Προς το περιεχόμενο

Godin Session Series


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρίν απο μισή ώρα μου ήρθε το κιθαρόνι! Λοιπόν έχουμε και λέμε:

 

Το burst απο κοντά δεν έχει καμία σχέση με την φωτογραφία, αλλά είναι πολύ ενδιαφέρον τα νερά που κάνει. Πρέπει να κοιτάξεις κοντά για να τα παρατηρήσεις ή με έντονο φωτισμό.

 

Το μπράτσο είναι πιό παχύ απο το modern C της Fender...κάτι μεταξύ modern C & 59 neck profile. Αλλά αρκετά γρήγορο, άνετο και πολύ εντυπωσιακό απο κοντά. Το σατινέ τελείωμα και η αίσθηση που αφήνει είναι καλύτερη απο κάποιες μοντέρνες Fender που έχω δοκιμάσει.

 

Η ακουστική της κιθάρας unplugged μου έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις. Μεγάλη διάυγεια στον ήχο και τρανταχτές δονήσεις φέρει πρός το σώμα της κιθάρας όταν χτυπάς τις χορδές. Αν και δεν την έχω κουμπώσει σε ενισχυτή ακόμη, αλλά πιστεύω ότι θα έχει καλό sustain ασχέτως που δεν έχει maple top για να συνεσφέρει.

 

Το hardware είναι πολύ καλής ποιότητος και πολύ στιβαρή η κατασκευή τους. Χρησιμοποίησα το τρέμολο και όλα καλά. +1 για τα κλειδιά και τα βαγονάκια για αυτό! Σαφώς και βοήθησε που είπα στον μαγαζάτορα να κάνει set up απο τις 9ρες χορδές που φορούσε σε 10ρες που προτιμώ (Νά'ναι καλά...μου το έκανε χωρίς έξτρα χρέωση!).

 

Tα τάστα είναι medium jumbo. Mιά χαρά και εκεί! Καλά κάθονται πάνω στο rosewood. Το οποίο είναι ένα τυπικό rosewood (μάλλον ινδικό).

 

Αυτά! Άν και είναι λίγο νωρίς για αποφάσεις...μπορώ να πώ ότι καλά έκανα και την ψώνισα  :)! Το μόνο που μένει είναι να μπεί στην μπρίζα. Θα σας πώ όταν θα γίνει και αυτό.

 

Πάρτε photos!

 

godin-01.thumb.jpg.e366509ae59d34c5863110fbacd97c61.jpg

godin-02.thumb.jpg.e2fedb0b6e736c9d9e66ad1cbf7cc9dc.jpg

godin-03.thumb.jpg.4332415a7f7bafc2e876683628b2997f.jpg

godin-04.jpg.4bc3b941bd33ab5500a9ac9edd00fd9b.jpg

godin-05.jpg.0b1f8efbe6e776c4c9689ba40cc97645.jpg

godin-06.jpg.31d4058850242d93d3ce4e700af89f33.jpg

godin-07.jpg.e8b3f4101e3af526615d99d1dffcbb0b.jpg

godin-08.jpg.c2336e53a6f24bb52ca66c97c14a118d.jpg

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

πολύ ωραία ... καλοπαιχτη  ;) πόσο σου ήρθε τελικά ? πόσα γιούργια ?  θα προτιμούσα να φαινόντουσαν τα νερά του κσυλου ..... είμαι λάτρης των νερών ....

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα κουκλα ειναι,αλλα δεν εχει καμια σχεση με αυτη της φωτο που ειχες βαλει!!! ???

Φαίνονται ελάχιστα τα νερά της. Εντάξει στις διαφημίσεις τις ρετουσάρουνε για να είναι πιό ελκυστικές αλλά δεν πειράζει μιά χαρά είναι το όργανο και έτσι. Έ, τυφλή αγορα δεν έκανα;!

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ ωραία ... καλοπαιχτη  ;) πόσο σου ήρθε τελικά ? πόσα γιούργια ?  θα προτιμούσα να φαινόντουσαν τα νερά του κσυλου ..... είμαι λάτρης των νερών ....

Nά΄σαι καλά και ευχαριστώ! 507 € μου κόστισε απο τοπικό μαγαζί εδώ στην Αγγλία. Δυστηχώς πολύ μακριά ήταν το μαγαζί για να πάω να την δοκιμάσω, οπότε την ψώνισα online.

 

υ.γ. Και εγώ τρελός λάτρης των νερών είμαι.  ;)

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο ώρες παιξίματος...ευκολόπαιχτο, σταθερότατο και πολύ άνετο το μπράτσο της :)

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Strat style bolt on κιθάρες που να είναι σε λογική τιμή, θα έπαιρνα Carvin, ή Godin.

Καλόπαιχτη! :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Strat style bolt on κιθάρες που να είναι σε λογική τιμή, θα έπαιρνα Carvin, ή Godin.

Καλόπαιχτη! :)

;)

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

καλημέρα φίλε

 

Ανασταίνω αυτό το θέμα για να ρωτήσω εντυπώσεις από την Godin Session τώρα που έχει περάσει και κάποιος καιρός που την έχεις (αν την έχεις ακόμα).

Από βιντεάκια στο youtube φαίνεται πολύ καλόφτιαγμένο οργανάκι, με εξαιρετικά καθαρά αλλά με το που βάζουν βρωμιά ο ήχος είναι χάλια.. ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Χρειάστηκε να αλλάξεις κάτι στην πορεία;

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα φίλε

 

Ανασταίνω αυτό το θέμα για να ρωτήσω εντυπώσεις από την Godin Session τώρα που έχει περάσει και κάποιος καιρός που την έχεις (αν την έχεις ακόμα).

Από βιντεάκια στο youtube φαίνεται πολύ καλόφτιαγμένο οργανάκι, με εξαιρετικά καθαρά αλλά με το που βάζουν βρωμιά ο ήχος είναι χάλια.. ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Χρειάστηκε να αλλάξεις κάτι στην πορεία;

 

 

Καλημέρα! Λοιπόν...το οργανάκι στα καθαρά του είναι αξιοπρεπέστατο. Θυμίζει american strat ο ήχος αλλά θα έλεγα ότι ίσως η godin είναι ένα βήμα μπροστά απο άποψη μαγνητών. Είναι alnico 5, κάνουν θόρυβο στα γκάζια οι μονοί, πάντως απο άποψη γενικότερου ήχου (στα δικά μου αυτιά) είναι πάρα πολύ ισορροπημένο όργανο ακουστικά. Μάλλον την προτιμώ απο την strat μου όταν θέλω να παίξω ροκαμπίλικα κομμάτια. Τώρα στα βρώμικα δεν παίζει καθόλου αυτό που άκουσες! Μιά χαρά είναι το όργανο. Το καταλαβαίνεις απο τα καθαρά του (όπως και κάθε όργανο). Είναι low output τα μαγνητάκια οπότε για shred "δεν κάνει". Έν ολίγεις, αυτήν την κιθάρα την προτιμώ όταν θέλω να παίξω κάτι που χρειάζεται να σπάνε τα καθαρά της και να βρωμίζει λίγο. Αυτά ως πρός το ήχο. Τα ξύλα και τα hardware της είναι μιά άλλη ιστορία. Ελπίζω να βοήθησα.

 

υ.γ. Δεν άλλαξα τίποτα στην κιθάρα.

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου