Προς το περιεχόμενο

εκτυπωτής Α3+ ;;;


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Ρε παιδιά, δεν είναι άσχετο με τη μουσική (παρτιτούρες θέλω να τυπώνω), αλλά μπορεί να μη κωλάει εδώ. Τέλος πάντων αν υπάρχει κανείς με κάποια σχέση στο θέμα, ας βοηθήσει.

 

Πρόκειται να αρχίσω να τυπώνω "πάρτες" (parts) (τα σολιστικά μέρη ενός ορχηστρικού έργου). Το πρόβλημα είναι ότι πάνε προς ενοικίαση και λίγες, άρα ο τυπογράφος μου θα με βρίσει αν του ζητήσω "5 φορές το παρακάτω αρχείο"...

 

Άρα πρέπει να τα βγάζω μόνος μου.

 

Το λοιπόν, οι πάρτες είναι 9.5"x12.5" ή καλύτερα 10"x13". Το δεύτερο με οικιακό εκτυπωτή που να μη κοστίζει 1000δες δε το φτάνω. Το πρώτο όμως το φτάνω (σχεδόν), με έναν εκτυπωτή Α3+ (tabloid size). Και εδώ αρχίζουν τα αγγούρια, καθώς:

 

* Δεν υπάρχουν δα και πολλά μοντέλα

* Οι laser πατάνε στο 1000ρικό και πάνω, και άρα (κρίση έχουμε) ας το αποφύγουμε.

* Κάποιοι εκτυπωτές δηλώνουν ότι τυπώνουν μέχρι 90 grm/m2 που είναι απαράδεκτο για πάρτα (θέλω 120 grm/m2)

* Συν του ότι για ποιότητα θα ήθελα 1200x1200 dpi εκτύπωση και όχι 600x600...

 

Το χαρτί, για να σας προλλάβω, το βρίσκω εύκολα. Στο μηχάνημα έχω κωλύσει δύο βδομάδες τώρα (περιμένω το πλαίσιο πχ) και δε ξεκωλάει με τίποτα... :(

 

Ιδέες; Μάρκες; Άλλα σχόλια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Βλέπω, στο Πλαίσιο όντως κάτι φθηνό έχει (Epson Stylus WF7015 A3 => 179€) και τα dpi καλά φαίνονται.

 

Πάντως, αυτή την εποχή σχεδόν τίποτα δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτο (μια λύση είναι παραγγελία από amazon.co.uk και μετατροπή της μπρίζας σε ελληνική [εύκολο] - σε 2 εβδομάδες θα έχει έρθει :-) ).

 

Μία άλλη λύση : Εκτύπωση σε όποιο μέγεθος θέλεις και μετά ΜΕΓΕΘΥΝΣΗ (σε όποιο μέγεθος θες - κατόπιν συνεννόησης για την τιμή για να μη χρειαστείς ... περούκα μετά) με φωτοαντιγραφικό μηχάνημα (το πρωτότυπο πρέπει να έχει πολύ καλή ανάλυση αλλά πρέπει και να κάνεις 2-3 δοκιμές πρώτα).

 

Αλλη λύση : Εξυπνο κολάζ φύλλων Α4 (το έχω κάνει με συμπαθητικά αποτελέσματα αλλά δεν το προτείνω αν θα πάει σε ξένους, είναι λίγο αντιαισθητικό).

Το κολάζ θα μπορούσε να γίνει πάνω σε Α3 με 2 Α4 και με αρκετή προσοχή να είναι καλό το αποτέλεσμα.

 

Καμμία άλλη ιδέα κανένας ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε συμφέρει να τα τυπώσεις κάπου έξω, με κάποια συμφωνία για να σου έρθει πιο φθηνά? Σε κάποιο μαγαζί που να κάνει εκτυπώσεις/ φωτοτυπίες σχεδίων κλπ. Είμαι σίγουρος ότι μπορείς να τυπώσεις ότι θες, και σε ότι ποιοτητα χαρτιού θες.

 

 

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλησπέρα.

 

Βλέπω, στο Πλαίσιο όντως κάτι φθηνό έχει (Epson Stylus WF7015 A3 => 179€) και τα dpi καλά φαίνονται.

Δεν είναι εδώ ακόμη. Θα έρθει καλό Σεπτέμβρη, αλλά λεέι κι όλας ότι πάει μέχρι 90 γρμ/μ2 και πρέπει να ρωτήσω...

 

Πάντως, αυτή την εποχή σχεδόν τίποτα δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτο (μια λύση είναι παραγγελία από amazon.co.uk και μετατροπή της μπρίζας σε ελληνική [εύκολο] - σε 2 εβδομάδες θα έχει έρθει :-) ).
αυτό είναι καλή ιδέα... υπάρχει Thomann στους εκτυπωτές;

 

Μία άλλη λύση : Εκτύπωση σε όποιο μέγεθος θέλεις και μετά ΜΕΓΕΘΥΝΣΗ (σε όποιο μέγεθος θες - κατόπιν συνεννόησης για την τιμή για να μη χρειαστείς ... περούκα μετά) με φωτοαντιγραφικό μηχάνημα (το πρωτότυπο πρέπει να έχει πολύ καλή ανάλυση αλλά πρέπει να κάνεις 2-3 δοκιμές πρώτα).

 

Αλλη λύση : Εξυπνο κολάζ φύλλων Α4 (το έχω κάνει με συμπαθητικά αποτελέσματα αλλά δεν το προτείνω αν θα πάει σε ξένους, είναι λίγο αντιαισθητικό).

Το κολάζ θα μπορούσε να γίνει πάνω σε Α3 με 2 Α4 και με αρκετή προσοχή να είναι καλό το αποτέλεσμα.

 

Καμμία άλλη ιδέα κανένας ;

όχι... ψάχνω για την καλύτερη δυνατή ποιότητα, και τα παραπάνω δεν είναι τόσο καλές ιδέες...

 

shelter: Θα το δω κι αυτό, αλλά μου φαίνεται longshot... :-/

 

Ευχαριστώ και τους δύο για τις ιδέες τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ...

 

Το amazon.co.uk (το βρετανικό => χωρίς τελωνείο) συνεργάζεται με πάρα πολλά μαγαζιά της Βρετανίας (και μη), το λεγόμενο Amazon Marketplace.

Οι τιμές είναι πολύ καλές και το μόνο μικροπρόβλημα είναι η μπρίζα που πρέπει να την αλλάξεις σε ελληνική.

Αν δώσεις κάτι παραπάνω θα έρθει πολύ γρήγορα στο σπίτι σου.

Προσοχή : Στο amazon.co.uk όχι μεταχειρισμένα και πάντα κοιτάμε τί χρεώνει η εταιρεία για μεταφορικά! ("seller details - european zone 2").

Το σύστημα αυτό δεν είναι σαν του thomann.de.

Πιστεύω ο καλύτερος τρόπος είναι με debit card (εγώ έχω της Alpha Bank).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΛΟΙΠΟΝ :

 

Αν βρεις τελικά καλή λύση στο πρόβλημα "εκτύπωση A3+",

 

γράψτην σ' αυτό το θέμα από κάτω...

 

Μας ενδιαφέρει κι εμάς!

 

ΚΑΛΕΣ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ;-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράζεις το Konica Minolta bizhub 215 με διπλή όψη εκτύπωσης, color scanner χωρίς αυτόματο τροφοδότη πρωτοτύπων.

Δίνεις ένα χιλάρικο, αλλά έχεις ποιότητα εκτύπωσης, κόστος εκτύπωσης στα 0,006 € φτηνό αναλώσιμο(toner) 66,00 ευρώ +φ.π.α. οι 2 μπουκάλες τόνερ που η καθεμιά διαρκεί για 12.000 αντίγραψα με κάλυψη 6%.

Με μακρά διάρκεια ζωής και αξιοπιστίας, ταχύτατος και σέρβις στα 50.000 αντίγραφα που κοστίζει κοντά στα 150 ευρώ και το κάνεις και μόνος σου.

Best Value for money από τα συγκριτικά τεστ του οίκου BLI.

Line up of the Year 2012

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν θες να αγοράσεις Mult Function Machine, δίνεις το αρχείο σε copy center.

Οι τιμές για τα ασπρόμαυρα αντίγραφα παίζουν από 0,05 € για κάθε Α4.

Τυπώνεις σε Α3 όμως, 2 φορές Α4, τα τυπώνει μέσα από stapler finisher που κάνει δίπλωση και συρραφή και είσαι έτοιμος.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν δεν θες να αγοράσεις Mult Function Machine, δίνεις το αρχείο σε copy center.

Οι τιμές για τα ασπρόμαυρα αντίγραφα παίζουν από 0,05 € για κάθε Α4.

Τυπώνεις σε Α3 όμως, 2 φορές Α4, τα τυπώνει μέσα από stapler finisher που κάνει δίπλωση και συρραφή και είσαι έτοιμος.

Για Konika το είδα, και το ερευνώ περαιτέρω...

 

Αλλά είπα Α3+, όχι Α3, οπότε φωτοτυπάδικα γενικά δε μου κάνουν... Η Α4 είναι πολύ μικρή σελίδα για πάρτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου