Προς το περιεχόμενο

Ας αγοράζουμε από Ελλάδα πλέον!


stamkosk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και γω θέλω να ψωνίζω από Ελλάδα ακόμα και μουσικά. Αλλά όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε άνωθεν, δεν είναι μόνο θέμα τιμής που έτσι και αλλιώς πολλοί πάνε και λένε στην ψύχρα "ο thomann το χει τόσο, δεν μου είναι τίποτα να το πάρω από εκεί αν δεν το κάνεις και συ τόσο".

 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα για εμένα είναι ότι όσες φορές έχω πάει σε μαγαζιά για ψώνια... ε ρε μάγκες κι εγώ που είμαι άσχετος ήξερα περισσότερα από τον πωλητή για το προϊόν του. Οι τύποι είναι Α-ΣΧΕ-ΤΟΙ. Εξαιρέσεις φυσικά και υπάρχουν αλλά δεν αποτελεί σοβαρό αντεπιχείρημα αυτό. Η αγορά μουσικού εξοπλισμού στην Ελλάδα παίζει να είναι η μόνη που στελεχώνεται από κόσμο που δεν έχει καμία μα καμία σχέση με το αντικείμενο της δουλειάς του.

 

Και φυσικά είναι και το άλλο... Θες να αγοράσεις ένα όργανο. Ε από τον Γερμανό θα το πάρεις αγρατζούνιστο ενώ στα ελληνικά μαγαζιά πολύ δύσκολα δεν θα χει τίποτε, ούτε μία γρατζουνιά επάνω του. Εμένα βέβαια δεν με πειράζει κάτι τέτοιο, αν όμως είχα ένα όργανο των 2.000 ευρώ ίσως και να με πείραζε από την άλλη. Ανταγωνισμός λοιπόν...

 

Βέβαια εδώ εγείρονται άλλου είδους ζητήματα οικονομικής θεωρίας. Μπορεί ο Έλληνας έμπορος να ανταγωνιστεί μία τεράστια σε όλα τα επίπεδα εταιρία; Μπόρεσε ο μπακάλης να ανταγωνιστεί το σούπερ μάρκετ; Όχι βέβαια.

 

Αν όμως ο Έλλην έμπορος δεν ήταν τόσο αρπακολατζής θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί κάποια πράγματα που δε μπορεί να σου παρέχει ο Thomann. Πχ τη βόλτα στο μαγαζί, το άγγιγμα, το παίξιμο, την κουβέντα... όλα αυτά. Αλλά ακόμα και κει αυτοί βαριούνται και που ζουν. Θέλουν να μπαίνεις μέσα, να ακουμπάς το 2χίλιαρο χωρίς πολλά πολλά και να εξέρχεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 307
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είχα το Σάββατο και άλλο παράδειγμα φθηνότερου του Γερμανού προϊόντος σε ελληνικό μαγαζί. Βρήκα το flashback της tc electronics φθηνοτερο απο τόμαν και εξεπλάγην, οπότε +1 για τον ελληνα μαγαζατορα. Όμως όταν τον ρώτησα τι είναι το guitar humming tap tempo που έλεγε το κουτί του  ότι έχει δεν ήξερε, και εγώ του απάντησα, θα παω σπίτι μου, θα το ψάξω στο νετ και αν βγαλω ακρη και μου αρέσει θα ερθω να το παρω....θα ξαναπαω? δεν ξέρω..αν ήξερε τι είναι θα το έπαιρνα επι τόπου...-1 για τον τύπο..δεν θα δώσω και 145 ευρω έτσι χωρίς να ξέρω τι παίρνω...καταλαβαίνετε τι θέλω να πω...κανουν προσπάθεια κάποιοι αλλα θελει και άλλη. Έπρεπε επι τόπου να μου πει ελα στο πισι να το δούμε μαζι τι ειναι να με ψήσει επι τοπου. Τεσ πα, πάντως βρισκόμαστε σε καλό δρόμο..καλό αυτό!!!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είχα το Σάββατο και άλλο παράδειγμα φθηνότερου του Γερμανού προϊόντος σε ελληνικό μαγαζί. Βρήκα το flashback της tc electronics φθηνοτερο απο τόμαν και εξεπλάγην, οπότε +1 για τον ελληνα μαγαζατορα. Όμως όταν τον ρώτησα τι είναι το guitar humming tap tempo που έλεγε το κουτί του  ότι έχει δεν ήξερε, και εγώ του απάντησα, θα παω σπίτι μου, θα το ψάξω στο νετ και αν βγαλω ακρη και μου αρέσει θα ερθω να το παρω....θα ξαναπαω? δεν ξέρω..αν ήξερε τι είναι θα το έπαιρνα επι τόπου...-1 για τον τύπο..δεν θα δώσω και 145 ευρω έτσι χωρίς να ξέρω τι παίρνω...καταλαβαίνετε τι θέλω να πω...κανουν προσπάθεια κάποιοι αλλα θελει και άλλη. Έπρεπε επι τόπου να μου πει ελα στο πισι να το δούμε μαζι τι ειναι να με ψήσει επι τοπου. Τεσ πα, πάντως βρισκόμαστε σε καλό δρόμο..καλό αυτό!!!

 

Εντάξει, σε μια ιδανική κοινωνία ίσως θα έπρεπε να είναι έτσι τα πράγματα.

Δηλαδή οι πωλητές να είναι και τεχνικοί.

 

Αλλά δεν είναι εύκολο.

 

Ο άνθρωπος είναι εκεί για να πουλάει.

 

Φυσικά καλό θα ήταν να ξέρει και πέντε πράγματα, αλλά δεν μπορεί να τα ξέρει όλα.

 

Είχα πάρει ένα μηχάνημα από Ελλάδα, και όταν ήρθε δεν ήξερα αν είναι χαλασμένο ή αν εγώ δεν μπορώ να το κάνω να δουλέψει.  ;D ;D ;D

 

Φυσικά , ο πωλητής με κοιτούσε σαν χαζός , όταν του είπα το πρόβλημα. ;D

 

Του δίνω όμως άλλοθι, διότι η δυσκολία λειτουργίας του εν λόγω μηχανήματος , οφειλόταν:

1) Σε μη ύπαρξη επαρκούς manual από την εταιρία και

2) «Λάθος» software , που έδινε στο επίσιμο site της (η "μαμά" εταιρία) για download και χρήση.

 

Μετά από αναζήτηση ημερών σε forum (αλλά και σε ειδικό τύπο) …και πολύυυυυ πειραματισμό το έκανα να δουλέψει.

 

Θέλω να καταλήξω ότι , ειδικά σε εξειδικευμένα θέματα (που στο θέμα μουσική υπάρχουν πολλά, ειδικά όταν εμβαθύνεις) , δεν έχω πλέον απαιτήσεις από κανέναν πωλητή.

 

Εντάξει έναν guide line καλό είναι να υπάρχει στα βασικά, π.χ. μην του ζητήσεις “distortion:” και σου δώσει “delay  ”  ;D ;D, αλλά οι απαιτήσεις μου δεν πάνε παραπέρα.

 

Ο λόγος άλλωστε που έμαθα μόνος μου….τα πάντα (από pc. μέχρι κιθάρα, από ηλεκτρονικά μέχρι ηχοληψία, να πλένω , να σφουγγαρίζω και να σιδερώνω κουρτίνες  ;D ;D) ήταν διότι δεν μπορούσα πάντα να έχω η να βρώ help όταν το ήθελα.

 

Και στο τέλος της ημέρας….it feels great όταν το κάνεις μόνος σου.  ;D ;D ;D

 

Υ.Γ. Φυσικά υπάρχουν και τρελά τζιμάνια πωλητές , που είναι άριστοι σε τεχνικά ζητήματα...ίσως  επειδή είναι και οι ίδιοι ψώνια με το αντικείμενο...αλλά είναι λίγοι.  ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα, ένα λεπτάκι. Εσύ Λάκη αν έρθει ένας πελάτης του λες "'Νταξει μωρέ, πάμε στο δικαστήριο και θα τα βρούμε στο περίπου με την υπόθεση."; Ο σωστός επαγγελματίας κρίνεται ή όχι κι από τις γνώσεις του στο αντικείμενο από το οποίο βιοπορίζεται; Και τα μαγαζιά μουσικών οργάνων δεν είναι και το Λούβρο, να έχει τα πάντα όλα, νομίζω ότι είναι εφικτό να ενημερωθεί κανείς επαρκώς για το stock του.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ώπα, ένα λεπτάκι. Εσύ Λάκη αν έρθει ένας πελάτης του λες "'Νταξει μωρέ, πάμε στο δικαστήριο και θα τα βρούμε στο περίπου με την υπόθεση."; Ο σωστός επαγγελματίας κρίνεται ή όχι κι από τις γνώσεις του στο αντικείμενο από το οποίο βιοπορίζεται; Και τα μαγαζιά μουσικών οργάνων δεν είναι και το Λούβρο, να έχει τα πάντα όλα, νομίζω ότι είναι εφικτό να ενημερωθεί κανείς επαρκώς για το stock του.

 

Αυτό λέω….δεν είναι ακριβώς το ίδιο.

Θα έπρεπε να είναι πιο σαφής η διάκριση.

 

Όταν μου λένε πάμε στο δικαστήριο…του λέω βουρ. ;D

Όταν μου λένε , θέλω να κάνω αποδοχή κληρονομιάς….τους λέω….να πάς σε συμβολαιογράφο κύριε  ;D ;D….όχι ότι δεν ξέρω πως γίνεται (εγώ τα ξέρω όλα  :P ;D ;D) , αλλά ενώπιον συμβολαιογράφου γίνεται. ;D

 

Θέλω να πώ, άλλο πωλητής…άλλο τεχνικός.

Να γίνουν διακριτοί οι ρόλοι τους.

 

Τα πάντα όλα δεν τα έχουν σίγουρα….αλλά έχουν πάρα πολλά.

 

Εν πάσει περιπτώσει, δεν διαφωνούμε επί της ουσίας, αλλά καλό είναι να εναρμονιζόμααστε με την πραγματικότητα. ;D

 

Αλήθεια δεν ξέρω, γι΄αυτό ρωτάω….αν αγοράσω π.χ. κάτι από τον Θωμά, έχει help desk να με βοηθήσει πως θα το κάμνω να δουλέψει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Λάκης προσφέρει υπηρεσία, όχι ένα υλικό προϊόν. Αν θες να κάνεις παραλληλισμό, πρέπει να είναι με έναν ηλεκτρονικό, όχι με ένα κατάστημα πώλησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σε γενικές γραμμές ετσι είναι, αλλά η γνώμη μου είναι ότι όταν πουλάς 3 ντιλέυ στο μαγαζί σου και τα άλλα 2 είναι μπεχρινγκερ και σία οφείλεις να ξέρεις αν το μόνο σοβαρό ντιλέυ που έχεις έχει την πιο χρήσιμη λειτουργία για τον κιθαρίστα...είναι σαν να δουλεύεις στο κοτσόβολο, να έχεις στο στοκ σου 3 τηλεοράσεις και η μόνη καλή που έχεις να μην ξέρεις αν έχει αποκωδικοποιητή ή όχι...ή να μην ξέρεις πόσες ίντσες είναι. Δεν θα ρωτήσω ποτέ κάτι πολύ βαθύ τεχνικό αλλά γενικά οι μαγαζάτορες και όχι οι υπάλληλοί τους αν υπάρχουν ακόμη, με ενοχλεί όταν οι ίδιοι ΔΕΝ παιζουν μουσική (απαραδεκτο) και δεν έχουν προσωπική αποψη για αυτό που πουλάνε. Οι περισσότεροι πουλάνε κιθάρες πχ χωρίς να έχουν παίξει στη ζωη τους ένα ακόρντο...έλεος...εγώ ευχαριστιέμαι τον εκαστοτε υπάλληλο ή μαγαζάτορα που την ώρα που θα μπω στο μαγαζί του και είναι μόνος του, αντί να διαβάζει στο σπορ εφεμ ποσο γκολ εβαλε η ολυμπιακαρα-παναθηναικαρα και λοιπες τραγικες ελληνικές ομαδες, τζαμάρει σε ένα πιάνο σε μια ακουστική κτλπ...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τηλέφωνο προχθές τον Τόμαν και του λέω.

"Ρε συ φιλαράκο, είδα στο πεταλάκι Pental Periergus της Εσθονικής Xenychon Pedals ένα κουμπάκι που λέει apithanoscillations. Πες μου τι ακριβώς κάνει και αν μπορείς κάντο μου με το στόμα σε ήχο LesPaul περασμένη από Randall".

Ευτυχώς είχα ένα φίλο που σκαμπάζει από Γερμανικά και κατάλαβα ότι μου πε κάτι στο στυλ "δε μας χέζεις ρε Lindenberg" (προφανώς δεν ξέρουν ούτε τον Νταλάρα στον Τόμαν).

 

Τα πήρα ασύστολα στη κράνα και τελικά σκέφτηκα "πάρε τα τέτοια μου παπάρα Τόμαν" και τελικά αντί το PP της XP αγόρασα από αυτόν 3 πεταλάκια Behringer distortion/κουρδιστήρι/ξυπνητήρι χαλαρα 6,72 ευρώ φθηνότερα από τον τοπικό άσχετο που θα με αναγκάσει να βγώ από το σπίτι, να ξέρω τι και που θα ψάξω, να του δείξω πόσα ξέρω και πόσο χλαπάτσας είναι και να κάθομαι να λέω στους φίλους μου ότι όλοι στη πιάτσα είναι άχρηστοι. Για τα μπάζα όλοι.

 

Ακόμα και η μαμά μου τώρα τελευταία μου κάνει νερά γιατί ξεχνάει να μου φέρει φετούλα με τα γεμιστά.

 

Τόμαν και πάλι Τόμαν ρε.

 

Καλημέρα και καλή βδομάδα παιδιά.......

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι κύριοι. Και ο πωλητής προσφέρει υπηρεσία όταν απαντάει στις απορίες του πελάτη οι οποίες μπορεί να συνοδεύονται από αγορά ή και όχι. Αν αγοράσω κάτι από κάπου και μετά από χ μέρες του το πάω και του πω "Μεγάλε, ντεν γκζέρει πως το ντουλέψει" (ε, όχι ακριβώς έτσι, αλλά λέμε τώρα  ;D), υπηρεσία δεν θα μου προσφέρει αν με βοηθήσει;

 

Και τα παραπάνω ανεξάρτητα από τι προσφέρει ο Θωμάς.

 

Κώστα, φλερτάρεις επικίνδυνα με τον σνομπισμό. Φάουλ σφύριξε ο ρεφερί.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα, φλερτάρεις επικίνδυνα με τον σνομπισμό.

Απλώς φλερτ; Βάλε κι άλλο που σου λέω

 

Φάουλ σφύριξε ο ρεφερί.

Δεν μπορεί να το κάνει στον επόπτη του αγώνα.  ;D

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου