Προς το περιεχόμενο

Ας αγοράζουμε από Ελλάδα πλέον!


stamkosk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλώς φλερτ; Βάλε κι άλλο που σου λέω

 

Τουλάχιστον είσαι ειλικρινής.

 

Δεν μπορεί να το κάνει στον επόπτη του αγώνα.  ;D

 

Για όλους υπάρχει ένας υπερ-ρεφερί.  ;)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 307
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πήρα τηλέφωνο προχθές τον Τόμαν και του λέω.

"Ρε συ φιλαράκο, είδα στο πεταλάκι Pental Periergus της Εσθονικής Xenychon Pedals ένα κουμπάκι που λέει apithanoscillations. Πες μου τι ακριβώς κάνει και αν μπορείς κάντο μου με το στόμα σε ήχο LesPaul περασμένη από Randall".

Ευτυχώς είχα ένα φίλο που σκαμπάζει από Γερμανικά και κατάλαβα ότι μου πε κάτι στο στυλ "δε μας χέζεις ρε Lindenberg" (προφανώς δεν ξέρουν ούτε τον Νταλάρα στον Τόμαν).

 

Τα πήρα ασύστολα στη κράνα και τελικά σκέφτηκα "πάρε τα τέτοια μου παπάρα Τόμαν" και τελικά αντί το PP της XP αγόρασα από αυτόν 3 πεταλάκια Behringer distortion/κουρδιστήρι/ξυπνητήρι χαλαρα 6,72 ευρώ φθηνότερα από τον τοπικό άσχετο που θα με αναγκάσει να βγώ από το σπίτι, να ξέρω τι και που θα ψάξω, να του δείξω πόσα ξέρω και πόσο χλαπάτσας είναι και να κάθομαι να λέω στους φίλους μου ότι όλοι στη πιάτσα είναι άχρηστοι. Για τα μπάζα όλοι.

 

Ακόμα και η μαμά μου τώρα τελευταία μου κάνει νερά γιατί ξεχνάει να μου φέρει φετούλα με τα γεμιστά.

 

Τόμαν και πάλι Τόμαν ρε.

 

Καλημέρα και καλή βδομάδα παιδιά.......

 

 

Το ακραίο και ειρωνικο παράδειγμά σου νομίζω είναι έτη φωτός απο αυτό που περιγράφω. Στη τελική εγώ είμαι υπέρ του να κουνήσουμε το κώλο μας και να πάμε στο μαγαζί, αυτό κανω τόσα χρόνια και αυτό θα συνεχίσω να κάνω. Στην άνω περίπτωση στην  οποία παρεπιπτόντος ανέφερα κάτι καλό για το μαγαζί που ψωνίζω (καλύτερη τιμή απο τόμαν) και κάτι στο οποίο θα ήθελα να βελτιωθεί, μιλάμε για μια απλή λειτουργία σε ένα απλό πεταλάκι...απο τα 15 που είχε στο μαγαζί. Ενταξει δεν τρέχει και τίποτα, το βρήκα μόνος μου, αλλα ΞΑΝΑΛΕΩ αν το ήξερε εκεινη την ώρα εγώ θα αγόραζα επι τόπου. Τωρα δεν ξέρω ποτε και αν θα ξαναπάω. Αυτα!

 

ΥΓ ελπίζω το ξυπνητήρι να σου βγήκε καλό, και να μην "αναγκαστηκες να βγεις απο το σπιτι σου τσάμπα"

ΥΓ2 εγω που "λέω σε όλους τους φίλους μου ότι όλοι είναι άχρηστοι" έχω δώσει χιλλιαδες ευρώ σε αυτόυς και ....110 ευρώ στον τόμαν μετά απο τόσα χρόνια (60+50)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τηλέφωνο προχθές τον Τόμαν και του λέω.

"Ρε συ φιλαράκο, είδα στο πεταλάκι Pental Periergus της Εσθονικής Xenychon Pedals ένα κουμπάκι που λέει apithanoscillations. Πες μου τι ακριβώς κάνει και αν μπορείς κάντο μου με το στόμα σε ήχο LesPaul περασμένη από Randall".

Ευτυχώς είχα ένα φίλο που σκαμπάζει από Γερμανικά και κατάλαβα ότι μου πε κάτι στο στυλ "δε μας χέζεις ρε Lindenberg" (προφανώς δεν ξέρουν ούτε τον Νταλάρα στον Τόμαν).

 

Τα πήρα ασύστολα στη κράνα και τελικά σκέφτηκα "πάρε τα τέτοια μου παπάρα Τόμαν" και τελικά αντί το PP της XP αγόρασα από αυτόν 3 πεταλάκια Behringer distortion/κουρδιστήρι/ξυπνητήρι χαλαρα 6,72 ευρώ φθηνότερα από τον τοπικό άσχετο που θα με αναγκάσει να βγώ από το σπίτι, να ξέρω τι και που θα ψάξω, να του δείξω πόσα ξέρω και πόσο χλαπάτσας είναι και να κάθομαι να λέω στους φίλους μου ότι όλοι στη πιάτσα είναι άχρηστοι. Για τα μπάζα όλοι.

 

Ακόμα και η μαμά μου τώρα τελευταία μου κάνει νερά γιατί ξεχνάει να μου φέρει φετούλα με τα γεμιστά.

 

Τόμαν και πάλι Τόμαν ρε.

 

Καλημέρα και καλή βδομάδα παιδιά.......

 

 

Τραγικός. Δε συνηθίζω να μπαίνω σε διαδικτυακές αντιπαραθέσεις αλλά το ποστ αυτό ήταν τραγικό. Τόσο που βαριέμαι να μπω στην ουσία, δεν έχει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εδώ (εμμέσως και έστω μέσω αντιπαραθέσεων) έχει μπει στο θέμα μια ακόμη παράμετρος...

 

Η (ας μου επιτραπεί η λέξη) απαξίωση των ελληνικών μαγαζιών, λόγο του «Γερμανού», είχε ως αποτέλεσμα να χαθούν οι καταρτισμένοι πωλητές.

 

Οι ιδιοκτήτες των μαγαζιών, συνήθως είχαν τους πωλητές/ υπάλληλους τους οι οποίοι ήταν αυτοί που γνώριζαν τα τεχνικά ζητήματα.

 

Η ανάγκη περικοπών, σαν απότοκο της πτώσης των πωλήσεων ελέω αγορών από το εξωτερικό, «κούρεψε» τους καταρτισμένους πωλητές.

 

Επιπρόσθετα, έκανε και πολύ πιο «φτωχή» την γκάμα των παρεχόμενων οργάνων. Που είναι οι εποχές που πήγαινες σε ένα μαγαζί και έβλεπες σωρεία ακριβών οργάνων...

 

 

Τώρα, κάτι φτηνά κουτσουράκια που μπορούν κουτσά στραβά να περπατήσουν στην εγχώρια αγορά και ελάχιστα ακριβά όργανα στα μαγαζιά.

 

Άμεσα, αυτή η πραγματικότητα καθιστά «είδος πολυτελείας» για τον μαγαζάτορα, τον καταρτισμένο πωλητή- που θα έπρεπε να επιδείξει διεξοδικά μια κιθάρα πχ 2.000 ευρώ σε έναν υποψήφιο πελάτη.

 

 

Αυτός ο πελάτης δεν υπάρχει πλέον στην χώρα μας (είτε λόγο οικονομικής δυσπραγίας, είτε φυσικά λόγο... Γερμανού).

 

Δυστυχώς εκείνες οι εποχές που στα μαγαζιά δούλευε κόσμος που γνώριζε το αντικείμενο, έφυγαν. Και δεν λέω ότι τότε όλοι ήξεραν τα πάντα- πάντα υπήρχαν οι άσχετοι. Αλλά υπήρχε ένας καλός μέσος όρος.

 

 

Βέβαια και συμφωνώ με τον κ. συνήγορο και σήμερα υπάρχει κάποιος κόσμος που ξέρει γιατί έχει διαστροφή με το αντικείμενο  :) και κρατά τις «Θερμοπύλες».

           

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όλους υπάρχει ένας υπερ-ρεφερί.  ;)

Μη μου το λες εμένα. Μένει στο κουμπάκι "Αναφορά στον συντονιστή". Γράφτου.

 

Το ακραίο και ειρωνικο παράδειγμά σου νομίζω είναι έτη φωτός απο αυτό που περιγράφω.

Σαφώς. Και ακραίο ήταν και ειρωνικό. Και δεν απεθυνόταν σε σένα.

Αλλά είμαι σίγουρος ότι ξέρεις αρκετούς στους οποίους θα μπορούσε να απευθυνθεί.

Εγώ τουλάχιστον έχω γνωρίσει αρκετούς. Και πληκτρολογιακά και από κοντά.

 

Αν τους έθιξα, δεν ζητώ συγγνώμη. Αν δεν τους αφορά, κακώς θίχτηκαν.

 

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μου το λες εμένα. Μένει στο κουμπάκι "Αναφορά στον συντονιστή". Γράφτου.

 

Εε, καλά τώρα, το "θα το πω στην μαμά μου" δεν είναι λύση.

 

Και σημειωτέων, το να ενοχλείσαι από κάτι δεν σημαίνει απαραίτητα ότι σε αφορά.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σαφώς. Και ακραίο ήταν και ειρωνικό. Και δεν απεθυνόταν σε σένα.

Αλλά είμαι σίγουρος ότι ξέρεις αρκετούς στους οποίους θα μπορούσε να απευθυνθεί.

Εγώ τουλάχιστον έχω γνωρίσει αρκετούς. Και πληκτρολογιακά και από κοντά.

 

Αν τους έθιξα, δεν ζητώ συγγνώμη. Αν δεν τους αφορά, κακώς θίχτηκαν.

 

 

 

 

Ναι έχω γνωρίσει πολλούς

Για μένα το παν είναι το μέτρο. Δεν είναι ούτε ολοι καλοί ούτε κακοί.

Τώρα όσο για το θίξιμο και για τις συγνώμες, δεν είμαστε εδω για να συζητήσουμε την ηθική του καθενός. Διαφωνώ με το attitude σου γενικά αλλά δεν μου πεφτει και λόγος. Εδω είμαστε για να περνάμε καλά και να ανταλλάσουμε επικοδομητικές απόψεις περι μουσικής. Όχι για να μετρήσουμε ποιος την εχει μεγαλύτερη....τη γνώση και το αλλάθητο... ;)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σημειωτέων, το να ενοχλείσαι από κάτι δεν σημαίνει απαραίτητα ότι σε αφορά.

Το να ενοχλήσω την ομάδα καταναλωτών για την οποία ήμουν δηκτικός, θα ήταν μάλλον φρούδα ελπίς.

 

Να ενοχληθεί κάποιος που δεν τον αφορά, θα συνέβαινε αν ήμουν αγενής. Η χρήση της ελάχιστης βωμολοχίας δεν στόχευε στην αγένεια. Αν συνέβει, που προσωπικά δεν το βλέπω και θα με εξέπληττε αν σόκαρε συμφορουμίτες, μόνο για αυτή τη χρήση, ζητώ συγγνώμη.

Με σηκωμένο το φρύδι της αμφιβολίας.  ;)

 

Εδω είμαστε για να περνάμε καλά και να ανταλλάσουμε επικοδομητικές απόψεις περι μουσικής.

Για μένα συμβαίνει. Το ίδιο ελπίζω και δι υμάς.

 

Όχι για να μετρήσουμε ποιος την εχει μεγαλύτερη....τη γνώση και το αλλάθητο... ;)

Ποτέ δεν διεκδίκησα κάνενα από τα τρία γιατί θα έχανα από το ξεκίνημα.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παντως αναρωτιέμαι το εξής: Γιατί πχ στο Πλαίσιο (και όχι μόνο) που είναι ελληνική επιχείρηση και δουλεύουν Έλληνες πωλητές (ευγενέστατοι) και μικρής ήλικίας μάλιστα, έχω βρεί τα πάντα, σε καλές τιμές, με προσφορές, με ενημερωμένους πωλητές, με γνώστες κάθε αντικειμένου, με σερβις γρήγορο και καλό κλπ, και δε μπορώ να το δω αυτό σε αντίστοιχο ελληνικό κατάστημα μουσικών οργάνων? Προσωπικά αγόρασα απο εξωτερικό πολλά πραγματα και μετα τα βρηκα στο συγκεκριμένο μαγαζί φτηνότερα.

Προς θεού δεν κάνω διαφήμιση, δεν είναι μόνο αυτό το μαγαζί έτσι. Συγκρίνω μόνο.

Τόσες μέρες που διαβάζω το συγκεκριμένο θέμα, αναρωτιέμαι ποιος έχει φτύσει τα μουσικά και δε μπορούν να έχουν αντίστοιχο επαγγελματία. Δεν είναι θέμα "Ελληνα" "Γερμανού" κλπ, είναι θέμα επαγγελματία-γνώστη και μή. Και φυσικά το αντικείμενο σε τετοια μαγαζιά είναι απείρως μεγαλύτερο και πιο δύσκολο και με πιο γοργές εξελίξεις απο τα μουσικά όργανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μαγαζί που αναφέρεις έγινε τοπ γιατί είχε την ίδια φιλοσοφία με τον γερμαναρα. "Ακουγε τον πελάτη" έτσι κατάφερε απο το αμφιβόλου ποιότητας μαγαζι που το θυμάμαι προ 15τιας να φτάσει για πολλά χρόνια να είναι η πιο αναπτυσόμενη επιχείρηση στα βαλκάνια...συμφωνώ μαζί σου απόλυτα!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου