκτακάναλο στιλ tubefire της ART αλλά δεν το βλέπω. Ίσως το παράκανα στις αναφορές στον Bobby αλλά πραγματικά πιστεύω ότι αυτοί οι άνθρωποι αξίζουν περισσότερης προσοχής και γιαυτό επαναλαμβάνω ότι αν ξέρεις τέτοιες περιπτώσεις Ελλήνων κατασκευαστών θα ήθελα πολύ να μάθω τα ονωματά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 307
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ παντως κρίνω πως υπάρχουν μαγαζιά όπως του Τριμη (και αυτό δεν είναι διαφημιση, έχω αγοράσει ελαχιστα πραγματα απο το κατάστημα) στο οποίο οπότε έχω παει έχω βρει ευγενική συμπεριφορά. Όταν έψαχνα για μια Ibanez με έβαλαν να δοκιμάσω κάμποσες όσο και αν ήταν προφανές πως δεν ήμουν έτοιμος να αγοράσω. Τελικά αγόρασα (και με βάση όσα έμαθα στην επίσκεψη μου) μεταχειρισμένη μία καταπληκτική AS85 (παλιοτερο μοντελο απο τα τρεχοντα) απο το Noiz. Απο τον Τριμη πήρα μόνο μια μαλακή Θηκη! Έχασε; Με βεβαιότητα όχι. Μίλησα σε πολύ κόσμο για την εμπειρία μου και ένας φίλος μου ψωνησε για το γιο του "πακέτο" πολλαπλασιας αξίας απο την AS95 που δεν πήρα εγώ. Άλλο παράδειγμα, ο φίλος μου (περί αυτού πρόκειται πλέον) ο Δημήτρης που έχει την ARCO στη Γλυφάδα. Πρώτο-αγόρασα μια Am Std Strat απο το κατάστημα το 1991! Απο τότε έχω παει εκατοντάδες φορές, τις περισσότερες για κουβεντουλα και για μένα είναι πλέον μέρος φιλικό. Δοκιμάσω όργανα, ενισχυτες, πετάλια, ότι τραβάει η ψυχή μου και που και που χάσω τα λογικά μου και αγοράζω κάτι (όπως σε εποχές προ κρίσης που "τρελαθηκα" και αγόρασα ένα tweed blues deluxe επι τόπου!). Ο Δημήτρης πριν πει τιμές, μπαίνει στο Θωμά, βλέπει τιμή για το προϊόν, τη λέει στον πελάτη και μετά κάνει την προσφορά του.

της ίδιας άποψης είμαι κι εγώ και για τα δύο μαγαζιά που αναφέρεις και με αυτή τη νοοτροπία λειτουργώ, δυστυχώς ή ευτυχώς, κι εγώ....

 

κι εγώ στον Τρίμμη είχα πάει και ενώ του είχα ξεκαθαρίσει πως "βόλτα κάνω" ένας υπάλληλός του μου έκανε μάθημα 45' σχετικά με το equalising(!!!) και τις προάλλες που πήγα πρώτη φορά στο ARCO (είναι ΑΛΉΘΕΙΑ από το 1991 εκεί??!!  :o ) με κέρδισαν....για χορδές πήγαμε και καθίσαμε 1.5 ώρα!

 

έχω δει τις προπαγάνδες του στυλ "αγοράζουμε ελληνικά" αλλά είναι αυτό που λέει ο NoIzY, ότι δηλαδή μεγαλοεπειχιρήσεις είναι όλες....δεν θα μπουν σε κάποια κυκλοφορία κίνησης του χρήματος της ελληνικής οικονομίας....

 

και συμφωνώ πως καλύτερα να αγοράζεις ελληνικά προϊόντα (όσο μικρότερος ο παραγωγός τόσο καλύτερα και για "μας" και για μένα γιατί θα προσέχει περισσότερο το προϊόν του)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και τις προάλλες που πήγα πρώτη φορά στο ARCO (είναι ΑΛΉΘΕΙΑ από το 1991 εκεί??!!  :o ) ...

Παλιά ήταν σε ένα μικρό μαγαζάκι σε μιά στοά στη Γλυφάδα. Η Δημήτρης το μετέφερε, μεγάλωσε το χώρο, τον έκανε πιό ανθρώπινο και από ότι ακούω ετοιμάζει και επιπλέον χώρο κάτι σε στύλ "εντευκτηρίου" για όλους εμάς που μας αρέσει να έχουμε κιθάρες γύρω μας χωρίς πίεση αγοράς.

It ain't over till it's over.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά ήταν σε ένα μικρό μαγαζάκι σε μιά στοά στη Γλυφάδα. Η Δημήτρης το μετέφερε, μεγάλωσε το χώρο, τον έκανε πιό ανθρώπινο και από ότι ακούω ετοιμάζει και επιπλέον χώρο κάτι σε στύλ "εντευκτηρίου" για όλους εμάς που μας αρέσει να έχουμε κιθάρες γύρω μας χωρίς πίεση αγοράς.

 

 

....για να μπορούμε, αφού πιούμε το καφεδάκι μας συζητώντας διάφορες μουσικές πίπες, να παραγγείλουμε αυτό που ζαχαρώσαμε μετά από 10 επισκέψεις στο εν λόγω "εντευκτήριο", στον Thomann....

 

Συγχαρητήρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

....για να μπορούμε, αφού πιούμε το καφεδάκι μας συζητώντας διάφορες μουσικές πίπες, να παραγγείλουμε αυτό που ζαχαρώσαμε μετά από 10 επισκέψεις στο εν λόγω "εντευκτήριο", στον Thomann....

 

Συγχαρητήρια!

 

Αν εχει σχετικα ανταγωνιστικές τιμες ΟΧΙ φυσικα.

Δεν στηριζω Ελλαδα, ΣΤΗΡΙΖΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

....για να μπορούμε, αφού πιούμε το καφεδάκι μας συζητώντας διάφορες μουσικές πίπες, να παραγγείλουμε αυτό που ζαχαρώσαμε μετά από 10 επισκέψεις στο εν λόγω "εντευκτήριο", στον Thomann....

 

Συγχαρητήρια!

 

Φχαριστουμε.

 

Ελευθερη αγορα εχουμε. Αν δε σου αρεσει, προτεινω ξυδακι τρις ημερησιως και μετα να κατεβασεις σχεδιο νομου που θα απαγορευει τις συναλλαγες μεσω ιντερνετ με μαγαζια της αλλοδαπης

 

Υ.Γ. Αληθεια δε μας ειπες ακομα ποιο μαγαζι εχεις.....

Υ.Γ. 2 Που ναι τα χρονια ωραια χρονια που δεν υπηρχε ιντερνετ/thoman. Αφιερωμενο...

 

 

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

....για να μπορούμε, αφού πιούμε το καφεδάκι μας συζητώντας διάφορες μουσικές πίπες, να παραγγείλουμε αυτό που ζαχαρώσαμε μετά από 10 επισκέψεις στο εν λόγω "εντευκτήριο", στον Thomann....

 

Συγχαρητήρια!

 

Τραβάς ζόρι αρχηγέ μου έτσι...;

Γιατί; Πάρτο απόφαση.

Περάσαν τα καλά τα χρόνια που δέναμε τα σκυλιά με τα λουκάνικα και τα κορόιδα έκαναν ουρά...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς δεν εννοεί πως είναι κακό να παίρνουμε από thomann...

 

αλλά δε νομίζω πως είναι ηθικό να χρησιμοποιούμε σαν "δοκιμαστήρια" τους εδώ μαγαζάτορες ενώ ξέρουμε από την αρχή πως θα πάρουμε από εξωτερικό....

 

ή έχε σχέσεις μαζί τους ή όχι.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά δε νομίζω πως είναι ηθικό να χρησιμοποιούμε σαν "δοκιμαστήρια" τους εδώ μαγαζάτορες ενώ ξέρουμε από την αρχή πως θα πάρουμε από εξωτερικό....

 

Το σωστό να λέγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς δεν εννοεί πως είναι κακό να παίρνουμε από thomann...

 

αλλά δε νομίζω πως είναι ηθικό να χρησιμοποιούμε σαν "δοκιμαστήρια" τους εδώ μαγαζάτορες ενώ ξέρουμε από την αρχή πως θα πάρουμε από εξωτερικό....

 

ή έχε σχέσεις μαζί τους ή όχι.....

 

 

Σωστό.

Νομίζω πάντως ότι τον ενοχλεί εξίσου ότι υπάρχουν μαγαζιά που έχουν πιάσει το νόημα και τα πάνε καλά και στην Ελλάδα, όπως π.χ. το προαναφερθέν.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου