Προς το περιεχόμενο

Ας αγοράζουμε από Ελλάδα πλέον!


stamkosk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είπε κανείς ότι δεν έχει. Λέμε ότι στις απλές συναλλαγές δεν χρειάζονται.

 

Δεν καταλαβαίνω πού βρίσκεται το αξιόλογο ή πρωτότυπο της διαπίστωσης, και το νόημά της... Και σε ένα κανονικό μαγαζί μια απλή συναλλαγή δεν χρειάζεται τίποτε παραπάνω από το "θέλω αυτό - πληρώνω - γεια σας".

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 307
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν καταλαβαίνω πού βρίσκεται το αξιόλογο ή πρωτότυπο της διαπίστωσης, και το νόημά της... Και σε ένα κανονικό μαγαζί μια απλή συναλλαγή δεν χρειάζεται τίποτε παραπάνω από το "θέλω αυτό - πληρώνω - γεια σας".

 

Εεε, το ένα είναι self-service, το άλλο δεν είναι; Που είναι το δύσκολο; Στις περιπτώσεις "θέλω αυτό - πληρώνω - γεια σας", ναι δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά, αλλά αρκετές φορές το πράγμα κολλάει, αφού δεν είσαι σίγουρος εκ των προτέρων και κάθε φορά αν το αυτό υπάρχει και πόσο έχει. Στο η-κατάστημα, το βλέπεις, δεν χρειάζεται να ρωτήσεις.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως μιας και μιλάμε και για εξειδικευμένους πωλητές στην Ελλάδα…..δεν ξέρεις από πού μπορεί να σου έρθει. ;D

 

Το έπαθα, και το φυσούσα και δεν κρύωνε. ;D

Το έπαθα σε μαγαζί με cd.

 

Πάντα, όταν είχα ανάγκη για απλό window shopping, ήθελα να μπώ απλά μέσα σε ένα δισκάδικο, και να χαζέψω, χωρίς να έχω αληθινή και ειλικρινή διάθεση να ψωνίσω.

 

Συνήθως δεν είχα πρόβλημα, χάζευα ανενόχλητος, αλλά για το ενδεχόμενο που κάποιος πωλητής με ρωτούσε: «μήπως θέλετε να σας βοηθήσω;» , είχα έτοιμη μια ερώτηση «παγίδα» , που ήξερα (λόγω πιθανοτήτων)  ότι δεν θα το είχε ως προϊόν , και έτσι με το άλλοθι «α, δεν έχεις αυτό που ψάχνω», θα μπορούσα να φύγω με το κεφάλι ψηλά , που δεν πήρα τίποτα τελικά. ;D ;D ;D ;D

 

Εκείνη την περίοδο (για τα δισκοπωλεία) είχα έτοιμη την ατάκα (αν με ρωτούσαν) «μήπως έχετε κάτι σε Buzz Feiten»….σιγά μην είχαν. :P ;D ;D

 

Οπότε σε ΤΕΡΑΣΤΙΟ δισκάδικο της συμπρωτεύουσας, με χιλιάδες τίτλους, έρχεται κάποια στιγμή ο πωλητής και με ρωτά: «μήπως θέλετε να σας βοηθήσω;»

 

(Κούνια που σε κούναγε , σκέφτομαι….δεν μου γέμισε και το μάτι) :P ;D ;D.

 

Του σκάω το λεπόν το παραμύθι….«μήπως έχετε κάτι σε «Buzz Feiten»;

 

Και…….και αν έχεις το Θεό σου…..ανάμεσα σε χιλιάδες cd , όπως προείπα…..και μάλιστα σε άλλον όροφο (section) από ό,τι ήταν αυτός αρχικά…..ψάχνει…..ψάχνει και μου βγάζει το cd «Synergy» του Weckl …..οπού ναι, όντως είχε παίξει σε μερικά (περικαλλώ) tracks  κιθάρα , ο Buzz Feiten.  :o :o :o :o :o(Εγώ το ήξερα, αυτός δεν περίμενα να το ξέρει ;D ;D).

 

Με έστειλε για τσάι….ψέλλισα κάτι του style…όχι ήθελα κάτι σε προσωπική του δουλειά, και απεχώρησα ΝΤΡΟΠΙΑΣΜΕΝΟΣ.  ;D ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά η θεωρητική και φυσική πρόσβαση σε αυτό που εμπορεύεται, έχει μεγάλη διαφορά (πολύ πιο εύκολη πρόσβαση αν και συνεχώς ανανεούμενη) με το μουσικό αντικείμενο. Δε νομίζω ότι μπορεί απόλυτα να συγκριθούν.

Εντάξει δεν θα μπορούσε ένα μαγαζί μουσικών να χτυπήσει σε τίποτα ένα μαγαζί που ειδικεύεται στην πληροφορική και την τεχνολογία. Τουλάχιστον στην Ελλάδα είναι χαώδης η διαφορά εύρους πελατείας.

Μα δε σύγκρινα το αντικείμενο. Σύγκρινα την εξυπηρέτηση, την ευγένεια, τις γνώσεις του αντικειμένου από τον πωλητή, την αξιοπιστία, τη διαφορά τιμών με τα eshops του εξωτερικού κτλ.

Απλά ο Thomann βρήκε μια αγορά να πάσχει και γι αυτό έκανε τόση ζημιά.

Audiokostas, πιστεύω ότι όλοι μας έχουμε και καλές ιστορίες να πούμε. Απλά είναι τόσες οι κακές (σε όλους) που ο κόσμος αγανάκτισε....

Τους είναι δηλαδή πολύ δύσκολο να κάνουν τον πελάτη να νιώθει όμορφα φεύγοντας, ακόμη κι αν δεν έκανε αγορά? Είναι κάτι που σου μένει σίγουρα, όπως έμεινε σε σένα. Και το αντίθετο σου μένει σίγουρα βεβαίως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έστειλε για τσάι….ψέλλισα κάτι του style…όχι ήθελα κάτι σε προσωπική του δουλειά, και απεχώρησα ΝΤΡΟΠΙΑΣΜΕΝΟΣ.  ;D ;D ;D ;D

 

Και μη χειρότερα.

 

Φαντάζεσαι ο πωλητής να ήταν καμιά μοντέλα;  :P

 

Τώρα βέβαια πώς η μοντέλα θα ήξερε τον Buzz είναι μια άλλη ιστορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και μη χειρότερα.

 

Φαντάζεσαι ο πωλητής να ήταν καμιά μοντέλα;  :P

 

Τώρα βέβαια πώς η μοντέλα θα ήξερε τον Buzz είναι μια άλλη ιστορία

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εκείνη την περίοδο (για τα δισκοπωλεία) είχα έτοιμη την ατάκα (αν με ρωτούσαν) «μήπως έχετε κάτι σε Buzz Feiten»….σιγά μην είχαν. :P ;D ;D

 

Οπότε σε ΤΕΡΑΣΤΙΟ δισκάδικο της συμπρωτεύουσας, με χιλιάδες τίτλους, έρχεται κάποια στιγμή ο πωλητής και με ρωτά: «μήπως θέλετε να σας βοηθήσω;»

 

(Κούνια που σε κούναγε , σκέφτομαι….δεν μου γέμισε και το μάτι) :P ;D ;D.

 

Του σκάω το λεπόν το παραμύθι….«μήπως έχετε κάτι σε «Buzz Feiten»;

 

Και…….και αν έχεις το Θεό σου…..ανάμεσα σε χιλιάδες cd , όπως προείπα…..και μάλιστα σε άλλον όροφο (section) από ό,τι ήταν αυτός αρχικά…..ψάχνει…..ψάχνει και μου βγάζει το cd «Synergy» του Weckl …..οπού ναι, όντως είχε παίξει σε μερικά (περικαλλώ) tracks  κιθάρα , ο Buzz Feiten.  :o :o :o :o :o(Εγώ το ήξερα, αυτός δεν περίμενα να το ξέρει ;D ;D).

 

Με έστειλε για τσάι….ψέλλισα κάτι του style…όχι ήθελα κάτι σε προσωπική του δουλειά, και απεχώρησα ΝΤΡΟΠΙΑΣΜΕΝΟΣ.  ;D ;D ;D ;D

 

Respect στον πωλητή!

Μόνο και μόνο για την πληροφόρησή του, εγώ θα έτρωγα την ντρίμπλα και θα κατέβαλλα το 20εύρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

 

Respect στον πωλητή!

Μόνο και μόνο για την πληροφόρησή του, εγώ θα έτρωγα την ντρίμπλα και θα κατέβαλλα το 20εύρω...

 

Ρε συ, το είχα το "synergy", να το ξανα-αγοραζα;;  ;D ;D ;D

(Είμαι αρρωστάκι, έχω δισκογραφία weckl. Μάλιστα το «master plan», το έχω και σε cd και σε δίσκο βινυλίου. :P :P )

Τι respect μου λες....μου "έπεσαν" τα σαγόνια κάτω.  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ, το είχα το "synergy", να το ξανα-αγοραζα;;  ;D ;D ;D

Τι respect μου λες....μου ΄'επεσαν τα σαγόνια κάτω.  ;D ;D ;D ;D

 

;D ;D

Δέν το ξανααγοράζεις το synergy....απλά βγάζεις ένα 20άρικο, το σκάς στον πωλητή και του λές "μπορεί εσύ να μην ξέρεις γιατί το παίρνεις, εγώ όμως ξέρω γιατί στο δίνω" και φεύγεις σαν βρεγμένη γάτα, never to return again... ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

;D ;D

Δέν το ξανααγοράζεις το synergy....απλά βγάζεις ένα 20άρικο, το σκάς στον πωλητή και του λές "μπορεί εσύ να μην ξέρεις γιατί το παίρνεις, εγώ όμως ξέρω γιατί στο δίνω" και φεύγεις σαν βρεγμένη γάτα, never to return again... ;D ;D ;D ;D

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

H αλήθεια είναι ότι έκαμνα καιρό να ξανά - παω....και όταν ξανά πήγα...ψώνισα.  ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου